PALUBA
March 28, 2024, 04:20:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Bataljon vojne policije - KOBRE  (Read 326548 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #450 on: October 11, 2016, 09:58:02 pm »

И мени је овај познат као најстарији одобрн знак.
Logged
Milosss
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #451 on: October 13, 2016, 05:55:10 pm »

Za razliku od prethodno postavljenih fotografija amblema, evo sada nešto novije Smiley
Pozdrav svima!


* 5.jpg (149.26 KB, 600x338 - viewed 522 times.)
Logged
markor
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #452 on: February 01, 2017, 05:13:49 pm »

Pozdrav svim clanovima sajta..Ovo je moj prvi post,skoro sam saznao i da postoji..Imam veoma veliko postovanje prema svim specijalcima,jel to ne moze svako..Zeleo bih postaviti neka pitanja koja me bas interesuje vezano za kobre najobucenije ljude u Srbiji i bio bih zahvalan ukoliko bi mi neko odgovorio ukoliko zna odgovore na moja pitanja...Sve sto je moglo da se pogleda i procita sto sam uspeo da nadjem ja sam pregledao i video,medjutim nisam naisao na nesto sto me jos interesuje.

Da li postoji odredjena tezina i visina koju bi trebalo kanditat imati da bi bio primljen?Koja je zadovoljavajuca tezina ukoliko je neko npr visok izmedju 1,80-1,85 1,90-1,95 itd..

Malo nezgodno pitanje,kolika je plata pripadnika kobri?Ljudi koji su prosli nemoguce i rizikuju svoj zivot?Ono sto sam uspeo naci da je veca od prosecne ali ne i dovoljno pristojna koju bi trebalo imati s'obzirom ko su i stvari koje rade.Autor sajta na kojem sam nasao nije zeleo da kaze kolika je zaradu jel zivimo u siromasnom okruzenju i nije zeleo da navede da nekoga ne bi uvredio kako je naveo.

Takodje interesuje nakon paklenih 9 meseci obuke,i primanja u sluzbu kako je njima odredjeno radno vreme..Ako ga uopste imaju,jel su uvek "dezurni"..
Jel primetio sam da postoje dve vrste kobra iz filma..Da svi do 35 god su kako bih se izrazio u jednici a posle 35 prelaze u VIP obezbedjivanje..Do koliko god npr rade VIP obezbedjivanje,kada idu penziju?Da li kasnije postaju kapetani,pukovnici itd?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #453 on: February 01, 2017, 09:40:39 pm »

Хајд да покушам да ти одговорим. Нећу бити прецизан јер не знам баш све детаље. Колико знам нема ограничења по тежини и висини. Битно је да си складне грађе (да ти није нека рука или нога краћа, да имаш све прсте и сл.), да ниси прегојен нити премршав. Дакле, твоја тежина треба да буде у складу са висином, уз остале здравтсвене критеријуме. не смеш имати никаква ограничења по питању здравља. За вид (само за диоптрија, уз корекцију наочарима) је дозвољено одступање али нисам сигуран колико.

Плата се прима према чину, положају (платној групи), плус додатак за специјалне јединице (мислим да је 20%, могуће и 25%). Лица која обављају неке посебне задатке, односно они који раде момо уобичајеног радног времена, у време кад тако раде примају тзв. паушал, што је нека врста накнаде за прековремени рад. Када си на пример на годишњем одмору или на обуци нема паушала. Плате су нешто више него код осталих припадника војске за можда 20-30%. 

Официри се краће задржавају у јединици. Од оних који остану неки ће каснити у чину јер нема превише места виших официра. Подофицири могу остати дуже, али ће се и они, пре или касније суочити са кашњењем у чину. Сада и подофицири, да би добили виши чин морају бити постављени на дужност која предвиђа баш тај чин.

Нема паклених 9 месеци. Постоји селективна обука и потом основна обука која је то што ти кажеш "паклена". После добијаш неку дужност и обављаш је према плану јединице. Након неког периода, без обзира коју дужност обављају (укључујући и оне који обављају ВИП послове) иду на кондициону обуку или дообуку. Током рада идеш и на гађања, опет по плану јединице.

Ко ће бити у ВИП обезбеђењу нема директне везе са годинама већ са способношћу појединца и потребама. У принципу, руководиоци тимова (одељења) у ВИП обезбеђењу су искуснији подофицири а обезбеђењем појединих (важнијих) личности руководе официри. Има и млађих од 30 година који раде тај посао.

Радно време је у сменама за оне који раде ВИП обезбеђење или су у дежурним тимовима. Остали уобичајено, као и другде у војсци.

И немој превише да гледаш филмове... Wink Реалност је другачија. У криминалистичким, акционим филмовима увек видиш полицајце у покрету како решавају важне случајеве и диване са згодним цицама. У пракси две трећине времена трошиш на извештаје (пишу их сами полицајци), рапорте, састанке и сл. што уопште није занимљиво. У правом рату, војска 98% време проведе чекајући  (припремајући се) акцију, а свега 2% је у акцији. А рат је једна јако страшна, стресна и опасна работа која оставља озбиљан траг на људима. Веруј ми, није уопште тако занимљиво ако у филмовима и у овим нашим причама. 
Logged
markor
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #454 on: February 01, 2017, 09:51:54 pm »

Hvala na odgovoru..Kada sam spomenuo filmove,mislio sam na kratke filmove o Kobrama koji se mogu naci po internetu..Nisam mislio na akcione  Cheesy

A i nisam bas ljubitelj nerealnih filmova  
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #455 on: February 01, 2017, 10:06:32 pm »

Bas to sto je @Dzumba rekao. Cekas da bi zurio i zuris da bi cekao.
Sve je prenaglaseno. Ima nekih slicnosti ali manje od toga sto mislis.
Imas dodataka koliko hoces. To koji su uglavnom zavise od toga sta radis. Kao i bilo gde u VS (padobranci, vozaci, vojni policajci itd).
To da li si zdravstveno sposoban za rad u Kobrama odredjuje nadlezna vojnolekarska komisija. Nema ogranicenja sto se tice visine i tezine. Bitno je da mozes da odradis sve sto se od tebe trazi, sto opet odredjuju ljudi koji su strucni za to. Ne mozes ocekivati da si visok 1,75 i da imas 130kg i da si sposoban za sve sto se od tebe ocekuje.
Otprilike si od Dzumbe dobio odgovor na sve Wink
Logged
markor
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #456 on: February 02, 2017, 11:53:01 am »

Nenade,hvala odgovoru..A da li  pripadnika kobri bez vojne gimnazije i akademije ima i u najvisem oficirskom cinu tj pukovnika?

Da li dobijaju i cinove generala bez zavrsenih vojnih skola?

Koliko vidim svi danasnji generali imaju zavrsenu vojnu gimnaziju i akademiju,mada ne znam i da li je poltika naklonjena nekome ali o tome naravno necu da komentarisem da ne krsim pravilnik..

Izvinjavam se ako sam naporan 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #457 on: February 02, 2017, 08:16:24 pm »

Нема ни једног генерала без завршених војних школа. Војна гимназија није обавезна. Није то никад ни била. Да би се уписала Војна академија потребно је завршити четвороразредну средњу школу. Неки официри су завршили цивилне факултете и школу резервних официра, па су након тога постали активни официр. То је случај са највећим бројем лекара (раније није било Војног медицинског факултета), правницима, грађевинцима и неким инжињерима других струка које се не школују у војним академијама.

У Кобрама нема ни једног пуковника (било једном некада Cheesy). Командант је поптуковник. Па нису то дужности за генерале. То је батаљон. Батаљон командује потпуковник (понекад и мајор који ће убрзо бити ппуковник). Скоро сви официри су завршили Војне академије. Могуће је да има пар официра без завршене Војне академије који су чин стекли по ранијим прописима (углавном за заслуге у рату). Ипак, највећи број припадника Кобри су подофицири.
Logged
kartum7193
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 93


« Reply #458 on: February 03, 2017, 06:39:50 pm »

Pozdrav Dzumba
Ima li neko u Kobrama ko je zavrsio TSVS u Zagrebu 34 klasa?
Unapred hvala za odgovor.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #459 on: February 03, 2017, 08:18:57 pm »

Немам појма. Ја сам пензионер већ 11 година, а из јединице сам отишао пре 37 година Cheesy
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #460 on: February 05, 2017, 02:19:50 am »

Klasic Dzumba je otisao "malo" pre mene Cheesy Iskreno nemam pojma ni ja nikog.
Logged
lukisb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #461 on: March 13, 2017, 08:22:32 pm »

U poslednjih par godina sam poceo da budem fasciniram ovom jedinicom kad sam gledao onaj klip na youtube dokumentarac o kobrama,postao sam fasciniran,to je neki klip iz 2004 ja mislim,jos dok je bila vojska SCG jer secam se da to kaze komentator,to su za mene ljudi masine za ,sa natprosecnim sposobnostima,nesto kao britanski SAS. Posebno deluje mocno ceo onaj dokumentarac i kad kaze pozdrav gospodo staresine zdravo. I kad kaze komentator pripadaju specijalnom odredu vojske Srbije i Crne Gore,sluze svojoj zemlji i njenoj bezbednosti,u stanju su da ucine mnogo...

Pa kad se kobre penju uz zid pa skacu kao macke...

Zaista mislim ko udje u ovu jedinicu da je postigao mnogo u zivotu,jer je to ipak veliki uspeh sluziti ovako misterioznoj jedinic o kojoj se tako malo zna u javnosti sem ponekog dokumentarca,i slika... Citao sam da je jedan pripadnik poginuo u Vukovaru 1991 da li neko zna vise o tome....

Ja nazalost nisam mogao da se prijavim u ovu jedinicu,jer sam imao nekih tezih zdravstvenih problema,a i za ovu jedinicu trebas da si psihicki jak sto nazalost ja nisam,imao sam neke strahove i nisam se snalazio u socijalnim odnosima sa ljudima...

Steta sto je takva jedinica izgubila prvobitnu namenu,secam se o tome je pricao i bivsi pripadnik kobri sto se popeo na Mont Everest...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #462 on: May 19, 2020, 12:26:49 pm »



Ekipa Kobri, nastup prvog dana, Tactical Event na UAE SWAT CHALLENGE 2020 u Dubaiju.


Quote
KOBRE (Military Police Serbian Armed Forces) Day #1 SWAT Tactical Event






« Last Edit: May 19, 2020, 12:34:42 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #463 on: May 19, 2020, 12:35:56 pm »



Nastup drugog dana, SWAT Assault Event.


Quote
KOBRE (Military Police Serbian Armed Forces) Day #2 SWAT Assault Event



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #464 on: May 19, 2020, 12:37:28 pm »



Treći dan, SWAT Officer Rescue.


Quote
KOBRE (Military Police Serbian Armed Forces) Day #3 SWAT Officer Rescue



Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.