PALUBA
March 28, 2024, 10:54:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojničke fotografije  (Read 21829 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #30 on: March 17, 2016, 12:45:00 pm »

11. августа 1938. године, у београдском дневном листу 'Правда', објављен је напис Др. Милоша С. Московљевића под насловом Зашто и како је основан у Сибиру добровољачки пук 'Мајора Благотића'.  
Напис можете пронаћи на овој страници:

http://istorijskenovine.unilib.rs/view/index.html#panel:pp|issue:UB_00042_19380811|page:8|query:%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%99%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B8%20%D0%BF%D1%83%D0%BA%20%D0%BC%D0%B0%D1%98%D0%BE%D1%80%D0%B0

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

« Last Edit: March 17, 2016, 01:03:03 pm by JASON » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #31 on: March 17, 2016, 03:19:04 pm »

Hvala @Jason , čitao sam nešto iz ruskih izvora i ovo što je postavio @jadran2.Sve ovo je jedna velika istorijska činjenica koja je izgleda pala u zaborav. Zaslužuje sigurno posebnu temu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #32 on: May 20, 2016, 02:24:46 pm »

Kazu da je u pitanju 1941.godina

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A preuzeto je sa http://www.blueunionbelgrade.com/


* sarplaninci_srpsketrupe.jpg (137.6 KB, 800x514 - viewed 153 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #33 on: October 29, 2016, 08:00:21 am »

I evo jedne od možda i bezvrednih fotki.Pokušao sam "pretraživačem" da neđem "prikladno"mjesto ali mi nije uspjelo.Sama fotka  mi je poslužila samo kao "asocijacija" za drugi post.Pošto zaista ne mislim da pišem lijepo (mislim da bi mi @JASON-ovo znanje pomoglo) ipak evo najpre fotke na kojoj je jedva neprepoznatljiv dio crteža (lijevo-ženske a desno-oficira).



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Čupić scan.jpg (75.8 KB, 630x1000 - viewed 146 times.)
« Last Edit: October 29, 2016, 03:26:07 pm by Bozo13 » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #34 on: October 29, 2016, 08:54:19 am »

Ajme ljudi!
Koliko sam imao muke da ispravim fotku koju izgleda nisam "ograničio" pri kopiranju,da sam skoro izgubio volju da napišem ono što sam naveo da namjeravam.
Dakle evo faktografski (@JASON bi tu bio meni od presudne važnost).Ovdje nema fotke pa ću pokušati to sa svojim "mogućnostima" da dočaram.
Radi se o sudbini ljudi ovisno o tim "spoljašnjim" utjecajima.
Bio je moj dobar drugar u pitomcima u Puli iz Beograda.Komandir nam je bio por.Branković koji je bio na kraju WWII kao skojevac u Beogradu i vjerovatno učestvovao u čistkama.Neznam koliko je to bilo odlučujuće za sudbinu navedenog mog drugara ali evo:

Na kraju WWII bile su "čistke" u kojima su učestvovali pretežno skojevci.Pri toj "čistci" streljane su i žene koje su bile "vezivane" za seks. odnose sa Njemcima.Neke su imale i malu djecu.Tu djecu su usvajale,na sreću,osobe koje su to htjele.Mog drugara je usvojila neka žena koja je možda i da bi htjela biti u "trendu", njemu dala prezime Četniković.On je osjećao to možda i tokom školovanja u Puli,pa je kad smo otišli u Divulje izdvojio se nije otišao u podmorničare,nego je posle se skinuo iz vojske.Pošto sam izgubio vezu sa njim,neznam kako mu je uspjelo da se skine iz vojske,jer je to onda bilo teško.Inače bio je plavušan i po ostalim osobinama sličan Njemcima.Kasnije sam čuo da je bio u Rimu i tamo na nekom trg uportretiosao ljude.Eto to su asocijacije koje su kod mene izazvali ovi crteži na gornjoj fotci.
Sigurno da to kod drugih ljudi ineće izazvati isto, jer niti znaju mog kolegu,koji je zaista imao smisla za crtanje,ali treba naznačiti i složenost uticaja opštih i spoljašnjih uslova za život ljudi posle događaja kojima su izloženi a nisu mogli na njih utjecati.Od toga da je žena koja ga je uzela,jeste pomogla da on živi ali i da je zbog neznanja ili pokušaja da bude u trendu,dala mu prezime koje je kasnije nujemu predstavljalo problem u životu.
Ništa u životu nije prosto i kako nam na oko izgleda.

Poz.

PS.Koliko sam uspio da saznam ČOVJEK NIJE ODAVNO MEĐU ŽIVIMA a niti imam fotku i iz pitomačkih dana ili kasnije,niti znam da li je u Rimu imao porodicu.Inače je volio Bitlze i nabavljao nam ploče te nas upoznavao sa podacima o njima.
« Last Edit: October 29, 2016, 09:25:18 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #35 on: October 29, 2016, 10:55:14 am »

Možda i dosano jer sam svjestan da nisam baš "razumljiv" i da puno grešim pri pisanju.

Gornju fotku sam dao samo zbog crteža koje je netko nepoznat docrtao dole a to me je asociralo da napišem ovo u vezi mog drugara.
 
Dalje,nisam posebno označio,ona (usvojiteljka),mu je pri "upisu" u MK dala prezime ČETNIKOVIĆ,jer je "uzet" od žene koja je streljana u "čistci".Neznam razloge, no mogu navesti,pošto je on bio "omiljen" mođu nama,da smo mu "usvojiteljku" nazivali babetina,koja mu je dala to omraženo prezime, vejerovatno da bi bila u "trendu" posle WWII,a vjerovatno i neznamo njene razloge.Što se tiče kom.por.Brankovića koji je učestvovao u "čistci" ali sigurno ne i u slučaju njegove majke.Ovo zbog toga,što nisam primjetio išta loše u odnosu prema navedenom.No tko ga zna,što je taj moj drugar osjećao.Navedeni por.Branković je meni ostao u veoma dragoj uspomeni i zaista se ponašao prema svima nama kao roditelj a ako se može reći i više od toga.Svako od nas se bori sa tim nasvesnim i svesnim i na različite načine shvata situaciju.
Jednostavno sam htio umjesto fotke opisati riječima jednu ljudsku sudbinu iz vojničkog života i molim za razumjevanje i za moju nesposobnost u tom pokušaju.

Poz.


« Last Edit: October 29, 2016, 11:00:48 am by Karlo » Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #36 on: November 18, 2017, 12:00:23 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* s-l1600-manevri Maribor 18-9-37.jpg (270.74 KB, 1250x1532 - viewed 98 times.)

* MF665f.jpg (117.16 KB, 651x479 - viewed 90 times.)
« Last Edit: November 18, 2017, 12:01:14 am by relja » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #37 on: January 09, 2018, 01:30:18 pm »

Срби и Чеси као припадници међународне војне полиције.На рукама носе ознаке ИМП (International Military Police).Владивосток,Новембар 1919.године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMP.jpg (62.33 KB, 640x550 - viewed 78 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #38 on: January 09, 2018, 02:07:30 pm »

Berlin , 12.09.1934.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* pdzE1eZJg6k.jpg (208.1 KB, 1280x937 - viewed 80 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #39 on: January 09, 2018, 02:10:52 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Onaj s brčićima isti Koča Popović.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #40 on: January 09, 2018, 04:06:44 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Onaj s brčićima isti Koča Popović.
Ako je Sarajevo, kraj dvadesetih, pocetak tridesetih - realno
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Koca Popovic.jpg (34.27 KB, 292x404 - viewed 71 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #41 on: January 10, 2018, 09:21:08 pm »

Срби и Чеси као припадници међународне војне полиције.На рукама носе ознаке ИМП (International Military Police).Владивосток,Новембар 1919.године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Врло интересантно. Знам да су неке наше (добровољачке јединице) касно стигле из Русије, али нисам знао да су у то време у Владивостоку заједно са другим снагама одржавале ред као војна полиција. Одакле је ова слика?

Иначе, на слици (скроз лево) има и косооких војника... можда Јапанци или Кинези
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #42 on: January 10, 2018, 09:37:54 pm »

Иначе, на слици (скроз лево) има и косооких војника... можда Јапанци или Кинези

Japanci.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #43 on: January 10, 2018, 10:00:10 pm »

Срби и Чеси као припадници међународне војне полиције.На рукама носе ознаке ИМП (International Military Police).Владивосток,Новембар 1919.године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Врло интересантно. Знам да су неке наше (добровољачке јединице) касно стигле из Русије, али нисам знао да су у то време у Владивостоку заједно са другим снагама одржавале ред као војна полиција. Одакле је ова слика?

Иначе, на слици (скроз лево) има и косооких војника... можда Јапанци или Кинези

Fotografiju sam preuzeo iz grupe na vk.com koja obrađuje tematiku ruske istorije. Nema drugih pojedinosti i detalja. Verovatno se može istražiti u ruskim izvorima. Pokušaću...
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #44 on: January 10, 2018, 10:28:57 pm »

Ovo je originalna grupna fotografija. Srpski dobrovoljci su najverovatnije pripadnici I Jugoslovenskog puka "Matija Gubec" , koji je iz Tomska prebačen na zadatak obezbeđenja transibirske železnice zajedno sa češkim vojnicima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

opširnije na ruskom ovde

Fotografiju sam preuzeo iz teksta o Međunarodnoj vojnoj policiji na engleskom jeziku. Tamo na linku je u većoj rezoluciji.


* 29970f.jpg (110.23 KB, 550x224 - viewed 82 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.