PALUBA
March 28, 2024, 07:26:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: Domače oznake letelica  (Read 51949 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #45 on: May 31, 2011, 07:37:23 pm »

Hvala Ti Trpe na poverenju, ali godine cine svoje.

Bacio sam pogled malopre u papire i registar, kad tamo stvarno V-50 je Utva 60H.
Moguce da sam ja permutovao ev.broj Kurira 50xxx u V-50. Sta reci...

Medjutim Obradova potvrda An 2 kao T-71 je novost za mene. U registru RV gde su uredno navedeni i fabricke i "nase" oznake nema ove oznake.
Takodje, secam se svoje dvogodisnje prakse u Momi Stanojlovic 1986/87, koju sam proveo u pogonu P-1 (odeljenja 30/31/32/33).
U tadasnjim papirima aviona koji su dolazili na remont video sam oznaku za An-2 samo kao "An-2", a u to vreme je proslo remont dva ili tri aviona tog tipa. 
Moguce neka kasnija praksa iz VJ?

Bojan 
 
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #46 on: June 01, 2011, 12:26:25 pm »

I ja sam nailazio na oznaku T-71 za An-2TD.

Takodje u spisku stoji J-22, a za ostale varijante Orla TJ-2 i RJ-2. Da li je fabricka oznaka Orla J-2?

Zatim MiG-21US je NL-14. Bilo ih je 7. Ali proucavajuci poslenja tri primerka isporucena JRV, vidi se da su drugaciji i nosili su oznaku NL-14m. Sa druge strane misljenja sam da to nisu MiG-21US vec MiG-21UM ranih serija.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #47 on: June 01, 2011, 02:01:23 pm »


Takodje u spisku stoji J-22, a za ostale varijante Orla TJ-2 i RJ-2. Da li je fabricka oznaka Orla J-22?


I ja pretpostavljam da su to fabricke oznake za Orla, ali nemam potvrdu za sad.
Logged
obrad
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #48 on: June 01, 2011, 08:36:27 pm »

Kraguji, galebovi, jastrebovi, orlovi, G4 i laste su se izrađivale prema dokumentaciji koju je davao VTI. Svaki deo, podsklop i sklop ima broj i crtež sa istim brojem.
U skladu sa tim u tvornicama je formirana i tvornička dokumentacija- radni nalozi. razni pregledi, spiskovi, narudžbenice i td.
Početna oznaka u tom broju je (a to je i tvornička oznaka):
G2A za galebove
G2A-L za libijske galebove
G2A-Z za zambijske galebove
G3 za galeb 23003
G4 za G4
J1 za jastreb
J1-L za libijske jastrebove
J1-Z za zambijske jastrebove
NJ-Z za zambijske jastrebove nastavne
NJ-1-L za libijske jastrebove nastavne
NJ za naše jastrebove
J2 za naše jastrebove ev. br. 244xx i dalje
YUROM za orlove 25001 i 25002
YUR za jednosede predserijske S1, S2
YURD za dvosede predserijske S1, S2
YR za serijske jednosede SY, S
YRD za serijske dvosede S
G4 za G4
L za laste predserijske

Oznake Orao 2, TJ-2 i RJ-2 nisu zvanične, već ih je neko smislio za svoje potrebe.





Logged
obrad
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #49 on: June 01, 2011, 09:03:08 pm »

A što se tiče An-2 - njegova oznaka jeste bila T-71, ali samo za vojne An-2.
Bojan je mogao da vidi dokumentaciju obeleženu sa "An-2" zato što su se u to vreme u Momi opravljali i civilni avioni tipa An-2.
Slično je bili i sa stranim letelicama, npr. egipatski Mi-8 je tako i nazivan, ne HT-40.
Isto je važilo i za milicijske gazele, pisane su kao SA-341G.
Te oznake nisu davane napamet, već u skladu sa odgovarajućim ugovorom o opravci.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #50 on: November 14, 2011, 08:22:44 pm »

Vidim da je ova tema još aktuelna pa dam mali doprinos, oko "zbrke" otkud ovi nazivi tipa L-12, N-62, T-70 i sl. naime ex SFRJ je kako i sami znate slijedom određenih povijesnih zbivanja ostala recimo na suhom krajem 40-tih prošlog stoljeće te je početkom 50-tih otišla malo bliže zapadu (srećom po nas) tek tada je i počela neka smislena organizacija i nabavka kako vojske u cjelini tako i vojne tehnike što je posebno došlo do izražaja u zrakoplovstvu gdje se do tada većina tehnike koncentrirala na zaplijenjenu tehniku i ratnu pomoć odnosno reparaciju ili uz veliku muku, po predratnim nacrtima Rogožarskog izrađenih domaćih aviona koji su ipak tada već bili zastarjeli. Uvođenjem tehnike porijeklom uglavnom iz SAD polako, ali sigurno počelo se s uvođenjem (bolje reći kopiranjem) tehničke organizacije zrakoplovstva. Od tada datira premda je kasnije zaživjela ova klasifikacija temeljem namjene letjelice i to L (lovački/ F u USAF), N (nastavni/ T u USAF), T (teretni/C u USAF). Broja L-13 nema iz razloga što je tadašnji CCCP trebao isporučiti MiG 21.pf, ali nije bio u mogućnosti, au međuvremenu ga je "pregazila" bolja inačica MiG 21. pfm koja je i isporučena i za odštetu imala je nešto bolju opremu od inače izvažanih letjelica unutar Varšavskog pakta.
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 24 queries.