PALUBA
March 28, 2024, 10:00:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584101 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1995 on: April 09, 2018, 02:51:22 pm »

Pa ništa, osnuj stranku i polako guraj plan Smiley
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #1996 on: April 09, 2018, 06:21:37 pm »

Kada sam 96. krenuo u srednju skolu putovao sam tim famoznim beovozom. GSP markica je vazila i za beovoz i za GSP, a i cena je bila neka boranija, reda sadasnjih 1000 din. Za to isto vreme, ATP kartu do Panceva sam placao oko 4000 din. Voz je isao navodno na 45 minuta, ali je bilo toliko izostajanja i kasnjenja da nikada nisi mogao da se uzdas u isti. Uvek je bio pretrpan i pun jer je cena karte bila makar duplo jeftinija od autobusa, a i buvljaci u Pancevu i NBGD su radili punom parom pa su neretko vozovi bili puni i torbi sa robom. Nedugo zatim je beovoz dobio svoju sopstvenu makricu i vise nije vazila ista za GSP. I dalje je bio znacajno jeftiniji, ali za kretanje po Beogradu nam je trebala druga markica. Ruku na srce tada niko nije placao GSP, pa nismo ni mi. Neko dalje vreme iza toga, Djilas tadasnji gradonacelnik Bg odluci da je Beovoz korisniji gradjanima Beograda i ukine polaske za Pancevo, koji sada idu mislim 3 puta dnevno, i sve prebaci na Beograd kao BGvoz. Cena karte se izjednacava sa cenom u autobusu (120 din u pravcu).
Manja, prigradska naselja su u dosta teskoj situaciji sto se tice prevoza. Autobusi idu na sat, ili dva u najboljem slucaju, poslednji autobusi idu oko 23-24h, nocnih polazaka nema. Poslodavci mahom izbegavaju da zaposle ljude van Beograda jer ne zele da im placaju putne troskove. Ili im ne placaju putne troskove, pa ljudi moraju od svoje plate da odvoje 10-ak hiljada za put. Odrzavanje trasportne mreze u ruralnijim sredinama nije finansijsko isplativo svakako. ALi demografski, ako ne zelite da svi dodjemo u Beograd, je itekako potrebno. Ja bih voleo da nadjem nekoga za podelu troskova puta. Cak sam i ostavljao "oglas" na bla bla car (portal za podelu troskova puta), ali niko se nije javljao. Tu je problem i moje rado vreme od 10-18, kao i nestalni radni dani (nemam slobodan vikend, iako ne premasujem broj radnih sati  mesecno,dobijam nasumicno slobodne dane).Ali isto tako imam kolegu koji stanuje na 30 min pesaka od radnog mesta i dolazi kolima.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1997 on: April 09, 2018, 06:36:02 pm »

Pa ništa, osnuj stranku i polako guraj plan Smiley

Бомбародвали би нас...

Kada sam 96. krenuo u srednju skolu putovao sam tim famoznim beovozom. GSP markica je vazila i za beovoz i za GSP, a i cena je bila neka boranija, reda sadasnjih 1000 din. Za to isto vreme, ATP kartu do Panceva sam placao oko 4000 din. Voz je isao navodno na 45 minuta, ali je bilo toliko izostajanja i kasnjenja da nikada nisi mogao da se uzdas u isti. Uvek je bio pretrpan i pun jer je cena karte bila makar duplo jeftinija od autobusa, a i buvljaci u Pancevu i NBGD su radili punom parom pa su neretko vozovi bili puni i torbi sa robom. Nedugo zatim je beovoz dobio svoju sopstvenu makricu i vise nije vazila ista za GSP. I dalje je bio znacajno jeftiniji, ali za kretanje po Beogradu nam je trebala druga markica. Ruku na srce tada niko nije placao GSP, pa nismo ni mi. Neko dalje vreme iza toga, Djilas tadasnji gradonacelnik Bg odluci da je Beovoz korisniji gradjanima Beograda i ukine polaske za Pancevo, koji sada idu mislim 3 puta dnevno, i sve prebaci na Beograd kao BGvoz. Cena karte se izjednacava sa cenom u autobusu (120 din u pravcu).
Manja, prigradska naselja su u dosta teskoj situaciji sto se tice prevoza. Autobusi idu na sat, ili dva u najboljem slucaju, poslednji autobusi idu oko 23-24h, nocnih polazaka nema. Poslodavci mahom izbegavaju da zaposle ljude van Beograda jer ne zele da im placaju putne troskove. Ili im ne placaju putne troskove, pa ljudi moraju od svoje plate da odvoje 10-ak hiljada za put. Odrzavanje trasportne mreze u ruralnijim sredinama nije finansijsko isplativo svakako. ALi demografski, ako ne zelite da svi dodjemo u Beograd, je itekako potrebno. Ja bih voleo da nadjem nekoga za podelu troskova puta. Cak sam i ostavljao "oglas" na bla bla car (portal za podelu troskova puta), ali niko se nije javljao. Tu je problem i moje rado vreme od 10-18, kao i nestalni radni dani (nemam slobodan vikend, iako ne premasujem broj radnih sati  mesecno,dobijam nasumicno slobodne dane).Ali isto tako imam kolegu koji stanuje na 30 min pesaka od radnog mesta i dolazi kolima.

Стање је све горе и горе из дана у дан. Све је више аутомобила због чињенице да предграђа немају везу са центром на прави начин, а поред тога убија нас и непланска градња. Никне зграда од 8-10 спратова уз улицу, нигде паркинга.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1998 on: April 09, 2018, 07:08:17 pm »

Da se malo vratimo na vesti o saobracaju.

Prosle sedmice su stupile na snagu izmene Zakona o bezbednosti saobracaja koje u odredjenim slucajevima teskih prekrsaja poostrava kaznenu politiku dok je za neke lakse prekrsaje izvrseno smanjenje kazni. Pored toga doneta su neka nova pravila u saobracaju koja do sada nisu vazila.

Neke od najvaznijih izmena su:
-smanjena je dozvoljena kolicina alkohola sa 0,3 na 0,2 promila
-uvedena je mogucnost drustveno korisnog rada kao zamena za zatvorsku kaznu
-dozvoljeno je preticanje traktora, radnih masina, motokultivatora... preko pune linije (ZOBS nije kao nekada razdvojio motorna vozila i vozila na motorni pogon pa je po tom automatizmu bilo zabranjeno preticanje svih motornih vozila u sta su spadali i traktori, motokultivatori, kombajni, razne druge masine...)
-deca niza od 135 cm odnosno mladja od 12 godina moraju se prevoziti u odgovarajucem sedistu ili podmetacu inace je kazna 100-120.000 dinara, najmanje osam meseci zabrane upravljanja i 14 kaznenih poena, ista kazna je za one koji prevoze dete mladje od 12 godina na mestu vozaca u slucjau udesa kazne se povecavaju
-kazna za nevezivanje pojasa, telefoniranje u toku voznje, za 0,21 do 0,5 promila alkohola i jos niz drugih prekrsaja je sa 5000 povecana na 10.000 dinara
-uvedena ja tzv. sezonska registracija koja ne moze biti kraca od jednog meseca (za npr. motocikle, pcelarske kamione, prikolice za camce...) ali je problem sto se najkasnije dva meseca po isteku registracije tablice moraju vratiti pa je pitanje koliko se taj vide registracije isplati ako svaki put mora da se placa trosak novih tablica i nove saobracajne dozvole
-vise nije obavezno zaustavljanje na pesackom prtelazu gde nema semafora ali vozac ne sme da poremeti kretanje pesaka koji tu prelazi ulicu
-ukinuti su kazneni poeni  za one kojima je istekla vozacka dozvola a nisu je na vreme produzili, smanjena je kazna za voznju zaustavnom trakom sa 100-120.000 i 14 kaznenih poena na 20-40.000 dinara i 6 poena
-preciziran je iznos male stete koja se resava evropskim izvestajem, to je sada steta do 200.000 dinara
-omoguceno je da i komunalna policija moze pozvati ``pauka`` i izdati nalog za odnosenje nepropisno parkiranog vozila
-umesto 3 poena za nepostovanje prava prvenstva prolaza sada ce se dodeljivati duplo vise - 6 kaznenih poena
-a prljave tablice ce se umesto 3000 placati cak 10.000 dinara
-probna vozacka dozvola ce ubuduce biti obavezna najmanje 2 godine (oni koji poloze sa 19 godina), odnosno do 21. godine zivota za one koji su polozili pre 19 godina, pri cemu je produzena zabrana voznje nocu za 1 sat pa sada to vreme zabrane pocinje u 23 a zavrsava u 6 sati, vozac s aprobnom dozvolom sme da u vozilu prevozi najvise jos tri osobe, ti novi vozaci ce smeti da voze automobili preko 80 kW samo pod nadzorom clana porodice koji ima vozacku dozvolu B kategorije najamanje 5 godina, u odsustvu odgovarajuceg clana porodice ogranicenje je 80 kW odnosno 109 KS, i vozaci s aprobnom dozvolom ne smeju da koristi mobilni ni uz koriscenje hands-free uredjaja za razliku od ostalih vozaca koji pomocu hands-fre uredjaja mobilni smeju koristiti
-vozacke dozvole za kategorije C, CE, C1, C1E, D, DE,D1 i D1E umesto na 10 izdavace se na 5 godina

Ima tu nekih izmena predvidjenih za tehnicke preglede, polaganje voznje itd. ali vecina tih izmena treba da stupi na snagu tek kada budu doneti odgovarajuci podzakonski akti.



Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1999 on: April 10, 2018, 08:01:26 am »

Pa ništa, osnuj stranku i polako guraj plan Smiley

Бомбародвали би нас...
Vidi, ako bi to značilo manje pančevaca na putu (posebno u Beogradu) veruj mi da bi vredelo Cheesy
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2000 on: April 10, 2018, 09:37:08 am »

У свим већим градовима индивидуални саобраћај се потискује у корист масовног/колективног из више разлога:

1. смањење гужве
2. смањење загађења
3. ослобађање простора

Масовни превоз омогућава да се већи број људи превезе једним превзним средством по јединици времена. У аутомобил стаје 4-5 људи, у смрдобус од 50 до 100 док у воз може и преко 1.000. Максимална дозвољена брзина којом моторна возила могу да се крећу кроз насељено место према ЗОБС-у је 50 км/ч са изузецима на ауто-путу кроз Београд где је дозвољено 80 км/ч. У неким деловима града брзина је смањена на 40 или 30 км/ч, а нарочито у ужим улицама и зонама школе. Воз са друге стране, ако конкретно говоримо о РВР-у, може да иде и до 100 км/ч кроз Београд преко Новог железничког моста. У свету метро гарнитуре се крећу брзинама од око 80 км/ч кроз град. Број људи који могу да превезу + брзина којом се крећу превазилазе сва друга превозна средства.

Београд са својом инфраструктуром може да задовољи потребе до неких 600-700 хиљада људи. Све преко тога у овом граду је вишак због непостојања канализације, улица, путева, паркинга и свега осталог што чини један град. Аутомобили се паркирају по зеленим површинама, тротораима, парковима, шеталиштима и свим другим непредвиђеним местима јер нема простора за толика возила и људе који их користе.

Више пута сам се преварио када сам кренуо дању колима у град јер нит сам имао паркинг место нит сам могао да прођем неку раскрсницу на време. На прошли сајам ПАРТНЕР 2017 сам отишао пешке јер је мост био зачепљен и стигао сам пре затварања. Да сам кренуо колима закаснио бих.

Људи ће морати да се одрекну аутомбила, а поред тога мораће да се руше неки делови града и предграђа јер овако неће моћи више.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #2001 on: April 10, 2018, 02:45:56 pm »

Neke od ovih izmena u zakonu koje je okačio kolega Kuzma su stvarno dobre, recimo ovo sa sezonskim tablicama pa onda sa obilaženjem sporih vozila, da ne dužim hteo bih da izdvojim i prokomentarišem par izmena.
Quote
-deca niza od 135 cm odnosno mladja od 12 godina moraju se prevoziti u odgovarajucem sedistu ili podmetacu inace je kazna 100-120.000 dinara, najmanje osam meseci zabrane upravljanja i 14 kaznenih poena, ista kazna je za one koji prevoze dete mladje od 12 godina na mestu vozaca u slucjau udesa kazne se povecavaju
Skroz je na mestu da se na ove stvari skrene pažnja, ono šta meni smeta je cena ovih sedišta/podmetača koja zaista nije mala. I na još jednu stvar da skrenem pažnju, razlog zašto se postavljaju podmetači jeste zbog visine deteta, u pojedinim vozilima novije proizvodnje mojguće je podesiti visinu pojasa ali dobro, dok takva vozila uđu u masovniju upotrebu kod nas proći će još 10 god, tek tada ćemo moći da ih priuštimo.
Quote
-kazna za nevezivanje pojasa, telefoniranje u toku voznje, za 0,21 do 0,5 promila alkohola i jos niz drugih prekrsaja je sa 5000 povecana na 10.000 dinara
Mislim da svi živi i neživi znaju da su ove kazne pisane kao zamena za drugi, veći prekršaj. Što se tiče alkohola, iako sam isti ostavio smatram da je za 0.3-0.5 ovo prevelika kazna, pobogu to je dva piva.

Kao što znamo i ovaj put je zakon pravljen da se efikasnije opljačka narod a ne da se poveća bezbednost. Ako hoće veću bezbednost neka bolje održavaju puteve i bolje obeleže i obezbede opasne krivine i saobraćajnice. Primera radi svi se sećamo kako je izgledala Kneza Miloša zimus, sve šljašti, izbi oči, jedva vidiš semafor. Pošto je kolega torpedo pančevac on će me u sledećem opažanju sigurno podržati. Naime na obilaznici od Krnjače do novog mosta u Zemunu (Pupinov most) ograničenje je 50km/h iako postoje po tri saobraćajne trake u svakom smeru i trake u suprotnim smerovima su fizički odvojene. Obrazloženje je kako između nema rezdelne ograde a npr na magistralnim putevima gde postoje samo dve saobraćajne trake ograničenje je 80km/h. Naravno, pogodite gde non stop stoji patrola sa radarom.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2002 on: April 10, 2018, 02:54:15 pm »

Decija auto sedista su od 5-6000 pa na vise, sve zavisi koliko roditelji zele markiranu robu, pormetaci za stariju decu su u nekim radnjama i ispod 2000 dinara. Dakle nisu to neke preterane cene, jos ako pogledamo da unazad par godina pojedine opstine organizuju podelu sedista roditeljima novorodjencadi onda mislim da ne postoji bas ni jedno opravdanje za njihovo neposedovanje. Ja sam pre par godina uveo praksu da umesto novca i raznih sitnica i igracki svojim bliskim rodjacima za novorodjence kupim autosediste. Mislim da je mnogo korisnije ono nego razne igracke i ostale sitnije i krupnije stvari koje svi redom kupuju.

Za alkohol smatram da trbea i stroze kazne da bud u i jos niza tolerancija sve dok se narod ne nauci pameti i tek onda  kada dodje iz ``dupeta u glavu`` dozvoliti 0,2 ili 0.3 promila.

Sa ostatkom prethodnog posta bih se slozio.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2003 on: April 11, 2018, 07:02:12 pm »

Gull-wing yugo  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* jugo.jpg (57.74 KB, 960x624 - viewed 35 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2004 on: April 16, 2018, 01:14:42 pm »

Шурење!   Cool

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* F1560028w.jpg (114.09 KB, 700x467 - viewed 35 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2005 on: April 16, 2018, 01:51:21 pm »

Pa ništa, osnuj stranku i polako guraj plan Smiley

Бомбародвали би нас...
Vidi, ako bi to značilo manje pančevaca na putu (posebno u Beogradu) veruj mi da bi vredelo Cheesy

  Kada Neko iz Beograda a ne iz Panceva bude sampion u reliju, onda cu da uvazim tu konstataciju.

 P.S.
 Cak i Borkovicu trube u Beogradu, sto nema mnogo veze sa voznjom...Smiley

 Ja sam uvek imao sediste za dete, i imam ga i sada. Manje (do 18kg) sam zamenio vecim (do 30kg) koje ima mogucnost da odvoji sedalni deo i da se koristi samo taj deo a ne celo sediste. Cena, u Metrou na akciji 4200 RSD. I sada je na akciji, opet. Jedini problem, neprijatnost koju ja licno osecam je sto svako jutro vozim dete u vrtic koji je na 11km od moje kuce, i neretko vidim roditelje Milinih drugarica koji nemaju auto i cekaju na autobuskoj stanici sa detetom da ih odvedu u isti vrtic. Autobusi su mali, pretrpani, znam kako je kada moja supruga treba da vodi dete, a ja ne smem da stanem da ih pokupim jer nemam dva sedista za dete u kolima. Ali slazem se da je bezbednost dece na prvom mestu, pa onda sve ostalo. Najvise prekrsaja se desava u samom gradu gde ima najmanje policije. Voznja zutom trakom, prolazi kroz crvena svetla, nepostovanje pesackog prelaza i prvenstva prolaza, bahata voznja, bahato parkiranje "sva cetiri na sred puta da skoknem do banke" su redovna situacija u Beogradu, a opet, patrole se obicno smeste negde na izlazu iz grada (aka obilaznica za Pupinov most) gde je realna situacija da se moze dosta brze bezbedno voziti (koliko je bilo nesreca tamo jer je neko vozio 65km/h?) iz prostog razloga uzimanja para, dok sa druge strane u u Beogradu skakucem sa pesackog da me neki majmun koji kuca poruku  vozi 80km/h  ne bi pokupio.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2006 on: April 16, 2018, 02:00:41 pm »

Полицију не занима да кажњава људе који паркирају џип у жутој траци или на кружном току већ да се заштекају, као што ти кажеш, на излазу из града и да мере брзину. Јуче сам видео патролу на улазу у НС на Мосту слободе као и на излазу из града када се крене према Зрењанину. Нема их на раскрсници, нема их у центру града, нема их на најпрометнијим улицама... Само тамо где могу да узму паре. Тако знају да се поставе на надвожњаку код СЦ 11. април, на раскрсници измеђ' Трећег булевара и Тошиног бунара, на раскрсници измеђ' Ресавске и Булевара краља Александра, испод Моста на Ади у Савској улици итд. Никад их нема да помере таксисте који се на дивље паркирају у десној траци на Славији, нема их да наплате казну ћелавом у А8 што стоји на сред улице и гледа у телефон, нема их да растерају џипове са трамвајских шина у 27. марта,...

Паук је сличан. Диже кола до 3.000 евра. Преко тога не. Већ сам вам стављао вест где је власник ферарија натерао паука на Црвеном крсту да спусте кола на земљу.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2007 on: April 16, 2018, 02:40:01 pm »

Паук је сличан. Диже кола до 3.000 евра. Преко тога не.


E ovo jednostavno nije tacno.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2008 on: April 16, 2018, 03:05:25 pm »

Паук је сличан. Диже кола до 3.000 евра. Преко тога не.


E ovo jednostavno nije tacno.

  Mozda nije uvek tako, ali je uglavnom tako. Ja ih nesto nisam video da dizu posebno skupe automobile. Nije to zato sto oni mrze sirotinju, vec se (sa razlogom) plase nekih "biznismena".
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2009 on: April 16, 2018, 04:21:22 pm »

Ja pisem iz licnog iskustva, meni su odneli auto koji je placen cak 50% vise od sume koju je Torpedo naveo. I to na dan kada sam vrsio prenos vozila na svoje ime. Molim lepo.
Logged
Pages:  1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.