PALUBA
April 18, 2024, 05:00:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 587117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #330 on: February 24, 2012, 11:05:22 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/deKTQF-Jz2U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #331 on: February 26, 2012, 03:04:38 pm »

Ovako to rade majstori svog zanata.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/lnUlcngQIeo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #332 on: March 05, 2012, 09:30:57 pm »

Ovo neznam kako da ga nazovem ce kostati 16000 evra u osnovnoj varijanti,pa dali su oni normalni 


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/5Ky4rx7pQR0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #333 on: March 05, 2012, 09:32:40 pm »

A sutra u 17:30 je svetska premijera u Zenevi. Prisutan i prezident.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #334 on: March 05, 2012, 09:34:55 pm »

Sreća da je domaći...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #335 on: March 05, 2012, 09:39:29 pm »

Cuj, kazu da ce vise od 50% delova da se proizvodi ovde sto ga stavlja u status domaceg automobila. Valjda tu racunaju: akumulator, dizalicu, kljuc za tockove, vazduh u gumama... Pa imas i domaci novac od koga je fabrika podignuta (za javnost to je platio FIAT a ustvari iznos dotacija iz budzeta je bila dovoljan u najmanju ruku da se podigne pogon ako ne i nesto vise),
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #336 on: March 05, 2012, 09:39:52 pm »

Napuhali ga ko Minija, da je skoro ko Golf.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #337 on: March 05, 2012, 09:41:12 pm »

Kuzma, jel to kao kod samogradnje aviona, gdje se prizna samogradnja ako 51% sastaviš sam?  Roll Eyes
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #338 on: March 05, 2012, 09:41:58 pm »

Napuhali ga ko Minija, da je skoro ko Golf.

Ma steroidi su čudo
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #339 on: March 05, 2012, 10:22:28 pm »

Kuzma, jel to kao kod samogradnje aviona, gdje se prizna samogradnja ako 51% sastaviš sam?  Roll Eyes

Pa tako se nesto pricalo svojevremeno o tome sta se smatra domacim proizvodom
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #340 on: March 05, 2012, 10:26:15 pm »

Pa dobro mogla je biti i druga varijanta, katanac na fabriku i svi na biro rada, a znamo kako se tamo lako dobija posao, ovo je još i dobro ispalo.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #341 on: March 05, 2012, 10:43:42 pm »

Katanac je i stavljen na fabriku. Ovo je potpuno nova firma, nova fabrika, sve novo jedino je mesto staro. Inace ako hocemo iz krajnosti u krajnost da idemo sudbina fabrike je definitivno odredjena 1999.godine tokom bombardovanja. Ne znam samo ko bi se od toga oporavio i poceo nasto da radi. Takodje se pitam koja je svrha rusenja Zastava automobila, sta su to proizvodili sto je moglo da se upotrebi tokom rata na KiM?

Inace Dexy, za tvoju informaciju drzava Srbija je FIAT-u bespovratno dala najmanje 40.000  evra po jednom radniku ali na brojno stanje kada fabrika dostigne pun kapacitet tamo negde 2014 ili 2015. To dodje preko milijardu evra. Jedno radno mesto u Srbiji kosta 5-10.000 evra investicija. Zasto onda ova drzava nije mogla da zaposli 4-8 puta vise radnika nego sto je to FIAT uradi. Inace radi znanja i ravnanja dok u Srbiji podize novu fabriku isti taj FIAT u Italiji zatvara neke pogone. Fiatu je vaznija Srbija? Ne bih rekao, pre se radi o podsticajima koje mu u Italiji niko nece dati.

Ali ok, vazno je da se nesto radi.

A ovo je inace ugovor Vlade Srbije i FIAT-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/287234/Vlada-cenzurisala-ceo-ugovor-s-Fijatom

I jedno podsecanje. Kada je ovaj ugovoro potpisan receno je da ce limove i ostalu gvozdjuriju nabavljati iz Smedereva posto je US Steel dostavio uzorke koji ispunjavaju Fiatove standarde. Zasto onda US Steel ode odavde bas kada treba da krene proizvodnaj ovog novog modela i kada ce imati obezbedjen posao? Mozda nesto znaju sto mi ne znamo?


* cenzurisana-knjiga-foto-d-goll_f.jpg (20.71 KB, 470x270 - viewed 168 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #342 on: March 06, 2012, 11:32:15 am »

Neću da guglam i tražim kolike je vlada davala subvencije stranim investitorima za zapošljavanje, ali mislim da je to manje od navedenih 40.000. Svejedno - ovakve subvencije  su diskriminacija domaćih investitora. Koja budala nebi zatvorila fabriku u zemlji u kojoj radnika plaća 1500evra i preselila je u zemlju gde ga plaća 300 evra, dobije besplatno zemljište i infrastrukturu i još za svakog zaposlenog keš u ruke. Takvo zapošljavanje može da podstakne svaka vlada, ali smo su ovi naši dovoljno velike budale.

Quote
I jedno podsecanje. Kada je ovaj ugovoro potpisan receno je da ce limove i ostalu gvozdjuriju nabavljati iz Smedereva posto je US Steel dostavio uzorke koji ispunjavaju Fiatove standarde. Zasto onda US Steel ode odavde bas kada treba da krene proizvodnaj ovog novog modela i kada ce imati obezbedjen posao? Mozda nesto znaju sto mi ne znamo?

Potrebe Zastave za limovima nisu ni 2% proizvodnje smederevske železare. Da bi železara opstala radeći samo za automobilsku industriju, treba joj 50 Zastava. US Steel je pravio preko 20% srpskog izvoza. Da Zastava proda u inostranstvu (a gde bi drugde, ko bi ovde kupovao auto od 16.000 evra) sva ova auta, to nije ni 10-ti deo onoga što samo jedna peć u smederevu pretopi. A i ona će se uskoro ugasiti...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #343 on: March 06, 2012, 12:29:44 pm »

Nemoj mesati Zastavu i novu firmu Fiat. Mozda je Zastava koristila samo 2% proizvodnje zelezare ali je isto tako proizvodila u poslednjih 20 godina deseti  deo od najavljenog punog kapaciteta FIAT-a. A to znaci da u tom slucaju i procenat raste proporcionalno rastu kapaciteta i jos malo vise posto nije ista kolicina potreban da se napravi JUGO ili da se napravi auto koji je u visoj klasi u odnosu na jugo pa je samim tim i veci.

Sto se ttice samih subvencija inostranim investitorima cinjenica je da nisu svi dobili bas 40.000 evra ali FIAT jeste. A pored toga Fiat je i na jos jedan nacin stavljen u povlascen polozaj time sto se jedino za njihove automobile odobrava subvencija od 1000 evra po komadu. A tih 1000 evra se takodje placa iz budzeta, dakle od nasih para. Pa kad je tako zasto onda nemamo pravo da izaberemo npr. Daciu, Reno, Skodu...

I pogresio sam. 40.000 evra se odnosi samo na 2011.godinu

Quote
Po slovu Ugovora o zajedničkom ulaganju između „Fijat grupe“ i Republike Srbije, za „novčane podsticaje za Fijat“ i za „infrastrukturno opremanje industrijskog parka“ rezervisano je pet milijardi dinara (5.000.000.000 din). Zatim, još oko četiri milijarde namenjene su „za osnivački ulog u novcu za zajedničko privredno društvo ‘Fijat automobili Srbija’“. Predviđeno je i 265 miliona dinara za „isplatu zaostalih zarada „Grupi Zastava“, preko Nacionalne službe za zapošljavanje“, te nespecifikovani deo od najveće pojedinačne stavke, „Nabavka domaće finansijske imovine“, u budžetu Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića – ukupno 19 milijardi i 780 miliona dinara, što će biti potrošeno i za „ulaganja od posebnog značaja („FIJAT“ i drugo)“.
Saberemo li ovogodišnja ulaganja države u posao s torinskim „Fijatom“, dolazimo do brojke od 9,6 milijardi dinara, što je preko 90 miliona evra, plus nepoznati deo od spomenutih „Dinkićevih“ 19,78 milijardi dinara. Samo u ovoj godini.
A moguća je i ovakva računica – „Fijat“ će u Srbiji, u nekadašnjoj „Zastavi“, kad jednog lepog dana počne „masovna proizvodnja“, zapošljavati 2.433 radnika. Ako je ovaj podatak izvestan, to znači da će – podvlačimo, samo u ovoj godini u kojoj nemamo ni za čajnu kobasicu – država Srbija za jednog radnika koga će „Fijat“ zaposliti platiti oko 40.000 evra! I to ne računajući one dodatne, „Dinkićeve“ milijarde. Da li je iko, ikada, igde, dobio ovakve uslove? Zbog toga, treba li imalo da nas čudi što je, uprkos svetskoj ekonomskoj krizi, „Fijat“ odlučio da ostane u Srbiji?

Ostalo je vec politika.


Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #344 on: March 06, 2012, 12:48:10 pm »

Ne bih da neko pogresno protumaci da sam ja protiv toga da FIAT ovde radi. Ne, taman posla. Ja sam protiv toga da stranci dobijaju subvencije nekoliko puta vece od subvencija koje dobijaju domaci investitori. Primera radi bespovratna sredastva za samozaposljavanje su iznosila do 1000 evra. Ja se pitam kakav posao moze da se pokrene sa 1000 evra?

Imao sam vlastitu firmu (koja se vodila na oca). Otvorili smo  je tako sto smo ulozili sve sto smo imali, bilo je trenutaka kada nisam imao 200 dinara u dzepu posto sam sva svoja primanja ulozio da bih radio. I krenuo je posao. Cak sam ui jednom trenutku i prorsirio delatnost otvaranjem prodavnice. Tu sam odmah zaposlio radnicu koju sam prijavio i kojoj sam isplacivao platu po zakonu, uplaciovao doprinose itd. Dosla kriza  a moja firma koja je uspesno poslovala 5 godina je dobila mogucnost da konkurise za neke kredite dok su neke velike firme dobijale bespovratna sredstva (Delta holding u 2010.godini je po tom osnovu dobio vise od 2 milijarde dinara od ukupno 4 milijarde predvidjene za pomoc privredi). Posle 5 godina rada prvi put sam otisao u banku i podneo zahtev za dozvoljen minus koji su mi odobrili na period od 6 meseci. Proslo 6 meseci otisao da mi produze i znate sta se dogodilo? Vise su mi dokumentacije trazili tada nego prvi put i iako samna vreme izmirio obaveze gospoda iz banke su mi umesto obecanog povecanja dozvoljenog minusa isti smanjili za nekih 25%.

Valjda je to olaksica u vreme krize.

Posle nekog vremena videvsi da se nista ne pokrece na bolje firma je zatvorena sto znaci 2 zaposlena manje (clanovi porodice po zakonu ne moraju biti prijavljeni), 2 doprinosa manje, jedna uplatilac poreza i raznih taksi manje... A koliko je takvih u Srbiji. pa to sto ce FIAT otvoriti oko 3000 radnih mesta gubi smisao ako mala preduzeca zbog drzavne politike zatvore 10.000
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.