PALUBA
March 29, 2024, 12:04:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584405 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #720 on: March 25, 2014, 11:58:08 am »

Folksvagen slavi 40. godina "golfa"
M.I.   25.03.2014.

Reputacija koju je Folksvagenov "golf" na ovim prostorima izgradio može se porediti sa manjim verskim pokretom, ali jedno je sigurno - ova legenda automobilske industrije je među najuspešnijim modelima ikada, a ove godine proslavlja svoj 40. rođendan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Folksvagen je u maju 1974. godine prvi put na tržište ponudio "golf" sa prednjim pogonom kao zamenu za "bubu", a 40. godina i 30 miliona prodatih primeraka kasnije, "golf" je drugi najprodavaniji model automobila na svetu. Aktuelna sedma generacija je svetsku premijeru imala na Salonu automobila u Parizu 2012. godine. Izgrađena je na novoj MQB modularnoj platformi koju deli sa "audijem A3", "seat leonom" i "škodom oktavijom".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U svojoj karijeri je osvojio dve prestižne nagrade za "Evropski automobil godine", poslednju u 2013. Od 2015. godine, "golf" prvi put u svojoj istoriji dobija električnu verziju "GTE".

Izvor: www.mojauto.rs

Golf kockica, bio i ostao najlepša verzija.


* 449778_golf_ff.jpg (26.74 KB, 470x313 - viewed 97 times.)

* 305568_golf-7.3_ff.jpg (23.19 KB, 470x313 - viewed 83 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #721 on: March 26, 2014, 05:38:54 pm »

Za ljubitelja automobila ovo jedan zanimljiv sajt (blog)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Autoslavia - Automobili. Ljudi. Nasleđe.



* autoslavia_logo.png (4.16 KB, 270x60 - viewed 127 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #722 on: March 28, 2014, 10:30:34 am »

Uh, što sam juče čuo jednu izreku:

"Malo mi ginemo kakve krševe vozimo"  Grin
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #723 on: March 28, 2014, 10:57:29 am »

"Malo mi ginemo kakve krševe vozimo"  Grin


I ko sve vozi, odnosno ko sve ima dozvolu.

Današnji automobili su na tehnički većem nivou od aviona u II svetskom ratu,a i dalje skoro svako može da dobije pravo  
upravljanja vozilom. Jasno je meni da automobilska industrija mora da postoji,i da prodaje automobile ali treba imati mere.
Dozvolu ne bi trebalo da daju policajci nego doktori koji će svojim potpisom garantovati da je neko psiho fizički sposoban
da ovlada veštinom upravljanja vozilom. Pa da taj posle obuke dobije dozvolu koju ćemu izdati policija.

I naravno kaznena politika treba da bude drakonska, na primer: za vožnju u pijanom stanju, vožnju preko 10km od dozvoljene brine, prolazak kroz crveno, obilaženje na punoj liniji i slično, obavezna kazna zatvora preko 2 godine i doživotna zabrana nabavke
automobila, a  ako je nesreća sa smrtnim ishodom izazvana nekim od prethodno navedenih razloga, kazna kao za ubistvo sa predumišljajem.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #724 on: March 28, 2014, 11:24:35 am »

"Malo mi ginemo kakve krševe vozimo"  Grin


Dozvolu ne bi trebalo da daju policajci nego doktori koji će svojim potpisom garantovati da je neko psiho fizički sposoban
da ovlada veštinom upravljanja vozilom. Pa da taj posle obuke dobije dozvolu koju ćemu izdati policija.



"Doktori" i daju ljekarsko uvjerenje koje je jedan od prvih dokumenata, koje trabaš pribaviti da bi ušao u proces polaganja vozačkog ispita... Bar je tako u BiH

Оспособљавању за возача моторних возила може приступити лице које:
-има године живота прописане Законом, за поједине категорије и поткатегорије моторних возила,
-минимално 16 година за А категорију и подкатегорије,
-минимално 18 године за остале категорије и подкатегорије,
-посједује љекарско увјерење о здравственој способности за управљање возилом одговарајуће категорије, не старије од годину дана,
-има босанскохерцеговачко држављанство, пријављено пребивалиште или боравак у Босни и Херцеговини дуже од шест мјесеци, као и -страни држављан који има одобрен стални или привремени боравак у Босни и Херцеговини, дужи од шест мјесеци,
-је способно самостално рјешавати испитне тестове,
-испуњава и друге увјете прописане за одређену категорију.


Издавање возачке дозволе први пут
-Захтјев за издавање возачке дозволе
-Увјерење о здравственој способности лица за управљање моторним возилом оне категорије и поткатегорије за које се тражи возачка дозвола (не старије од шест мјесеци).
-Увјерење о положеном возачком испиту за управљање моторним возилом оне категорије или поткатегорије за коју се тражи издавање возачке дозволе.
-Доказ о уплати накнаде за образац возачке дозволе у износу од 60,00 КМ
-Такса од 5,00 КМ.
-Возачка дозвола важи 10 година.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #725 on: March 28, 2014, 11:34:29 am »

Ispustio sam da napišem i odgovaraju ako neko kome su izdali potvrdu padne na drugostepenoj komisiji
koju bi trebalo uvesti i na nju slati one koji su imali probleme sa poštovanjem zakona o bezbednosti saobraćaja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #726 on: March 28, 2014, 07:52:53 pm »

Уф, ала си строг Cheesy. Па ни сада нема места у затворима.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #727 on: March 28, 2014, 10:11:48 pm »

Уф, ала си строг Cheesy. Па ни сада нема места у затворима.

U tom slučaju, streljati na licu mjesta Cheesy
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #728 on: March 28, 2014, 11:02:58 pm »

"Malo mi ginemo kakve krševe vozimo"  Grin


I ko sve vozi, odnosno ko sve ima dozvolu.

Današnji automobili su na tehnički većem nivou od aviona u II svetskom ratu,a i dalje skoro svako može da dobije pravo  
upravljanja vozilom. Jasno je meni da automobilska industrija mora da postoji,i da prodaje automobile ali treba imati mere.
Dozvolu ne bi trebalo da daju policajci nego doktori koji će svojim potpisom garantovati da je neko psiho fizički sposoban
da ovlada veštinom upravljanja vozilom. Pa da taj posle obuke dobije dozvolu koju ćemu izdati policija.

I naravno kaznena politika treba da bude drakonska, na primer: za vožnju u pijanom stanju, vožnju preko 10km od dozvoljene brine, prolazak kroz crveno, obilaženje na punoj liniji i slično, obavezna kazna zatvora preko 2 godine i doživotna zabrana nabavke
automobila, a  ako je nesreća sa smrtnim ishodom izazvana nekim od prethodno navedenih razloga, kazna kao za ubistvo sa predumišljajem.

Malo si preterao sa kaznama.Primer. blizu mene je ograničenje 40 kod prelaza za pešake sa samaforom, vidljivost super. Tu su dosta puta redari i pišu kazne. Kad sam ja pravio ispit još u jugi i sa fičom, tad je bilo dozvoljeno 60 i nije bilo semafora. Nikad nikoga tamo nije povozio.Sada su dosta bolji auti i sa dosta boljim kočnicama. Ipak ako voziš 50+kusur, izgubičeš 3 boda na ispitu i platičeš kaznu, iako voziš sigurno bez da bi koga ugrožavao.

A za nesreče sa smrtnim ishodom se slažem sa tobom. 
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #729 on: March 29, 2014, 07:18:43 am »

Pretpostavlja se da je vozač obučeniji i spremniji od pešaka (što vrlo često nije slučaj) za učestvovanje u
saobraćaju pa su iz tih razloga oštriji uslovi za vozače kako bi se zaštitili "saobraćajno neobrazovani" pešaci.

Možda sam preterao sa visinom kazne, ali dok se to ne uradi, razni bahati vozači će ubijati po pešačakim
prelazima u gradu brzinama ponekad dvostruko većim od dozvoljene i završavati sa nanogicom u kućnom
pritvoru, to jest defacto neće biti ni kažnjeni. Osim ovoga  raspon kazni u zakonu ne sme da bude veći od 2 godine.
Sada se recimo za određene slučajeve izriče kazna od 1-5 godina, eto mesta za muvanje advokata, korumpiranih
sudija i mogućnosti da oni koji imaju novac prođu skoro nekažnjeno.

Razlog za ovakvu kaznenu politiku je između ostalog "humanost" prema prekršiocima zakona.
Postavlja se pitanje da li mu treba upropastiti život zbog jedne greške, pri tome on je nekom oduzeo život potpuno
svestan šta radi, pa prema tome mora da bude i svestan mogućih posledica.
To je mnogo ozbiljno pitanje ali sam siguran da će posle par kažnjavanja drakonskim kaznama u velikoj
meri opasti broj saobraćajnih nesreća sa tragičnim posledicama.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #730 on: March 29, 2014, 07:33:43 am »



Malo si preterao sa kaznama.

Uopste se ne slazem sa ovim.
Dosta vozim, kazu da sam dobar vozac. Ja za sebe tvrdim samo da sam solidan. Ipak desavaju mi se situacije za koj sam mislio da se dogadjaju samo tamo negde.

Dva puta sam u par meseci odustao od preticanja nocu na dobro poznatom ali neosvetljenom putu. Srecom. Prvi put mi je u susret isao neosvetljen automobil, drugi put takodje neosvetljen motocikl sa dva, u najmanju ruku, idiota.
Jednom mi se desilo da u moju traku, inace fizicki odvojenu (kod BIP-a u Beogradu) ladno udje auto iz suprotnog smera.
Situacije gde kreteni preticu na nepreglednim mestima pa se odjednom pojave ispred mene, gde ispred mene ide auto sa toliko alkoholisanim vozacem da mu je odrzavanje pravca misaona imenica ili razni mamlazi koji stave malo dete u krilo i puste ga da vozi pa za malo izbegnem "cesanje", su toliko ceste da su mi postale jos malo normalne.

E to ne moze da se iskoreni blagim kaznama i olaksavajucim okolnostima.  U zemlji Srbiji samo su drakonske kazne imale nekog efekta. Ali isto tako dzaba je i drakonska kazna ako se napravi dogovor sa policajcem koji te zatekne u prekrasaju. Sve manje je direktnog placanja. Moze neko da vidi. Cesce vozac dobije nalog da u odredjenom lokalu uplati odredjenu sumu na ime "toplog obroka".

Imao sam priliku da vidim u Ljigu kako kamion vrsi polukruzno okretanje preko pune linije. Patrola saobracajne policije sedi u automobilu na par metara i njima to ne smeta ali sam ubedjen da bi nekome sa tablicama iz drugog podrucja merili i krvni pritisik trazeci jos neki razlog za kaznu.

Lezao sam na VMA a u jednom krevetu je bio covek oga je pijani vozac udario dok se setao trotoarom. Jednu nogu mu je otkinu na licu mesta a druga mu je bila smrskana da su lekari morali da je amputiraju. Koja je adekvatna kazna za takvog vozaca?

Da zakljucim. Kao sto ne moze svako da dobije oruzani list tako bi trebalo prorediti i vozacke dozvole. Mislim da je automobil mnogo opasnije oruzje od pistolja ili puske.


Kako je to nekada bilo

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Politika 16. april 1947..jpg (111.87 KB, 613x655 - viewed 98 times.)
Logged
Wallberg
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 72


« Reply #731 on: March 29, 2014, 07:40:57 am »

Malo se jeste pretjeralo sa kaznama, no imam i jedan drugi problem.
Te bi se kazne svakako odnosile samo na siromasne prekrsioce zakona.
@Dzumba je napisao da su zatvori puni. To je istina, ali tamo leze samo oni koji nemaju ni za advokata ili oni koji su se zamjerili drzavi, da ne zaboravim, tamo su i neki zbog pritiska javnosti..
Veliko je pitanje kako se sprovode i sadasnje zakonske mjere i sta se desava kad neko sa Zastavom 101 napravi ozbiljan prekrsaj, a neko sa Audijem a8...a
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #732 on: March 29, 2014, 10:03:19 am »

Vožnju u alkoholisanom stanju bih tretirao kao pokušaj ubistva. Ali bih zato drao i pešake, jer koliko ima bahatih vozača, najmanje toliko ima i bahatih pešaka. Ulica se pretrčava gde se stigne, a na crveno se više i ne računa. Još kada gurnu slušalice u uši i baš ih briga.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #733 on: March 29, 2014, 10:19:04 am »

Pesaci su posebna prica. Ipak mislim da je tu veci problem nastao pred pocetak primene aktuelnog ZOBS-a kada su se nadlezni utrkivali da objasne kako su pesaci u odnosu na vozace neka posebno zasticen kategorija i kako je u potencijalnoj situaciji izmedju pesaka i vozaca ovaj prvi uvek u pravu. Sada se to polako obija o glavu svima. Pesaci gaze na kolovoz na par metara od automobila u pokretu kao da taj auto istog momenta moze da stane.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #734 on: March 29, 2014, 10:23:35 am »

Da dodam jos nesto u vezi pesaka.


Dodje mi mnogo puta da izadjem iz kola i umlatim od batina neke pesake. Zasto? Mrak, kisica rominja, pesak obucen kao nindza ide kolovozom a svega par koraka dalje izgradjena pesacka staza. Cak ima gde pesacka staza postoji sa obe strane puta. Ali ne gospodi je tesko da napravi par koraka, a to sto je vodljiv kao onaj malezijski avion to nema veze. To sto moze da naidje vpzilo iz suprotnog smera pa da me zaslepi, ni to nema veze. I posle kriv vozac, nije prilagodio brzinu uslovima saobracaja i stanju puta. Vazno da pesak nije kriv ni za sta.
Logged
Pages:  1 ... 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.