PALUBA
April 25, 2024, 02:40:46 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 588550 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #765 on: April 30, 2014, 01:06:23 pm »


Autopilot za auta.



http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2014&mm=04&nav_id=842130
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #766 on: May 04, 2014, 04:08:10 pm »

Dvadeset godine bez Ajrtona Sene [video]

01.05.2014.

Na današnji dan pre 20 godina poginuo je Airton Sena, jedan od najvećih vozača Formule 1 u njenoj istoriji.

U 7. krugu trke za Veliku nagradu San Marina na stazi u Imoli, voženoj 1. maja 1994. godine, Sena je u krivini Tamburelo izleteo sa piste i pri brzini od oko 300 km/h udario u zaštitni betonski zid. Brazilac je brzo prebačen u bolnicu pošto mu je prva pomoć ukazana na stazi, ali je nekoliko sati kasnije preminuo zbog povreda glave.

Sena je za vreme svoje karijere vozio na 161 Gran Priju tokom 11 sezona. Tri puta je bio šampion Formule 1 sa MekLarenom, 65 puta je osvajao pol pozicije, a 80 puta se našao na podijumu. I posle 20 godina od njegove smrti, Sena i dalje važi za jednog od najboljih vozača koji su se ikada pojavili u Formuli 1, a ni brojne titule Mihaela Šumahera i promene u "najbržem cirkusu sveta" nisu uspele da u zaborav potisnu velikog brazilskog šampiona.

Treba podsetiti da je i dan ranije na istoj stazi tokom treninga poginuo i mladi austrijski vozač Roland Racenberger, kao i da je smrt Airtona Sene bila i poslednja u Formuli 1.

Mlađe generacije koje nisu imale priliku da prate Senine trke uživo, bar na televiziji, ne mogu ni da počnu da pretpostavljaju o kakvom se vozaču radilo. Nekoliko priča to može da pokuša da dočara, poput kvalifikacionog kruga 1988. na stazi u Monte Karlu, u legendarnom Meklarenovom MP4/4 bolidu sa Hondinim turbo motorom. Sena je tada izvezao krug koji je čak sekundu i po bio brži od svih konkurenata, vozeći kao u transu što je kasnije i priznao.

- Bio sam u drugoj dimenziji. Uplašio sam se, pošto sam shvatio da sam bio otišao daleko van sopstvene svesne vožnje na stazi.



Milimetarska preciznost kojom je Sena vozio deo je priče sa Velike trke SAD vožene na ulicama Dalasa 1984. godine. Bila je to teška staza, neravne ulice oivičene betonskim blokovima, uz poskakivanje bolida od krivine do krivine. Na jednoj od njih Sena je udario u betonski blok kraj staze i morao je na kraju da odustane. Kada se nekako dovukao do boksa, nikako nije mogao da shvati kako je udario u zid. Dok su ga mehaničari u boksu čudno gledali, Sena je vrteo glavom i zatim rekao:

- Znam da nisam napravio grešku. Mora da se zid pomerio i zato sam udario u njega.

Ovakva izjava izazvala je tihi podsmeh, ali je Sena bio toliko uporan da je njegov tadašnji glavni inženjer Pet Simonds pristao da zajedno sa Brazilcem ode na mesto udarca posle trke.

- Prišli smo betonskom bloku i video sam da je zaista pomeren. Neko je tokom trke udario u prethodni blok, koji je zatim za neka četiri santimetra pomerio blok u koji je udario Sena. On je vozio toliko blizu da je ta razlika bila ključna, njegov zadnji točak zahvatio je "izleteli" blok i probušio mu gumu. Tada sam shvatio da je Sena poseban, da vozi sa neverovatnom preciznošću i da je zaista jedinstven. Ne zaboravite, to je bila tek njegova prva sezona u Formuli 1, tek što je stigao iz Formule 3, izjavio je kasnije Simonds.

Da je ta majska nedelja 1994. godine prošla bez incidenta Sena bi verovatno po četvrti put postao šampion, posle čega bi možda ostao u Vilijamsu koji je uspeo da napravi dobar bolid. Stoga bi i titule koje su kasnije pripale Mihaelu Šumaheru, Dejmonu Hilu i Žaku Vilnevu u naredne tri godine verovatno takođe otišle Seni, čime bi on postao sedmostruki svetski šampion sa 37 godina.

Umesto toga, ostaju nam video snimci Seninih legendarnih vožnji u kojima on i posle 20 godina postavlja standarde. Jedino dobro što je iz svega toga proizašlo je činjenica da je Senina smrt bila i poslednja na stazama Formule 1, pošto je upravo ona naterala čelnike "najbržeg cirkusa na svetu" na radikalne promene u bezbednosti staza i bolida.




Izvor: Sportska centrala

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #767 on: May 09, 2014, 08:57:46 am »

Kada si baksuz...

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #768 on: May 11, 2014, 01:16:44 pm »

mali Div Smiley

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #769 on: May 11, 2014, 06:00:53 pm »

Reno Quattro. Grin
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #770 on: May 14, 2014, 08:13:52 am »

Šveđanin snimio urnebesno iskren video oglas za stari "volvo"
M.I.   13.05.2014.

Šveđanin Kristofer Kastor (28) je shvatio da najviše šansi da proda svoj "volvo 245GL" iz 1993. ima ako napravi urnebesan video oglas u kome će svog ljubimca predstaviti u svom njegovom izbledelom sjaju i apsolutno je bio u pravu pošto je njegov oglas postao apsolutni hit ne samo u Švedskoj već i širom Evrope.

Nakon samo tri dana, njegov oglas je videlo preko 250.000 ljudi, međutim, koliko god da je duhovit bio Kastor, crveni "volvo" sa pređenih 300.000 kilometara, "eksterijerom i enterijerom", koji može da se "zameni za baš veliki Xbox", i dalje nije našao novog vlasnika.
- Sve poznate novine pišu o mom oglasu. Nisam mislio da će postati hit van Švedske, ali se i stranci raspituju - kaže Kastor.



Izvor: www.blic.rs
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #771 on: May 18, 2014, 03:19:25 pm »

Novi R4

http://davidobendorfer.com/_en/_R4/R4.html
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #772 on: May 18, 2014, 03:23:40 pm »

Garant ima da košta kao sam đavo...
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 501



« Reply #773 on: May 18, 2014, 04:19:07 pm »

Kakav bude da bude,sumnjam da će dostići broj prodanih primjeraka svoga prethodnika.Ono je strašan auto.Sve se može popraviti sa zaista najosnovnijim alatom,prohodnost mu je fenomenalna,kvaliteta izrade i veća.Imali smo ih 3 dosad u obitelji,jedan je završio u moru,jedan smo umirovili čisto jer smo našli bolji(imao je 200000 na satu i prevezao je pitaj boga koliko maslina,cementa,drva,ljudstva,nema čega ne).A ovaj treći sam kupio od čovjeka 1924. godište,kad sam ga kupio imao je još zaštitnu plastičnu foliju iz tvornice na zadnjem sjedalu.ja mislim da do trenutka kad sam ga kupio nije nijednom pokisao.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #774 on: May 18, 2014, 04:54:40 pm »

Vidi Reno 4 je bio radni auto (radna stoka), a ovaj je čista šminka i prestiž kao Mini, fiat 500 itd...
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #775 on: May 18, 2014, 05:03:03 pm »

Zna se šta je bija "Mali Div" izgradija je pola države, a uostalom nasljednik Renola 4 je izaša davno a to je bija "Kangoo" , ovo je čisti šminkeraj kao što je već napisao "Trifko"
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #776 on: May 18, 2014, 06:33:58 pm »

R4 je legendaran automobil, poput VW Bube ili Citroena 2CV. Ni jedan savremeni automobil neće dostići takvu slavu.

Kod nas se u porodici jedan R4 vozio 13 godina (1978-1991). Kasnije ga je još stric vozio godinama, dok ga nije prodao. Znam da je sa 22-23 godine starosti još bio u voznom stanju. Prevaljivali smo bivšu Jugu uzduž i popreko u njemu. Nikad nas nije ostavio na putu. Svaki servis na njemu je radio otac - neznam dali je ikada bio u servisu osim posle jednog žešćeg udesa, kada je baš pretrpeo veliku štetu. Ali brzo je bio ponovo na drumu.
Pravi auto za stara dobra romantična vremena.
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 501



« Reply #777 on: May 18, 2014, 06:44:41 pm »

R4 je legendaran automobil, poput VW Bube ili Citroena 2CV. Ni jedan savremeni automobil neće dostići takvu slavu.

Kod nas se u porodici jedan R4 vozio 13 godina (1978-1991). Kasnije ga je još stric vozio godinama, dok ga nije prodao. Znam da je sa 22-23 godine starosti još bio u voznom stanju. Prevaljivali smo bivšu Jugu uzduž i popreko u njemu. Nikad nas nije ostavio na putu. Svaki servis na njemu je radio otac - neznam dali je ikada bio u servisu osim posle jednog žešćeg udesa, kada je baš pretrpeo veliku štetu. Ali brzo je bio ponovo na drumu.
Pravi auto za stara dobra romantična vremena.
Ma kakav servis-tamo idem samo mijenjat lamelu kvačila.A ispod haube ima dovoljno mjesta da može spavat dvoje djece.Sve je dostupno,pregledno....ma divota.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* renol.JPG (271.34 KB, 1867x1252 - viewed 70 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #778 on: June 07, 2014, 08:52:44 pm »


Sin je dao obećanje kada je imao samo osam godina, a onda je radio mesecima 60 sati nedeljno kako bi ocu poklonio nešto o čemu je maštao čitav život.

"Dok sam odrastao moj otac je maštao o ševroletu Bel Eir 57. On je bio jako siromašan i imao sedmoro braće i sestara. Mislio je da nikada neće moći sebi da priušti ovaj auto, ali je stalno pričao o njemu. Kada sam imao osam godina obećao sam mu da ću za njegov 57. rođendan kupiti njegova kola iz snova. Nikada nisam zaboravio dato obećanje", navodi sin.

Kada je veliki dan konačno došao, on je pozvao svog oca ispred garaže. Vrata su se otvorila, a na očevu reakciju teško da će neko ostati ravnodušan.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/xQLUJfArkrA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #779 on: June 09, 2014, 02:29:47 pm »

Quote
Ovako su izgledali superautomobili 70-ih godina prošlog stoljeća, ali do danas vrlo ih je malo koji su zadržali kultni status poput neponovljivog Lamborghinija Countacha. Konkretni primjerak iz 1975. godine koji je prodan za 1,21 milijuna dolara na dražbi kuće Bonhams, jedan je od samo 150 izrađenih s periskopom na krovu i dodatkom u imenu Periscopica. Ujedno, ovo je i prvi klasični Lamborghini Countach koji je probio granicu od milijun dolara. Više informacija na linku www.bonhams.com. Uživajte u fotografijama ovog ‘starca’ koji izgleda kao da je jučer sišao s proizvodnih traka…

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Fotogalerija


* lambo0_671949S0.jpg (135.72 KB, 900x550 - viewed 79 times.)

* lambo1_671948S0.jpg (167.24 KB, 900x550 - viewed 84 times.)

* lambo2_671942S0.jpg (152.08 KB, 900x550 - viewed 86 times.)
Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.