PALUBA
March 28, 2024, 04:36:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584209 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1950 on: March 02, 2018, 07:46:04 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* a0K56bQ_460s.jpg (38.65 KB, 460x330 - viewed 34 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1951 on: March 02, 2018, 04:21:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Bravo, Božo ova slika kaže mnogo. Ono što Micha piše, OK ali ima i druga strana medalje.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1952 on: March 02, 2018, 04:31:14 pm »

Ovo oko dizelaša je tipična zamena teza,zabranjuju se samo dizel motori Euro 5 i stariji. Oslobađaju se krševa i ujedno otvaraju prostor za prodaju novih. Električni automobili i hibridi su sve popularniji na zapadu, poreske ,kreditne i olakšice prilikom osiguranja idu u kompletu sa kupovinom. Znam dosta mesta u Švajcarskoj gde se jedino mogu voziti isključivo elektro automobili. To su male eksperimentalne sredine, ali tako se počinje...
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1953 on: March 02, 2018, 04:32:52 pm »

Vratimo se malo na W353.  Interesantan tekst: http://www.autoportal.hr/clanak/vremeplov_wartburg_353_1966_1988_

>>Ubrzavao je poletno, ali do samo nekih 80 km/h, jer mu je do stotke trebalo dobrih 20 sekundi. Postizao je 130 km/h, što je tada bilo sasvim OK, ali je užasno trošio..
Wartburga je bilo lijepo voziti, jer je trocilindarski 'cvajtakt' radio mirno poput rednog 6-cilindraša.
Wartburg je bio nepoderiv. Bez problema prelazio je 300.000 km, a nisu bili rijetki primjerci s više od pola milijuna kilometara. Jedini je problem bio s paljenjem.

Trocilindarski motor neobične izvedbe, s hladnjakom i ventilatorom iza motora, konstruirao je DKW 1939.

I moje pitanje:  po kakvoj logiki su hladnjak motora i ventilator okrenuli u suprotnom pravcu ?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1954 on: March 02, 2018, 04:43:55 pm »


Trocilindarski motor neobične izvedbe, s hladnjakom i ventilatorom iza motora, konstruirao je DKW 1939.

I moje pitanje:  po kakvoj logiki su hladnjak motora i ventilator okrenuli u suprotnom pravcu ?

Evo kako je to izgledalo ako nekom nije jasno

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* image_58869.jpg (151.86 KB, 500x375 - viewed 45 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1955 on: March 02, 2018, 06:14:36 pm »

Kuda je taj ventilator duvao?
Prema hladnjaku ili prema motoru? 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1956 on: March 02, 2018, 09:27:03 pm »

Имам једну ствар за вас. Шверцер011 је помињао да је модел 353 (пређашњи 1000) имао паљење регулисано платинском дугмади. Тако је било у почетку. Касније су развили електронско паљење за модел 353. Ево како је изгледала компјутерска јединица која се уграђивала 80-тих.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Дакле ради се о моделу 353 са двотакним мотором не о моделу 1.3.

Иначе што се тиче навода везано за километражу од 300.000 км то ми је лично потврдио један од дугогодишњих власника овог аута. Без генералке и ремонта само са заменом филтера, свећица и др. потрошног материјала је прелазио триста иљада.


* wart.jpg (67.83 KB, 1000x750 - viewed 38 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1957 on: March 02, 2018, 09:38:03 pm »

Meni i škoda felicija prešla 400.000 sa 1.3 motorom.. i prodao ju tast natrag u češku..
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1958 on: March 04, 2018, 09:17:21 pm »

Што се тиче погонских средстава и аутомобила:

- Будућност је у колективном (масовном) превозу, а не индивидуалном. Појединачни превоз (аутомобил, бицикл, мотоцикл) не доприносе бржем протоку људи и робе, а нарочитно не у густо насељеним подручијима. Све и да путнички аутомобили сви пређу на батерије загађење ће опет постојати због производње и одлагања батерија. Уз све то већи број возила са мањим бројем путника изазива гужве Саобраћај је ефикаснији ако у њему има мање учесника.

На међуградском плану као и у међународном саобраћају све већу логу ће играти железница која сада на западу потискује ваздушни саобраћај, а друмски је већ одавно бацила у други план. Најновији пример је увођење линије Лондон-Амстердам кроз тунел испод Ламанша. За разлику од авиона воз превози своје путнике из центра једног у центар другог града док је за ваздухопловни саобраћај неопходно прво стићи до аеродрома који се налази ван града најмање сат и више времена пре лета где путник троши и време и новац на додатан транспорт који доста скупљи од превоза до центра. Неке авио линије у Немачкој су укинуте због појаве брзог воза ICE 3. Ја сам лично имао прилику да се уверим у ефикасност брзе железнице тачније воза ICE 2 и поново бих га изабарао уместо аутомобила или авиона.

Аутомобил возачима и путницима пружа већу слободу приликом кретања у неким ситуацијама где нпр. у сваком тренутку могу да одлуче и да крену негде што није могуће са јавним превозом, али како време одмиче у развијеним земљама као што је Немачка и сл. шински систем има све учесталије поласке. Исто важи и за Холандију где се број полазака возова који спајају највеће градове све више увећава. У Немачкој се разматра да се уведе бесплатан јавни превоз у 5 највећих градова како би се људи подстакли да не користе кола и др. моторна возила ради смањења загађења природе и побољшања протока саобраћаја.

У сиромашним и неразвијеним државама попут бивших југословенских република, Бугарске, Албаније и др. јавни превоз се не развија. Тако нпр. више не постоји ниједан међународни воз до Босне и Херцеговине. Прво је прекинута линија Београд-Сарајево, а сада више не иде ни воз до Загреба. У Србији не постоји воз градске железнице који је ишао од Београда до Панчева већ се путивање завршава у Овчи, нема полазака од Беогарда за Смедерево, Пожаревац и Мајданпек као и Бор и Зајечар где је огроман део земље остао без везе са престоницом те су људи принуђени да користе приватне аутомобиле или аутобусе који су знатно скупљи од железничког превоза. Поређења ради мене је повратна карта од Беогарда до НС коштала 540 динара док ме исто задовољство када употребљавам кола кошта преко 2000 динара (10-11 литара горива + 400 динара за путарину). Истина је да се аутомобилом стиже брже него возом коме треба 90 минута, али ако додате 150 динара на цену путарине за возило Б категорије. Рачуница јасно говори у корист шинског превоза.

 
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1959 on: March 05, 2018, 12:03:50 am »




   Nafravno da je masovni prevoz najisplativiji, ekološki najčistiji i u zagušenim gradskim sredinama najbrži. Zato i postoje metroi u svim metropolama pa i u Beogradu gde postoji metro-do-pola. Međutim, uvek će postojati ljudi kojima javni prevoz ne odgovara iz nekog razloga a to mogu biti: udaljenost radnog mesta ili mesta prebivališta od stanice javnog prevoza, nepostojanje direktne linije i potreba za višestrukim presedanjem a samim tim produženo vreme putovanja, objedinjeni prevoz gde npr. moram jedno dete da odvedem u vrtić drugo u školu a u povratku kupim ručak što je nemoguće prevozom. U takvim slučajevima bi elektro pogon bio idealan zbog niske cene, 0 zagađenja i minimalne buke.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1960 on: March 05, 2018, 09:29:59 am »

У Београду не постоји ''метро до пола'' већ градска железница. То што иде испод површине земље не значи да је метро.

Аутомобил је у организованим и развијеним државама неопходан људима који живе на селу. Народ који има прилику да живи у великом граду нема потребу за аутомобилом јер је систем градског превоза довољно добар да може да задовољи потребе 90% становништва. Ја када сам ишао на запад никада нисам осетио потребу да ми треба ауто или такси. У свим местима у којима сам био метро или градска железница су повезивали аеродром са самим центром града. Такси је коштао 50е што суреално ако на терминалу стаје метро линија која вози у само средиште града где може даље да се преседне.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1961 on: March 05, 2018, 09:51:38 am »

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1962 on: March 05, 2018, 09:55:06 am »

Иста ова незналица је тестирала југа. Жали се на мењач и мисли да је фабрички лош, а не зна да само треба да се замени једна уложак да би опет постао прецизан. Ја сам имао исти такав проблем са разлабављеним мењачем и средио сам га наредни дан код мајстора за 1.000 динара. Био је као нов. Власник исто неспособан не зна да поручи нов пловак или да стари ''размрда'' како би му поново мерач показивао ниво горива. Мени је једном тако ''закуцао'' на нули. Сипао сам у њега 20 литара и возио узбрдо-низбрдо: сам је поново прорадио.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1963 on: March 05, 2018, 10:00:22 am »


Аутомобил је у организованим и развијеним државама неопходан људима који живе на селу. Народ који има прилику да живи у великом граду нема потребу за аутомобилом јер је систем градског превоза довољно добар да може да задовољи потребе 90% становништва.

Očigledno je da si inostranstvo doživeo samo kao turista i zbog brzine kucanja "teorije", prevideo si način života ljudi koji žive i rade tamo negde. Bez auta si sputan i mrtav čovek, u velikoj većini slučajeva.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1964 on: March 05, 2018, 11:53:08 am »

Спутан си и мртав у САД где је све подређено аутомобилима. Тамо у одређеним деловима града нема тротоара, а мог кума су на Флориди ухапсили јер је ишао пешоце. Био им сумњив јер се већина вози колима, а само просјаци, манијаци и шизофреничари туда иду пешке.

Ко ради у граду и живи у неком приградском насељу тај обично вози кола до прве метро станице и ту их паркира док се не врати са посла. Исто важи и за људе настањене ван градова уколико нема градске железнице или другог вида организованог превоза до радног места. Ја док сам био у Берлину никада нисам имао потребу да позовем такси или да узмем рентакар. Сваки део града је покривен подземном железницом. Ко живи у околини Берлина тај користи S bahn који вози у сам центар града и учестао је. Ко живи на већој удаљености тај седне у другу врсту воза и стиже тачно у минут. Ја сам ишао из града у град и то могу лично да потврдим.

Ауто је неопходан у ванредним ситуацијама ако неко жели да иде негде ноћу, ако мора истог тренутка да крене, ако мора нешто да превезе што не би могао јавним превозом или ако иде на село. Велики број људи који живи у западној Европи уопште нема аутомобил.

Слично стање је и у Јапану где се аутомобил сматра луксузом и већина користи јавни превоз за кретање кроз насељена места као и да би дошли до другог града или села. Шинкансен служи да би људи путовали на посао који је удаљен и по 200 км, а кроз град се крећу пешке, метроом или бициклом као и аутобусом.

Одржавање и употреба аутомобила постаје све скупља и скупља што због цене горива, што због цене паркинга што због акциза које ће се у једном тренутку утростручити. Дизел по цени већој од 150 динара је све само не повољан. Ја откад држим паркиран ауто примећујем како доста штедим. С коња на магарца, а са магарца на табане, али човек се прилагоди и гура. Сада ауто ретко употребљавам и држаћу се тога убудуће.
Logged
Pages:  1 ... 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.