PALUBA
March 28, 2024, 07:35:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584225 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 314


« Reply #2085 on: January 27, 2019, 09:42:27 pm »

Видео сам у ГСП Београд електричне аутобусе. И возио се у њима (линија ЕКО 1 : "Вук" - "Белвил", односно погон ГСП-а на Н.Бгд). Комфорни су, тихи, стартни, батерије се пуне за 15-так минута. Имају само једну, али озбиљну ману - не могу да издрже више од 10-км без пуњења (по спецификацијама 15). Још кад се зими оптерете људима, укључи грејање, па буде и клизавица на мосту онда се деси да "цркну" након 8 км. Можда су код индивидуалних возила пронашли батерије које дуго трају. Међутим, да би електрична возила вукла (превозила) озбиљан терет, да вуку на узбрдици, по тешком терену, очигледно требају јаче и дуготрајније батерије.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2086 on: January 27, 2019, 11:15:26 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ukTjY9qj0Wo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #2087 on: January 28, 2019, 12:41:11 am »




   O svetskoj zaveri protiv ekoloških i jeftinih pogona možemo takođe raspravljati satima. Jedna očigledna mogućnost dopune baterije u vožnji bi bila pomoću solarnih panela kojima bi bila prekrivena limarija el. automobila u vidu folije, čime se ne narušava aerodinamika vozila. Površina iskorišćena na ovaj način bi mogla dostići 8-10 kv metara, a to za panele nije malo. Osim delimične dopune tokom vožnje, auti bi se punili i dok stoje na parkingu! Naravno da se baterija ne bi mogla na ovaj način skroz napuniti, ali bi se smanjila potrošnja el. energije iz mreže potrebna za punjače i iskoristila potpuno besplatna energija. Mislim da nije nerealno da se nakon vožnje od pola sata do posla solarni auto dopuni za 8 časova stojanja na suncu na parkingu toliko koliko je energije potrošeno da me doveze do posla. Mogućnosti su neograničene...

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2088 on: January 28, 2019, 03:25:25 am »

Ne mislim da su Li-ion baterije buducnost elektromotora. To sto su sada aktuelne ne znaci nista. Baterija koja ce ubiti SUS motore ce se puniti znatno brze.
Logged
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 81


« Reply #2089 on: January 28, 2019, 08:31:17 am »

Drugar zivi i radi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, vise od deset godina. On i supruga poseduju automobile, u svaki je ugradio H2O generator (sam je napravio). Na mesecnom nivou ima ustedu na gorivu od 100 eura. (12x100=1200, ima za avionsku kartu da obidje roditelje)

Jedan od nacina da se pogone motori sa unitrasnjim sagorevanjem.
Sigurno postoje nove tehnologije za pogon vozila, samo se cekada se istrose rezerve fosilnih goriva.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2090 on: January 28, 2019, 12:20:37 pm »

Biće ipak da je samo Petar Savo provozao automobil budućnosti  Wink .
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2091 on: January 28, 2019, 04:17:18 pm »

Ne mislim da su Li-ion baterije buducnost elektromotora. To sto su sada aktuelne ne znaci nista. Baterija koja ce ubiti SUS motore ce se puniti znatno brze.

  Nadam se, da će biti tako. Ali još prošle godine stanje je bilo takvo, da je za sad (tad) najbolja baterija bila Li-ion ; uz to su otkrito rekli (čitao članak o stanju tehnologije za elektro automobile), da još nema masovno upotrebljivog riješenja. Mada mi je pričao čovek, inženjer koji je radio a auto industriji i poslovno je bio nekoliko puta u jednoj veoma poznatoj automobilskoj kompaniji, kako su pre već nekoliko godina imali mnoga upotrebljiva riješenja ali da su to sve "zamrznili". Ta ista kompanija još veruje u dizelske motore, t.j. ne tako brzo povlačenje tih.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2092 on: January 28, 2019, 04:37:28 pm »

Usput:

1)  85% Of Its Cars Will Have Gas Or Diesel Engines In 2030, Says R&D Chief
           https://cleantechnica.com/2018/11/01/is-bmw-circling-the-drain-85-of-its-cars-will-have-gas-or-diesel-engines-in-2030/


2)  The CEO of Nissan Ireland, James Mc Carthy, whose company sells the most popular electric car - the Nissan Leaf - is scathing about this country's preparedness for an electric future. "The Government plan is to have 200,000 electric cars on the road by 2020. It will be a miracle if we hit 20,000.
           https://www.rte.ie/lifestyle/motors/2018/1027/1007045-2019-cars-time-to-go-electric-or-stick-with-petrol-or-diesel/
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2093 on: January 28, 2019, 04:48:20 pm »

Mislim da je najveci problem ustvari lobiranje od strane automobilske i naftne industrije. Ogromne su to pare u pitanju, i onog trenutka kada se rezerve budu istrosile resenja ce se "cudesno" pojaviti.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2094 on: January 28, 2019, 06:09:39 pm »

Quote
resenja ce se "cudesno" pojaviti

A ako se ne pojave? A resursi će se sigurno potrošiti.  Wink Nayebali.  Undecided

poz.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2095 on: January 28, 2019, 08:09:08 pm »

Quote
resenja ce se "cudesno" pojaviti

A ako se ne pojave? A resursi će se sigurno potrošiti.  Wink Nayebali.  Undecided

poz.
  Pojavit će se, pojavit, bez brige.  A i nay**** ćemo mi, uvijek nay**** narod. Dvije stvari: prvo, već sam gore pomenuo....@u jednoj veoma poznatoj automobilskoj kompaniji, kako su pre već nekoliko godina imali mnoga upotrebljiva riješenja ali da su to sve "zamrznili".  A i radi se intenzivno na razvoju novih tehnologija u vezi elektro pogona.

  Drugo, pored toga što se planira prekret sa fosilnih goriva na struju, automobili će biti sve više tehnološko dovršeni. Već sad u usporedbi s starijim generacijama automobila su puni novosti. AdBlue, SCR, ASR, ABS, ADS, ACC, BAS, itd. itd. A pripremaju se već EU regulative, preko kojih će proizvodjači posle 2021 morati ugraditi obavezno neke sisteme, kojih danas još nema ili su kao opcija kod kupnje automobila. I tu smo ga mi nay*****. Sve to treba održavati, odnosno popravljati jer tehnika se kvari. I jasno, automobili će se poskupiti.

http://roadsafetygb.org.uk/news/advanced-safety-technology-to-be-standard-on-new-cars-by-2021/


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2096 on: January 28, 2019, 09:00:56 pm »

Zato su Golf II i Mercedes 123 najpopularniji automobili. Dok ne istrule idu, opravljaju se kod kovaca. Vec neko vreme je kod nas problem popraviti auto, fali dobrih majstora koji nece da lutaju u mraku i menjaju sve redom dok ne pogode. A nekad ne uspeju ni to.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2097 on: January 28, 2019, 09:51:55 pm »

Zato su Golf II i Mercedes 123 najpopularniji automobili. Dok ne istrule idu, opravljaju se kod kovaca. Vec neko vreme je kod nas problem popraviti auto, fali dobrih majstora koji nece da lutaju u mraku i menjaju sve redom dok ne pogode. A nekad ne uspeju ni to.
  Svidja mi se ovo. I baš si pogodio 2 prava auta. 2 skoro neuništiva, vječita. Pogotovo W123, slučajno sam u poslednje vrijeme mnogo saznao o tom modelu. Kao i o prethodniku W115 i nasledniku W124. Ima dosta o njima na netu i fascinantno je kako su tad kvalitetno i pouzdano proizvodili ove modele. Vozio sam se u sva 3 i nisam mogao verovat, da može biti auto posle svih ovih godina u tako dobrom stanju i da je vožnja još danas jako dobra (osim buke dizel motora, ipak iz nekih prošlih vremena). Malo manje ali ipak još solidno sam se vozio u Golf 2. A sad oko lutanja u mraku. Za ove nove automobile normalno za neovlaštene radione. Samo ovlašteni servis sa redovno školovanim stručnjacima i tehničkom podrškom proizvodjača može to obvladat, a i njima katkad zapne.
    Ali je problem i kod starijih modela. Pa kad smo već pri W123: nedostaje starih majstora sa potrebnim znanjem i starih alata za popravljanje ovih automobila. Npr. kočenje auta radi preko podtlaka, ima membransku vakum pumpu na motoru i sistem cijevi do servo pojačala kočnica. Takodjer gasi se motor preko podtlaka. Iza brave kod volana ima vakum ventil koji daje komandu na pumpu goriva za gašenje motora. Vidio sam to na dizelu:  otkaže nešto u vakum sistemu in neće da gasi motor. Uzmeš ključ iz brave, a motor radi dalje. A kako su MB inženjeri pametni, predvidjeli su i ovakvu situaciju, pa je na bosch pumpi poluga za ručno gašenje motora. A kod nas radije napravimo to po balkanski: mjenjač u 4., istovremeno držiš kočnicu i puštaš naglo kvačilo. da ne duljim dalje: ono što sam htio reči, ovo oko vakuma može bit zeznuto. Ako pukne gumena membrana u vakum pumpi, to je jednostavno. Ali ako ne dihta negdje na nekom ventilu, cijevi, priključku, to može bit zeznuto i tu treba dobar majstor. Ovi sadašnji sa laptopovima, softverom i znanjem elektronike ne može ništa oko toga.
  Samo još komentar oko onog dok ne istrule. Jeste, hrdja im je kraj. Ali mene fascinira, pratio sam malo to po raznim forumima, najviše Nemačkim, može se napraviti iz ništa nov auto. Vidio sam Mečke i Wartburga 353, gotovi, ništa od auta, propalo skroz. Ali momci nabave dijelove, neke naprave sami i limova, švas aparat i gas. Iz olupine ako je dobar majstor napravi ga skoro pa ko novog. U Ljubljani je jedan momak u nulo obnovio W123. Ali problem tu je $$$.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #2098 on: January 29, 2019, 01:07:55 am »




   Proračunati životni vek novih automobila je 5 godina. Nakon toga njihova popravka postaje skupa pa ih se vlasnici rešavaju i kupuju novi, naravno na kredit i tako u krug. Bilo bi glupo da svako od nas kupi po jedan auto i vozi ga 30 godina a automobilska industrija za to vreme pravi opančiće koji se kače na retrovizor! Elektični automobili bi bili višestruko jeftiniji zato što sadrže nekoliko hiljada pozicija manje od SUS-a. Mislim da je i magarcima jasno da kilo bilo koje baterije ne može biti skuplje od kilograma aluminijumskog kućišta i čeličnih zupčanika npr. menjača, koji uopšte nije potreban el. autu. Takođe ni mala i velika klipnjača,klipovi, hilzne, karike na marike, pčela radilica,ventili, podizači, venerine bregaste, bolcni, štiftovi i slične bravarske galanterije.

   Ako bi površina novih automobila bila presvučena foto ćelijama onda bi se karoserije morale praviti od plastike radi el. izolacije i eto nama novog Trabanta po ceni plastične kade u kojoj se nosi prase na pečenje. Što se tiče vremena potrebnog za punjenje baterija ima ga na pretek jer auti u proseku dnevno stoje 23 sata dok se 1 sat voze. Računica je u potpunosti na strani elektronike ali naftni lobi voli da svake nedelje svraćamo na njihove pumpe gde nam prodaju maglu za skupe pare...


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2099 on: January 29, 2019, 01:29:09 am »

Ovlasceni servis nije nikakakva garancija. Prijatelj je radio u jednom i kaze da je gazda u burad od castrola sipao galaxy ulje i to prodavao kao castrol. Ali nama ovde na balkanu su najveci problem automobili izmedju 10-15 godina stari, puni elektronike i sistema koji normalno otkazuju posle toliko godina i basnosnovno skupe opravke. Mica mislim da malo preterujes sa umanjenjem cene elektromobila. Pa obican akumulator za auto kosta 100e.
Logged
Pages:  1 ... 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.