PALUBA
April 20, 2024, 12:52:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 [147] 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 587299 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2190 on: June 19, 2019, 01:59:30 pm »

Koliko ja vidim Nemci plaćaju putarinu u Nemačkoj kroz porez, dok je stranci, do sada, nisu plaćali. U Austiji i Holandiji su svi plaćali putarinu, kešom na rampama ili vinjetama, što znači i Nemci. Ja kod tebe plaćam putarinu a ti kod mene ne, s onda kada ja odlučim da ti naplatim putarinu ti onda kukaš i cviliš.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2191 on: June 19, 2019, 07:38:38 pm »

U Srbiji Srbi placaju putarinu iliti drumarinu kroz registraciju pa onda placaju i putarinu kada koriste autoput. I onda se Evropa umesala i pitala zasto su za strana vozila vece putarine od onih za domaca. Nasa vlast je obecala da ce ih izjednaciti. Veliki broj zainteresovanih je to razumeo kao smanjenje iznosa koji placaju stranci, medjutim postoji i drugi nacin izjednacavanja - podizanje cene za domaca vozila. Tako to funkcionise u Srbiji.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2192 on: June 19, 2019, 07:54:50 pm »

Ovde je to normalno jer država gleda da te izjajari na svaki mogući način.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #2193 on: June 28, 2019, 03:20:22 pm »

Motorista, ne znam, da li sam bio nejasan ili što. Sami ste ustanovili,
Koliko ja vidim Nemci plaćaju putarinu u Nemačkoj kroz porez, dok je stranci, do sada, nisu plaćali. U Austiji i Holandiji su svi plaćali putarinu, kešom na rampama ili vinjetama, što znači i Nemci. Ja kod tebe plaćam putarinu a ti kod mene ne, s onda kada ja odlučim da ti naplatim putarinu ti onda kukaš i cviliš.
Putarine se plaća kroz poreze svuda, samo do sada Nemci nisu naplaćivali putarine nikome. Može ali ne mora. Isto se tako plaća putarina kroz porez u Austriji, ali za autoputeve (kao i većina ostalih država u Evropi) naplaćuju putarine-i strancima i svojim građanima. Još jednom, EU prava i obaveze jednači, bilo da si Nemac ili Austrijanac: Ako plaća jedan, plaća i drugi. Ako ne plaća jedan, neće plaćati ni drugi. Jesam li dovoljno jasan sada?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2194 on: June 30, 2019, 01:48:47 pm »

Pa i nemački državljani će plaćati putarinu na autoputu, samo će im sada smanjiti poresku obavezu za tu stavku, tako da se dođe opet na isto.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2195 on: June 30, 2019, 01:50:23 pm »

Nemačka i Italija najavile tužbu protiv Austrije
30.06.2019.

Nemačka i Italija pripremaju zajedničku tužbu protiv Austrije zbog zatvaranja državnih i lokalnih puteva u saveznoj pokrajini Tirol za tranzitni saobraćaj, objavio je danas nemački dnevnik Bild am Zontag.


- Slobodni saobraćaj roba u Evropi je blokadom Tirola onemogućen u velikoj meri i to se protivi zakonima Evropske unije -
izjavio je nemački ministar saobraćaja Andreas Šojer. On je objasnio da je sa svojim italijanskim kolegom Danilom Toninelijem od Evropske komisije zatražio da zaustavi "sistemsku blokadu Tirola", prenosi Hina.

- Moje ministarstvo priprema tužbu protiv Austrije, a i Italija će postupiti na isti način -
rekao je Šojer. Evropska komisija je u subotu najavila da je sukobljene strane pozvala na krizni razgovor u Brisel.

- Vlade Nemačke, Italije i Austrije treba zajednički da rade na rešavanju problema - rekla je poverenica Evropske komisije Violeta Bulc. Tirolski premijer Ginter Plater najavio je da njegova savezna pokrajina neće odustati od mera koje bi trebalo da rasterete tranzitne rute od Nemačke prema Italiji, a koje vode kroz ovu austrijsku saveznu pokrajinu.

- Ove mere je uvela tirolska vlada, a ne savezna vlada i zato i mi moramo da učestvujemo u razgovorima u Briselu - rekao je Plater.

Tirol je za letnji period uveo mere koje vozačima privatnih automobila brane korišćenje državnih i lokalnih puteva. U slučaju zastoja vozači tako ne smeju da silaze sa autoputeva kako bi korišćenjem lokalnih puteva zaobišli zastoj. Odlučeno je i da se propusasta samo 300 teretnih vozila na sat što u nemačkim pograničnim područjima uzrokuje velike zastoje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2196 on: June 30, 2019, 04:42:39 pm »

Slažem se za tranzitni promet, da se zabrani.

Što bi stanovnici slušali buku, uništavanje cesta, kuča i slično zbog tranzitnog prometa (kamioniski)? Slično se pobunili i stanovnici Jezerskog u Sloveniji, i zabranili tranzitni kamionski  promet.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #2197 on: June 30, 2019, 11:31:13 pm »




   Tako je. Svojevremeno je i lokalnim samoupravama u Srbiji smetala vojska u kasarnama. Te ujutru svira truba sa razglasa i budi stanovništvo koje je u međuvremenu nazidalo kuće do žice, te pijani vojnici prave buku kada se u pola 10 uveče vraćaju iz grada, te često se puca manevarskom municijom i deca se plaše a nakon bombardovanja 99-te je svima postalo jasno zašto su placevi pored vojnih objekata jeftini.
   
   Danas kada su mnoge kasarne ugašene ti isti stanovnici se sa setom sećaju dana kada je oko kasarni bilo nekoliko prodavnica, kioska, kafanica. Starešine su iznajmljivale stanove preko puta kasarne i uvek bile dobre platiše. Deca su mogla da se zaposle kao profesionalni vojnici dok se ne snađu za nešto bolje. Trgovci u gradu su tačno znali kada je prošla plata kod vojske jer  se osetilo po pazarima. Nekretnine su imale višu cenu jer vojska kupuje stanove po subvencionisanim kreditima i to u mestu gde je na službi.

   Tako će biti i sa manjim mestima kroz koja više ne bude išao glavni put. Prvo će radnje zatvoriti pumpaši i automehaničari, za njima ugostitelji i na kraju trgovci a taj omraženi put će postati jednosmerni i to iz sela u grad!


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2198 on: July 01, 2019, 01:50:51 pm »


   Tako će biti i sa manjim mestima kroz koja više ne bude išao glavni put. Prvo će radnje zatvoriti pumpaši i automehaničari, za njima ugostitelji i na kraju trgovci a taj omraženi put će postati jednosmerni i to iz sela u grad!


Ne pričam o tome. Pričam o tome, da ako postoji auto-put, da kamioni koriste obične puteve da nebi plačali cestarinu. I oko toga se tu ide.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2199 on: July 01, 2019, 08:11:38 pm »

Baš tako, mnogi lokalni putevi su preopterećeni kamionima i šleperima, jer vozači istih izbegavaju autoputeve i plaćanje putarine.
(govorim o svojim ličnim iskustvima: putevi Šabac NS, preko Iriškog venca, Bačka Palanka - Novi Sad... i uvek se pitam zašto policija nije operativnija na tim putnim pravcima  Huh?)

Međutim i tu se postavlja jedno pitanje: da li šoferi to rade na svoju ruku ili po nalogu svojih gazda, poslodavaca?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #2200 on: July 02, 2019, 04:17:57 pm »



Послодавци желе на сваки начин да уштеде, а Србија је постала позната по кршењу радничких права.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2201 on: July 02, 2019, 04:39:58 pm »

Da spustim diskusiju na tren na lokal. U samim gradovima stanje u samom centru grada, ono što bi u Beogradu bio krug dvojke, je u žalosnom stanju, čak i na nedavno urađenim putevima, za jednu sezonu se deformišu i stovre ne male rupe, zato što se asfaltiranje radi ispod tehnološkog minumuma na putevima koji nisu od strateškoj značaja.
Sa druge strane, pojedinim vozačima uopšte i ne treba asfaltirati ulice, da bi se osećali kao u svom prirodnom ambijentu, tako da i rupe na drumu nekada znaju biti dobre, usporiš malo ako si pametan, ako nisi strpljiv, onda vozi koliko ne možeš da platiš rezervni deo i popravku.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2202 on: July 02, 2019, 08:02:49 pm »

Zaključak: Srbija trenutno ima najgore puteve u okruženju! Ova moja tvrdnja se ne odnosi samo na lokalne i regionalne puteve, već i na autoputeve, gde su kolovozne trake u očajnom stanju.

Mislim da za normalne vozače u Sr nisu potrebne table sa ograničenjima brzine - asfaltne trake su u toliko lošem stanju, sa mali milion krpa i zakrpa da je to sasvim dovoljno da se ne vozi brzo.
Naravno, ova moja poslednja rečenica ne važi za budale i siledžije.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2203 on: July 24, 2019, 08:37:29 am »

Neki vozači mogu da se oproste od kola jer prepravka košta više nego sam automobil
Marko Tašković  23.07.2019.
 
Više od polovine vozila u Srbiji ili čak 1,2 miliona emituje nepropisnu količinu izduvnih gasova, što znači da već najkasnije za dve godine neće moći da prođu tehnički pregled ako ostanu u takvom stanju.

Ovo je rezultat pooštrenog tehničkog pregleda vozila u Srbiji koji se primenjuje od 5. jula prošle godine i na kome su kontrolori, između ostalog, beležili emisiju izduvnih gasova na svakom automobilu. I došli su do zapanjujućeg rezultata - čak 1,2 miliona od ukupno 2,2 miliona vozila zagađuje više od propisanog. Na sreću vlasnika vozila, prekoračenje dozvoljene količine izduvnih gasova zvanično se toleriše do 5. jula 2021. godine, odnosno samo se evidentira, a ne sankcioniše. Dakle, za dve godine, kada prestane tolerancija na ovu neispravnost, vlasnik svakog drugog automobila neće moći da registruje svog četvorotočkaša ukoliko ne otkloni taj problem. Predsednik Asocijacije uvoznika vozila i delova Miloš Petrović upozorava vlasnike vozila u Srbiji da se na vreme pripreme za ovu novinu.

- U maju 2020. stupa na snagu odredba po kojoj će se prekoračenje dozvoljene količine izduvnih gasova sankcionisati, a njena primena počinje 5. jula 2021. godine. Indikativno je da više od 50 odsto vozila zagađuje više nego što je propisano, a najveći problem su neispravni katalizatori koje mnogi vlasnici ne menjaju, već vade iz automobila i bacaju. Ako se ima u vidu da su nam automobili stari u proseku od 16,5 do 17 godina, onda ne treba ni da čudi da toliko zagađujemo okolinu - kaže Petrović.

Pored katalizatora, poseban problem kod dizela su DPF ili filteri partikularnih čestica, koji takođe služe za prečišćavanje izduvnih gasova. Međutim, mnogi vlasnici, zbog visokih cena zamene, skidaju DPF sa automobila, a nije neuobičajeno da automobili iz uvoza stignu u Srbiju bez njega. Razlog nije samo gašenje zbog kvara, već i to što ga pojedinci skidaju da bi zaradili prodajući keramiku i vredne metale iz njega. Podsećanja radi, u MUP-u su pred prošlogodišnji početak pooštrenog tehničkog pregleda trogodišnju toleranciju na izduvne gasove pravdali upravo sumnjom na neispravnost izduvnih sistema na velikom broju vozila.

- Mnoga vozila u Srbiji imaju problema sa izduvnim gasovima. Sva ta vozila, a ima ih više od 100.000, ne mogu za mesec, dva ili šest da se poprave čak i da vlasnici hoće to da učine. Zato smo odlučili da za neispravnost izduvnih gasova i nedostatak katalizatora damo toleranciju od tri godine. S tim što je tehnički pregled obavezan da kaže vlasniku vozila kolika im je vrednost izduvnih gasova i šta im sve na vozilima nedostaje -
istakli su u MUP-u pre godinu dana, a ni slutili nisu da 10 puta više vozila nepropisno zagađuje okolinu. Inače, ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan nekoliko puta tokom ove godine najavio je ekološke mere u vezi sa vozilima. Prema najnovijoj izjavi, Srbija bi koliko već sledeće godine mogla da zabrani uvoz vozila starijih od 10 godina.

- Radimo na tome, i to ne zavisi samo od mene i mog Ministarstva, za to treba da se postigne konsenzus u Vladi. Mene visoko drži svest da su pojedine zemlje u regionu već zabranile uvoz automobila sa najlošijim motorima. Crna Gora je zabranila uvoz automobila sa motorima euro 3 i 4, BiH sa motorima euro 3. Dakle, nema razloga da mi budemo na repu svega toga i mi već radimo na tome. Ja se nadam da bismo već sledeće godine mogli da budemo u tome - rekao je Trivan.

Zamena katalizatora do 500, DPF-a do 2.500 evra

Mnogi vozači u Srbiji skidali su neispravne katalizatore ili gasili neispravan DPF, što bi uskoro moglo mnogo da ih košta ukoliko žele da prođu tehnički pregled.

- U zavisnosti od toga da li se radi o kopiji, univerzalnom ili originalnom katalizatoru, cena je od 8.000 do 50.000 dinara, u zavisnosti od modela automobila. Ugradnja katalizatora košta u proseku od 50 do 100 evra, u zavisnosti da li je katalizator prav ili ugaoni - kažu u jednom od servisa koji se bave ugradnjom katalizatora.

Brojni dizelaši imaju ugašen DPF, a cena njegove zamene je paprena, od 700 do 2.500 evra, što je u velikom broju slučajeva više od vrednosti polovnog automobila.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2204 on: July 24, 2019, 08:07:12 pm »

Da spustim diskusiju na tren na lokal. U samim gradovima stanje u samom centru grada, ono što bi u Beogradu bio krug dvojke, je u žalosnom stanju, čak i na nedavno urađenim putevima, za jednu sezonu se deformišu i stovre ne male rupe, zato što se asfaltiranje radi ispod tehnološkog minumuma na putevima koji nisu od strateškoj značaja.
Sa druge strane, pojedinim vozačima uopšte i ne treba asfaltirati ulice, da bi se osećali kao u svom prirodnom ambijentu, tako da i rupe na drumu nekada znaju biti dobre, usporiš malo ako si pametan, ako nisi strpljiv, onda vozi koliko ne možeš da platiš rezervni deo i popravku.

Em što se fušeri, a ima dosta i do toga kakva je podloga uopšte ispod asfalta...
Logged
Pages:  1 ... 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 [147] 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.