PALUBA
March 28, 2024, 05:11:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584212 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2205 on: July 24, 2019, 08:11:31 pm »

Zaključak: Srbija trenutno ima najgore puteve u okruženju! Ova moja tvrdnja se ne odnosi samo na lokalne i regionalne puteve, već i na autoputeve, gde su kolovozne trake u očajnom stanju.

Mislim da za normalne vozače u Sr nisu potrebne table sa ograničenjima brzine - asfaltne trake su u toliko lošem stanju, sa mali milion krpa i zakrpa da je to sasvim dovoljno da se ne vozi brzo.
Naravno, ova moja poslednja rečenica ne važi za budale i siledžije.

@lovac ne bih se složio s tobom, koji si koristio autoput u Srbiji, u maju sam od Batrovaca do Preševa i nazad prošao, jedino dio puta je užasan od Batrovaca, ali i to se riješava, i tu je asfalt propao zato što je podloga (tampon) propao...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2206 on: July 24, 2019, 09:02:14 pm »

Jesi li skoro vozio od Beograda prema Mađarskoj granici?
Liči li tamo asfaltna podloga na auto puteve u EU?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2207 on: July 24, 2019, 11:17:35 pm »

Jesi li skoro vozio od Beograda prema Mađarskoj granici?
Liči li tamo asfaltna podloga na auto puteve u EU?
U tom pravcu najdalje išao do Batajnice, i sasvim korektan put, za dalje ne znam, Bg- Niš put korektan, ima na par mjesta poderan asfalt ali to je normalno za put, sam put se haba i asfaltira. Gledam kroz Hrvatsku u zadnjih 10 godina jedna dionica od Babine Grede do Bajakova, pa sigurno su je 5 puta presvlačili
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2208 on: July 25, 2019, 08:05:50 am »

Када је реч о путевима у Србији, већ неко време сам много на точковима и путујем на све стране. Приметно је у последње време да се неки путеви (Ибарска нпр. измеђи Љига и Београда, аутопут недалеко од Малог Пожаревца или између Марковца и Баточине итд.) пресвлаче иако за доста наших путева те деонице нису уопште биле лоше. Раде се деонице од пар стотина метара до пар километра, и ради се цела ширина. Дакле није крпљење већ се скида хабајућ слој и ради нови.
Ево баш јуче сам прошао од Аранђеловца преко Орашца до Марковца код Младеновца, цела та деоница од неких 18 км је пресвучена новим асфалтом а била је и пре тога доста пристојна. Ваљда су кренули по нормативу да хабајући слој траје 5 до 10 година и да је по истеку тог периода нормално да се замени.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2209 on: August 13, 2019, 07:21:40 pm »


Primetio sam da naša saobraćajna policija više ne nosi fluorescentne prsluke. Zašto?
Sad su postali neprimetni, kada se zavuku u zasedu u neko žbunje pokraj puta, ne možeš ih primetiti, dok radarišu.  :ha:

Istovremeno, svaki učesnik u saobraćaju (misli se na auto) mora u obaveznoj opremi imati prsluk, i koristiti ga kada stane pokraj puta.


Ovih dana je u Sr bilo jako puno saobraćajnih udesa sa fatalnim ishodom, većinom zbog suludo brze vožnje. Jutros čujem na TV da će saobraćajna policija pooštriti kontrolu.

I vidi se rezultat; radarišu po celom NS, na sve strane, tokom celog dana.
Moje mišljenje je da je takva njihova akcija samo harač za budale i akcija za punjenje budžeta. Jer, realno gledano, bulevarima kroz grad gde je ceo saobraćaj veoma dobro regulisan semaforima, nema velikog uticaja na bezbednost saobraćaja da li voziš  brzinom 50 ili 55. Udesi sa smrtnim ishodom se tu ne dešavaju - a prisustvo policije je upravo tu pojačano.

I još nešto, bez obzira na propise, kroz grad nema vozača koji poštuje ograničenje od 50. Svi voze koji km brže. Ne možeš konstantno gledati u km sat, i kočiti, a svaki auto, čim prebaciš u 3. već ide preko 50.


Jedno pitanje za poznavaoce zakona:

kada sam se iz CG preselio u SR, prvo sam u konzulatu pitao, zatim u policijskoj stanici u Bačkom Petrovcu, gde sam registrovao auto i vadio dokumente, šta da radim sa vozačkom dozvolom, koja je izdata u CG i važi još 6 godina.
Na oba mesta sam dobio odgovor da ne treba da vadim novi dokumenat sada, več kada istekne važnost.

Zaustavljali su me do sada nekoliko puta i niko nije pravio problem, do pre neki dan.
Pre neki dan prilikom kontrole, mlađani policajac me je pitao zašto vozim sa Cg vozačkom. Ja mu objasnih o čemu se radi.

Njegov komentar je bio: kako ću vam ja na CG vozačku izreći kaznene poene. 
Ja sam mu odgovorio da ne mora brinuti za to, pošto vozim od svoje 18. godine (a sada imam preko 60), i da do sada nisam zaradio ni jedan kazneni poen.

I još nešto: od kada sam se preselio u SR (oko 3 meseca), policija me je kontrolisala više puta, nego u poslednjih 10 godina kroz CG i okolne zemlje. Pri tom, nigde mi nisu tražili ličnu kartu, uz saobraćajne dokumente, a ovde obavezno uz vozačku i saobraćajnu traže i ličnu kartu. Pre neki dan se žena vozila sa mnom, ujutro u 8 sati, išli smo na pijacu - i njoj su tražili ličnu kartu na pregled. Zadržali su nas oko deset min, i popisali sve naše generalije. Nejasno zbog čega. Nije valjda da dva penzionera u daciji, domaćih registarskih tablica deluju sumnjivo, pa su tražili proveru od nadležnih.
Meni to pomalo liči na policijski teror.

Izvinite, ako sam davio. 
Izneo sam samo lična opažanja i lična mišljenja.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2210 on: August 13, 2019, 09:15:18 pm »


Primetio sam da naša saobraćajna policija više ne nosi fluorescentne prsluke. Zašto?
Sad su postali neprimetni, kada se zavuku u zasedu u neko žbunje pokraj puta, ne možeš ih primetiti, dok radarišu.  :ha:

Istovremeno, svaki učesnik u saobraćaju (misli se na auto) mora u obaveznoj opremi imati prsluk, i koristiti ga kada stane pokraj puta.


Ovih dana je u Sr bilo jako puno saobraćajnih udesa sa fatalnim ishodom, većinom zbog suludo brze vožnje. Jutros čujem na TV da će saobraćajna policija pooštriti kontrolu.

I vidi se rezultat; radarišu po celom NS, na sve strane, tokom celog dana.
Moje mišljenje je da je takva njihova akcija samo harač za budale i akcija za punjenje budžeta. Jer, realno gledano, bulevarima kroz grad gde je ceo saobraćaj veoma dobro regulisan semaforima, nema velikog uticaja na bezbednost saobraćaja da li voziš  brzinom 50 ili 55. Udesi sa smrtnim ishodom se tu ne dešavaju - a prisustvo policije je upravo tu pojačano.

I još nešto, bez obzira na propise, kroz grad nema vozača koji poštuje ograničenje od 50. Svi voze koji km brže. Ne možeš konstantno gledati u km sat, i kočiti, a svaki auto, čim prebaciš u 3. već ide preko 50.


Jedno pitanje za poznavaoce zakona:

kada sam se iz CG preselio u SR, prvo sam u konzulatu pitao, zatim u policijskoj stanici u Bačkom Petrovcu, gde sam registrovao auto i vadio dokumente, šta da radim sa vozačkom dozvolom, koja je izdata u CG i važi još 6 godina.
Na oba mesta sam dobio odgovor da ne treba da vadim novi dokumenat sada, več kada istekne važnost.

Zaustavljali su me do sada nekoliko puta i niko nije pravio problem, do pre neki dan.
Pre neki dan prilikom kontrole, mlađani policajac me je pitao zašto vozim sa Cg vozačkom. Ja mu objasnih o čemu se radi.

Njegov komentar je bio: kako ću vam ja na CG vozačku izreći kaznene poene. 
Ja sam mu odgovorio da ne mora brinuti za to, pošto vozim od svoje 18. godine (a sada imam preko 60), i da do sada nisam zaradio ni jedan kazneni poen.

I još nešto: od kada sam se preselio u SR (oko 3 meseca), policija me je kontrolisala više puta, nego u poslednjih 10 godina kroz CG i okolne zemlje. Pri tom, nigde mi nisu tražili ličnu kartu, uz saobraćajne dokumente, a ovde obavezno uz vozačku i saobraćajnu traže i ličnu kartu. Pre neki dan se žena vozila sa mnom, ujutro u 8 sati, išli smo na pijacu - i njoj su tražili ličnu kartu na pregled. Zadržali su nas oko deset min, i popisali sve naše generalije. Nejasno zbog čega. Nije valjda da dva penzionera u daciji, domaćih registarskih tablica deluju sumnjivo, pa su tražili proveru od nadležnih.
Meni to pomalo liči na policijski teror.

Izvinite, ako sam davio. 
Izneo sam samo lična opažanja i lična mišljenja.

Ovo zadnje ti je norma koju moraju za taj dan ili nedelju da ispune!Jednostavna provera i nista vise!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2211 on: August 14, 2019, 07:30:31 pm »

A šta je sa fluorescentnim prslucima.
Primetio sam da ih policajci uopšte ne nose prilikom patrole i zaustavljanja automobila. A mislim da je to njihova zakonska obaveza.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2212 on: August 14, 2019, 07:57:48 pm »

Verovatno su stari pocepani a novi ili nisu naruceni ili je tender oboren kako to obicno ide.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2213 on: August 14, 2019, 08:05:41 pm »

Ima kod  kineza, za 300 din  Grin Cool
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2214 on: August 14, 2019, 08:58:21 pm »

A šta je sa fluorescentnim prslucima.
Primetio sam da ih policajci uopšte ne nose prilikom patrole i zaustavljanja automobila. A mislim da je to njihova zakonska obaveza.

Могу И требају) носити и нарукавља уместо прслука...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2215 on: August 14, 2019, 09:07:07 pm »

To znači da prsluk nije obavezan za policiju?

Ako ne nose prsluk ili  fluorescentne navlake na rukama, onda su nepropisni?

Obrati pažnju ovih dana, pojačana je kontrola saobraćaja - baš ih posmatram, ima ih na svakom ćošku - ali samo radarišu i mašu palicama, i iskaču na magistralu iz zaseda i raznoraznih busija, kao da je opsadno stanje....  Nešto nisam primetio da imaju opremu koju si naveo da moraju imati.
Lično  mislim da bi to trebali nositi, makar zbog  lične bezbednosti, jer iskaču na kolovoz kao kamikaze, a u tamnoj uniformi su skoro nevidljivi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2216 on: August 14, 2019, 09:26:53 pm »

Quote
onda su nepropisni

Нису непрописни у смислу да немају овлашћења да раде то што раде. Наравно да могу.  Али јесу безбедносно лично угроженији...мање су уочљиви па их неко може "покупити", посебно ноћу.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2217 on: August 14, 2019, 09:29:20 pm »

А то што "искачу" и често контролишу по мом суду је за похвалу. Камо среће, да тај ниво контроле одрже у континуитету, посебно на критичним тачкама и деоницама. Немате ви возачи ама баш никаквог разлога да се буните због контрола. Да нема лоших и опасних возача не би било ни контрола.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2218 on: August 14, 2019, 09:52:06 pm »

Vozio sam Trabanta u Berlinu  https://www.wheretraveler.com/berlin/trabi-safari

Koje čudo od auta. Znao sam i prije, ta je to druga galaksija, al' kad probaš...

Ide pjesma od Zabranjeno pušenje: Kazu da su cuda svijeta, piramide Africke ,kazu da su cuda svijeta , vel'ke rijeke Indije . Al' nijedno cudo nije
bilo ravno onome , kad je stari uparkir'o , u bascu Jugu 45 .

Očito nisu vozili Trabant 601. Jugo u usporedbi sa ovim je kao konj (dobro, nije lipicaner) prema magarcu (ali najlošijem).

Rezervirao i platio preko neta 2 mjeseca prije dolazka. Došli tamo, imaš kao trenažer za mjenjač. Prva, druga, treća i četrvrta na kvaku uz volan. Nije teško ali treba se ipak malo naviknut. Išli smo svaki u svoja kola, engleska grupa jedna kolona i švapska grupa druga kolona. Na čelu kolone Trabi E-force one. Isti kao naš, samo nema cvajtakter nego je predelan na električki pogon i automatski mjenjač. Vodič ima jednosmernu radio vezu sa nama i vodi nas po gradu (loše se čuje). Samo nam neke bitne upute nisu dali: sednem unutra i neće da pali. Naravno, treba ispod volana da se povuče sajla za...kako se kaže ? Vozim kola preko 20 godina, koja više toga nemaju. Kad mi pali, nakon neko vreme gasi se i neće da pali opet. Zovem opet pomoć i majstor mi riješi problem. Mali ventil kao na mopedu na sredini armaturne ploće za dovod goriva u motor. Krenemo. Čuju se metalni zvukovi naših mašina, malih cvajtaktera. Na izlazu iz dvorišta E-force one ima probleme sa zatvaranjem vrata vozača. Idemo po gradu, vozi se polako prva do treća, tek sam uspio da probam i u četvrtoj. Ono što me je iznenadilo je, da nije bilo baš vruće unutra. ljeto, sunčan dan, oko 30 stepeni. Samo prozor otvoren i to je to. Nema klime, nema ni ventilatora i zračenja kabine - barem ja nisam na armaturi ništa od toga vidio. Kako li u zimi sa orošavanjem stakla iznutra ?  Jeli možda razlog da nije vruče, jer je iz plastike, pa se manje grije kroz krov ? Prostor u kabini katastrofa. Nisam se mogao ni ja udobno smjestiti, a nisam baš visok. Nisam imao sjedište dovoljno u nazad a pogotovo je problem za levu nogu, jer je blatobran dosta unutar u kabinu. Iza mene 15 godišnja kčerka, nije mogla da drži noge ravno, pa je stavila noge kao leptir krila. Sin pozadi desno: njegova prva izjava kad je upalio motor je bila, pa ovo je kao kosilnica od dede (za travu). Karakteritičan zvuk, nenadmašiv. Sve u svemu interesantno iskustvo i jedanput dosta je bilo. Za razliku od većeg brata Wartburga, njega mislim da bih imao kao hobi auto za povremene vožnje. Vidio sam ih na putevima i slučajno na oldtajmer druženju u Schwerinu. Ne mogu zamislit kako je bilo u gradovima DDR-a, jer samo jedan W 353 iza kojeg smo vozili na cesti izvan grada mnogo je "mirisao" u kabini našeg auta.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2219 on: August 15, 2019, 08:34:36 pm »

Немате ви возачи ама баш никаквог разлога да се буните због контрола. Да нема лоших и опасних возача не би било ни контрола.

Ne bunim se ja zbog kontrole, iako mi ne prija da me svako malo zaustavljaju, tek tako, bez razloga (od kada sam se preselio u SR, zaustavili su me više pute nego u poslednjih 10 god u CG i okolini - a tvrdim da je bezbednost na drumovima u CG na višem nivou nego u SR), već zbog toga što policija prema običnoj raji često postupa mimo propisanih pravila. Oni se ponašaju kao da im je sve dozvoljeno.

Napr: zna se kako se vrši zaustavljanje automobila radi kontorle - propisano je. Naša policija krši propise: nema iskakanja iz zasede, nema zaustavljanja gde se ometa saobraćaj, i još mnogo toga...... oni ipak to rade, i niko im ništa ne može.
Da li je to naredba odozgo, ili je samo bahatost izvršne vlasti?
Logged
Pages:  1 ... 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 [148] 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.