PALUBA
March 29, 2024, 01:55:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584308 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2250 on: January 03, 2020, 11:09:27 pm »

Кад већ говоримо о дивљању морам да напоменем да није опасно само возити 100, 150 или 200... преко ограничења. Има једна много гора ствар која узима маха у Србији, а то је паркирање или заустављање у траци за убрзање. Постоје особе које паркирају своја возила у траци за убрзање на аутопутевима у Србији. Често се догоди да налетим на њих, а најчешће се виђају на укључењу после Слап пумпе на Коњарнику и код ватрогасног дома пре Аутокоманде. Угрожавају саобраћај тако што се зауставе на половини или на крају траке за убрзање и ако наилазећи возач нема слободну средњу траку са леве стране може лако да удари у њих. Често се дешава да приликом укључења на ауто-пут возачима није довољна пуна дужина траке за убрзање већ да настављају и после ње да се крећу заустваном траком због заузетости средње траке. Паркирајући возило у траци за убрзање бахати возачи ризикују да их неко удари отпозади. Видео сам људе који су имали проблеме са њим и који су покушавали да их обиђу након потпуног заустављања. На тај начин се ризикује незгода јер није предвиђено да се кола укључују на ауто-пут из места већ са постигнутом брзином од 50, 60, 70 и више километара на час.

До сада нисам видео да је полиција иједном казнила ове људе нити да је пришла да разговара са њима. Бахати возачи који стоје са упаљеним мигавцима у зауставној траци најчешће седе ту и гледају у своје телефоне и не гледају шта долази иза њих нити да ли некоме сметају.

Друга категорија људи су возачи који паркирају своја возила на аутобуским стајалиштима. Разлог је исти: гледање у телефон или чекање на неког. Без обзира што у близини постоји паркинг простор или место на које би могли да помере своје возило они бирају да стану на стајалиште и ту проведу 5, 10, 15,... 150 минута. Када се аутобус приближи и стане да прими путнике, да би обишао бахатог мора да смота пун леви и неретко да пређе и у супротну траку ако је уска улица. Паркирање на аутобуским стајалиштима је учестало на Аутокоманди и код Сава центра. Ту неретко због оваквих настане и застој јер аутобус не може лако да их обиђе и онда проводи превише времена на стајалишту, а иза њега се гомила маса аутобуса и др. аутомобила. Често сам присуствовао сценама где бахати вређају возаче аутобуса и др. кола што им не дају на миру да седе ту и гледају у своје телефоне. Наравно, полиција ни овде не реагује.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2251 on: January 04, 2020, 09:09:27 pm »

Само једна напомена не улазећи у безбедносни проблем тога о чему говориш. Тај "ауто-пут" кроз Београд није ауто-пут већ градска улица. Ту не важе правила као на ауто-путу, па се може возити и средњом и крајње левом траком ("за претицање"). Правила заустављања су као у градској улици, односно онако како је регулисано хоризонталном и вертикалном сигнализацијом..
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2252 on: January 04, 2020, 09:27:50 pm »


Друга категорија људи су возачи који паркирају своја возила на аутобуским стајалиштима. .....

Наравно, полиција ни овде не реагује.



Poštovani dzumba, dao sam sebi slobodu, da malo skratim tvoj post, pa da nastavim sa svojim opisom nečega što se meni dogodilo pre nekoliko meseci u NS.
Ovo što postujem ovde napisao sam na drugom forumu, vezano za (ne)poštovanje saobraćajnih propisa u SR.
Skoro sam ''dobio po nosu'' jer kažu da policija ima pravo da radi svoj posao - kako radi. Odnosi se na tvoju poslednju rečenicu u prethodnom postu.

Eto mog doživljaja. Nije u pitanju jedinstven slučaj, jer sam u Novom Sadu mnogo puta video slične situacije.


Podne, žaropek - uključujem, se nakon zelenog svetla iz Gagarinove na Bul. Kralja Petra i krećem prema sajmu. Odmah se prestrojavam u levu traku. Vidim policijska patrola (njih trojica) stoji na proširenju kod gradske autobuske stanice u blizini. Lagano ubrzavam, i u tom jedan od policajaca vrši desant preko bulevara, istrčava preko proširenja i dve kolovozne trake, i skreće me na proširenje autobuske stanice. Njihovo vozilo i moje - zauzeli smo kompletno proširenje autobuske stanice gradskog saobraćaja.

Traži dokumenta. Kaže momak, redovna kontrola.

I dalje se događa sledeće: policajac koji me je zaustavio stoji pored patrolnog vozila, čita podatke iz mojih dokumenata, drugi stoji sa druge strane vozila, i priča podatke koje mu ovaj prethodni dovikuje, u radio stanicu. Teško se razumeju, jer automobila ima bezbroj, pa je velika buka, tako da je njihovo dovikivanje i sporazumevanje i prosleđivanje podataka u centar potrajalo desetak minuta. Treći policajac stoji sa strane i za.ebava se sa nekim biciklistom, poznanikom. U međuvremenu iza mene 2 gradska autobusa, zbog nemogućnosti da skrenu na proširenje stanice, staju na sred bulevara i vrše iskrcaj i ukrcaj putnika, blokirajući na taj način jednu kolovoznu traku.
Policajce to ne tangira, i dalje ''rade svoju redovnu kontrolu''. Narod gleda, i čudi se - kao da je u toku potera za nekim kriminalcima.
Nakon dogovora sa centrom (preko radio stanice), upisuju moje podatke u neki formular i vraćaju mi dokumenta, bez reči.
Sve skupa, kontrola je trajala oko 15 min.

Ja se sada (opravdano ?) pitam čemu to?

Da li obična, redovno registrovana dacia sa dvoje srednjovečnih ljudi policiji izgleda toliko sumnjivo da oni u sred dana prosto blokiraju saobraćaj na veoma prometnom bulevaru, samo radi obične kontrole, a bez ikakvog prekršaja.
Da li je moguće da saobraćajni policajci na osnovu tablica, saobraćajne dozvole i nalepnice i lične karte ne mogu identifikovati  vozilo i lice, već sve te podatke moraju preko radio stanice da proslede nadležnima, radi provere?

Pitam se, gde je tu policijska procena situacije: da li je zaustavljeno vozilo i lica u njemu sumnjivo, ili ne?
Ili je sve to ''silovanje'' naroda?

Nemojte me pogrešno shvatiti, ne bih da se mešam u poslove policije, ali mislim da je ovaj moj današnji ''doživljaj'' oličenje sulude stvarnosti, gde policija trenira strogoću, gubi vreme, troši svoju energiju i resurse radi ''redovne kontrole'', koja u suštini  ničemu ne doprinosi povećanju bezbednosti saobraćaja i građana.

Izvinite za OT, ali sam ovo morao napisati, jer je doživljaj bio jako iritantan!
 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2253 on: January 04, 2020, 11:18:47 pm »

Само једна напомена не улазећи у безбедносни проблем тога о чему говориш. Тај "ауто-пут" кроз Београд није ауто-пут већ градска улица. Ту не важе правила као на ауто-путу, па се може возити и средњом и крајње левом траком ("за претицање"). Правила заустављања су као у градској улици, односно онако како је регулисано хоризонталном и вертикалном сигнализацијом..

Градска улица нема зауставну траку, ограничење минималне брзине на 50 км/ч, нема траку за убрзање, нема петље, нема...

Нико нема права да заустави своје возило у траци за убрзање и на тај начин да угрожава безбедност других учесника у саобраћају.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2254 on: January 04, 2020, 11:22:09 pm »

Quote
Izvinite za OT, ali sam ovo morao napisati, jer je doživljaj bio jako iritantan!

Ово је све само не ОТ. Ми овде расправљамо о аутомобилима, опреми, прописима и безбедности у саобраћају.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2255 on: January 06, 2020, 06:39:02 pm »


Друга категорија људи су возачи који паркирају своја возила на аутобуским стајалиштима. .....

Наравно, полиција ни овде не реагује.



Poštovani dzumba, dao sam sebi slobodu, da malo skratim tvoj post, pa da nastavim sa svojim opisom nečega što se meni dogodilo pre nekoliko meseci u NS.
Ovo što postujem ovde napisao sam na drugom forumu, vezano za (ne)poštovanje saobraćajnih propisa u SR.
Skoro sam ''dobio po nosu'' jer kažu da policija ima pravo da radi svoj posao - kako radi. Odnosi se na tvoju poslednju rečenicu u prethodnom postu.

Eto mog doživljaja. Nije u pitanju jedinstven slučaj, jer sam u Novom Sadu mnogo puta video slične situacije.


Podne, žaropek - uključujem, se nakon zelenog svetla iz Gagarinove na Bul. Kralja Petra i krećem prema sajmu. Odmah se prestrojavam u levu traku. Vidim policijska patrola (njih trojica) stoji na proširenju kod gradske autobuske stanice u blizini. Lagano ubrzavam, i u tom jedan od policajaca vrši desant preko bulevara, istrčava preko proširenja i dve kolovozne trake, i skreće me na proširenje autobuske stanice. Njihovo vozilo i moje - zauzeli smo kompletno proširenje autobuske stanice gradskog saobraćaja.

Traži dokumenta. Kaže momak, redovna kontrola.

I dalje se događa sledeće: policajac koji me je zaustavio stoji pored patrolnog vozila, čita podatke iz mojih dokumenata, drugi stoji sa druge strane vozila, i priča podatke koje mu ovaj prethodni dovikuje, u radio stanicu. Teško se razumeju, jer automobila ima bezbroj, pa je velika buka, tako da je njihovo dovikivanje i sporazumevanje i prosleđivanje podataka u centar potrajalo desetak minuta. Treći policajac stoji sa strane i za.ebava se sa nekim biciklistom, poznanikom. U međuvremenu iza mene 2 gradska autobusa, zbog nemogućnosti da skrenu na proširenje stanice, staju na sred bulevara i vrše iskrcaj i ukrcaj putnika, blokirajući na taj način jednu kolovoznu traku.
Policajce to ne tangira, i dalje ''rade svoju redovnu kontrolu''. Narod gleda, i čudi se - kao da je u toku potera za nekim kriminalcima.
Nakon dogovora sa centrom (preko radio stanice), upisuju moje podatke u neki formular i vraćaju mi dokumenta, bez reči.
Sve skupa, kontrola je trajala oko 15 min.

Ja se sada (opravdano ?) pitam čemu to?

Da li obična, redovno registrovana dacia sa dvoje srednjovečnih ljudi policiji izgleda toliko sumnjivo da oni u sred dana prosto blokiraju saobraćaj na veoma prometnom bulevaru, samo radi obične kontrole, a bez ikakvog prekršaja.
Da li je moguće da saobraćajni policajci na osnovu tablica, saobraćajne dozvole i nalepnice i lične karte ne mogu identifikovati  vozilo i lice, već sve te podatke moraju preko radio stanice da proslede nadležnima, radi provere?

Pitam se, gde je tu policijska procena situacije: da li je zaustavljeno vozilo i lica u njemu sumnjivo, ili ne?
Ili je sve to ''silovanje'' naroda?

Nemojte me pogrešno shvatiti, ne bih da se mešam u poslove policije, ali mislim da je ovaj moj današnji ''doživljaj'' oličenje sulude stvarnosti, gde policija trenira strogoću, gubi vreme, troši svoju energiju i resurse radi ''redovne kontrole'', koja u suštini  ničemu ne doprinosi povećanju bezbednosti saobraćaja i građana.

Izvinite za OT, ali sam ovo morao napisati, jer je doživljaj bio jako iritantan!
 

Не зна где си и како скратио мој пост?

Да сам тог дана био на твом месту послао бих ово (мислим на текст који си написао) Министарству унутрашњих послова, са истим недоумицама као што си их и ти имао. У принципу полиција има стална места контроле која су одређена управо на начин како и сам размишљаш: да не угрожавају саобраћај који се одвија и да обаве контролу. Да ли су ови били на таквом "сталном" месту или су га изабрали по својој процени је баш питање за МУП. Да ли би од тога била нека вајда, није толико битно, колико да се глас народа ипак чује. Ако нико не реагује полицјаци и полиција мисле да раде супер.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2256 on: January 06, 2020, 08:07:15 pm »

Često prolazim tuda, i primetio sam da upravo to proširenje na bulevaru za stajalište gradskog prevoza omiljeno mesto policijskih patrola. Lepo se parkiraju na proširenje, ima i hladovine (u letnjim mesecima), ne smetaju direktno ugrožavanju saobraćaja. Kada su sami (nema zaustavljenih klijenata) i gradski bus može lepo da se zaustavi i uključi u saobraćaj.

Bio sam svedok takvih slučajeva kao što je moje vlastito iskustvo, nekoliko puta, i kao pešak prolaznik, i kao vozač. Imao sam prilike videti da istovremeno ''kontrolišu'' čak dva auta na proširenju, onemogućavajući na taj način normalno odvijanje saobraćaja gradskih autobusa.

I svaki put sam se pitao čemu sve to?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2257 on: January 19, 2020, 09:25:59 pm »

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2258 on: January 19, 2020, 09:31:45 pm »

Иначе, ни током ових дана за време елементарне непогоде од које се није видело даље од 20 метара, људи нису дизали ногу са гаса. Преко мостова је био најгушћи слој магле, али то није спречавало неке да деру 100+ преко Бранковог моста и на др. местима. Нит виде светло семафору, нит могу могу да процене шта се налази испред њих на 30, 40 или више метара, али нема везе. Претицање не изостаје.

Да не буде да само нападам возаче, ни пешаци нису били ништа бољи. Они су свој допринос дали тако што су претрчавали улице по најгушћој магли ван пешачког прелаза. Био сам сведок сцене у Сарајевској улици где су људи прелазили ван зебре по мраку и магли, а да се није видело даље од 30 метара.

Магла је у протеклом периоду била толико густа да сам у неколико наврата возио напамет. Нпр. испод Мостарске петље није било ни светла ни саобраћаја у ноћним сатима. Ја не знам како неко може да да пун гас, а да не може да прати сигланизацију и ток саобраћаја тј. да уочава људе и возила?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2259 on: January 19, 2020, 10:58:15 pm »

Glasna muzika (vrsta, tip, stil, žanr) koja se čuje iz većine vozila sa prethodnog videa je sasvim dovoljan pokazatelj intelektualne svesti tih vozača.
I dalje nema komentara - sve je jasno!!!

 Lips Sealed Sad :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2260 on: January 19, 2020, 11:25:50 pm »

Није нужно слушати турбо дизел фолк приликом дивљања. И други жанрови су прикладни:







А и зависи од аута...  Cool
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2261 on: January 20, 2020, 03:09:35 pm »

Није нужно слушати турбо дизел фолк приликом дивљања.

NIje nužno, ali na našim prostorima je to preovladalo.

Odavno sam počeo da selektujem ljude po tome šta slušaju od muzike, koju vrstu kerova imaju za ljubimce i šta gledaju na TV.
Ako shvatim da neko sa kime razgovaram uživa u takvoj vrsti muzike, u parovima i sličnim realiti glupostima, i da pri tom ima pit bula kao kućnog ljubimca - bez nekog posebnog objašnjenja, sa kratkim izvinjenjem okrećem leđa i bežim.

Takvi mentalni sklopovi se ne uklapaju u moj stil života!
Bolje reći, takvi ljudi se nisu uklopili u pravilo normalnog ljudskog ponašanja i treba ih izbegavati u svim sferama!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2262 on: January 20, 2020, 10:51:03 pm »

Ја сам гледао Парове док је Змај од Шипова учествовао, а касније док су ту били Ђус, БМГТ и још пар људи. Турбо дизел пустим повремено, али није на свакодневном нивоу. Најчешће слушам хард рок, метал, електронику (тренс, еуроденс итд.) као и њу ретро вејв. Псе не бих држао у стану.

Дивљаци на улицама нису само људи који пуштају аутотјун и Гранд. Имаш их и међу овима који се издају за културне и просвећене. Турбо култура јесте везана за брзе аутомобиле и мотоцикле, али није ограничена на Пинк. Дивљаштво је шире распрострањено и траје много дуже него што ми мислимо. Данас је само видљивије. Мени су старији људи причали како су они дивљали ''у своје време'' и како је то изгледало. Исто су улетали у маказе, превртали се, возили преко ограничења, давали гас, али ме никада нису саветовали да то радим и сваки њихов савет за вожњу је био одличан пошто су на крају схватили да су могли да погину. Неки од њих су имали кола слична мојим, а неки су возили далеко јаче аутомобиле. Колико им је требало од Београда до Загреба (неки су стизали и за два сата), колико кола су претицали одједном у колони, за колико су стизали до мора,...

У последње време, људи који газе преко ограничења, за себе говоре да возе динамично, а то су сви први пут чули када су погледали овај снимак:



Сада можеш да поручиш мајицу, налепницу или качкет на коме ти пише да си динамичан возач, а људи се утркују чији ће снимак бити ''динамичнији'' и то постављају на интернет. Постоји читава поткултура посвећена овоме.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2263 on: January 21, 2020, 10:09:10 am »

 

-------------------------------------

Ako budete koristili istu naplatnu stanicu za ulaz i izlaz s auto-puta, ne piše vam se dobro: Upozorenje “Puteva Srbije”
Tanjug   20. januar 2020.

BEOGRAD - JP "Putevi Srbije" saopštili su danas da korisnici autoputeva, za izlazak sa autoputa ne treba da koriste istu naplatnu stanicu na kojoj su se uključili na auto-put.

"U suprotnom se obračunava iznos putarine za najdužu relaciju, kao i vanredni troškovi", navedeno je u saopštenju "Puteva Srbije".

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2264 on: January 21, 2020, 10:41:12 am »

Kako je moguće ukljuciti se i isključiti sa autoputa na istoj naplatnoj stanici? U slučaju da se isključi pa ukljuci to je moguće ali kada se isključiš platiš putarina a zatim kod novog uključenja uzimaš novu karticu. Mislim d aje ovo saopštenje totalna besmislica.
Logged
Pages:  1 ... 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.