PALUBA
March 28, 2024, 11:52:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584275 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #2265 on: January 21, 2020, 01:07:24 pm »

Kako je moguće ukljuciti se i isključiti sa autoputa na istoj naplatnoj stanici? U slučaju da se isključi pa ukljuci to je moguće ali kada se isključiš platiš putarina a zatim kod novog uključenja uzimaš novu karticu. Mislim d aje ovo saopštenje totalna besmislica.
https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Putevi-Srbije-Ne-izlazite-na-istu-naplatnu-rampu-inace-placate-putarinu-za-najduzu-relaciju.sr.html

Sent from my G630-U20 using Tapatalk

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2266 on: January 21, 2020, 01:12:45 pm »

Pa očigledno je neko to jako stručno odradio kada je tako nešto moguće. Svaka čast.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2267 on: January 21, 2020, 09:51:11 pm »

Imaš toga puno. Čovek uđe na autoput, i okrene se, pošto vidi da se zajebo.

Radio kao student na autoputu.. pa znam..
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2268 on: January 22, 2020, 12:09:22 am »

Немаш право да радиш полукружно на наплатној рампи.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2269 on: January 22, 2020, 01:23:15 am »

tada je u Sloveniji bio zatvoreni sistem naplata, znači svaki uvoz je imao svoju naplatnu rampu. i bilo predviđeno to.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2270 on: May 14, 2020, 12:31:08 pm »

Фијат Крајслер и Пежо одлучили да не исплате дивиденде за 2019.
четвртак, 14.05.2020.

Управни одбори компанија Фијат Крајслер Аутомобили и Пежо одучили су да ове године не исплате акционарима редовну дивиденду за 2019. због пада тражње узроковане пандемијом ковид 19, саопштила су два произвођача аутомобила.

Здравствена криза је гурнула глобалну аутоиндустрију у најдубљи понор од финансијске кризе 2008/09. године. Потражња купаца за возилима је драстично пала услед мера ванредног стања у борби против пандемије које су увеле владе широм Европе и Сједињених Америчких Држава.

Две компаније су такође потврдиле да припреме за њихово спајање напредују када је реч о току процедура прописаних антимонополских и других регулативе, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2271 on: May 14, 2020, 02:44:49 pm »

Svaki sledeći dan će sve jasnije pokazivati da ono što smo prošli i što još uvek prolazimo zapravo i nije bila neka opasna pandemija virusa, nego svetska ekonomska kriza koja se na neki način moral zamaskirati.

Kako prolaze dani, i kako ulazimo u leto, virusnih - gripoznih bolesnika je sve manje, maske padaju, široke narodne mase se ne mogu više zamjavati. Ljudi koji misle svojom glavom shvatili su da su vanredno stanje i vanredne mere bile prevara i zaštrašivanje zdravog stanovništva i skretanje pažnje sa suštine. Sve više na videlo izlazi prava kriza - a to je ekonomska kriza.
Verujem da će ona uzeti više žrtava nego covid.

Zbog covida su velikom većinom stradali stari i teško bolesni ljudi, najčešće ležeći bolesnici u bolnicama i staračkim domovima.

Ovo što mediji tek sada lagano otvaraju, pokazuje gde je zapravo izvorište dosadašnjih ''mera''.

I što je najgore: ono što nam sada izlazi na videlo uzeće više žrtava nego covid; mnoge firme će bankrotirati, milioni ljudi će ostati bez posla .... a namo šta to znači!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2272 on: May 14, 2020, 03:32:35 pm »

Фијат је у проблему дуже време. У новинама често зна да пише како су послали раднике на колективни одмор. Обуставе производњу у Србији по два-три месеца.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2273 on: May 14, 2020, 03:58:43 pm »

Lahko sada biti pametan.

Ako država nebi dala takve mere, posle bi pizdili kako nije ništa napravila, kad dala takve mjere pizdimo kako bilo sve previše.

Inače je neodrživo da svi hoče svaku godinu 5% više rasti, kao i što neozbilno da firma nema bar toliko rezerve da par mjeseci može da izgura.

Pustimo te nove managere koji imaju fensi aute i kuče, a u dugovanjima više od mene.

LpB
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2274 on: May 14, 2020, 04:38:41 pm »

Šta mislite o tom motoru, Renault/dacia 1.0 Tce 100 ECO-G (Bencin&LPG)?

Gledam Dacia sandero stepway..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Untitled.jpg (59.15 KB, 884x569 - viewed 33 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2275 on: May 14, 2020, 04:51:46 pm »

Odlično pitanje, i mene zanima isto, samo u Renault Captur II. Ajmo stručnjaci - mane i vrline ovog trocilindraša!? 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2276 on: May 14, 2020, 05:30:00 pm »

Na plin. Tvornicko.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2277 on: May 14, 2020, 07:30:46 pm »

Da imam toliko para sada u višku, odmah bih kupio novog stepwaya! Dopada mi se u svakom pogledu, Za te pare ne možeš kupiti takav auto.

Vozim stepwaya 1.5 dci već 8 godina, zadovoljan!
Kupio sam ga novog za 11.000 €.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2278 on: May 15, 2020, 08:14:53 pm »

Odlično pitanje, i mene zanima isto, samo u Renault Captur II. Ajmo stručnjaci - mane i vrline ovog trocilindraša!?  
 Pa možeš naći verovatno na internetu. Ono što nećeš naći je ružan zvuk motora - ako ti to ne smeta, onda OK. Ja se ne mogu nikako naviknut na trocilindraše. A često se kao "gosposki" iliti pravi motor tretirao 6cilindraš, i dandanas auto novine kažu, da su na žalost prošla vremena tih motora i sad se treba u velikim automobilima zadovoljiti sa 4 cilindra. A 3 cilindra tek ? Vozio sam Captur 1 sa 1.0 benzin i BMW 116d, oboja sa 3 cilindra. Istina, vibracije su poprilično dobor riješene, mada ne sasvim. Tipičan zvuk motora se kod captura više osječa, BMW je vrlo dobro akustički izoliran. Vozne karakteristike su OK, ono što ne znam je potrošnja i izdržljivost motora na dugi rok. Što se potrošnje tiče, čitao sam za Fordov Ecoboost, da i nije baš ; ako se hoće nešto od motora, treba ga terat, a onda je brzo potrošnja 7 L/100 km a to nije više malo za takav mali motor.  Oko karakteristika recimo znam i usporedbu 3 cilindraša sa 4 cilindrašom, starijim motorom na istom BMW 116d. I 3 cilindraš se jednako dobro ponaša, što se performansi tiče. Izdržljivost na dugi rok ?? Stari MB motori tipa OM (OelMotor = dizel) iz legendarnih modela W115, pa W123 su gutali po pola mio, pa i mio km, bez veliko kvarova. Tehnologija motora je bila jednostavnija nego danas i motor 2.400 ccm je imao tek 65 ili 72 KS. Stog su neuništivi. Danas ima jedan mali 3 cilindraš znatno preko 100 KS, pun je neke tehnologije, elektronike, softwera, turbo punjač....Baš me zanima šta će se konstatirati nakon nekih,  recimo 20 godina za taj downsizing motora.  I tehnologija materiala je do danas znatno napredovala ali tu nema te logike, da će stoga sve biti više izdrživo na dugi rok. Jer je princip izrade automobila (pa i bilo čega) sasvim drukčiji. Nekad se dalo na kvalitet za dugo vremena, a danas je sve potrošna roba (tako nas proizvodjači hoću voditi - kod nas se kaže: žedne preko vode). Kad je npr. Audi izradio nov model A4, generacija 2000, bio je projektiran za životni vek 6 ili 7 ( ! ) godina.  Dok prije pomenuti MB-i voze u teškim uslovima uz ne baš primjerno održavanje i dandanas po Afriki. Automobil je danas kao lepi poklon zapakovan u sijajan papir, "cost reduction & more profit" se izvana teško vidi ili se uopšte ne vidi.  Jeste li vidjeli kad automobil podignut u radioni ? Pogledali podvozje ispod karoserije ?  Ja imam prilike skoro svake sedmice da to vidim. Na autima od min. 25.000 EUR ili još sigurnije 30.000 EUR je jedna izrada - konstrukcija, a na jeftinijim automobilima druga - loša.  Konstrukcija podvozja. Neki (jeftinmiji) automobili imaju dijelove iz jednostavno štancanih i varenih limova, vešanje točkova je slabije riješeno, izgleda prilično primitivno, da ne možeš vjerovat. A kad nam dodje neki auto iz dobrih starih vremena i vidimo njegovo podvozje, e to su bila druga vremena. Kad su u fabriki imali glavnu riječ inženjeri a ne "cost reduction & profit" manageri.  Da drobim još malo dalje:  poznam jako dobro W123 i MB A klasu W169. Dok na 40 godina starom W123 gumene i kromirane lajsne siju skoro pa ko nove, plastički i gumeni dijelovi karoserije na 10+ godina starom W169 razpadaju se !  Ko ne veruje, mogu slike staviti. I sad da zaključim. Iz svega toga (uz onaj ružni zvuk  ali to je manje bitno) ja ne verujem u 3 cilindraše ; mada i 4 cilindarski motori nisu više ko nekad - opet: ne pravi se kvalitet, pouzdanost ko nekad. Npr. lanci motora, koji su na starim MB npr. izdržili životnoi vek, danas se mjenjaju već kod +/-150.000 km. Je li tko vidio lanac na starom motoru - duplex ? I lanac na novom - simplex ? Lanac bicikla je uskoro jači nego taj nikakvi simplex lanac otto / diesel motora.
  I za kraj moje subjektivno mišljenje: ja se kunem u dizela i ako bih kupovao Sanderu, moj odabir bi bio kakav Lovac piše - 1.5 DCI.  Plin: OK. Hibrid i električki: čista energija. Da, u autu. A proizvodnja i otpad baterija, proizvodnja elektrike ... ?   Malo sam razvukao ovaj tekst, nadam se da nije dosadno.
« Last Edit: May 15, 2020, 08:28:23 pm by galeb » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2279 on: May 18, 2020, 12:35:06 pm »

Odlično pitanje, i mene zanima isto, samo u Renault Captur II. Ajmo stručnjaci - mane i vrline ovog trocilindraša!?  

  Dio teksta iz Njemačkog Auto Motor und Sport, koji se slaže sa mojim mišljenjem o 3 - cilindrašima:

Heinrich Lingner nije prijatelj s tri cilindra
Vjerojatno to dugo nitko nije glasno rekao, ali to ostaje istina: trocilindarski su hitna pomoć. Nisu izgrađeni zato što su posebno sjajni, već zato što su jeftiniji od četverocilindričnih motora s istim zapreminom. Također imaju manje unutarnjeg trenja, pa teoretski troše malo manje.

Tako su i oni ušli u modu, šireći se od malih automobila do plug-in sportskih automobila u motornim prostorima. Da bi ovi motori pravilno radili, moraju biti izbalansirani pomoću vratila za ravnotežu. Jer se troredni cilindar trese poput vreće matica. Ako ne vjerujete u to, objasnit ću vam to ukratko: Trocilindrični red ima ravnomjerni kut paljenja, jedan od tri skoka svakih okretaja radilice na 240 stupnjeva, ali interval paljenja je velik. Pored toga, klip i klipnjača kreću se prema dolje na jednom kraju radilice, a treći na drugom kraju istodobno. To dovodi do vibracija oko središta gravitacije u sredini radilice.

Uzgred, to su razlozi zašto redni šesterocilindrični cilindri rade tako divno mirno: ogledalo su trocilindričnog, vibracije se međusobno otkazuju, a kut paljenja samo 120 stupnjeva. V6 motori, s druge strane, su dva trocilindrična motora s radilicom, zbog čega zahtijevaju pomaknute radilice i osovine za uravnoteženje.

Ako je to za vas previše akademsko: nije slučajnost da do 1997. godine u osobna vozila nitko nije instalirao četverotaktne trocilindarske motore: oni su se vozikali previše nemirno, a prednosti potrošnje ostale su jedva mjerljive. Načelo se do danas nije promijenilo, čak i ako se pitoma trojka jedva primjećuje.

 Original tekst možete naći ovdje:   https://www.auto-motor-und-sport.de/news/pro-contra-dreizylinder-koennen-die-kleinen-motoren-ueberzeugen/

PS:  @Nisu izgrađeni zato što su posebno sjajni, već zato što su jeftiniji od četverocilindričnih motora s istim zapreminom.
    Zato ne možete više kupiti novu Opel Astru sa 4 cilindra. Iliti na domaćem jeziku:  "cost reduction & profiot"  manageri su naredili inženjerima, da treba napravit motor na 3 cilindra. Ovaj auto se meni inače svidja ali sa 3 cilindra ne bih ga htio imati. Što ne naprave na 2 cilindra, bit će još jeftinije , ako je 2 CV išao na 2 može i Astra....  Grin
Logged
Pages:  1 ... 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.