PALUBA
March 29, 2024, 09:39:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 584375 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2295 on: November 18, 2020, 09:11:30 pm »

Nemam nameru da putujem kolima u navedene zemlje - tako da me ovi propisi ( u perspektivi) ne zanimaju.

Sa druge strane: mali je to korak da bi značajno uticao na klimatske promene, i kasni barem pola veka!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2296 on: November 18, 2020, 10:42:59 pm »

U poslednje vreme i automobilske revije sve više pišu o el. autima i proizvodjaći sve više rade u tom pravcu. Ali još nigdje nisam primjetio razpravu, odnosno strategiju oko proizvodnje struje, proizvodnje i otpada baterija u kontekstu ekologije. Vidjet ćemo još.
 A znate kako je problematično za vatrogasce gašenje požara el. vozila ? I to će biti izazov.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2297 on: December 09, 2020, 04:26:19 pm »

Velika Britanija ukida dizel
SREDA, 9.12.2020.

Velike promene spremaju se na "Ostrvu".

Još od famoznog "dieselgate" skandala dizel automobili nisu na dobrom glasu i polako postaju stvar prošlosti dok se automobilsko tržište okreće elektrifikovanim automobilima. Kako pišu Vrele Gume, upravo je takva situacija u Velikoj Britaniji, koja je jedna od nekoliko zemalja koje su odlučile da isključe dizelaše iz saobraćaja.

Britanski premijer, Boris Džonson, već je obelodanio plan o zabrani prodaje novih benzinskih i dizel automobila u zemlji od 2030., o čemu smo i ranije pisali. Reč je o u isto vreme ambicioznom i odvažnom projektu za koji javnost smatra da je odlučujući u borbi protiv zagađenja i globalnog otopljavanja. Takođe, radi se o potezu koji ima snažan uticaj na proizvođače automobila, posebno one koji hteli-ne hteli, moraju da pojačaju svoje napore vezane za lansiranje električnih modela.

Mnogi su upravo to i uradili. Po izveštaju britanskog Daily Maila, prodaja električnih automobila se gotovo udvostručila prošle godine, dok je plasman dizela opao za više od pola. Naravno, dizelaši još uvek imaju prednost u poređenju s baterijski pogonjenim vozilima, ali ono što je indikativno je da su ih „plug-in“ hibridi nadmašili. Inicijalni koraci su obećavajući, ali put je još uvek dugačak. Nakon svega, na električne automobile se odnosi još uvek samo 0,3 odsto prodaje svih putničkih vozila u Ujedinjenom Kraljevstvu.

U međuvremenu, kompanije, bar neke od njih, nisu previše srećne zbog roka datog do 2030. Čelnici BMW-a i Honde smatraju da u svemu nedostaje konkretno planiranje, i mogli bi da budu u pravu. Naime, Velikoj Britaniji i dalje nedostaje dosta toga po pitanju proširivanja infrasrukture za nova baterijski pogonjena vozila, u smislu da nevezano za autonomiju, nikada ne budu predaleko od stanice za punjenje. Ipak, Britanci su bez obzira na veliki posao koji ih čeka, odlučni da izbace dizel i benzinske automobile sa svojih puteva.

Izvor: www.b92.net
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2298 on: December 09, 2020, 06:31:52 pm »

Hajde da razmislimo logično:

Automobil koji se kreće, troši određenu količinu energije. Što je auto teži, i što se brže kreće potrošnja energije je veća (zanemarimo sitna odstupanja u aerodinamici, itrenju kotrljanja guma ...). Potrošnja veće količine enrgije doprinosi većem zagađenju okoline.

Postavlja se pitanje - odakle se obezbeđuje potrebna energija koja je potrtebna automobilu za kretanje: da li iz benzina, dizela ili akumulatora? Električni automobili su prilično teži od klasičnih (zbog akumulatora).

Nisam stručnjak da bih adekvatno odgovorio na ovo pitanje, ali na osnovu meni prisutnih informacija, čini mi se da su električni automobili na sadašnjem tehnološkom nivou proizvodnje akumulatora i elketrične energije, još uvek veći zagađivači životne sredine, nego ovi klasični, na benzin i dizel.
Akumulatori koji daju energiju električnom automobilu se moraju negde napuniti, što znače da neki izvor energije truje planetu, umesto samog auta. Zatim, proizvodnja akumulatora zahteva velike količine energije (i pri tome se planeta zgađauje), sami akumulatori, nakon izrabljivanja su veoma opasan otpad....

Razlika između klasičnih i električnih automobila je u tome što ovi prvi zagađuju direktno, dok voze (dime), a ovi električni zagađuju dok se proizvode i dok se pune energijom.

Kada bi se nivo zagađenja od klasičnih automobila i električnih automobila stavio na vagu (za isti broj vozila), na sadašnjem nivou tehnologije klasični automobili su još uvek manji zagađivači.

No, očito je u pitanju politika, ili neko strateško razmišljanje za budućnost (koje mi obični ljudi ne možemo razumeti), pa se krenulo putem istiskivanja automobila na fosilna goriva. Možda zbog nestašice takvog goriva u budućnosti ...

Ko zna šta je u pitanju?


 
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2299 on: December 10, 2020, 08:05:53 pm »

Možda je ovo prava smjer:  https://www.bosch.com/stories/synthetic-fuels/
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2300 on: December 11, 2020, 07:56:28 am »

S Euro 7 normom bi mogli da nestanu ručni menjači


Evropska unija je najavila strogu emisijsku Euro 7 normu, koja bi mogla da bude aktuelna od 2025. godine, a po njoj bi nivo izduva NOx na automobilskim motorima morao da padne na 30 miligrama po kilometru, što je na nivou statističke greške, odnosno merni uređaji i nisu toliko precizni da bi izmerili taj nivo zagađenja vazduha.

Kako piše Revija HAK, od januara 2021., s normom Euro 6d, granica je postavljena na manje od 80 mg/km u testnoj laboratoriji, ali i u stvarnim uslovima. Izuzeta je granica greške uređaja od 34.4 mg/km. Onda vam je jasno koliko je rigorozna Euro 7 norma.

Za većinu proizvođača automobila to je ravno katastrofi jer bi u tom slučaju teško održavali proizvodnju klasičnih benzinaca i dizelaša. Čak će i s 48-voltnim hibridima biti škakljivo.

Dramatično bi poskupeli automobili. Velika žrtva bi mogli da budu i ručni menjači, jer bi po rečima neimenovanog inženjera Volkswagena bilo neophodno u sve automobile ugraditi automatike kako bi se precizno određivalo menjanje svake brzine te optimizovala potrošnja (i emisije). Kaže inženjer da bi se u tom slučaju automobili ponašali kao da su na terapiji tableta za spavanje.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2301 on: December 13, 2020, 08:14:31 pm »

Ipak, u električnim automobilima je budućnost. Fosilna goriva zagađuju, i na izmaku su. Nove tehnologije će preovladati sadašnje probleme sa baterijama

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2302 on: January 10, 2021, 09:02:28 pm »

недеља, 10.01.2021.

Продаја аутомобила у Немачкој пала за петину

БЕРЛИН - Број регистрованих нових аутомобила у Немачкој у прошлој години је пао готово за петину, као последица тешке последице пандемије.

Са друге стране, расте популарност електричних аутомобила. У Немачкој су у 2020. регистрована око 2,92 милиона нових аутомобила, што је 19 посто мање него у 2019, показује извештај Удружења аутомобилске индустрије (ВДА). Теренска возила чинила су петину нових аутомобила, а популарност су стекли и кампери јер су епидемиолошке мере смањиле избор локација за одмор.

„Очекујемо опоравак немачког тржишта аутомобила 2021. Међутим, врло висок ниво пре коронавируса вероватно неће бити достигнут”, сматра председница ВДА Хилдегард Милер.

Последњи пут је продаја значајније пала још 2010, када је влада угасила велики програм подстицаја возачима да замене своја аута новим, пише хрватски „Индекс”, а преноси Танјуг. Упркос оштром паду у целој години, у децембру је број регистрованих нових аутомобила порастао 10 посто на годишњем нивоу, уз регистрована 311.394 нова возила, извештава ВДА. Многи купци купили су кола крајем године како би имали користи од привременог смањења ПДВ-а, рекао је Рајнхард Зирпел, председник Удружења међународних произвођача моторних возила (ВДИК). Нижа пореска стопа била је на снази до 31. децембра као део владиних напора да подстакне потрошњу током пандемије.

Аутомобилске компаније у последње време пуно улажу у електрификацију модела, уз помоћ владе која купцима нуди издашне потицаје. Резултат је утростручена продаја батеријских електричних возила у 2020, на више од 194.000 комада, према подацима савезног регулатора за путни промет Крафтфахрт-Бундесамт (КБА). Будући да су возила с потпуним или делимичним електричним погоном у Немачкој достигла тржишни удео од 22 посто у четвртом кварталу прошле године, влада је на добром путу постизања циља да до 2030. на путевима буде седам до десет милиона регистрованих електричних возила, мисли председник КБА Ричард Дам. На крају протекле године БЕВ-ови су чинили 1,2 посто свих регистрованих личних аутомобила у Немачкој, у односу на 0,5 посто годину раније, показују подаци КБА.

БЕВ је врста електричног возила која користи искључиво хемијску енергију похрањену у пуњивим батеријама, без секундарног извора погона. Сву енергију добија из батерија и стога нема мотор с унутрашњим сагоревањем, гориву ћелију или резервоар за гориво.

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2303 on: January 27, 2021, 08:43:55 pm »

Hajde da razmislimo logično:

Automobil koji se kreće, troši određenu količinu energije. Što je auto teži, i što se brže kreće potrošnja energije je veća (zanemarimo sitna odstupanja u aerodinamici, itrenju kotrljanja guma ...). Potrošnja veće količine enrgije doprinosi većem zagađenju okoline.

Postavlja se pitanje - odakle se obezbeđuje potrebna energija koja je potrtebna automobilu za kretanje: da li iz benzina, dizela ili akumulatora? Električni automobili su prilično teži od klasičnih (zbog akumulatora).

Nisam stručnjak da bih adekvatno odgovorio na ovo pitanje, ali na osnovu meni prisutnih informacija, čini mi se da su električni automobili na sadašnjem tehnološkom nivou proizvodnje akumulatora i elketrične energije, još uvek veći zagađivači životne sredine, nego ovi klasični, na benzin i dizel.
Akumulatori koji daju energiju električnom automobilu se moraju negde napuniti, što znače da neki izvor energije truje planetu, umesto samog auta. Zatim, proizvodnja akumulatora zahteva velike količine energije (i pri tome se planeta zgađauje), sami akumulatori, nakon izrabljivanja su veoma opasan otpad....

Razlika između klasičnih i električnih automobila je u tome što ovi prvi zagađuju direktno, dok voze (dime), a ovi električni zagađuju dok se proizvode i dok se pune energijom.

Kada bi se nivo zagađenja od klasičnih automobila i električnih automobila stavio na vagu (za isti broj vozila), na sadašnjem nivou tehnologije klasični automobili su još uvek manji zagađivači.

No, očito je u pitanju politika, ili neko strateško razmišljanje za budućnost (koje mi obični ljudi ne možemo razumeti), pa se krenulo putem istiskivanja automobila na fosilna goriva. Možda zbog nestašice takvog goriva u budućnosti ...

Ko zna šta je u pitanju?


 


Кад људи буду сагорели све фосилне остатке, мораће да пређу на нуклеарну енергију у потпуности. Нема другог начина да се обезбеди потребна електрична енергија за све потрошаче, укључујући кола.

Што се тиче овог размишљања, оно иде у правом смеру. Поставља се велико питање одакле ће долазити сва те енергија која је потребна за напајање будућих електроаутомобила? Одакле ће доћи сировине и материјали за производњу истих? Опет ће нешто морати да се ископа, да се сагори, спали, исече, истопи и претвори у дим или пару. Опет ће морати да се ослободе штетне материје.

Једна од најштетнијих индустрија је индустрија батерија. Поред тога је и индустрија гума и производа од гуме. Сва кола ће опет морати да имају гуме, а поред њих и батерије. Све ће то да загађује животну средину као и саме електране, које ће радити на принципу претварања топлотне у механичку и даље у ел. енергију, осим хидроцентрала. Свака од тих станица загађује животну средину, било тако што прља реке или ваздух или земљу.

Не знам колико сте пратили овај земљотрес у Хрватској, али ја сам рекао људима да је највећа опасност по све нас ако се поремети НЕ Кршко и ако нешто исцури у Саву или се ослободи у ваздух. Све је остало је смешно спрам тога.

У будућности ће све више апарата и превозних средстава радити на струју што ће значити изградњу још централа ради задовољења потребе народа и њихових уређаја. Мотоцикли, аутомобили, аутобуси, летелице, бродови и др. пловила. Све ће да гледају да пребаце на струју. Мања превозна средства ће енергију складиштити у батеријама, а већа ће имати нук. реакторе (бродови). Неки ће ићи на водоник и гасове које ће претварати у струју или ће преко неких турбина да покрећу осовине. То је већ присутно код неких возова чије се увођење у саобраћај већ очекује ускоро.

Слажем се са Ловцем да се овде не ради првенствено о смањењу емисије штетних гасова већ да неко жели да промени правила игре и да крене да зарађује паре од нечег другог јер се зна да је нафта исцрпљива и да неће трајати заувек, а да на време треба почети.

Мени људи често говоре како мој ауто загађује и да није еколошки. Питање је заправо да ли сам ја више загадио са 23 године колико постоји мој ауто са мање од 100.000 пређених км или неко ко је за те 23 године променио 20 аутомобила са отпада из Немачке и дрљо овуда без без ДПР-а и сл. филтера. Нико не рачуна на трошкове производње и загађење које то производи.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2304 on: February 19, 2021, 08:43:03 pm »

Putarina poskupljuje za 1,8 odsto
BIZNIS Autor: Beta 18. feb. 2021

Vlada Srbije dala je saglasnost na povećanje cene putarina, u proseku za 1,8 odsto.

U saopštenju Vlade navodi se da je to redovan postupak usklađivanja sa stopom inflacije.

„Usklađivanje cena putarina je u proseku 1,8 procenata i u skladu je sa rastom cena na malo – inflacijom, pa se tako za vozila IA kategorije cena putarine za deonicu Beograd-Dimitrovgrad i Beograda-Čačak usklađuje za 10 dinara, dok za deonicu Beograd-Šid i Beograda-Subotica ostaje nepromenjena, a slično je i za ostale kategorije vozila“, navodi se u saopštenju Vlade.

Izvor: www.n1info.com
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2305 on: February 26, 2021, 10:55:47 pm »

Седео сам сада и читао цене нових електричних возила. Наводно, најјефтнији од њих, а који се производи у Европи, биће нова дачија на струју. Њена цена ће износити 17.500 евра. Поређења ради, дачија сандеро са најрђом опремом и мотором, је нешто испод 10.000 евра. Поставља се питање: како ауто са мотором на струју, који је једноставнија машина од СУС мотора, може да кошта више од истог аута са погоном на ел. енергију? Тај нови модел дачије није ништа друго до мало унапређени сандеро и коштаће више од новог голфа 7 на распродаји пред појављивање голфа 8. Да ли ће неко ко има 17.500 евра купити тај ауто или ће купити неки ауто са СУС мотором за исте паре? Верујем да ће купити ауто са СУС мотором.

Друга ствар коју сам приметио, а могао сам да претпоставим, јесте разлика у перформансама, односно аутономији кретања у зависности од тога да ли се ауто вози зими или лети. Сви знамо да ел. уређаји лошије раде зими него лети и да се батерија брже троши као и да знају да не раде како треба. Мени се то дешавало са старим мобилним телефонима на планини. Ништа другачије није ни са аутомобилима на струју где је осетна разлика у трајању батерије у зависности од временских услова. Тако, нова дачија лети на аутопуту може да пређе 150 км, а зими 115. То није мала разлика већ осетна. Рено твинго на аутопуту током лета може да пређе 120 км, а зими свега 90.

Трећа ствар која је јако интересантна ко аутомобила на струју јесте да им је аутономија кретања на отвореном путу мања него кроз град. Електрични аутомобили троше више струје на отвореном него кроз град јер што брже иду више троше. Ово је чиста супротност у односу на возила са СУС моторима која у граду троше више горива, а на отвореном мање. Ово указује да ће се аутомобили на струју, чак и ако заживе масовније у скорије време, користити првенствено у градовима и насељеним местима, а мање на отвореном путу или ауто-путу. Самим тим ће људи који желе да путују из места у место морати да купују други ауто са СУС мотором или ће ићи јавним превозом или неће куповати уопште ауто на струју, јер ако са једним могу да постигну све, други им неће бити потребан.

Што се потрошње тиче, треба истаћи да ел. аутомобили троше доста ел. енергије и на помоћне системе, а не само на кретање. Грејање, клима, фарови, радио, сензори,... Све то гута, а привезано је на један те исти извор - батерије. Мора се додати да ниједан ел. ауто није прост већ је намерно усложњен уградњом разних система и рачунара и електронике. Сваки од њих има мултимедију, климу, интернет и масу других уређаја. Ниједан није огољен и сведен на оно основно већ је натрпан свим и свачим што доводи до повећања масе и потрошње струје.

Скоро сам у Србији видео аутомобил Хонда Е са немачким рег. ознакама. Оно што је мене занимало јесте како је тај ауто стигао овде јер му је аутономија кретања на отвореном путу 155 км у летњем периоду, а 120 км у зимском. Ја сам га уочио пре месец дана. Са том аутономијом би стигао до нас за недељу дана, а можда и више.

Свакоме ко се интересује за ова возила, препоручујем овај сајт:

https://ev-database.org
« Last Edit: February 26, 2021, 11:23:38 pm by torpedo011 » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2306 on: February 26, 2021, 11:22:28 pm »

Још једна ствар која ми упада у око јесте махнито обављивање одлука западних држава како ће сви прећи на ел. возила ускоро. Шведска, САД, В. Британија, Холандија итд. Оно што нигде не објашњавају јесте како ће та возила да се одржавају односно снадбевају ел. енергијом. Да би неко могао да вози ел. ауто, он мора да има гаражу са пуњачем. 99% људи у свету, не само у Србији, то нема, нити може да има, нити ће икада имати. Друга ствар која је битна јесте пуњење аутомобила на самом путу и ван места пребивалишта. Ако претпоставимо да се возило користи у граду и само у месту пребивалишта власника, онда и можемо да замислимо како ће да се пуни и да сваке ноћи остаје до јутра на пуњачу као и телефон, али шта се дешава ако неко крене на пут?

Ако погледамо домет возила која се нуде, она у најбољем случају могу из ударца да стигну од Београда до Бара или Будве. За даље напредовање, морају да стану и да проведу сате на пуњачима. Да би се ел. дачија напунила од 0 до 100% треба да прође пет целих сати. Онда ауто може да иде 170 км и да опет стане и да се пуни. Опел корси треба 7 сати и 15 минута за пуњење које даје домет од 275 км. Тесла има модел који је назвао ''long range'' јер може наводно да пређе 555 км са једним пуњењем. Тај ауто би могао да вози до Сутомора и да стигне на low battery пред хотел ''Никшић'' и одмах да се пуни, а до 100% му треба 6 сати и 30 минута. Са оваквом аутономијом, временом потребним за пуњење и потрошњом ел. енергије, ниједан власник ових аутомобила не може да иде до Грчке, Италије, Турске или неке друге земље. Не може да мења план пута, не може да се врати назад изненада, не може да рачуна на промене. Са овим колима, неко из Суботице или Сомбора не може да рачуна да ће за 24 часа стићи до Црне Горе.

Сви ови аутомобили нуде могућност брзог пуњења које скраћује пуњење за пар сати, али такво пуњење скраћује и век батерије. Дакле, не може се рачунати на свакодневну употребу, већ само у неким изузетним случајевима.

Без обзира на све ово, власти на западу и у Јапану говоре како ће набављати искључиво возила на струју. Свака од земаља има некакав план да забрани продају нових возила са погоном на фосилна горива да ли у овој или наредној деценији. Чак су ово кренули да шире и на железницу и др. видове масовног превоза људи и робе. Највеће изненађење за мене је била објава РЖД-а да од неке тамо године неће више куповати дизел локомотиве. Додуше, ту се сада као алтернатива појављују локомотиве и моторни возови са погоном на водоник и сл. хемикалије, али је невероватно да држава попут Русије креће истим путем као и запад, барем у овом тренутку.

Лично мислим да обичан човек од овога неће имати ништа, иако га сада убеђују да је вожња на струју јефтинија од вожње на бензин. Пре свега ел. аутмобили су скупљи од аутомобила на бензин и дизел. Друго, цена ел. енергије ће скочити у скоријој будућности и после тога ће бити иста цена вожње на струју као и цена вожње на бензин. Потражња за ел. енергијом ће постати нееластична, што значи да ће увек остати иста и да никада неће пасти без обзира колико цена расла, што је сада случај са фосилним горивима. Сви уређаји ће у будућности радити на струју, па и кола те ће човек морати да купује струју хтео то он или не. Данас човек још има избор, а у будућности га неће бити. 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2307 on: March 07, 2021, 08:06:10 pm »



Никада ми није било јасно како овај човек има оволико пратилаца и зашто има позитивну оцену, када не зна ништа.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2308 on: March 07, 2021, 09:17:18 pm »

To stereotipni amer koji svet gleda sa svojeg stajalista i ne razumije siru sliku.  Nezna da postavi auto u vreme i situaciju.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2309 on: March 07, 2021, 09:28:52 pm »

Браво. Поред тога, не зна ни основне податке о колима. Човек се пита ''зашто брзиномер има угравирано 200 на сат''. Па ни западни аутомобили нису ишли до последње цифре или до краја. Мада, оно што Даг не зна, јесте да је постојао модел 2434 који је имао мотор од ГАЗ-14 чајке са 220 КС или мотор од ГАЗ 13 чајке са 195 КС. Са тим мотором, Волга је могла да иде ''званично'' 160 км/ч, мада ја тврдим да је могла и преко 200 на сат.

Зашто ауто има празна поља испод прекидача? Зато што је централна конзола, заједно са осталим деловима унутрашњости, преузета од модела 3102 који на том месту има прекидаче. Даг као да не зна да чак и данас на западним аутомобилима постоје ''рупе'' или места за прекидаче на којима нема ничега ако је ауто купљен у основној опреми. То сам виђао на разним колима.

Човек не зна ни како се ауто правилно зове. Тврди да је све лоше, а не упоређује цену тог аута са ценама западних аутомобила. Сличне ствари је причао и за друга кола која су са истока.
Logged
Pages:  1 ... 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.