PALUBA
March 28, 2024, 04:38:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vladimir Putin u Beograd doneo paket od deset milijardi dolara za projekte  (Read 17233 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #60 on: March 30, 2011, 01:06:54 pm »

Samo da dodam za `99. Ne da nam Rusi nisu pomogli vec su nam poprilicno odmogli jer je najkvalitetniji oficirski kadar iz PVO jedinica pokupljen i poslat u Rusiju na preobuku na S300 - kojeg nismo ni dobili a ljudstvo je ostlao u Rusiji do kraja bombardovanja.

Ovo je bio veci udarac za nasu PVO nego sto je NATO uspeo da zada za 3 meseca bombardovanja.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #61 on: March 30, 2011, 04:55:14 pm »

Око одзива резервног састава 1999.године. Одзив војних обвезника је 1999.године био у просеку 98%. Београд није заостајао за осталим градовима. Било је изненађујуће мало самовољног удаљења или бегства из јединица. На број од око 120-130000 мобилисаних врло мало (плус, активна војска). Да је одзив био испод 50% јединице не би могле ни да функционишу,а камо ли 5-7%. Уосталом најефикасније јединице ПВО су биле из тог региона. Уосталом, нису све јединице (или нису комплетно) ни мобилисане јер једноставно није било потребе.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #62 on: March 30, 2011, 05:05:28 pm »

Џумба, хвала на подацима.

И немој сад неко да се качи са екипом из Блокова.... 
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #63 on: March 30, 2011, 05:17:32 pm »

Malo se zaboravilo ali `99 je proglaseno ratno stanje pa je i zakonodavstvo tj sudstvo radilo po tom "rezimu". Dosta je tada ljudi zavrsilo iza brave za dosta banalne stvari. Neprijavljivanje prebivalista i sl. manji prekrsalji koji se nisu do tada sankcionislai. I bogami se dobijalo po 30-tak dana samo tako, a ovo je sve islo kod sudije za prekrsaje.

Tako da i sa te strane je dosta bila drugacija situacija izmedju `90-te i `99.
Mislim da tada vojska nije imala vecih problema sa popunom, mada je mobilizacija na severu bila dosta manja (uglavnom samo PVO jedince, VP, spec. jedinice i pozadinske jedinice zbog dislokacija kasarni/magacina) nego dole na jugu, cak su dobrovoljce vracali kucama.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #64 on: March 30, 2011, 05:31:01 pm »

Otišli smo u off, ali moram i ja koju oko odziva. Neposredno pred bombardovanje prekomandovan sam iz 110. obalske artiljerijske brigade na Skočiđevojci kod Budve u 17. flotilu obalskih pomorskih snaga, Tivat.

Već 5-6 dana nakon početka, išao sam povremeno na po nekoliko sati u 110. oabr da pripomognem. Odziv rezervista je bio ispod 5 %, pa su dovozili rezervni sastav autobusima iz Srbije. Kako ti ljudi, čak i ako su bili artiljerci nisu znali praktično ništa o obalskoj artiljeriji, trebalo ih je što pre obučiti. Procenat koji sam naveo je sigurno tačan, ima na forumu još kolega iz 110. koji mogu da posvedoče.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #65 on: March 30, 2011, 06:25:38 pm »

Već 5-6 dana nakon početka, išao sam povremeno na po nekoliko sati u 110. oabr da pripomognem. Odziv rezervista je bio ispod 5 %.

Znajuci oiz kojih su se krajeva popunjavali rezervisti, dvovlasce koje je tada vladalo, medijska blokada i druge vrste pritisaka kojem su bili izlozeni rezervisti koji su se pozivali.. ne cudi odziv za tu jedinicu u tom postotku.

Povijest se neumitno ponavlja na ovim prostorima, ali ne samo kod nas, tako da ni Francuzi u predvecerje II svjetskog rata nisu uspjeli postici politicki konsenzusm za obranu zemlje, bez njega nema ni efikasne obrane, niti efikasnog odziva iz (tada vec kon)federalne jedinice. Jednostavno, to je drustvno pravilo i nema odstupanja, bez obzira o kojoj se drzavi (regiji) radi.
« Last Edit: March 30, 2011, 06:38:35 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #66 on: March 30, 2011, 06:39:09 pm »

U pravu si Istria, ja nisam hteo da analiziram pa sam samo naveo činjenicu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #67 on: March 30, 2011, 07:15:49 pm »

Otišli smo u off, ali moram i ja koju oko odziva. Neposredno pred bombardovanje prekomandovan sam iz 110. obalske artiljerijske brigade na Skočiđevojci kod Budve u 17. flotilu obalskih pomorskih snaga, Tivat.

Već 5-6 dana nakon početka, išao sam povremeno na po nekoliko sati u 110. oabr da pripomognem. Odziv rezervista je bio ispod 5 %, pa su dovozili rezervni sastav autobusima iz Srbije. Kako ti ljudi, čak i ako su bili artiljerci nisu znali praktično ništa o obalskoj artiljeriji, trebalo ih je što pre obučiti. Procenat koji sam naveo je sigurno tačan, ima na forumu još kolega iz 110. koji mogu da posvedoče.

Zapanjio me ovaj podatak. Ja ne znam bukvalno nikoga ko je primio tada poziv da se nije odazvao. Samo moje mjesto, Zelenika, je dala preko dvije stotine vojnika rezervnog sastava, ne računam one koji su tada bili na odsluženju vojnog roka. Moja brigada, koja se popunjavala težišno iz Boke i sa sjevera CG je bila puna kao oko, ne računajući dobrovoljce. Pa i u tu 110. brigadu je otišlo dosta ljudi odavde, uključujući mog strica koji je rez. oficir inžinjerije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #68 on: March 30, 2011, 07:25:38 pm »

Rasho, 110. je imala ako se dobro sećam, oko 3.000 rezervista, odazvalo se nešto više od 100. Koliko god neverovatno izgledalo, tako je. Kasnije, kad se videlo da nismo kapitulirali za 3 ili 7 dana kako su očekivali Olbrajtova, Klark i Luk Short, komandant RV SAD, odziv se popravljao.

Procenat koji sam naveo odnosi se na prvih 7-8 dana rata.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 24 queries.