PALUBA
March 19, 2024, 04:32:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oštećenja brodova JRM  (Read 46899 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #15 on: March 29, 2011, 10:50:19 am »

Nisu samo brodovi JRM bili uzročnici nezgoda. Zapovjednici brodova Ivan i Ulcinj izazvali su sudare s LT 32 i D 211 u 1951. godini.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #16 on: March 29, 2011, 10:53:27 am »

Sad havarija uslijed više sile. U Pašmanskom kanalu uslijed guste magle, nasukao se kod otočića Oštarija PN 21 19. 02. 1952. godine.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #17 on: March 29, 2011, 11:01:44 am »

P/b Dalmacija udario je 26.12.1954. godine u Zadarskom kanalu PR 11. Bilo je to u 5 sati ujutro. PR11 pretrpio je jaka oštećenja po lijevom boku, a Dalmacija je bez zaustavljanja nastavila putovanje.
« Last Edit: March 29, 2011, 11:16:50 am by brodarski » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #18 on: March 29, 2011, 11:09:26 am »

PT 89 je u senjskoj luci jedva izbjegao uništenje 1955.godine. Vjetar je procijenjen na 9 bofora i brod je pretrpio teška oštećenja na lijevom boku.  Popucali su vezovi, a brod su spasili djelatnici lučke kapetanije.  PT 89 pripadao je VP 3625.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #19 on: March 29, 2011, 11:13:50 am »

S/s Sophoclyve, Monrovia ulazeći u dok Uljanika uslijed zanosa vjetra naslonio se na podmornicu Sava. Sava je zadobila lakša oštećenja. Bilo je to 8. siječnja 1958. godine u 08.30 sati.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: March 29, 2011, 12:31:48 pm »

Bio je sudar razarača Kotora i Pule. Kbb Marko Majica sa Kotorom zabio se provom u bok Pule.

Ovo bi moglo imati neke veze sa već gore pomenutim pitanjem, ostalo ne. Neki su brodovi (tzv. Higinsi ) "nadrapali"
prilikom priprema za promociju ili ti paradu sličnu "Podgora 72", ali to je bilo tamo nekih 60-tih godina o kojima sam ja samo
čuo iz priča. Tad još nije ni bilo velikih TČ-jaca ni raketaša. Bili su veliki razarači, masu Tečejaca i Topovnjača tipa "Higins"
i td. To se sve odvijalo upravo tamo u akvatorijumu ispred Podgore. Tad je komandovao cijelim slučajem kbb Marko Majica,
otac pokojnog puk. Bore Majice.
Naredio je da se u klinu Higinsi jos malo približe razaraču koji je bio na čelu. I još, i još, i sve ode kvragu. Potonula su par
Higinsa. Zbog toga taj kbb. Marko Majica iako je slovio nikad nije postao Admiral JRM. To je ono sto su mi stariji pričali......
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #21 on: March 29, 2011, 12:56:13 pm »

Naredio je da se u klinu Higinsi jos malo približe razaraču koji je bio na čelu. I još, i još, i sve ode kvragu. Potonula su par
Higinsa. Zbog toga taj kbb. Marko Majica iako je slovio nikad nije postao Admiral JRM. To je ono sto su mi stariji pričali......

Hm,.. dobro poznati vakuum, dinamika fluida,... pocetnicka greska.. mislio je (ili nije znao) da se to njemu bas nece desiti, trebalo je ispasti atraktivan, nema Komandanta kome to nije u krvi,.. nekima usoije, nekima, kao na zalost kbb Majici nije,.. mornaricka kora od banane je za njega ipak bila skliska

« Last Edit: March 29, 2011, 05:48:09 pm by trpe grozni » Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #22 on: March 29, 2011, 05:44:03 pm »

Nažalost više detalja neznam. I sam događaj mi se činio izmišljenim pošto jedan eminentni ronioc iz Podgore nikad za to nije čuo (a ronioce najviše zanimaju potpoljeni brodovi)
Ipak, u blizini kuće vlasnika kočarice koja je izvadila protuzrakoplovni top, isti je dugo ležao u travi. Nažalost izgleda da su ga odnili ili sakupljaći otpada ili možda policija.
Bitno mi je ustanoviti za početak da li se navedeni incident uopće dogodio (ikada) u širem akvatoriju Makarske.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #23 on: March 29, 2011, 06:39:59 pm »

Nisam primjetio na forumu, da bi neko pisao o sudaru dvaju TČ (jedan je bio 221), na vježbi Podgora 72. Jednom brodu bio je oštečen pramac, a drugi je oštečen u visini drugog mornarskog prostora. Sjećam se, o tome se govorilo, u MTRZ Šibenik su to popravljali. Malo sam več zaboravio. možda bi mogao što reči Orićareb, pošto je sudjelovao na "Podgori"

Sa teme o torpednim čamcima:

Posle isplovljenja iz potkopa Prežba za Šibenik da bismo ukrcali bojna torpeda, tokom vožnje vreme se pogoršavalo, naročito u Viškom kanalu i dalje prema Splitu, koji je bez svetla izgledao kao avetinjski grad. Ceo region bio je pod uzbunom. Plovili smo u stroju kolone bez pozicionih svetala. Samo se naziralo po krmi brazno svetlo komandnog broda TČ-222.

Na komandnom mostu, kormilara Stamenkovića sam stalno proveravao dali vidi brazno svetlo, a od pomoćnika komandanta Njegovana tražio radarske pozicije ostalih učesnika u vežbi. U Drveničkom kanalu polovili smo kroz tzv. okulziju, kada se menja vreme i smenjuju vetrovi. Počinjao je da duva jak zapadni vetar lebić, sa nekom sitnom kišom, koja mi se, pojačana vetrom, stalno zabijala u lice. Vezista Manojlović je izveštavao da su „plavi“ u širem rejonu oko nas, da isplovljavaju iz Velikog Drvenika i da se verovatno vraćaju na južne pozicije – što je značilo da nam plove u susret, sa verovatnoćom da nam seku kurs, dok je pomoćnik komandanta Njegovan izveštavao da je radarska vidljivost smanjena …

Pošto u narednom trenutku nisam video brazno svetlo sa TČ-222, bilo mi je jasno - da moram da preuzmem energičan manevar izbegavanja sudara na moru. Naredio sam kormilaru: „Nalivo sasvim“ i kada on začuđen nije mogao da poveruje svojim ušima u ono što sam naredio, udario sam ga rukom po šlemu i ponovio komadu – „NALIVO SASVIM“ (pravilo za kormilarenje nije narušeno mojom komandom, ali je kormilar Stamenković imao dilemu da se ne nasučemo). Ubrzo se začuo užasan udarac, sevnulo je snagom ogromne munje, a potom su se upalila brodska poziciona svetla i reflektori na okolnim brodovima. Torpedni čamac 220, pod komandom pbb Milana Vege, rasparao je skoro celi levi bok TČ-222 pbb Vladimira Kovačevića, koji nam je bio komandant grupe. Bilo mi je sasvim jasno da sam te noći, uspešno počeo da grickam i šestu koru pomorskog hleba. Torpedni čamac 222 su remorkerom oteglili u Remontni Zavod „Velimir Škorpik“ u Šibenik, a moj brod, TČ-212 (297) je tako od dublera postao jedan od glavnih učesnika vežbe „Podgora 72“.

Kasnije su se kontraadmiral Sveto Letica i kbb Josip Dundov, u svojstvu komisije za ispitivanje sudara brodova zanimali zašto sam naredio „Nalivo sasvim“, kada se sudar na moru izbegava okretanjem brodova na udesno. Govorio je: „Ovega, ovega, Krecloviću, zašto, ovega, nalivo“. Odgovorio sam da u tom trenutku nisam razmišljao o pravilima, već o brodu i posadi i da sam znao da levo nema brodova (već je levo ostrvo Veliki Drvenik), pa sam zato prvo komandovao „Nalivo sasvim“, da izbegnem sudar i povećao brzinu, pa je onda naglo smanjio – da brod ne nasučem. Da nisam tako učinio, torpedni čamac 216, pod komandom pbb Borisa Čupina, u punoj brzini bi nas udario, jer sam u trenutku okretanja „nalivo“ u magnovenju video brod – kao crnu munju – koja prosto proleće pored nas … Bio je to za mene – veliki trenutak istine.


https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=545.60

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #24 on: March 29, 2011, 07:08:37 pm »

Hvala FF!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #25 on: March 29, 2011, 08:28:48 pm »

Kasnije su se kontraadmiral Sveto Letica i kbb Josip Dundov, u svojstvu komisije za ispitivanje sudara brodova zanimali zašto sam naredio „Nalivo sasvim“, kada se sudar na moru izbegava okretanjem brodova na udesno. Govorio je: „Ovega, ovega, Krecloviću, zašto, ovega, nalivo“. Odgovorio sam da u tom trenutku nisam razmišljao o pravilima, već o brodu i posadi i da sam znao da levo nema brodova (već je levo ostrvo Veliki Drvenik), pa sam zato prvo komandovao „Nalivo sasvim“, da izbegnem sudar i povećao brzinu, pa je onda naglo smanjio – da brod ne nasučem.

Komandant Kreclovic je postupio sukladno Pravilu za izbjegavanje sudara na moru bez obzira sto je naredio nalivo sasvim..

Pravilo jasno kaze da se moze otstupiti od navedenih pravila ukoliko se na taj nacin moze izbjeci sudar..
« Last Edit: March 29, 2011, 08:30:57 pm by Boro Prodanic, Reason: Popravak citata » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #26 on: March 29, 2011, 09:40:38 pm »

Mislim da se pomalo skrenulo sa teme. Traženo je mišljenje o sudaru brodova u akvatorijumu Podgorica-Makarska, a ne
na cijelom Jadranu. Takvo nešto se izdešavalo 60-tih u tom području. Treba "zaroniti" u istoriju. Sigurno se tad desio sudar
jer znam da je već tamo 70-tih godina u MEZ-u radio p.puk. koji je kao mlad poručnik bio na jednom od Higinsa
i potonuo. Bio se toliko "nakvasio" da je legao u kabinu tokom te vožnje i spavao. Čamac udario, razbio se, potonuo s njim,
ovaj sav zbunjen šta ga snađe izroni nesretnik sa dubine od 20 metara i ostane živ. Da sad se setih, bio je to p.puk Sablić,
rođeni brat od puk. Sablića koji je bio direktor MEZ-a pre Bareze.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #27 on: March 29, 2011, 09:52:33 pm »

To što se malo skrenulo i nije neki problem. Problem je kad nitko ništa ne piše. Dodao sam  više informativno nekoliko događaja iz prošlosti. Više ljudi ima veće spoznaje i izdašnije izvore odakle mogu crpiti neke podatke. Ukoliko je problem u onome što sam dodao neka moderatori izbrišu.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #28 on: March 29, 2011, 09:55:40 pm »

To što se malo skrenulo i nije neki problem. Problem je kad nitko ništa ne piše. Dodao sam  više informativno nekoliko događaja iz prošlosti. Više ljudi ima veće spoznaje i izdašnije izvore odakle mogu crpiti neke podatke. Ukoliko je problem u onome što sam dodao neka moderatori izbrišu.

Ne treba nista brisat, predlozeno je  prosirenje teme.. Toliko za sada..
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #29 on: March 29, 2011, 10:07:45 pm »


 Zbog čega brisati nešto što sve interesuje? Samo napred!
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.