PALUBA
March 19, 2024, 05:26:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oštećenja brodova JRM  (Read 46900 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #45 on: December 07, 2013, 12:04:56 pm »

Unaprijed se ispričavam ako sam pogrešno smjestio temu! Neka moderator slobodno premjesti.

Potaknut pričom da je jedna omiška kočarica u mrežu uhvatila protuzrakoplovni top u akvatoriju Makarske (prije desetak godina) pokušao sam doznati o kojem se brodu radi.
Jedino što sam saznao je to da je rijeć o motornoj topovnjači koja je u nekoj nezgodi prilikom manevara bila potopljena od drugog broda JRM. Navodno ju je udario ni više ni manje "Galeb".
To se zbilo u okolici Makarske, nisam uspio saznati gdje.
Pa ako tko ima neku informaciju (ili se na ovom forumu o tome pisalo) molio bih za pomoć.

Ponukan pričom o pronalaženju topa u Makarskom akvatoriju mogu dati viđenje kao sudionik pomorske nesreće 27. 08. 1962. godine.
Za vrijeme generalne probe za "Podgoru 62" došlo je do sraza između R-51 i TČ-144. Tom prilikom uslijed sile sisa topeni čamac se priljubio uz bok razarača i u nastojanju da se odvoji od razarača, TČ je upao u pramčani val i razarač ga je presjekao između torpednih cijevi i topa Bofors. Krma sa topom odmah je potonula, a pramčani dio je plutao još oko 10 minuta. Tom prigodom smrtno je stradalo dvoje mornara. Ostatak posade povrijeđen. Zapovjednik TČ bio je KF Tekavac Drago. Ja sam bio član posade od 1961. godine. Top je bio kalibra 40 mm tako da ne stoji priča o protuzrakoplovnom topu 20 mm. Moja saznanja su da su dosada umrli Tekavac, Sablić Nikša, Slavinec Mitja i Čedomir Jovanović. Za ostale mornare ne znam i volio bih da mi se javi netko od preživjelih članova posade. Ja sam Željko Udovč.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #46 on: December 07, 2013, 12:20:56 pm »


Ponukan pričom o pronalaženju topa u Makarskom akvatoriju mogu dati viđenje kao sudionik pomorske nesreće 27. 08. 1962. godine.
Za vrijeme generalne probe za "Podgoru 62" došlo je do sraza između R-51 i TČ-144. Tom prilikom uslijed sile sisa topeni čamac se priljubio uz bok razarača i u nastojanju da se odvoji od razarača, TČ je upao u pramčani val i razarač ga je presjekao između torpednih cijevi i topa Bofors. Krma sa topom odmah je potonula, a pramčani dio je plutao još oko 10 minuta. Tom prigodom smrtno je stradalo dvoje mornara. Ostatak posade povrijeđen. Zapovjednik TČ bio je KF Tekavac Drago. Ja sam bio član posade od 1961. godine. Top je bio kalibra 40 mm tako da ne stoji priča o protuzrakoplovnom topu 20 mm. Moja saznanja su da su dosada umrli Tekavac, Sablić Nikša, Slavinec Mitja i Čedomir Jovanović. Za ostale mornare ne znam i volio bih da mi se javi netko od preživjelih članova posade. Ja sam Željko Udovč.

Bravo kolega "T:144" (Željko), konačno da se javi neko ko je bio sudionik tih događaja. Dosad niko nije bio na ovom Forumu
iz tako daleke prošlosti. Ja sam pominjao taj događaj, ali samo na osnovu priča. I sad konačno pravi sudionik.  

Nekoliko pitanja:

Prvo, znaš li ko je u tom događaju bio komadant Razarača R51,
Drugo, sjećaš li se da li su te godine Higinsi na kojima si ti bio imali ugrađen radar DEKA.
Ako su imali dali znaš  kad su se počeli ugrađivati.
I treće, nemoj nam sad pobjeći i molim te da se često uključuješ jer će biti pitanja za tebe.
I na kraju da li si ti poznavao vod Tasić Uroša. I on je počeo karijeru na Higinsima, a možda
ste i klasići.

Pozdrav od Zastavnika Ćire.   Wink
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #47 on: December 09, 2013, 11:13:15 am »

Ponukan pričom o pronalaženju topa u Makarskom akvatoriju mogu dati viđenje kao sudionik pomorske nesreće 27. 08. 1962. godine.
Za vrijeme generalne probe za "Podgoru 62" došlo je do sraza između R-51 i TČ-144. Tom prilikom uslijed sile sisa topeni čamac se priljubio uz bok razarača i u nastojanju da se odvoji od razarača, TČ je upao u pramčani val i razarač ga je presjekao između torpednih cijevi i topa Bofors. Krma sa topom odmah je potonula, a pramčani dio je plutao još oko 10 minuta. Tom prigodom smrtno je stradalo dvoje mornara. Ostatak posade povrijeđen. Zapovjednik TČ bio je KF Tekavac Drago. Ja sam bio član posade od 1961. godine. Top je bio kalibra 40 mm tako da ne stoji priča o protuzrakoplovnom topu 20 mm. Moja saznanja su da su dosada umrli Tekavac, Sablić Nikša, Slavinec Mitja i Čedomir Jovanović. Za ostale mornare ne znam i volio bih da mi se javi netko od preživjelih članova posade. Ja sam Željko Udovč.

Bravo kolega "T:144" (Željko), konačno da se javi neko ko je bio sudionik tih događaja. Dosad niko nije bio na ovom Forumu
iz tako daleke prošlosti. Ja sam pominjao taj događaj, ali samo na osnovu priča. I sad konačno pravi sudionik.  

Nekoliko pitanja:

Prvo, znaš li ko je u tom događaju bio komadant Razarača R51,
Drugo, sjećaš li se da li su te godine Higinsi na kojima si ti bio imali ugrađen radar DEKA.
Ako su imali dali znaš  kad su se počeli ugrađivati.
I treće, nemoj nam sad pobjeći i molim te da se često uključuješ jer će biti pitanja za tebe.
I na kraju da li si ti poznavao vod Tasić Uroša. I on je počeo karijeru na Higinsima, a možda
ste i klasići.

Pozdrav od Zastavnika Ćire.   Wink

Mislin da komandant Triglava bio kk Mihovilović. Radar tipa Decca 45 kod nas u 9.DTČ imao je svaki treči brod. Mi na 144 bili smo bez njega. Poslije tragedije ja sam prešao na PO-53 do njene prodaje u Šibeniku 1971 ili druge i pojave novih modernijih brodova.
« Last Edit: December 10, 2013, 07:52:24 pm by leut, Reason: ispravak naredbe quote » Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #48 on: December 10, 2013, 07:38:49 pm »

Hvala kolega TČ144 na odgovoru! Top je po mom sjećanju bio ruske proizvodnje i manjeg kalibra od Boforsa.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #49 on: December 11, 2013, 10:46:21 am »

U tip topa Bofors 76/4o stoposto sam siguran.U turelama na k-dnom mostu lijevo i desno bili su topovi Oerikon 12mm.U to vrijemeto su bili rezervni djelovi USA iako su brodovi poslije broja 119 građeni kod nas,dvostrukodijagonalno od mahagonija.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: December 11, 2013, 11:31:48 am »

U tip topa Bofors 76/4o stoposto sam siguran.U turelama na k-dnom mostu lijevo i desno bili su topovi Oerikon 12mm.U to vrijemeto su bili rezervni djelovi USA iako su brodovi poslije broja 119 građeni kod nas,dvostrukodijagonalno od mahagonija.

Znači, "Podgora 62" je bila prva smotra JRM Flote pred Vrhovnim k-dantom Titom, god 1962.
Druga, "Podgora 72", poslije deset godina, 1972,  također. U drugoj i ja sam učestvovao sa TČ-215.
Više nikakava slična smotra poslije toga nije održana do "sloma" JRM.

Kolega "TČ144", imaš li kakvi slika sa te smotre ili sa brodova iz razdoblja kad si bio u JRM?
« Last Edit: December 11, 2013, 11:46:28 am by ORIĆAREB » Logged
ViribusUnitis
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 389


« Reply #51 on: December 11, 2013, 05:16:30 pm »

Mislim da je smotri bilo i pedesetih godina, a posljednja je održana 10.09.1979. u Lori, ali tako da brodovi nisu plovili nego je jahta Podgorka s Titom obilazila luku, a rubni pozdrav davan je s vezanih brodova.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #52 on: December 11, 2013, 08:21:55 pm »

Наравно да је било смотри и раније. Па зар сте заборавили велику смотру на десету годишњицу ЈРМ, када се Броз први пут попео на Галеба и са њега пратио дефиле јединица флоте.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #53 on: December 19, 2013, 01:20:18 pm »


Mitja Slavinec sa nadimkom MIČAGA živeo je u Murskoj soboti u Sloveniji. Umro je pre nekoliko godina. Ja misli da je od njegove smrti prošlo 5 godina.
Koliko znam on je bio kao instruktor poslan zajedno sa prodatim Higinsima u neko afručku zemlju kao instruktor.
Poznajem njegovog sina Dr. Mitjo Slavinca. Pa zato znam o njemu to što sam napisao.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #54 on: December 19, 2013, 06:25:41 pm »


Ja nisan odavlen a ni doma!

Slučajno sam navratio i vidim da se spominje da su Higginsi prodavani u Afriku pa da opomenem čovjeka da ne prođe kao ja na topicu o samim Higinsima jer sam i ja to tvrdio  pa ispade bolje da ne pominjem šta.

Pozdrav!
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #55 on: December 19, 2013, 08:37:03 pm »


Tako sam čuo!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #56 on: December 19, 2013, 08:45:24 pm »


Nekoliko je prodato 60-ih i 70-ih u Kambodžu, Etiopiju i na Kipar.
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #57 on: December 27, 2013, 11:03:35 am »


Mitja Slavinec sa nadimkom MIČAGA živeo je u Murskoj soboti u Sloveniji. Umro je pre nekoliko godina. Ja misli da je od njegove smrti prošlo 5 godina.
Koliko znam on je bio kao instruktor poslan zajedno sa prodatim Higinsima u neko afručku zemlju kao instruktor.
Poznajem njegovog sina Dr. Mitjo Slavinca. Pa zato znam o njemu to što sam napisao.
Mitju Slavinc "Mičagu" znam jer je on bio vd komandant na TČ 144,i za vrijeme nesreče nalazio se na kormilu.Nakon sraza sa Triglavom ja sam ga spasio jer je imao frakturu lubanje i desne nadkoljenice.Po povratku sa liječenja završio je kurs francuskog jezika i otišao za instruktora sa higginsima u Kambodju.Bio sam mu na proslavi 7o rođendana u M.Soboti.Dr.Mitja zvani "Mićo"vrstan je ronioc i predsjednik kluba Kmica.Nažalost Mitja je umro.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #58 on: January 01, 2014, 12:52:29 am »

Znimljive pojedinosti koje nisam znao o covjeku kojeg sam poznavao iz videnja.
Dali je drug Micaga bio oficir ili podoficir?
Logged
TČ144
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 431



« Reply #59 on: January 01, 2014, 06:26:17 pm »

Mitja Slavibec "Mičaga" bio je podoficir,neka ne buni što je bio vd komandat TČ-a brod je bio prije parade l962 godine u raspremi.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.