PALUBA
March 19, 2024, 05:47:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oštećenja brodova JRM  (Read 46901 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
gonesail
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #60 on: August 18, 2014, 10:53:38 pm »

Unaprijed se ispričavam ako sam pogrešno smjestio temu! Neka moderator slobodno premjesti.

Potaknut pričom da je jedna omiška kočarica u mrežu uhvatila protuzrakoplovni top u akvatoriju Makarske (prije desetak godina) pokušao sam doznati o kojem se brodu radi.
Jedino što sam saznao je to da je rijeć o motornoj topovnjači koja je u nekoj nezgodi prilikom manevara bila potopljena od drugog broda JRM. Navodno ju je udario ni više ni manje "Galeb".
To se zbilo u okolici Makarske, nisam uspio saznati gdje.
Pa ako tko ima neku informaciju (ili se na ovom forumu o tome pisalo) molio bih za pomoć.

Ponukan pričom o pronalaženju topa u Makarskom akvatoriju mogu dati viđenje kao sudionik pomorske nesreće 27. 08. 1962. godine.
Za vrijeme generalne probe za "Podgoru 62" došlo je do sraza između R-51 i TČ-144. Tom prilikom uslijed sile sisa topeni čamac se priljubio uz bok razarača i u nastojanju da se odvoji od razarača, TČ je upao u pramčani val i razarač ga je presjekao između torpednih cijevi i topa Bofors. Krma sa topom odmah je potonula, a pramčani dio je plutao još oko 10 minuta. Tom prigodom smrtno je stradalo dvoje mornara. Ostatak posade povrijeđen. Zapovjednik TČ bio je KF Tekavac Drago. Ja sam bio član posade od 1961. godine. Top je bio kalibra 40 mm tako da ne stoji priča o protuzrakoplovnom topu 20 mm. Moja saznanja su da su dosada umrli Tekavac, Sablić Nikša, Slavinec Mitja i Čedomir Jovanović. Za ostale mornare ne znam i volio bih da mi se javi netko od preživjelih članova posade. Ja sam Željko Udovč.

pozdrav svima. sin sam pok. Petra Sikora koji je bio zapovjednik (ako je tocno) nekog od Higginsa. otac je umor prije nego mi je stigao ispricati svoju povjest vezanu za Higgins. Ima li tko raspolozen?

ivan
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #61 on: August 19, 2014, 03:37:58 pm »

Mogao si ovo pitanje postaviti na temi o Higginsima, možda netko tamo zna.

poz.
Logged
gonesail
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #62 on: August 28, 2014, 11:49:25 am »

Mogao si ovo pitanje postaviti na temi o Higginsima, možda netko tamo zna.

poz.

pozdrav,

hvala za info. nisam znao da tema postoji.

ivan
Logged
Mediteran
mornar
*
Offline Offline

Posts: 39



« Reply #63 on: February 28, 2021, 01:04:21 am »

Sutra cu pitati Slobodana Raicevica jel imao ostecenja u kurslumu ......
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.