PALUBA
March 19, 2024, 12:03:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Oštećenja brodova JRM  (Read 46909 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #30 on: March 29, 2011, 10:17:13 pm »


 Zbog čega brisati nešto što sve interesuje? Samo napred!
Kad je tako evo jedna iz Kotarskog komiteta. Čamac ZD 209 u vlasništvu Kotarskog komiteta Zadar pri promjeni veza u luci Zadar sudario se M 302 i razbio pramčanu statvu. Nije zapisano što je partijska organizacija poduzela po ovom pitanju. Lučka kapetanija je krivicu pripisala brodovođi Dundovu.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #31 on: March 29, 2011, 10:23:13 pm »

Naprijed Brodarski, doci ce se i do onog topa.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #32 on: March 29, 2011, 10:25:49 pm »

Mogao si pročitati da je top netko odnio u nepoznatom smjeru. Naprid ne mogu, kopča je otkazala i sad radim na mistu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #33 on: March 29, 2011, 10:32:22 pm »

Mogao si pročitati da je top netko odnio u nepoznatom smjeru. Naprid ne mogu, kopča je otkazala i sad radim na mistu.

Ih, tebi otkazala kopča?! Nema šanse! Smiley
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #34 on: March 29, 2011, 10:41:40 pm »

Mogao si pročitati da je top netko odnio u nepoznatom smjeru. Naprid ne mogu, kopča je otkazala i sad radim na mistu.

Ih, tebi otkazala kopča?! Nema šanse! Smiley
Sad sam se sjetio da je Srbija u listopadu 1958. ulupila oplatu R 11 Split.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #35 on: March 29, 2011, 10:51:45 pm »

Vidiš da je kopča u redu. Čim nešto zaškripi, odmah strojari krivi?! marinero
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #36 on: March 30, 2011, 08:15:55 am »

1978 uvala Pomena na Pelješcu, 2 OML (ofšorci) na sidru. Komandant ML 143 je Julije V. Na 143 je zaoralo sidro, vjetar je bio jak i nosio brod prema obali. Sa oba upućena motora brod se poćeo izvlačiti, kad je val povukao konop u more i zapleo ga oko propelera. Kopča se zapalila i komandir VBO Mile N. je pogasio motor. S jednim motorom se brod jedva održavao da ne lupi o stijenje. U "pomoć" priskače 144, komandant Ž.M.Goran i tako žestoko ga udara provom, da ga je rasjekao do kobilice i nabio na stijene. Brod je potonuo  bez žrtava i uskoro je izvučen i popravljen u Šibeniku. Nisam tada bio tamo, ali mi je prvo ukrcanje bilo baš na 143, s Miletom. Kad sam ga pitao za BOB i ostale kerefeke, rekao je"Kakav BOB kad ti u mašinu uleti stenčuga ovaka i sve sa vodu" i raširi ruke kao ribič kad opisuje ulov. To mu je bila prilika da se riješi mašinskog dnevnika koji nije pravdao šest mjeseci, a pošto je bio (!) neplivač, pomoću nekih vrata je doplivao do obale.
Poslije je zbog konopa okrivljen minerac Adam D. i dobio je nekakvu kaznu, ali je i dalje radio.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 481



« Reply #37 on: March 30, 2011, 09:56:36 am »

1978 uvala Pomena na Pelješcu, 2 OML (ofšorci) na sidru. Komandant ML 143 je Julije V. Na 143 je zaoralo sidro, vjetar je bio jak i nosio brod prema obali. Sa oba upućena motora brod se poćeo izvlačiti, kad je val povukao konop u more i zapleo ga oko propelera. Kopča se zapalila i komandir VBO Mile N. je pogasio motor. S jednim motorom se brod jedva održavao da ne lupi o stijenje. U "pomoć" priskače 144, komandant Ž.M.Goran i tako žestoko ga udara provom, da ga je rasjekao do kobilice i nabio na stijene. Brod je potonuo  bez žrtava i uskoro je izvučen i popravljen u Šibeniku. Nisam tada bio tamo, ali mi je prvo ukrcanje bilo baš na 143, s Miletom. Kad sam ga pitao za BOB i ostale kerefeke, rekao je"Kakav BOB kad ti u mašinu uleti stenčuga ovaka i sve sa vodu" i raširi ruke kao ribič kad opisuje ulov. To mu je bila prilika da se riješi mašinskog dnevnika koji nije pravdao šest mjeseci, a pošto je bio (!) neplivač, pomoću nekih vrata je doplivao do obale.
Poslije je zbog konopa okrivljen minerac Adam D. i dobio je nekakvu kaznu, ali je i dalje radio.
mislim da je ovaj događaj već bio prepričan,dobro sam se nasmijao ka sam ga čitao Smiley
Logged
willer
mornar
*
Offline Offline

Posts: 43


« Reply #38 on: March 30, 2011, 11:00:02 am »

Drago mi je da je baš moja prva tema potaknula čitavu raspravu oko, koliko vidim, ne baš rijetkih situacija.
Zanimljivo mi je čitati a koliko vidim po pisanju dobar dio vas su ljudi iz "branše". Svakako drago mi je da sam "otkrio" ovaj forum.
Za top sa ovog broda mogu samo reći (po sjećanju) da je imao natpise na čirilici, dakle bio je Yu ili SSSR proizvodnje. Kalibar kojih 20mm
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #39 on: March 30, 2011, 04:58:11 pm »

1978 uvala Pomena na Pelješcu, 2 OML (ofšorci) na sidru. Komandant ML 143 je Julije V. Na 143 je zaoralo sidro, vjetar je bio jak i nosio brod prema obali. Sa oba upućena motora brod se poćeo izvlačiti, kad je val povukao konop u more i zapleo ga oko propelera. Kopča se zapalila i komandir VBO Mile N. je pogasio motor. S jednim motorom se brod jedva održavao da ne lupi o stijenje. U "pomoć" priskače 144, komandant Ž.M.Goran i tako žestoko ga udara provom, da ga je rasjekao do kobilice i nabio na stijene. Brod je potonuo  bez žrtava i uskoro je izvučen i popravljen u Šibeniku. Nisam tada bio tamo, ali mi je prvo ukrcanje bilo baš na 143, s Miletom. Kad sam ga pitao za BOB i ostale kerefeke, rekao je"Kakav BOB kad ti u mašinu uleti stenčuga ovaka i sve sa vodu" i raširi ruke kao ribič kad opisuje ulov. To mu je bila prilika da se riješi mašinskog dnevnika koji nije pravdao šest mjeseci, a pošto je bio (!) neplivač, pomoću nekih vrata je doplivao do obale.
Poslije je zbog konopa okrivljen minerac Adam D. i dobio je nekakvu kaznu, ali je i dalje radio.
Citiram:
"Uglavnom je istina samo neki podaci nisu tačni , a to je : uvala Pomena na Mljetu, od brodova je bio ceo Odred 2 OML , komandant odreda pbb Jakimovski V. i još dva Patrolna broda dva Lučka Remorkera , I brod za spasavanje PLS-12 , sačinjavali smo Grupu "Plavih" , Komandant bio kbb Pantović . Ostalo je uglavnom tačno ,osim što brod nije potonuo , nego sam ga namerno nasukao pramcem na obalu , niko nije bio u vodi , posada se sva iskrcala na obalu , kasnije kad je bura stala nakon dva dana , brod je odsukan i otegljen u Šibenik u remont . "
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #40 on: March 30, 2011, 05:38:56 pm »

Mornar, odakle je ovaj citat?

Obzirom da je u prvom licu jednine, pretpostavljam da bi trebao biti iz neke izjave (zvanične ili ne, nije bitno), komandanta Ml 143. Bilo bi dobro da se zna gde si ga našao.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #41 on: March 31, 2011, 07:22:30 am »

Mornar, odakle je ovaj citat?

Obzirom da je u prvom licu jednine, pretpostavljam da bi trebao biti iz neke izjave (zvanične ili ne, nije bitno), komandanta Ml 143. Bilo bi dobro da se zna gde si ga našao.
Od Julije V. Na Facebooku.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #42 on: March 31, 2011, 07:09:43 pm »

Hvala Mornar. Znači, "iz prve ruke".
Logged
Svemir
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #43 on: March 06, 2013, 07:51:49 pm »

Slučajno sam naišao na ovaj forum u Paluba info pa mogu opisati jedan udes sa razaračem  Kotor koji se dogodio negdje 1960 g. a pod zapovjedništvom KBB Markom Majicom.
Moram napomenuti da sam tada bio ćlan posade Kotora inače zvanim Englezi jer su Kotor i Pula kupljeni u Engleskoj.
Posjedujem , a to je lako naći i na forumu, komplet podatke od ta dva razarača, od postanka pa do dolaska u JRM.
Poslije remonta u Tivtu smo isplovili za Rijeku gdje smo trebali ukrcati torpeda i isprobat Torpedne cijevi. Bili smo privezani skroz u kraju luke pored pristaništa za putničke brodove. Brod je bio pun bojeve municije. Kada smo trebali isploviti Kbb Majica Marko je morao ostati u Rijeci, a zamjenjivao ga je pomoćnik komandanta, ne sjećam se imena. Ali Majica, vjerojatno nije imao puno povjerenje i on mu je vikao sa rive kako da izvede manevar isplovljavanja. Uspjeli su brod okrenit prema izlazu iz luke i pomalo smo počeli isplovljavanje, na žalost ispred nas, a popreko sa nama se kretao mali tanker koji snabdjeva brodove sa naftom u luci.
Situacija je bila takva da smo se mi toćno pod kutom od 90 zabili sa provon u taj brod. Koliko se sjećam sa oštrom provom od Kotora smo ušli u taj mali tanker skoro jedan metar. Majica je vika sa kraja "baci sidro" međutim na provi je bio Pbb mislim da se zva Kalebota iz Splita. Došlo je do nesporazuma i on nije htio bacit sidro jer je "dobro" pretpostavio da bi to sidro palo na tanker i da bi to bilo tragično. Kotor je malo zavozija krmom i odlijepio se od tankera. Kako je to sve poslije završilo neznan, ali je činjenica da je Kotro pun bojeve municije udario u tanker pun nafte u sred Rijećke luke, lako zamisliti koje su mogle bit posljedice.
Bio je još jedan loš udes sa istim brodom i komandantom.
Trebali smo ić iz Tivta u Split na dokovanje. Grede koje su bile potrebne za podupiranje broda u doku smo ukrcali u Tivtu i smjestili ih na mjesta gdje su trebale biti montirane torpedne cijevi. Kad smo isplovili vanka Boke Kotorske bilo je dosta južnog vjetra i brod je dosta valja. Bili smo ispod otoka Dakse kod Dubrovnika kad nas je jedan val doljno nagnija da su se te grede pomakle i nekoliko njih je palo u more. Vjerojatno je bila namjera da se te grede pokupe i sa broda je spuštena motorna "barkasa". Kod tog spuštanja se barkasi kad je spuštena u more, te upaljen motor propela uhvatila jedan od konopa. Sva je sreća da je u barkasi bio jedan sposoban mornar  iz okolice Zadra, mislim da se prezivao Longin,i zahvaljujući njemu on je barkasu uspio dovesti do Gruža, a mi smo produžili za Split i grede su ostale plivat u moru.
Interesantno je napomenuti da su na drugom dijelu greda ,a koje su bile na drugoj poziciji torpedne cijevi sjedilo nekoliko mornara i sva sreća da i one nisu okliznile.
To su bili moji doživljaji iz vremena kad su nastajali Englezi.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #44 on: March 07, 2013, 06:44:47 am »

Odlične priče. Što više podataka o tim razaračima, na forumu ima i tema o njima.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.