Registracije putničkih aviona u Jugoslaviji

<< < (3/7) > >>

TNT024:
Quote from: markobe on April 08, 2011, 04:38:22 pm

Svaka čast kolega TNT, lijepo ste prikazali Dakote. Ovako na "prvu loptu", čini mi se da spisak velikim dijelom vuče korijene iz Aeroplana 2/95, iako se i tamo potkrala poneka greška.



Da osnova i sati naleta je iz Aeroplana 2/95, dok je ostalo nastalo prikupljajući podatke na razne načine.

Što se Caravella tiče u pravu si za 3 i 6N odnosno III i VIN, međutim kolega @Deligrad je rekao da su podaci preuzeti iz registra onako kako su upisani. E sada, zvanični podatak je jedan (3 i 6N) a fabrički je drugi (III i VIN), predpostavljam da će svako to kod sebe da vodi na određeni način.

Takođe si u pravu za Line Number. Kod Boeing-707 počinje do vrludanje pa se nastavlja do DC-9. Tačno je da su c/n petocifreni brojevi, a Line Number tro ili četvorocifreni.

obrad:
Ansoni su bili AVRO Mk.1 JRV 9683-JRV 9687 od 1951. do1959.

YU-ABQ AVRO Anson, ex norveški W-AI, NK719
YU-ABR AVRO Anson, ex norveški W-AD, NK297
YU-ABS AVRO Anson, ex norveški W-AG, LT298
YU-ABT AVRO Anson, ex norveški W-AB, LT-536
YU-ABU AVRO Anson, ex norveški W-AF, EG 276

Pored ovih, JRV je koristilo i dva Mk.5 AVRO Canada, JRV 9681 i 9682, a takođe JRV 9688 za koji nemam podatke i 9689 Mk.11 dobijen 1945. obnovljen i korišćen 1954-59.

Oxfordi su bili AS-10 Mk.1 tri kom, i dva Mk.2. Prema drugim podacima svih pet je bilo Mk.2. (Anson Mk.2 je imao kupolu koja uklonjena). Korišćeni u periodu 1951-59. a pre JRV su bili u pilotskoj školi Gardermoen.

YU-ABV Airspeed Oxford, ex norveški V-AM 1374 AS728, JRV 9704
YU-ABW Airspeed Oxford, ex norveški V-AT ....   V3945, JRV 9702 Mk.2
YU-ABX Airspeed Oxford, ex norveški V-AS 2442 N4602, JRV 9701, Mk.2
YU-ABY Airspeed Oxford, ex norveški V-AD  125 AB663, JRV 9703
YU-ABZ Airspeed Oxford, ex norveški V-AN 1499 AS900, JRV 9705

markobe:
Quote

...dok je ostalo nastalo prikupljajući podatke na razne načine.
Ovo mi odnekud poznato zvuči...   ;)

Quote

...međutim kolega @Deligrad je rekao da su podaci preuzeti iz registra onako kako su upisani.
Moram priznati da sam u silnoj žurbi "prešao" preko te "sitnice". Stoga isprika kolegi Deligradu. Moji komentari su bili napisani u najboljoj namjeri.

S druge strane gledajući, očito se svašta pisalo u registar. Da li je to posljedica neznanja (razlika između c/n i l/n) ili je jednostavno nekome bilo lakše upisati tri umjesto pet brojeva, tko bi ga znao... 

Quote

E sada, zvanični podatak je jedan (3 i 6N) a fabrički je drugi (III i VIN)...
Ja bih u ovome slučaju dao prednost točnijoj varijanti - tvorničkoj. Ipak je to neka vrsta "imena i prezimena" svakog aviona, bez obzira na to što u registru piše drukčije. No, slažem se da svatko od nas ima pravo na svoju interpretaciju. Neku koja mu bolje odgovara, iako možda nije najtočnija.

Quote

...Kod Boeing-707 počinje do vrludanje pa se nastavlja do DC-9.
Vrludanje mi se čini baš dobrim opisom. Koliko vidim, počelo je sa YU-AHJ, prvom YU 9-kom za koju ništa ne piše i nastavilo se preko B-707 sve do MD-ova...

Marko

Deligrad:
Samo jedan napomena. NAMERNO SAM DAO ONAKO KAKO JE NAPISANO KAKO JE REGISTRU da bi oni koji nemaju prilike da ga koriste znali šta piše u njima. Ko bude koristio ove podatke za pisanje nekog rada ili knjige znaće zašto sam tako uradio.

Deligrad:
Ovih dana sam bio stalno van kuće i nisam imao vremena da detaljnije odgovorim da neke dileme.
To ću uraditi popodne natenane.
Ali samo sad u vezi Karavele. I u zvaničnim dokumentima se piše i rimskim i arapskim brojevima. U načelu do pojave Karavele 10 pisalo se isključivo rimskim brojevima, zatim mešovito kako kad a od kraja šesedesetih isključivo arapskim brojevima. Mislim na francuska dokumenta a ne naša. Kod nas nema nikakvog pravila.
Što se tiče c/n ili l/n sve zavisi šta piše u ugovoru gde je obično l/n. Onaj ko je popunjavao registar 1965. godine (recimo) nije razmišljao o zagriženim avio fanaticima koji će terati mak na konac 2011. Njemu je bilo sve jedno, trebala mu je samo identifikacija određenog aviona.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page