PALUBA
March 28, 2024, 02:08:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službena ocena  (Read 43138 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: April 07, 2011, 09:12:03 pm »

Službena ocjena

U JRM kao i u cijeloj JNA za sva civilna i vojna lica na službi u vojsci pisala se tzv. “Sluzbena ocjena”. Završetkom vojne škole ili aktiviranjem civilnog lica po bilo kojoj osnovi svakom vojnom licu pojedinačno oformljavao se lični dosie sa svim potrebnim podacima iz koga bi se u svakom momentu mogao sagledati profil totičnog.
Naprimjer, kad se novounapredjeni starješina nakon škole upućivao u 17 brigadu TČ njegovi dokumenti upućivani su u tri primjerka: Jedan u komandu flote u Personalno odeljenje, jedan u k-du VPO također personalcu i treći u Personalno odjeljenje na nivou JNA. U njemu se između ostalog nalazila i završna službena ocjena o tom licu za vrijeme školovanja. Stupanjem mladog starješine na prvu dužnost  nakon godinu dana provedenom na brodu komadant broda po službenoj osnovi morao je dotičnom napisati Službenu ocjenu. Novo ocjenjeni starješina dobijanjem ocjene na uvid  morao je istu potpisati, a ukoliko se nebi slagao sa sadržajem imao je pravo pismenog prigovora preko svog komadanta višem pretpostavljenom. Ukoliko se o takvom nečem radilo, viši pretpostavljeni je bio dužan da u određenom roku oformi komisiju od tri člana koja bi na osnovu pridošlog prigovora razmotrila isti te potvrdila već napisanu ocjenu ili odbacila. Ako bi se radilo o potvrdi već napisane ocjene ništa se nebi mjenjalo, a ukoliko bi se odbacila, komadant broda je bio dužan da napiše povoljniju ocjenu.
Ukoliko je ocjena bila povoljna dotični starješina bi bio ponovo ocjenjivan tek nakon tri godine i to tako sve dok nebi navršio deset godina službe. Nakon toga ocjenjivao bi se svakih četiri godine. Gore navedeni termini važili bi samo u slučaju da dotični starješina svo vrijeme ostane u istoj jedinici i na istom mjestu. Ali pošto su to bili skoro pa nepostojeći slučajevi, svakom promjenom jedinice ili dužnosti automatski se pisala nova Službena ocjena.
Ako bi navedenom starješini bila potvrđena Nepovoljna Službena ocjena, novu bi mu komadant po službenoj dužnosti morao ponovo napisati nakon još jedne godine službe. Ako bi i tad nakon već navedenih procedura ponovo bila Nepovoljna Službena ocjena dotičnom bi bio upitan daljni opstanak u službi.
Samu Službenu ocjenu pretpostavljeni je morao formulisati na osnovu pravilnika od sijaset tačaka u opisnom i brojčanom smislu, kao napr. fizička spremnost, zdravstveno stanje, tehnička osposobljenost, moralno politički stavovi, kakav je kao stručnjak, kakav je u kolektivu, da li ima smisla za komandovanje, čemu je sklon itd. Suma sumarum na kraju ocjena se izražavala sa jednom od konstatacija:
-   Naročito se ističe,
-   Ističe se,
-   Dobar,
-   Ne zadovoljava,
 Nepovoljnu Službenu ocjenu “Ne zadovoljava”, komadant je morao opravdati ne samo navedenim nepovoljnim stavkama unutar ocjene nego i sa sijaset izjašnjenja u pismenoj formi od strane ocjenjenog, kao i raznim pismenim i usmenim ukorima i opomenama te sličnim mjerama za protekli period koji je ocjenjivan.

Molim nadopunu ove materije od strane boljih i vrsnijih znalaca nego što su moji pokušaji.

« Last Edit: April 07, 2011, 09:23:51 pm by ORIĆAREB » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #1 on: April 07, 2011, 09:18:11 pm »

Orićareb, odlično si opisao postupak ocenjivanja.

Jedino bih te ispravio - najbolja ocena je imala opis "naročito se ističe" a ne "posebno se ističe".

Međutim, ova tema je malo off topic za TČ, pa ću je prebaciti u odgovarajući podforum kao novu temu.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2 on: April 07, 2011, 09:22:06 pm »

Orićareb, odlično si opisao postupak ocenjivanja.

Jedino bih te ispravio - najbolja ocena je imala opis "naročito se ističe" a ne "posebno se ističe".

Međutim, ova tema je malo off topic za TČ, pa ću je prebaciti u odgovarajući podforum kao novu temu.

Naravno, bolje je bolje.....
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #3 on: April 07, 2011, 09:50:31 pm »

Koliko se secam sluzbena ocena ukoliko je za 2 veca od prethodne morala je posebno da se obrazlaze (npr. ako je neko imao prethodnu ocenu DOBAR a onda ocenjen sa Narocito se istice ili obratno). Zbog toga se, koliko se secam, retko desavalo da neko narednu sluzbenu ocenu dobije za 2 stepena vecu ili manju. Linija manjeg otpora i manje posla za onoga koji ocenjuje Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #4 on: April 07, 2011, 11:39:04 pm »

Негде до 1981-1982. године службена оцена је имала три-четири критеријума: војно-стручна оспособљеност, морално-политичка оцена (или тако некако), физичка оспособљеност и још нешто (не сећам се) и наравно описни део оцене. После тог времена, код службеног оцењивања је уведено преко десет посебних оцена - критеријума (чини ми се 16)  које су одређиване бројчано и на основу њих је средња оцена одређивала закључну оцену. Једана од тих оцена односила се и на "активност по месту становања", у смислу активности у друштвеним и сличним организацијама, месној заједници и сл. Овај критеријум је оцењиван најчешће "офрље" јер је био тешко доказив или за праћење. Обично се давала или тројка или четворка. Уз сваку службену оцену, осим бројчане, ишла је (била је саставни део) и писана оцена која је требала да буде у складу са изведеном закључном оценом.  Памтим да је за оцену "нарочито се истиче" средња оцена морала бити 4,71 и виша. Дакле, не 4,51, као је било уобичајено већ баш овако.

Оцена физичке оспособљености је требала бити оцена коју би оцењивани старешина постигао на провери физичких способности (односно средња оцена за оцењивани период), али је то углавном било одокативно, према потреби, посебно за старешине команди и оне "округласто-трбушастог типа".

Свака оцена је била субјективна, без обзира на критеријуме (што је донекле и нормално). Међути, симптоматично је да није постојао јединствен приступ оцењивању у ЈНА. Неки команданти су били либерални, посебно ако би им основно мерило било оцене на проверама б/г или . Неко је наследио добро стање у јединици и одржавао га и за то добијао је највишу оцену. Неко би добио најгору јединицу (оцењивану од инспексије са слабом оценом) и од ње направио јединицу коју виша команда вреднује са 3 или 4, али је ретко добијао највишу оцену. Дакле, често пут се мало ценило стварно знање, самообразовање, умеће и труд, већ се  прихватао формализам, намештање резултата или гледање кроз прсте код провера (посебно "виђеним" старешинама). Било је врло распрострањено мишљење да оцене са школовања нису битне у трупи. Међутим, моје искуство мерено по официрима и подофицирима са којима сам радио и оцењивао их је да је оцена из школе, посебно она са основног школовања у ВА и СВШ углавном одражавала стварни потенцијал, могућности и реални квалитет рада дотичног. Наравно било је изузетака у оба смера, али су то ипак били изузеци. 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: April 08, 2011, 07:46:21 am »

Ovo što pominješ Džumba sam baš imao prilike da iskusim i to na nivou čete. Naša četa je imala za k-dira dobrog starešinu ali strogog ocenjivača (prvi put sam ovde pročitao da je to radila komisija), tako da smo uvek imali za ocenu niže od kolega iz susedne čete od koje se ama uopšte nismo razlikovali, a u mnogim segmentima bili vidno bolji od njih.

Što se tiče mene lično, kada sam imao lošije ocene po mom sudu sam bio bolji, kada sam dobijao najbolje ocene po mom sudu (ja bih znači sebi dao) za tu godinu dobar. I ovo se nije samo meni dešavalo. To mi nikako nije bilo jasno.

Sećam se kolege koji je zbog neke afere imao ocenu ne zadovoljava, pa je tu ocenu morao kroz neko vreme (ako se ne varam kroz šest meseci ) da popravi kako bi ostao na tom postavljenju i uopšte poslu.


PS
Ne znam zašto je tema u JRM-u, ovo je opšta tema.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #6 on: April 08, 2011, 07:47:26 am »

Kad sam počeo da radim, 1980, službena ocena je imala 24 brojčana elementa i opisni deo. Ovo što kaže Džumba, za "politički rad u mesnoj zajednici" dobijem ocenu 3, a živim na brodu?! Ocenu iz fizičke sposobnosti za obavljanje sadašnje dužnosti dobijem 4, iako sam na fizičkoj proveri dobio peticu?! I tako, prosek 4,69, "uzalud se ističe". Grin

Interesantno je da sam do rata imao dve ocene "ističe se" sa prosekom 4,69 i jednu sa 4,65. Kao da me neko zezao...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #7 on: April 08, 2011, 06:00:19 pm »

Оцена 4,69 ("истиче се") се буквално разликовала од оцене 4,71 ("нарочито се истиче") само за једну оцену. Нека од оцена из критеријума, уместо 5 била је 4. Управо тако, како кажеш управо на тим оценама таквог "оборе" јер објективно не можеш да се жалиш јер мало је ко уопште био "активан" у месној заједници. За фискултуру ти напишу 4 јер, као "не оцењује се само провера".

Службену оцену није радила комисија. Њу је писао, старешина на положају команданта батаљона (самосталне чете) и виши, за своје потчињене. Оцена је ишла на увид и потпис оцењеном. Оцењени није морао да потпише оцену, нити је потпис значио да је сагласан са њом, већ само да ју је прочитао. Ако би неко одбио да је потпише, старешина који саопштава оцену једноставно на тој оцени , на месту за потпис, напише: "дана тог и тог прочитао оцену и одбио да је потпише" и потпише се. И то је били валидно. Оцењени је имао право жалбе, друго надређеном старешини (прво надређеном ономе који је оцену потписао), на пример команданту бригаде. Ако није био у стању да непосредно прати рад и стекне увид у рад свог потчињеног, лице овлашћено за оцењивање је могло да одреди друго лице (старије по чину од оцењиваног) да сачини ту оцену, па чак и да је потпише у његово име, али је то морао да учини писаном одлуком пре почетка циклуса оцењивања (времена у ком се прати рад). На пример, командант бригаде је могао да право оцењивања команданта батаљона који службује у издвојеном гарнизону пренесе на неког старешину у команди. Најчешће је то био начелник штаба или начелник оперативног органа који је (су) по природи ствари пратио и координирао дневна дешавања у бригади и свим гарнизонима па је и боље могао да оцени рад командата батаљона у деташованом батаљону. Такође, командат бригаде је у оваквом случају могао да затражи мишљење од команданта гарнизона где је размештен његов батаљон по свим или по неким питањима и да то угради у своју оцену.

Као што је већ описано ако би се ко жалио на оцену, формирала би се комисија чији је председник обавезно мора имати виши чин од оног који се оцењује, док су остали морали имати најмање исти чин као оцењивани. Комисија је била дужна да прво оцени правовременост и законитост апотом и коректност оцене и да сачини предлог, да се она прихвати или измени. Наравно, морала је да напише образложење. Комисија је увек била под неком сугестијом и утицајем старешине који је и формирао комисију, што је ипак деловало нормално, јер он је и формирао комисију и те људе он оцењује. Оцене које су биле "нарочито се истиче" морале су да прођу верификацију кадровског савета (тачан назив сам заборавио) надређене команде. То се најчешће и дешавало ако се нико не би ни жалио. Ипак, познати су ми случајеви да се не прихвати оцена "нарочито се истиче". Увек се резултат командујућих, па и дела старешина који су били неки "шефови" везивала и за оцену коју је та комада или установа којом "шефују" добијала од надређене команде , а посебно Главне инспекције народне одбране (чивена ГИНО). Онај који би од инспекције добио оцену "слаб", углавном се могао поздравити од неког великог напредовања и војне каријере.

Ипак, без обзира на ово што пишем у критичком тону, систем оцењивања, иако је било неправди, је био користан. Омогућавао је да се прави нека разлика и омогућавао да се селеционирају нерадници. Мало је ко неправедно добијао негативну службену оцену без обзира шта они причали о томе.

По мом суду, да би  било објективније, оцењивање је требало радити једном годишње, пре свега мерено кроз сложеност и тежину посла (није исто бити командат бригаде где одговараш и водиш пар хиљада људи или бити референт за ОНО и ДСЗ где одговараш за папире), резултате јединице установе или квалитет докумената или реферата које оцењивани израђује-води, личних способности, труда, воље и моралних врлина и карактерних особина.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #8 on: April 08, 2011, 06:18:39 pm »

Beše se svojevremeno za dve uzastopne ocene "uzalud se ističe" dobijala jedna platna grupa?

Imao sam nesreću da sam prvu ocenu dobio po sistemu "ne možeš da dobiješ veću ocenu od komandanta jedinice"... Tzv. službena ocena je čist subjektivizam, i uvek će ostati čisto subjektivno mišljenje ocenjivača.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: April 08, 2011, 08:51:41 pm »

Slažem se sa Radetom. Ocjena je subjektivna ocjena ocnjivača i trenutne situacije u jedinici. Mene su zadnji put ocenljivali 1989. Bila su več malo čudna vremena. Znam, da sam dobio ocjenu "ističe se". Nadam sem da neču iči u off, ali radi dokumentiranja vremena u kojima smo živjeli.
Ja sam se naravno žalio (od ocjene je ovisilo kojiko gadina češ provest u činu, a sa time kada češ dobiti veču plaču), žalbu sam napisao na slovenskom. Formirana je komisija (a znao sam, da mi ocjenu ne mogu smanjit), koja je proučila moju žalbu uzela nove elemente i ispravila mi ocjenu u "naročito se ističe".
E na šta sam se ja žalio:
-Ko je provjerio moj rad u mjesnoj zajednici i tko jim je dao podatke?
-Pismeno i usmeno izražavanje sam dobio 4, a ja sam tražio, da me ocjene za moj meterinji jezik (slovenski) na koji sam imao pravo upotrebljavati (osim u komandovanju)
-Nisam bio više u SKJ (izašao 1988.) a to službeno nije trebalo utjecati na visinu ocjene.
-Fizičku spremnost me nisu smjeli ocenjivati, jer sam bio oslobođen fizičkih aktivnosti.

I komisija donese rješenje "Naročito se ističe"

Malo sam se inatio, nisam imao šta izgubiti, no napominjem, bila je to več 1989. godina!




 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #10 on: April 08, 2011, 09:25:53 pm »

Takodje jedan licni primer koliko je sluzbena ocena subjektivna stvar onoga koji ocenjuje.

Posle ranjavanja 2001.godine iz jedinice su me predlozili za odlikovanje. Cak me i pozovu na svecanost gde bi meni urucili odlikovanje i ostalim pripadnicima jedinice prigodne nagradfe povodom Nove godine. Ispostavi se da predlog nije prosao posto su mi prethodne dve sluzbene ocene bile DOBAR i ISTICE SE. Posto odlikovanje ne moze dobiti neko ko je u prethodna 2 ocenjivanja imao sl. ocenu DOBAR tako ga i je ne dobijem.

Posto je tu bilo jos nekih statusnih problema nastalih posle ranjavanja zatrazim sluzbeni razgovor kod Nacelnika uprave inzinjerije. Naravno primi me sa kompletnim kolegijumom. Kada je dosla na red i situacija oko pozivanja na urucenje odlikovanja oni mi dadose objasnjenje zasto ga i nisam dobio. Na pitanje  a zar ranjavanje nije dovoljan razlog za novu sluzbenu ocenu (negde procitah da se vojno lice moze i vanredno oceniti) koja bi automatski izbrisala onu prvu dobih odgovor da je moguce i da ce to biti uradjeno. Kao sto je i obecano uradise novu sluzbenu ocenu i ocenise me sa NAROCITO SE ISTICE (prosek je bio negde oko 4,90 ali se ne secam tacno, mislim da sam samo iz fizicke spremnosti dobio 4). I tako me i odlikovase.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #11 on: April 08, 2011, 09:33:22 pm »

Evo još malo o ovoj temi:

Moja treća ocena "ističe se - 4,65" je malo čudna. Dobijem je 1989, od komandatna koji je tražio da mu ofarbam čamac pa bi možda mogao dobiti i naročito se ističe. Naravno odbijem to i odem.

Dođe ocenjivanje - Ljubomir Nikolić i ja u paketu. Obojici da "nročito se ističe" i pita da li smo zadovoljni. Ja kažem da nisam, tražim manju ocenu. On (verovatno se setio čamca) se naljuti i kaže da nemam na to pravo. Donesem mu pravilnik i pokažem da piše: "Ako starešina nije zadovoljan ocenom može da se žali"; ne piše da li traži veću ili manju ocenu. Kaže on da se žalim, a ja kažem da neću, nego idem da popijem dva vinjaka, kako ne pijem uhvatiće me odmah i onda ću pištoljem kroz zatvoren prozor da gađam galebove na pisti, pa će mi sam sniziti ocenu.

Pristade on i dade mi 4,65 - "ističe se", a Ljubomir samo što me nije tukao.

Zbog tog postupka sam u dva čina proveo duže ukupno 3 godine i 4 meseca, ali, opet bih iz principa uradio istu stvar. A čamac ne bih farbao nikada, osim prijateljima naravno, što sam i radio.
« Last Edit: April 08, 2011, 10:45:21 pm by Boro Prodanic » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #12 on: April 08, 2011, 09:45:40 pm »

Свака оцена, па и службена је мање или више субјективна, чак и када је доноси комисија. То је неминовност.

Нешто се не сећам да се са две службене оцене "нарочито се" истиче добијала већа платна група. Мислим да се радило о времену проведеном у платној групи, плус оцена. Па, ко је имао већу платну групу брже је стицао право на увећање. Такође, на сличан начин се стицало право да задржиш плану групу, без обзира на коју те платну групу распореде.

За неупућене платне групе, посебно код виших чинова су новчано биле вредније од добијања вишег чина.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #13 on: April 08, 2011, 10:36:33 pm »

И сам сам доживео нешто слично као Боро. Када сам одлазио у прекоманду, надређени старешина ми је дао службену оцену 4,69. У текстуалном делу оцене ме је тако нахвалио кићеним речима да ја сам себи не бих могао тако да пишем. Прави хвалоспев. Наравно, важи се бројчана оцена. Напишем жалбу без обзира што сам знао  да је неће решити позитивно. Посебно сам истакао да сам био, управо од тог који ме је и оценио, хваљен као најбољи командир који је до тада био у тој јединици. Мој претходник је од ГИНО добио оцену "слаб" (касније помилован, па чак мени постављен за "шефа"), а док сам ја био командир оцену 4,00.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Завршни део те моје жалбе.

Е, сад, комисија која је то добила да реши позове мене да ми саопшти оцену али тек након шест месеци. Како сам знао шта ће бити одлука, а још касне, односно крше прописе, ја се спремио да их, као и Дује избрусим и кажем им свашта. Ја сам то умео (и пре и после овог догађај) без обзира на годину када се то дешавало. Дакле, председник комисије један ппуковник (иначе Мађар, али је одлично говорио српски и то још са нишким акцентом) каже мени, чим сам ушао и канцеларију, директно:"Слушаја бре Џумба, ми смо написали предлог да ти се оцена измену у "нарочито се истиче". Са тим предлогом смо отишли код шефа. Међутим, изашли смо са његовим мишљењем. Него, ајде, потпиши ово и немој да нас заје...аш. Ти си отишао а ми смо остали, знаш какав је шеф."  Морам рећи да сам се слатко насмејао овој искрености председника комисије, потписао без речи примедбе а потом попио кафи са њима причајући о свему само не о оцени.


* zalba rz.jpg (395.39 KB, 2279x1087 - viewed 907 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #14 on: April 08, 2011, 10:58:37 pm »

Kažu, ko dugo živi, svašta pamti...

Posle 1991. pa sve do penzionisanja sve moje službene ocene bile su "naročito se ističe", kasnije mislim da se to zvalo "odličan", a zbog dosta prekomandi bilo je dosta i ocena.

Elem, 15.02.1999. prekomandovan sam iz 110. oabr Skočiđevojka u 17. FOPS Tivat, za mnom treba da stigne i službena ocena. Jedno popodne, kao najstariji u smeni primim službenu poštu, tu je i moja ocena - pročitam, 4 zarez nešto, "vrlo dobar". Nije mi jasno zašto mi je prethodni komandant smanjio ocenu ali dobro, nemam nameru da se žalim. Kad, zove me aktuelni komandant i kaže da ne otvaram poštu. Zakasnili ste, kažem mu - već sam pročitao. Šta je bilo? Komandant iz 110. se predomislio... i za par dana poslao novu ocenu, 5,00 "odličan". Sačuvam ja onu prethodnu za neku buduću priliku. Vrlo brzo poče agresija NATO pakta i mene pošalju u nekoliko navrata na po nekoliko sati da u 110. brigadi rešim neke probleme. Prvi put idem, ponesem i onu ocenu "vrlo dobar", otvorim je pred komandantom, iscepam i kažem mu da je slobodno mogao i da je ostavi, ne bih se žalio. "Izvini", kaže on, "bio sam popio malo, a i nešto si me naljutio pred kraj službe kod mene..." i slično. Ništa, nasmejem se, rešimo brzo probleme koji to i nisu bili nego je moj naslednik na mestu PKPo bio mlad i nesiguran, i pri odlasku, kaže mi komandant: "E, i da sam ti dao četvorku, sad bih je ispravio na peticu", a u taj čas NATO zločinci projuriše iznad položaja brigade, poče paljba PA topova... "Nisu više važne ocene gospodine potpukovniče, nego da vidimo kako da ih oborimo, to je sad bitno", kažem mu i nasmejemo se obojica.

Dok god ocene budu davali ljudi biće subjektivne, jer, koliko god se čovek trudio, uvek ima i nekih simpatija ili antipatija prema potčinjenima koje utiču na ocenjivanje.

Još da kažem, tokom cele karijere najteži posao bio mi je ocenjivanje ljudi. Za neke sam i mesecima razmišljao, kombinovao... ne želeći nikoga da oštetim. Kad se osvrnem unazad, neke ocene bih ipak dao drugačije što znači da sam tada pogrešio.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.