PALUBA
March 28, 2024, 02:47:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Baza Divulje  (Read 135285 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #165 on: January 20, 2018, 02:48:32 am »

Bihac je bio svakako van kategorije ostalih nesto posebno.

Tako je, Želja je bila mit i trebalo ju je uništiti.

Quote
Mada od svih tih utvdjenih podzemnih objekata (komdandnih, skladista, potkopa) unisten je samo aerodrom Zeljava.

Miroč na Jahorini sa pratećim objektima i nekoliko većih RRČ ako se dobro sijećam.

Ronilački toranj u Divuljama nije nitko takao a kako danas izgleda bilo je bolje da su ga srušili.  Tongue

Ali šta kaže Božo, idemo dalje.

poz.

Baza "Željava" nije bila nikakv "mit". "Mitom" je smatraju moj druže Solaris,  oni naivci  koji i danas žale za tom državom. To je njihovo pravo i to ne komentiram.

A sama baza nije bila ništa posebno  , u smislu da je ista  rađena po več postojećim i večim takvim u Švedskoj pa i Švicarskom.I kao i sve drugo tada - vojna tajna.  S time da su ove na zapadu kudikamo i modernije. A ako si ikada išao autom oko Graza - vidio bi što je "rupa" stari moj!
Drugo, u nju je ulupano jako puno novaca tj. deviza (tj. veliki dio onih  hrvatskih turističkih)a kojih generalno nije bilo npr. za tadašnju privredu i koja je takvim suludim "investicijama" krenula na neizbježni  put propasti več  tamo od sredine 70ih.

Treće, taktika napada i prijetnje su se u međuvremnu promijenile . Več od sredine 80.ih SSNO /GŠ JNA nije više smatrao  za neku veliku mogućnost da dođe do napada Varšavskog pakta. Paralelno time pojavljuju se dakle krstareće rakete, vođene bombe i sl igračke. Koje ovakve objekte udarom izdaleka lako neutraliziraju zaprečavanjem njihove infrastrukture izvana.
Vidio si to na Kosovu 99.. Kad su oni MIG 21 izletjeli sa potkopa Slatina,  mogli su još  samo preletjeti do Surčina.Ravno u muzej .Jel  igra je bila završena u međuvremnu.
Četvrto - koliko je to kontraverzan projekt moj Solaris, govori i sama blago i pristojno rečeno strategija te JNA koja je predviđala postojanje njenog  JRVa tek koji tjedan  ako, nakon napada jednog od paktova na tu istu SFRJ . Unatoč  "mitskoj" Željavi.
Nakon toga se sve svodilo na M-48, omladince poput tebe i brda Bosne i Hercegovine. Naravno GŠ , politbiro i Veliki vođa bi bili evakuisani na sigurno bez brige , ovisno o smjeru napada: u neku NATO zemlju ili manje vjerojatno , u obratnom slućaju - na Istok.

Samu bazu"Klek" tj. tu tvoju "mitsku" Željavu su "onesposobili" urušavanjem/miniranjem  potkopa iste  - jel to je pravi izraz (tj. NIJE "uništena" zato jel je sve što čini jednu "bazu" maltene preseljeno prije same aktivacije eksploziva u potkopima, tj. svi bitni uređaji, avioni, naoružanje, gorivo, maziva itd.itd.A prije toga je bila i masovna evakuacija sa tog aerodroma svakog ko je htio da ide za Beograd. U tom se koristio čak i "Kikašev Boing" ) baš vidiš oni koji su i razbili tu bivšu državu. Tj . ona ekipa koja je shvativši da u novoj konstalaciji snaga povući se moraju odtamo jednom zauvijek  pritisla to dugme 16.5.92. u 5.55 AM na aktivatoru eksploziva. Dakle njih bi trebao pitati zašto su to učinili ako več pitaš.

Za nove države na čijem je sada teritoriju ista danas ona ne predstavlja baš nikakav potencijalni bitan vojni objekt. Niti za to ima ikakve potrebe odavno.
Eventualno , možda da se dio uredi u smislu nekog  "hladnoratovskog" turizma , interesa svakako ima , posebno bi mislim  RH imala neke koristi s obzirom na rel. blizinu njenih nekih drugih  turističkih sadržaja.

Pozz i tebi. Naravno da idemo dalje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #166 on: January 20, 2018, 07:41:45 am »

Lako je biti general posle bitke.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #167 on: January 20, 2018, 12:08:37 pm »

Ja cak mislim da Divulje, Buna i Tuzi nisu cak bili ni hermetizirani, obicna garaza za avione, pa se nije imalo sta mi unistiti.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #168 on: January 21, 2018, 05:05:53 pm »

Baza "Željava" nije bila nikakv "mit". "Mitom" je smatraju moj druže Solaris,  oni naivci  koji i danas žale za tom državom. To je njihovo pravo i to ne komentiram.

Ne znaš o čemu pričam pa ne bi dalje, nije tema.

poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #169 on: January 21, 2018, 06:09:00 pm »

Svi ti objekti osim mozda objekta Sipcaktini Podgorica su imali NHB zastitu.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #170 on: January 21, 2018, 06:17:16 pm »

Par stranica natrag imaš nekoliko slika orginal ulaza, ne djeluje nešto hermetično.
Mislim da je tu mogućnost imala samo Željava.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #171 on: March 24, 2019, 12:39:58 pm »

I onda kao i danas, u službi humanosti ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1090.89 KB, 856x2119 - viewed 179 times.)
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #172 on: March 25, 2019, 09:15:12 am »

Bihac je bio svakako van kategorije ostalih nesto posebno.

Tako je, Želja je bila mit i trebalo ju je uništiti.

Quote
Mada od svih tih utvdjenih podzemnih objekata (komdandnih, skladista, potkopa) unisten je samo aerodrom Zeljava.

Miroč na Jahorini sa pratećim objektima i nekoliko većih RRČ ako se dobro sijećam.

Ronilački toranj u Divuljama nije nitko takao a kako danas izgleda bilo je bolje da su ga srušili.  Tongue

Ali šta kaže Božo, idemo dalje.

poz.

Baza "Željava" nije bila nikakv "mit". "Mitom" je smatraju moj druže Solaris,  oni naivci  koji i danas žale za tom državom. To je njihovo pravo i to ne komentiram.

A sama baza nije bila ništa posebno  , u smislu da je ista  rađena po več postojećim i večim takvim u Švedskoj pa i Švicarskom.I kao i sve drugo tada - vojna tajna.  S time da su ove na zapadu kudikamo i modernije. A ako si ikada išao autom oko Graza - vidio bi što je "rupa" stari moj!
Drugo, u nju je ulupano jako puno novaca tj. deviza (tj. veliki dio onih  hrvatskih turističkih)a kojih generalno nije bilo npr. za tadašnju privredu i koja je takvim suludim "investicijama" krenula na neizbježni  put propasti več  tamo od sredine 70ih.

Treće, taktika napada i prijetnje su se u međuvremnu promijenile . Več od sredine 80.ih SSNO /GŠ JNA nije više smatrao  za neku veliku mogućnost da dođe do napada Varšavskog pakta. Paralelno time pojavljuju se dakle krstareće rakete, vođene bombe i sl igračke. Koje ovakve objekte udarom izdaleka lako neutraliziraju zaprečavanjem njihove infrastrukture izvana.
Vidio si to na Kosovu 99.. Kad su oni MIG 21 izletjeli sa potkopa Slatina,  mogli su još  samo preletjeti do Surčina.Ravno u muzej .Jel  igra je bila završena u međuvremnu.
Četvrto - koliko je to kontraverzan projekt moj Solaris, govori i sama blago i pristojno rečeno strategija te JNA koja je predviđala postojanje njenog  JRVa tek koji tjedan  ako, nakon napada jednog od paktova na tu istu SFRJ . Unatoč  "mitskoj" Željavi.
Nakon toga se sve svodilo na M-48, omladince poput tebe i brda Bosne i Hercegovine. Naravno GŠ , politbiro i Veliki vođa bi bili evakuisani na sigurno bez brige , ovisno o smjeru napada: u neku NATO zemlju ili manje vjerojatno , u obratnom slućaju - na Istok.

Samu bazu"Klek" tj. tu tvoju "mitsku" Željavu su "onesposobili" urušavanjem/miniranjem  potkopa iste  - jel to je pravi izraz (tj. NIJE "uništena" zato jel je sve što čini jednu "bazu" maltene preseljeno prije same aktivacije eksploziva u potkopima, tj. svi bitni uređaji, avioni, naoružanje, gorivo, maziva itd.itd.A prije toga je bila i masovna evakuacija sa tog aerodroma svakog ko je htio da ide za Beograd. U tom se koristio čak i "Kikašev Boing" ) baš vidiš oni koji su i razbili tu bivšu državu. Tj . ona ekipa koja je shvativši da u novoj konstalaciji snaga povući se moraju odtamo jednom zauvijek  pritisla to dugme 16.5.92. u 5.55 AM na aktivatoru eksploziva. Dakle njih bi trebao pitati zašto su to učinili ako več pitaš.

Za nove države na čijem je sada teritoriju ista danas ona ne predstavlja baš nikakav potencijalni bitan vojni objekt. Niti za to ima ikakve potrebe odavno.
Eventualno , možda da se dio uredi u smislu nekog  "hladnoratovskog" turizma , interesa svakako ima , posebno bi mislim  RH imala neke koristi s obzirom na rel. blizinu njenih nekih drugih  turističkih sadržaja.

Pozz i tebi. Naravno da idemo dalje.

Blago onom ko rano poludi, pa mu život u veselju prođe.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #173 on: March 25, 2019, 07:12:56 pm »

Članak o protupožarnim djelovanjima;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1902.52 KB, 1518x2183 - viewed 179 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #174 on: March 26, 2019, 08:48:01 am »

Nije valjda da su tek 1990. poceli koristiti helikoptere u PP svrhe
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #175 on: March 29, 2019, 07:57:34 pm »

@Perun

Sudeći po članku izgleda da da, ne znam o kakvim se točno vjedrima radilo no vjerojatno da se radilo o originalnim Kanadskim "bambi bucket"-ima (kruškama) iste još koriste (ili su bar koristili) OS Bih i RV i PVO VS, tek tamo 1994 Helikopteri Mi-8 u sastavu HRZ-a počinju sa upotrebom vjedra domaće proizvodnje "Pelikan 2000" (koliko znam ista se više ne koriste) u upotrebi je samo noviji tip vjedra također domaće proizvodnje "Flory 2600".

Još jedan stariji članak iz sada već daleke 1989. godine, u Divuljama se nekoć redovito svake godine obilježavala obljetnica osnutka Prve Lovačke Eskadrile NOVJ, zanimljivo je pročitati pasus o stanju u PP eskadrili koje nije bilo nimalo bajno, zanimljivo je da je iduće 1990. godine PP Eskadrila jedno vrijeme imala na raspolaganju samo jedan ispravan Kanader, ujedno se tih godina razmišljalo o nabavi novog tipa CL215T (Kasnije evoluirao u CL415) kako su to sve mislili isfinancirati pojma nemam, YU ekonomija je jedan veliki gordijski čvor  Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1989.6 KB, 1569x2199 - viewed 146 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #176 on: March 30, 2019, 02:58:48 pm »

Predzadnja proslava dana Avijacije u Divuljama 1990. godine, (na margini i vijest iz Imotskoga o početku kraja) ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (2027.28 KB, 1522x2201 - viewed 191 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #177 on: August 12, 2019, 03:41:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (2004.16 KB, 1510x2203 - viewed 134 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #178 on: August 29, 2019, 05:40:33 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
SD 22.05.1990.


* 1.jpg (1290.98 KB, 724x2038 - viewed 206 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #179 on: November 02, 2020, 03:57:49 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1955.05 KB, 1471x2196 - viewed 29 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.