PALUBA
April 25, 2024, 04:44:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Svi moji tenkovi  (Read 104177 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #15 on: April 08, 2011, 09:39:41 am »

vlado,imam jedno pitanje?kako se ugase te bušotine?zatrpavanjem,kanaderima(sumnjam...)....?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #16 on: April 08, 2011, 10:14:19 am »

vlado,imam jedno pitanje?kako se ugase te bušotine?zatrpavanjem,kanaderima(sumnjam...)....?
Nisam Vlado i ne znam kako su to radili u Kuvajtu, ali sam gledao na NAcionalnoj ili discaveriju da to rade eksplozivom, iz helikoptera bacaju direktno na bušotinu određenu količinu eksploziva, koji se aktivira u od toplote i prilikom eksplozije sagori sav kiseonik u krugu 40-50 metara oko bušotine. U nedostatku kiseonika koju potpomaže gorenje dolazi do gašenja plamena.

Vlado proča je odlična, pogotovo propraćena ovako slikama.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #17 on: April 08, 2011, 01:18:58 pm »

Kad bih vam rekao kako su gašene bušotine biće vam smiješno. To su gasili Mađari. Da bi se približili bušotini prvo su doveli vodu iz mora pa to sve hladili. Bukvalno je nemoguće prići bušotini zbog temperature. Kasnije tu primaknu jedno postrojenje na kojem je montiran avio motor od Miga-21 i sa izduvnim gasovima izduvaju naftu koja se nalazi u bušotini. Tada vide oblik rupe oko bušotine. Pošto nafta u Kuvajtu izlazi iz zemlje bez pumpanja, jedino tu na svijetu, ponovo je zapale da se nebi stvorilo jezero nafte. U međuvremenu naprave čep od betona potreban za takvu bušotinu, donesu ga sutradan, oduvaju plamen i stave čep. Bilo je gašenja i sa eksplozivom. Dovlačenje vode iz mora do bušotine radila je američka firma Behtel.

Dok su se još uvijek vodile borbe u Kuvajtu, amerikanci su po oslobađanju aerodroma u Kuvajtu na pistu postavili trake za brzo osposobljavanje polijetno slijetne staze (PPS) da bi Behtel počeo da sa avionima dovlači bagere za obnovu Kuvajta. A blizu luka na vezovima dugo su stajali brodovi sa cijevima za hlađenje bušotina.

U Kuvajtu se stalno mogu naći jezera nafte. Tamo nafta izvire kao kod nas voda. Njima nedostaje vode. Prije Prvog zalivskog rata Irak i Kuvajt su imali ugovor za razmjenu nafte i vode. Napravljeni su naftovod/vodovod. Koliko Irak da Kuvajtu vode toliko je Kuvajt davao Iraku nafte. U Kuvajtu ima samo jedan prirodni izvor vode i nalazi se u bivšoj emirovoj rezidenciji u Džahri. U zamku, sa velikim zidovima okolo.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #18 on: April 08, 2011, 02:25:47 pm »

Vlado,

Odlicni tekstovi (kao i uvek Smiley ) a i odlicne slike.

Ovo za naftu u Kuvajtu nisam znao.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #19 on: April 08, 2011, 06:04:19 pm »

Čini mi se da nekoliko ekskluzivnih Vladinih postova iz ove teme zaslužuju posebnu temu, nešto kao "Kuvajt, nafta i rat - viđeno Vladinim očima". Ovakve slike i Ameri imaju u malom broju.

Šta mislite?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: April 08, 2011, 06:17:46 pm »

Odlična ideja, Boro.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #21 on: April 10, 2011, 08:58:54 pm »

Nisam stigao juče da napišem nastavak teksta na današnji dan. Poso, kuća i kuća, poso.

Dakle, na jučerašnji dan. Prije 20 godina. Rat je gotov. Muvamo se po pustinji. Cilj teme da prođe vrijeme. Bili smo negdje zapadno od puta prema iračkoj granici. Tenkovi rasuti po pustinji. Zovu sa svih strana. Oko nas olupine raznih vozila. Najviše tenkova. I to uglavnom T59 sa topom 100 mm.
Kod pogođenih tenkova uglavnom je odvojena kupola od šasije. Teško se prepoznaju dijelovi iz tenka. Sve je deformisano eksplozijim municije unutar tenka. Znali smo vidjeti kupolu na dvadesetak metara od šasije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovdje se vidi kupola lijevo i šasija desno. Između je neku prevrnuti kamion.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odvaljena kupola tenka T59. Prevrnuta. Sa donje strane kupole, gore lijevo, vidi se otvor, mreža, za ventilaciju, a kojeg nema na T55. To je ono kao košuljica od kugličnog ležaja.

Pogled na borbeno odeljenje tenka je jeziv. Ovu sam sliku već objavio prije nekog vremena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je slika ovog tenka. Pored tenka stoje Aleksa Panić, stariji gospodin iz Sarajeva, i profesor Zvonimir Baretić, prevodioc za arapski, engleski, španski, francuski, talijanski, kineski i nećete vjerovati, sa svakim ko je naišao tu u Kuvajtu mogao je razgovarati, Znao je sve dijalekte arapskog. Mal, sitan, ali crni pojas iz nekoliko borilačkih vještina.  Vježbao karate godinama u Kini. Kasnije ću pokazati slike kad su nam došli u inspekciju ekipa iz UN-a. Raspričao se sa kineskim oficirima kao sa nama. Ako ukucate na Google ime Zvonimir Baretić naći ćete veliki broj njegovih prevedenih knjiga sa raznih jezika.

http://www.google.ba/search?q=Zvonimir+Bareti%C4%87&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

Za nas malo čudan po ponašanju, jer je jeo samo travuljinu, tipa luk, špinat, karfiol, kupus i slično. Ponekad bi skuvao špagete. Tih dana smo imali jedan, da kažem, incident u Kuvajtu. Na nekoliko mjesta u Kuvajtu je bio onaj Phone home. Besplatno korištenje telefona. Zvali smo kući. Svako ima po deset minuta. Bili su redovi u kojima je stojala strana vojska, tj, mi, arapska vojska, civili, muški i civili ženski. Red se otegao. Bile su po dvije govornice za svaki red. Stojimo u redu sa američkom, engleskom i raznim drugim vojskama. Uleću Francuzi, tj, Legija stranaca. I normalno, Francuzi, naduvani i odvratni po ponašanju, a da ne govorim o Legiji, hoće preko reda. Svađaju se sa američkom vojskom. Zamalo tuča. Izlazi Zvonko, onakav mali. Staje pored podivljalih Francuza i sa dvije riječi ih vraća na začelje kolone.  Mi u nevjerici. Ovima iz Legije je opasno prići, a kamoli ih natjerati na začelje. Amerikanci u nevjerici. Aplauz. Francuzima nije ništa jasno, ali su ga poslušali. Ni nama ništa tada nije bilo jasno.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da nastavimo o tenkovima.

Ovo je kupola koja je odletila sa one šasije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 13.JPG (342.74 KB, 1808x1228 - viewed 979 times.)

* 14a.jpg (523.27 KB, 1400x951 - viewed 1004 times.)

* 16.JPG (543.84 KB, 1808x1228 - viewed 994 times.)

* 19.JPG (303.57 KB, 1808x1228 - viewed 999 times.)

* 21.JPG (370.13 KB, 1808x1228 - viewed 694 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #22 on: April 12, 2011, 07:30:00 am »

Da nastavim. Tražim po računaru slike, ali mi izgleda nedostaje jedan period slika iz Kuvajta u elektronskom obliku. Moraću ih skenirati. Ali kasnije. Moram na posao. Ali evo malo drugih slika iz tog perioda. Iz rata i posleratnog perioda u Kuvajtu.

Govorio sam o obezbijeđivanju hrane za vojsku. Ovdje se vidi jedan od načina. Onaj ko pozna muslimanske običaje i izraz "halal" prepoznaće dosta detalja na ovoj slici. Kod klanja ovce krv koja šikna iz vrata mora biti u pravcu Meke. Krv mora da šikne što dalje. Otprilike jedan metar. Kod bolesnih ovaca kod klanja krv slabo izlazi, i takva ovca se ne jede. Na ovoj slici se vidi i pravac u kom je krv šiknula. Taj smjer, prema kojem se okrenu svi muslimani svijeta kad klanjaju se zove qibla. Ako se izgubite u pustinji, a nađete na neko klanje stoke, možete se orjentisati.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Arapima sam često držao neku nastavu. Te iz navigacije, radio opreme, i li nešto drugo. Ovdje sam držao nastavu iz agregata koji se koristi u komandnom tenku M84ABK. Dok sam držao nastavu došla je inspekcija UN-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svi smo govorili engleski, ruski, a Zvonko nekoliko jezika. Aleksa je govorio i italijanski jer je godinama radio na konstrukciji računara za protivavionkog topa, takozvanu Jotu u Italiji. Specijalizovao se u nekoj optičkoj firmi u Holandiji dvije godine, te je govorio i holandski. A i još nekoliko jezika, jer je bio vrhunski obrazovan. I onda problemi sa komisijom Ujedinjenih nacija jer nam nisu vjerovali ko smo. Kažete majstori, a pričate na svim mogućim jezicima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Međutim, Zvonko se sa Kinezom veoma lako dogovorio.

A i ja sa ovim engleskim majorom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 33.JPG (476.53 KB, 1808x1228 - viewed 383 times.)

* 25.JPG (360.36 KB, 1808x1228 - viewed 455 times.)

* 26.jpg (468.2 KB, 1216x1818 - viewed 576 times.)

* 24.JPG (555.91 KB, 1808x1228 - viewed 541 times.)
Logged
Akademija
mornar
*
Offline Offline

Posts: 37



« Reply #23 on: April 13, 2011, 11:15:09 am »

Vlado, kada uhvatis vremena pokusaj da svoja secanja na period zalivskog rata i perioda stvaranja tenka M-84 uoblicis u formu knjige, ovo su veoma dragoceni materijali i uspomene i steta bi bila da jednog dana padne u zaborav.Takav materijal bi lako nasao put do izdavaca i svoje trziste jer u oseci svega kvalitetnog na ovim prostorima tvoji postovi su pravi osvezenje!
pozdrav
Djordje

Puna podrška za tu knjigu i od mene Vlado a veruujem i od svih članova palube. Pozdrav i svako dobro Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #24 on: April 14, 2011, 07:34:39 am »

Da malo dodam slika.

Dakle

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

ovako se pisalo po raznoraznoj tehnici

Bitno je da je gamadi bio zabranjen prolaz

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neesploditane municije na sve strane

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A znao sam i prevrnuti neke tenkove, Kao Čak Noris kada mjenja gumu na biciklu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A i Zvonko je pomagao

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 26.JPG (273.06 KB, 1818x1228 - viewed 657 times.)

* 30.JPG (563.38 KB, 1818x1228 - viewed 753 times.)

* 38.JPG (452.28 KB, 1818x1228 - viewed 572 times.)

* 32.jpg (332.56 KB, 1228x1818 - viewed 585 times.)

* 33.JPG (535.46 KB, 1818x1228 - viewed 563 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #25 on: April 14, 2011, 08:04:48 am »


A znao sam i prevrnuti neke tenkove, Kao Čak Noris kada mjenja gumu na biciklu.


Neka sada taj Čak Noris dokaže da može to.  Grin
Logged
djordjebg
mornar
*
Offline Offline

Posts: 29


« Reply #26 on: April 14, 2011, 10:13:19 am »

Vlado da li je bilo pametno prilaziti ovoj tehnici?jeste li vi znali cime je dejstovano?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #27 on: April 14, 2011, 10:18:46 am »

Vlado, koji je ono transporter na prvoj slici ??
Nesto poznato mi deluje. Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #28 on: April 14, 2011, 10:54:37 am »

Vlado, koji je ono transporter na prvoj slici ??
Nesto poznato mi deluje. Wink
Transporter je kineski. Valjda YW 531. Jednostavna i ne naročita mašina na nivou OT M-60.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #29 on: April 14, 2011, 11:01:52 am »

Vlado da li je bilo pametno prilaziti ovoj tehnici?jeste li vi znali cime je dejstovano?
Jel` misliš na DU? Ja mislim da je DU opasan samo prilikom dejstva. Posle toga, kad se slegne prašina, nije, sem ako se pipa rukama, grize, liže, guta i sl.  A možda i grešim.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.