PALUBA
April 26, 2024, 05:15:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Svi moji tenkovi  (Read 104212 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #45 on: April 21, 2011, 08:47:06 pm »

A jesi brz.

Bilo je oko desetak radiona. Standardne JNA radionice. Ofarbano u žuto. Arapski natpisi unutra. Ali to je arapima svejedno kao da je i na kineskom. Više od pola vojnika je nepismeno. Jemenci, Saudijci, iz Emirata, itd. Jako malo vojnika iz Kuvajta. Oficiri i podoficiri su pismeni. Ali ova najamna radna snaga slabo je bila pismena.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #46 on: April 21, 2011, 09:01:38 pm »

Hvala.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #47 on: April 21, 2011, 09:01:43 pm »

Kad smo već počeli priču o kasarni, njihove se malo razlikuju od onih u bivšoj nam državi. Svuda je džamija, i to po nekoliko.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, Franjo ispred džamije.

A ovo je unutra.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U kasarni ima nekog cvijeća. I vodoskoka i vodopada. Da je ova u bivšoj JNA osvojila bi prelaznu zastavicu za najljepšu kasarnu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled na kasarnu sa mog balkona.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Saudi Arabiji ima raznih saobraćajnih znakova. Jedan neuobičajen za ostatak svijeta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 19.jpg (359.83 KB, 1818x1228 - viewed 580 times.)

* 15.jpg (503.85 KB, 1818x1228 - viewed 553 times.)

* 04.jpg (540.06 KB, 1818x1228 - viewed 531 times.)

* 21.jpg (439.41 KB, 1818x1228 - viewed 505 times.)

* putokaz za nemuslimane.jpg (435.29 KB, 1500x1013 - viewed 536 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #48 on: April 21, 2011, 09:10:58 pm »

Put za Meku?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #49 on: April 21, 2011, 09:23:57 pm »

Kad smo već kod pokretnih radiona sjećam se da su, većina, radiona pravljene u Remontnom zavodu Bregana. Dolazio sam tamo u neku komisiju oko ovih radiona. Radili su i neka učila za Kuvajt. Taj remontni zavod se nalazi (nalazio) na teritoriji Slovenije i Hrvatske. Granica je išla kroz Remontni zavod. Sad ne znam u kojoj se državi nalazi.

Da nastavimo.

Danko, Hamud Sagiri, iz našeg obezbeđenja, Kuvajćanin koji živi u Americi. Profesionalni bokser. I Zvonko. Hamud je došao kao patriota iz Amerike, gdje živi, da se bori za Kuvajt. Dodijeljen je našem obezbeđenju.

Na putu za kasarnu prema Kuvajtu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo unutrašnjosti tenka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ispred kantine uvijek gužva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 04.JPG (437.5 KB, 1818x1228 - viewed 299 times.)

* linijski tenk, pogled na radio opremu kod komandira.jpg (396.37 KB, 1500x1013 - viewed 317 times.)

* 29.JPG (384.67 KB, 1808x1228 - viewed 227 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #50 on: April 21, 2011, 09:35:07 pm »

Vladimire, svaka čast za izveštavanje sa lica mesta.
Voleo bih da ti postavim nekoliko pitanja - ako to neće remetiti koncepciju tvog izlaganja.

Prvo, nije mi jasno, vi ste bili tamo kao tehnička podrška Iračkoj vojsci, za vreme 1. pustinjske oluje; pa kakvi su to inspektori UN, u neposrednoj ratnoj zoni, pa još Britanci?
Znači neprijatelj došao pod okriljem plavih beretki, da direktno obiđe svoj učinak na cilju?!

Dalje, interesuje me da li imaš nekek konkretne podatke o neposrednom sukoba ''naših'' M84 i Američkih abramsa.
Gledajući na TV njihove propagandne emisije o naoružanju, isprada da tenk abrams nema premca ni po kom osnovu. Nisam neki stručnjak za tenkove, ali koliko znam, M84 ima veći kalibar topa, automatski punjač, i samim tim trebao bi biti makar jednak, ako ne i superioran u odnosu na abramsa. Šta tvoja iskustva sa terena govore o tome? Znam da se tamo sve odvijalo na otvorenom terenu, pod kišobranom američke avijacije, ali interesuje me da li je uopšte bilo neposrednih tenkovskih kontakata između Iračke i okupacione vojske?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #51 on: April 21, 2011, 09:44:57 pm »

Jeste, Jadrane. Ona slika je na ulazu u Meku. Nemuslimani ne smiju da uđu u Meku niti u Medinu. Ti su gradovi rezervisani isključivo za muslimane. Na ulazu u Meku ima kontrolna tačka njihove vojske i policije koji pregledaju dokumenta i brane ulaz svim nemuslimanima u Meku. Ulazak nemuslimana u Meku ili Medinu se smatra uvredom kralja Saudi Arabije. Uvreda kralja se rješava po hitnom potupku u Saudi Arabiji. Odsjecanjem glave. Zabranjen je i prolazak između Meke i Medine. Taj put nemuslimani ne smiju da presjeku.
Ali, uvijek postoji ono "međutim".
Naša ekipa je imala upisano u pasošu "mesihijen" ili u prevodu hrišćani (Mesija). Ali isto tako je i pisalo da smo posebni gosti Njegovog visočanstva.... i posebni gosti Ministarstva odbrane... itd, tako da smo kao "posebni gosti" imali mogućnost koji je imalo veoma malo nemuslimana u svijetu da uđemo u Meku.

Dakle, džamija gdje se ide na hadžiluk.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, nas trojica nemuslimana smo ušli u Meku i izašli iz nje. Živi.


* 27.JPG (312.51 KB, 1818x1228 - viewed 193 times.)

* 25.JPG (317.9 KB, 1818x1228 - viewed 221 times.)

* 26.JPG (301.84 KB, 1818x1228 - viewed 189 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #52 on: April 21, 2011, 09:50:34 pm »

E, svašta znam o tebi, svašta smo razgovarali, ali ovo nisam mogao ni pomisliti. Stvarno ti zavidim na ogromnog iskustvu koje imaš, na svim zemljama i ljudima koje si video i upoznao... Još jednom hvala za tvoja iskustva koja nesebično deliš sa nama Vlado!

Svaka čast druže!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 489


« Reply #53 on: April 21, 2011, 10:12:50 pm »

Vladimire, svaka čast za izveštavanje sa lica mesta.
Voleo bih da ti postavim nekoliko pitanja - ako to neće remetiti koncepciju tvog izlaganja.

Prvo, nije mi jasno, vi ste bili tamo kao tehnička podrška Iračkoj vojsci, za vreme 1. pustinjske oluje; pa kakvi su to inspektori UN, u neposrednoj ratnoj zoni, pa još Britanci?
Znači neprijatelj došao pod okriljem plavih beretki, da direktno obiđe svoj učinak na cilju?!

Dalje, interesuje me da li imaš nekek konkretne podatke o neposrednom sukoba ''naših'' M84 i Američkih abramsa.
Gledajući na TV njihove propagandne emisije o naoružanju, isprada da tenk abrams nema premca ni po kom osnovu. Nisam neki stručnjak za tenkove, ali koliko znam, M84 ima veći kalibar topa, automatski punjač, i samim tim trebao bi biti makar jednak, ako ne i superioran u odnosu na abramsa. Šta tvoja iskustva sa terena govore o tome? Znam da se tamo sve odvijalo na otvorenom terenu, pod kišobranom američke avijacije, ali interesuje me da li je uopšte bilo neposrednih tenkovskih kontakata između Iračke i okupacione vojske?
Mislim da slučaja borbenog sukoba između M1 i M84 nije bilo, pa ne može ni da se sudi o tom koji je tenk u sukobu bolji. Takođe, koliko znam SFRJ nije razvila APFSDS KE projektil nove generacije, pa Abrams svakako ima bolju municiju. Koncepcije M1 i M84 su veoma različite, pa se u pojedinim sistemima teško mogu porediti. Uostalom, reč je o vremenu od pre 20 godina, što znači da su kuvajtski tenkovi zreli ne samo za opsežan remont, već za mid-life upgrade i značajnu modernizaciju sa kompletnom revizijom svih sklopova i sistema.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #54 on: April 21, 2011, 10:19:03 pm »

Lovac, mislim da nisi namjerno pogriješio u svom pitanju. Čitam tvoje tekstove, vidim tvoje ogromno znanje o naoružanju, i mislim da ti se omakla greška gdje si zamjenio riječi Irak i Kuvajt.

Mi smo bili u ratu na kuvajtskoj strani. Tehnička podrška. Ne na iračkoj strani.

U tom opšem haosu bilo je svega i svačega. Kad mi dođe neki stranac na tenk, ja se ponašam kao stranac iz (tada) SFRJ, koji sa svakim iz koalicije za koju smo radili popričamo, pomognemo jedni drugima koliko možemo, budemo prijatni i druželjubivi. Dakle, bio sam stranac iz SFRJ koji je u Saudi Arabiji u Pustinjskoj oluji radio za kuvajtsku vojsku na tenku M84. Nije bilo moje da nekoga legitimišm ili da ga otjeram sa tenka.

Iračka vojska je bila okupaciona. Mislim da si tu slučajno pogriješio.

Već sam na puno mjesta pisao o poređenjima M84 i Abramsa. Počev od toga da motor Abramsa, gasna turbina, nije dobro rješenje za pustinjske uslove. Prašina tu pravi velike problema. Na našim tenkovima ima poseban filter za vazduh.

Kod zajedničkih gađanja i vježbi M84 ima sve 100 % u metu dok je Abrams veoma loš. Do 20 %. Sve zajedničke vježbe koje smo imali sa Amerikancima su oni prekinuli iz njima znanih razloga. U stvari je to bilo da se više ne sramote.

Kad smo već kod filtera za vazduh da kažem nešto o prašini.  Pakistanci i Indijci imaju sreću da ih Amerikanci nikad neća napasti kopneno koristeći tenkove.

Zbog prašine.

U Kuvajtu u pustinji prašina, pijesak, koje se uzme u ruku je nešto kao najfiniji morski pijesak. Ima granulaciju dosta malu, ali grebe ruku kad se protrlja kroz ruku. Ta prašina ima težinu. Kad se uzme u ruku šaka prašine iz kuvajtske pustinje i baci u vazduh ta prašina odmah pada na zemlju. Centrifugalni prečistač vazduha za tenk kad uvuče vazduh u filter provuče ga kroz centrifugalni prečistač i prašina ode u stranu, jer ima težinu, jer na nju djeluje centrifugalna sila, a vazduh ode u motor.

Ali u Pakistanu i Indiji je drugačije. Tamo se događaju monsuni. Kad padnu monsuni sve je potopljeno. I nakon nekog vremena počne zemlja da se suši. Od potopljene pustinje nakon isparavanja ostaju lokve i barice. Nakon toga ostaje blato. Kad se i blato isuši ostaje isušena zemljina kora. Kao kora pečene bundeve. Odvaja se u komadima. Kad se taj komad osušene kore protrlja kroz ruku ima se osjećaj kao da se najfiniji puder drži u ruci. Kad se protrlja i baci u vazduh u vazduhu ostaje izmaglica od te prašine. Prašina, bukvalno, nema težinu. Najfiniji puder. I sa kad se taj najfiniji puder uvuče u motor centrifugalni prečistač vazduha nema šta da zavrti u centrifugalnim komorama. I prašina uđe u motor. I nakon stotinjak kilometra vožnje tenka dim počinje da bude crn. Taj puder ispolira motor unutra i onda je gotovo sa motorom.

A Abramsi troše ogromne količine vazduha.

 
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #55 on: April 21, 2011, 10:26:55 pm »

Divim se iznesenom!!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #56 on: April 21, 2011, 10:29:57 pm »

Hvala na dodatnom objašnjenju. Priznajem, nisam se snašao, malo sam se pomerio u prostoru .....
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #57 on: April 21, 2011, 10:38:32 pm »

Fotografije su ekstra a i sve ostalo bas zanimljivo svaka cast
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #58 on: April 21, 2011, 10:59:11 pm »

Владо,
једно питање везано за Шилку са претходне стране. Навели сте да је погођена противрадарском ракетом, и види се да нема радара више. Да ли погодак ракете у антену био довољан да комплетно оштети возило? Глава ракете може бити преко 30 кила, довољно да гелери пробију танки оклоп одозго. Или је возило било само оштећено и докрајчено другим средством.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #59 on: April 21, 2011, 11:45:42 pm »

Kad svi pitaju, i ja bih - dali je M-84 direktno učestvovao u borbama protv iračkih oklopnimh jedinica i dali je izbacio iz stroja neki irački tenk ili oklopno vozilo? Nigde nisam pronašao podatak da je neki M-84 izgubljen u borbi u I zalivskom ratu. A dali je neka kuvajstska jedinica sa M-84 vodla borbe protiv iračke vojske i kakav je bio učinak?
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.