PALUBA
January 28, 2022, 10:23:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h
 
   Home   Help Login Register  
Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, što može potrajati do 24 h
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 [16]   Go Down
  Print  
Author Topic: M1A2 Abrams  (Read 69151 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 346


« Reply #225 on: Yesterday at 04:56:14 pm »

првиот проект скица на  генерал моторс од 1971 за нови борбен тенк за 80 тите .

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MBT-70, zajednički projekt Nemačje i SAD. Iz njega izašli Leo 2 i Abrams.

Не програмот за М1 абрамас е друг проект од хм 803 кој во 1971 година американскиот  конгрес  го прекина но армијата на САД имала потреба од нов тенк . И тогаш се отвора нова програма со име Main Battle Tank Task Force (MBTTF) под команда на генерал мајор William R.Desobry  целта е да се развије нов концепт тенк на класичен дизаин до крајот на 70 тите тенкот требало да се вика хм-815 но подоцна името е сменато во ХМЛ . Тогаш во тој проект се вклучиле Крајслер со три посебени концепти на тенк  и Генерал Моторос со два концепти на тенкови .
 Предноста на Генерал Моторс е тоа што имал компоненти од хм803 за разлика до крајслер кој требало да користи технологија од м-60 или пак да се увези технологија од германија еве ги спецификаците за новиот тенк.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Одредени специвикаци за изгледа на новиот тенк за Арамијата по кој треба да се придружуват фирмите на конкурсот од 1972
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hm815.jpg (52.71 KB, 398x448 - viewed 3 times.)

* HM 818.jpg (36.01 KB, 797x568 - viewed 6 times.)
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 [16]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, što može potrajati do 24 h
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.022 seconds with 23 queries.