PALUBA
April 16, 2024, 04:03:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2183011 times)
 
Mirko011 and 2 Guests are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #135 on: July 21, 2009, 08:00:59 pm »

... he he ... vi verovatno mislite na kumulativne stitnike ... pa to , sto neko rece, stavlja se samo kada je neka parada, izlozba ili slicno ... kod nas stoji na tenkovima, a sve iz razloga da bi mogli da te kazne ako ispod izduvne grane bude ulja , nakon sto tenk odradi ... e sad, kazite mi koji tenk ne baca ulje? ... inace, mene su nekoliko puta kaznjavali za to, ali to je vec bila rutina, tako da se cak nisam ni zalio ...
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #136 on: July 21, 2009, 11:07:13 pm »

Koliko su efikasni ti kumulativni štitnici na M84/T72?
Pretpostavljam da ne mogu da zaštite od Zolje, ako pogodi pod većim uglom.
Vidim da se na modernizovanim tenkovima sad tu stavlja i reaktivni oklop, očigledno nije dovoljna zaštita.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #137 on: July 25, 2009, 12:24:46 am »

.... kao prvo, ti  kumulativni stitnici nisu ni namenjeni za zastitu u klasicnom smislu, tj. od fizickog dejstva ... sama konstrukcija tih stitnika je mrezasta, odnosno napravljena je po principu viseslojne gume, izmedju kojih je mreza ... nesto kao kanap ili slicno, a to nikada nisam shvatio zasto ... rashodovao sam na stotine tih, tako da je bilo i pokidanih, i svakakvih ... ustvaru, njihova primarna namena je da akumuliraju kumulativni mlaz i disperzuju da izmedju slojeva ... guma je idealna za to, narocito ova industrijska ... kumulativni stitnici se koriste uglavnom za zastitu hodnog dela, kao i spoljnih rezervoara ... redje za kosu plocu, i to njen donji, a vrlo retko gornji deo ... mada, po meni je upravo upotreba tih delova logicnija i prakticnija od svih ostalih - mislim na gornju kosu plocu, jer vecina direktnih pogodaka sa cela kumulativnim mlazom rupe ostavlja upravo na ovom delu ... naravno, za ostale delove koriste se razlicite vrste dodatnih oklopa ... "sendvici", viseslojni, Kontakt 5", aktivno-reaktivni , itd ...
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #138 on: July 29, 2009, 07:28:33 am »

Vrlo malo smo pričali o upravljanju vatrom na M84. Vlado je pomenuo preko 100 različitih modova upravljanja i prekidača (možda sam nešto pobrkao sad u mome mozgu). U Sloveniji su se u upravljanjom vatrom na M84 pričale prave bajke - kao jedna o avtotreckingu. To da sistem upravljanja zakači npr. komadnom pojedinca i kako on trči levo ili desno, tenk ga sam prati. Nešto slično stvarno imaju Izraelci na seriji tenka merkava 3 baz i merkava 4. Da bi to bilo na tenku M84 ne vjerujem - nikdje ni nekog senzora IC žarčenja, a za neki kompjutersi vid i analizu oni motorola porcesori po mome nisu dovoljno jaki.

Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #139 on: July 29, 2009, 02:31:09 pm »

Ti protivkumulativni stitnici se postavljaju svugde gde mogu da vise , zato i idu na hodni deo i prednju donju kosu plocu ( na zalost nisam video kako izgleda na spoljasnjim rezervoarima za gorivo ).
Kad bi se postavili na prednju gornju plocu , blokirali bi preglednost vozaca , tako da tu ne mogu da se stave. Inace funkcija im je da aktiviraju kumulativni projektil ili antenske protivtenkovske mine ( zavesica na prednjoj donjoj kosoj ploci ) recimo TMA-6 pre vremena tako da kumulativni mlaz kada dodje do metala ne moze vise da probije telo tenka. Inace pravi se od nekoliko slojeva gume i armature ( moze da bude celicna ili samo kanap ) i inace se koristi na idustriskim konvertorima za prenos rude ili uglja ( one beskonacne trake ).
Nisam bas strucnjak , ali tako su mi objasnili , pa ja tako prenosim Cheesy









Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #140 on: July 29, 2009, 07:28:45 pm »

Zvanično se protivkumulativni štitnici izrađuju od impregnirane gume. Da li je impregnacija od čelične žice ili nekih vlakana, ja mislim da je ovo drugo. trpe grozni protivkumulativne štitnike na spoljnim rezervoarima za gorivo ima svaki M-84 i to u vidu traka ove gume, duž cele linije spoljnih rezervoara, vidi sliku:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m841.jpg (265.42 KB, 1280x960 - viewed 393 times.)
« Last Edit: January 29, 2010, 10:11:26 am by Broker » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #141 on: July 29, 2009, 10:51:45 pm »

Ajde da i ja nešto napišem.

Kod nišandžije ima oko 105 prekidača, dugmića, poluga, tastera, ventila za vodu i vazduh i sličnih komandi, zavisno od verzije tenka. Dakle nema toliko režima rada. Postoji režim rada mehanika kad je sve crklo. Kad nema struje u tenku. Režim elektronika kad su isključeni hidraulički pogoni topa i kupole, te se navode ručno. Režim polu stabilizacije kad su isključeni žiroskopi i povratne veza idu po elevaciji od elevacionog senzora i po azimutu od davača brzine po azimutu. Režim pune stabilizacije kad su uključeni žiroskopi i kad je sve uključeno. Ostali nabrojani dijelovi ( dugmići, prekidači, poluge itd) služe za prethodna podešavanja tipa nulovanje i rektifikacija, unošenje stalnih promjena tipa istrošenost cijevi itd. U slučaju otkaza nekog dijela tenka može se preći u rezervni režim rada ili u neki od nekolko rezervnih režima rada. To je urađeno zato da uvijek postoji mogućnost upotrebe jednog dijela tenka, ako je drugi dio neispravan.

Kod sistema praćenja cilja dovoljno je sekundu do dvije držati cilj na vrhu končanice, uz uslov da je uključen prekidač preticanje, i sistem sam nastavlja praćenje i automatski računa sve korekcije za gađanje pokretnog cilja.

Kumulativni štitnici su izrađeni od sloja tvrde gume impregnirani sa nekim platnom unutra. Veoma se teško mogu rezati. Tvrdo ko sam đavo. A teško se i stavljaju. Naročito međusobno spajaju. Namjena im je da aktiviraju kumulativni mlaz na sebi koji se šasije već oslabi. Međutim, zolja ih buši ko sir. Mislim da sam već spominjao tenk 21316. Prva zolja ga je pogodila u kumulativni štitnik pored trećeg desnog vanjskog rezervoara, rascvjetao je rezervoar, nafta se nije zapalila, jer mi je došao sa naftom u rascvjetanom rezervoaru. Zolja je prošla sam spoj kupole i korpusa, prošla kroz ležaj kupole, oštetila zupčanike ležaja, kablažu i udarila u nosač sjedišta komandira, te se mlaz odbio od nosač sjedišta i prosjekao barutno punjenje i tu je mlaz stao. Desetak dana posla i tenk ponovo u akciji.


Ovo je odgovor i na druga pitanja na drugim dijelovima foruma.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #142 on: July 30, 2009, 12:48:00 pm »

Sad kad se mogo postavljati linkovi ka Google Earthu, postaviću nekoliko Mislim da će svima sve biti jasno.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Taksila Pakistan.kmz (0.68 KB - downloaded 141 times.)
* Kuvajt i Saudija.kmz (0.29 KB - downloaded 96 times.)
« Last Edit: July 30, 2009, 12:50:11 pm by vladimir_16 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #143 on: August 03, 2009, 09:31:02 pm »

Svojevremeno sam držao nastavu u TRZ Čačak o tenku M84. Slikao sam se sa nekoliko mojih đaka. Slike sam postavio na

http://s245.photobucket.com/albums/gg53/vladimir16/TRZ%20Cacak/

Prepoznaje li ko koga još ovdje. Interesuje me šta je sa njima. Ovaj mali prednji ( Medić ) sa zašivenom glavom nije znao kako se rukuje sa PAM-om pa je dobio razbijenu glavu. Vidi se zakrpa na glavi. Kasnije sam i kod njega u VP 4100 Petrovaradin držao nastavu, mjesec i po.
Logged
bitanga
mornar
*
Offline Offline

Posts: 35


« Reply #144 on: August 13, 2009, 08:41:02 pm »

pozdrav svima! i hvala na kvalitetnim informacijama, posebno članu vladimir_16
imam jedno pitanje o suv-u m84, tj. o njegovom porijeklu. jednom prilikom sam od ljudi koji bi trebali biti upućeni  čuo da je kupljen kao gotov projekt iz švedske, te da su ga šveđani prodali i drugima npr. finskoj za t55.
ja sam mislio da je to original jugo-projekt?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #145 on: August 15, 2009, 07:37:24 am »

Kupljen kao Sistem upravljanja vatom za tenk T55. Od firme Bofors AGA 1982. Kasnije prepravljen u sistem upravljanja vatrom M84. Šveđani su od  Finaca kupili licencu za laser, a taj laser je u stvari ruski, koji su Finci svojim kanalima ukrali od Rusa pa malo prepravili.

Pozdrav

Vlado
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #146 on: August 16, 2009, 07:47:56 am »

Sta je od sistema za osmatranje nocu bilo ugradjeno u M-84 ?

Po prethodnim postovima vidim da je imao IC far , ali da je kasnije iskljucen , verovatno zbog lake detekcije termovizijskim uredjajima sa velikih rastojanja . DA li je ugradjena termovizijska kamera , ili pojacavac svetlosti , kako je vrseno osmatranje nocu , i koja je najveca daljina uocavanja cilja i sa kojim od ovih uredjaja ?

Takodje , zanima me kako je resena zastita elektronskih uredjaja od mehanickih naprezanja tokom voznje i dejstva tenka ? Koje su tehnike izrade kola koriscene , i za koje podsklopove ?

Voleo bih ako neko zna i ako uopste sme da mi odgovori na ova pitanja ( mislim , voleo bih odgovor od strucnih ljudi na sve sto ne spada u vojnu tajnu ) .

Unapred hvala !

Pozdrav !
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #147 on: August 16, 2009, 07:25:06 pm »

Ajde mi prvo napiši malo o sebi. Ovakva pitanja ne postavlja svako.  Ovdje bi mogao da napišem knjigu o ovome, ali ajde ti malo o sebi.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #148 on: August 17, 2009, 05:24:05 pm »

IC far L2AG koji je bio na prvim komadima tenka je zaostatak sa T72. Kasnije je taj far izbačen, jer su na tenkovima bile pasivne nišanske sprave. Svaki član posade imao je pasivnu noćnu spravu. Vozač je imao noćni periskop, komandir je koristio DNKS-2 ( pogledaj http://www.zrak.ba/products/dnks-2.html ), a imao je i ic far OU3GK, a nišandžija DNNS-2 ( pogledaj http://www.zrak.ba/ ). U svakom je bio ugrađen pojačavač svjetlosti.
Na kasnijim serijama ponovo se pojavio far na mjestu gdje je bio ic far, ali je to samo svjetlo, kao na američkim tenkovima search light.

Nišanska sprava nišandžije DNNS-2 je sa pasivnim pojačavačem prve generacije, a DNNS-2A sa pasivnim pojačavačem druge generacije. Razlika u noćnoj slici je velika između ovih pojačavača svjetlosti. Razlika između nišanskih sprava se vidi po tome što na panelu DNNS-2 ima prekidač za uključenje noćne sprave, a na DNNS-2A ima potenciometar kojim se uključivala noćna sprava i podešavala jačina svjetlosti, odnosno kvalitet slike.

Opet je ovdje komplet idiota iz VTI-a napravio jednu glupost. Napajanje pojačavača slike prve generacije XX-1650 je sa naponom 6,5 volti koji se generiše na štampanoj ploči STAE u kutiji pojaćavačkoj, a napajanje pojačavača slike druge generacije je sa naponom 2,65 volti. I sad kad se nešto mjenja zna da lako ne radi. A bome i da se spali pojačavač druge generacije sa ovim povećanim naponom. Treba se upariti, mjesto da je ostalo napajanje 6,5 volti, pa ako je sprava druge generacije trebalo je regulisati napon u nišanskoj spravi, a na u kutiji pojačavačkoj. I ko sada zna osim mene i možda još jako malo ljudi da koliki treba biti napon na kontaktima ee-ff na konektoru P7 na nišanskoj spravi. 2,65 volti ili 6,5 volti i gdje to treba regulisati.

Daljine uočavanja pogledaj na http://www.zrak.ba/

Verzija sa termospravom je pogađala na 1500m 100% u metu u noći bez zvijezde i mjeseca. Sa Huges-ovom termo spravom.

Računar, tabla računara, pojačavačka kutija i kutija K1-M imali su ugrađene amortizere. Na prvim serijama od neke francuske firme, a kasnije su napravljeni u fabrici gume Fagus Zvornik.

Žiroblok je morao da izdrži ogromne trzaje u toku opaljenja. On je imao posebne amortizere, tri komada, koji su pravljeni od presovane žice. Kao ona žica za pranje suđa, samo presovana.

Za digitalni dio koristili su se TTL čipovi. Za analogne dijelove analogni. Veza između njih išla je preko opto kaplera, da bi se smanjio šum, jer su masa napajanja digitalnih kola i analognih bile razdvojene zbog prenošenja šuma preko masa.

Svi su uređaji ispitivani po posebnim upustvima napisanim za svaki sklop ili uređaj. Svi uređaji su ispitivani po JUS.N.A5.700, koji je bivši standard narodne odbrane SNO 5706, ili američki vojni standard MIL-STD-883C.

Svaka komponenta je morala proći ciklus vještačkog starenja. Dvanaest ciklusa naglog prebacivanja iz komore sa -40 na +70. Nakon toga testiranje. Ugradnja na štampanu ploču ili u sklop pa opet testiranje. Nakon toga pečenja laka. Testiranje gotovih uređaja na -25 sa smanjenim naponom napajanja i na +55 sa povišenim naponom napajanja. Vibracije 6 sati za svaki uređaj, a prije toga 2 sata za svaki sklop. Izdržavanje udara od 25 g, prevrtanja, pada i sl. Ispitivanje uzorka na slanu maglu, korozivnu atmosferu, vitlajuću prašinu itd.

Nakon toga ispitivanje uređaja u sklopu sistema, ispitivanje tačnosti itd.

Svaki dio je imao atest proizvođača. Za materijal, površinsku zaštitu, boju, napone naprezanja, klimomehaničke uslove koje mora da izdrži i na kojima mora da radi.

Naprimjer integralno kolo AD364, koristila su se dva po tenku, koštalo je 550 dolara po komadu. Vojna verzija kola. I imalo je end user certifikat. Nije se smjelo izvesti iz Jugoslavije. Uz svako je dolazio atest kao knjiga. I kad smo tražili ovo kolo za izvoz u Kuvajt američka vlada nije dala da se ovo integralno kolo izveze iz Jugoslavije. I onda je Analog devices, samo za ovaj slučaj preimenovala ovo kolo u AD1364 za koje nije trebalo odobrenje američke vlade za izvoz.


Za sad toliko

Pozdrav

Vlado
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #149 on: August 17, 2009, 09:31:44 pm »

Hvala puno .
Sve je jasno , osim ovog dela sa hughes-ovom termovizijskom spravom . Video sam domete sa pojacavacima svetlosti , ovde je dobijeno nekih dve stotine metara na dometu . Ono sto mi nije jasno je od kada je sprava ubacena u DNNS-2A , koliko je bila rasprostranjena , i da li je pored nje ostao pojacavac svetlosti , ili je on zamenjen sa njom . Isto mi nije jasno za sta je uopste upotrebljavan IC far kasnije , ako su vec bili ugradjeni pojacavaci svetlosti i termovizijske sprave ? Nocu bi samo omogucio da ga protivnicki tenk otkrije ne nekoliko kilometara termovizijskom spravom .
Isto , pitanje za pojacavace svetlosti , da li je i kako bilo reseno pitanje pojave naglih jakih izvora svetlosti , da li je postojala automatska regulacija pojacanja , ili automatsko iskljucenje sprave u slucaju pojave ovakvih izvora radi sprecavanja zaslepljenja osmatraca . Takodje , da li je obrada video signala sa njih i termovizijskih sprava bila analogna , ili digitalna ?
Takodje , voleo bih , posto ste pisali da ste radili i sa drugim tenkovima , uporedjenje kvaliteta slike i maksimalnih daljina osmatranja tenka M-84 i drugih tenkova u nocnim uslovima za pojacavace svetlosti i termovizijske sprave . Takodje , voleo bih , da mi kazete iz vaseg licnog iskustva , s obzirom na preovladjajuce profile terena na nasim prostorima , izuzev Vojvodine , koliko ta razlika u kvalitetu i dometu sprava za nocno osmatranje moze doneti prednosti na nasem terenu ?
Pogledacu malo pazljivije ovih dana i ono sta ste napisali , a i podatke sa linkova i za pojedine komponente , ako jos nesto ne bude jasno , pitacu .
Hvala puno .
Pozdrav !
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.