PALUBA
April 19, 2024, 09:05:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 [187] 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186572 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2790 on: November 06, 2014, 01:35:56 pm »

Vathra,

Imaš odlične ideje. Hvala. Uzeću (uzećemo) u razmatranje. Pravimo samo tenk. Ne i okolne mašine, ali ovaj detalj da se nekom šalju podatci o količini preostale municije u tenku je dobra stvar.

Pozdrav

Vlado
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2791 on: November 06, 2014, 01:48:39 pm »

Vathra,

Imaš odlične ideje. Hvala. Uzeću (uzećemo) u razmatranje. Pravimo samo tenk. Ne i okolne mašine, ali ovaj detalj da se nekom šalju podatci o količini preostale municije u tenku je dobra stvar.
Хвала на похвали!
Рекох ако то може да ради канцеларијски штампач, што не би могло и на тенку.

Да ли би могао да даш само још коју смерницу, да не лутам и не размишљам о оном возилу што има ону руку Wink Ако ми деца не буду дала да спавам и ноћас, да имам о чему да размишљам.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2792 on: November 06, 2014, 02:00:08 pm »

Smjernice su sljedeće:

Dobio sam odrešene ruke i ..... da napravim šta mislim da je potrebno na tenku koji se zasniva na T72.  Moj dio posla je ono u kupoli i na kupoli. 

Vlado

Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #2793 on: November 06, 2014, 05:32:04 pm »

Integracija stanja tenka u BMS, i detektori stanja posade (možda dodati vrlo prost merač pulsa na laringofon).

Tokom borbe, komanda na BMS bi mogla da vidi (!) pored tenka na bojnom polju, tipa (!) Kvar autopunjača, (!) Bez municije, (!) Vozač mrtav, (!) Kvar...

Stand-alone mod na BMS

"Maskirovka" mod na BMS - u slučaju da neprijatelj nekako provali u sistem, ubacivanje lažnih "naših" jedinica.

Blow-out paneli na dnu tela i vrhu kupole, gde god može. U slučaju proboja sa kumulativnom granatom, u tenku se stvara natpritisak koji pouzdano ubija/onesposobljava posadu. U slučaju naglog povećanja pritiska unutar tenka, ti paneli se otvaraju/odleću. Dodatno, u zavisnosti od njihove veličine, mogu se koristiti za lakši dotur municije/dijagnostički pristup tenku...

Sistem individualnog hladjenja/grejanja posade. Lično sam mislio o prslucima sačinjenim od cevi kroz koje bi se kretala hladna/topla inertna nezapaljiva tečnost, povezanih na centralnu jedinicu unutar tela tenka. Inspirisan Vladinim pričama o tenku u pustinji.

Infracrveni senzor temperature svakog sledećeg barutnog punjenja u karuselu, za integrisati u SUV. Pri kritičnoj temperaturi, automatski aktivira sistem za gašenje požara (redundancy).

Mišljenja sam da moderni tenk nije samo stvar "chetiri tankista i sobake". Za svaki tenk u akciji bi bilo zgodno imati još bar dva člana posade u pozadini koji bi asistirali u obradi informacija (ukoliko situacija dozvoljava), i tako rasterećivali komandira.

Balistički nadšlem za na šlemofon kada se izlazi napolje.

Integracija poveza u kombinezon tenkista. U slučaju ranjavanja u noge i ruke, da se isti mogu jednom rukom zategnuti, da tenkista ne iskrvari.

Kamerica a la GoPro (adekvatno zaštićena) kod usta cevi. U slučaju urbane borbe (da se ne zavaravamo, nema tenka koji neće to doživeti), možda ne bi bilo loše imati kamericu koja može da proviri iza ćoška, na vrhu cevi.

Jednopotezni punjač kao što je na T-80? Koliko razumem, isti omogućava dužu granatu te bolje performanse istih, nešto bržu akciju, te veći broj granata u karuselu.

Hmm... Možda da se integrišu dodatni rezervoari saćaste strukture za dizel gorivo na prednjoj kosoj ploči, i možda na čelu kupole? Istovremeno se povećava autonomija tenka, i oklopna zaštita protiv kumulativnih granata?


« Last Edit: November 06, 2014, 05:41:55 pm by HrcAk47 » Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2794 on: November 06, 2014, 06:03:16 pm »

Da li je predviđeno da BMS osim međusobne komunikacije, komunicira i sa Artiljerijom Wink to jes da artiljerija dobije isti prikaz naši-njihovi i da na osnovu toga može da dejstvuje ...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2795 on: November 06, 2014, 06:07:30 pm »

Nema tih "Blow-out" panela koji će spasiti tenk i posadu u slučaju lančane detonacije barutnih punjenja unutar tenka.

Autopunjač na tenku T-80 omogućava veći broj projektila u karuselu i brže punjenje topa, ali takav autopunjač dodatno smanjuje prostor za posadu i uređaje u kupoli. Takođe, takav tip autopunjača ne omogućava upotrebu dužih potkalibarnih projektila. A veoma je upitno da li se takav autopunjač uopšte može i ugraditi u šasiju tenka T-72, jer se šasije T-80 i T-72 razlikuju.

Dodatne rezervoare za gorivo u predelu prednje kose ploče nije moguće ugraditi. Za rezervoare u nekom delu kupole ne postoje ni teoretske šanse za ugradnju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2796 on: November 06, 2014, 08:41:21 pm »

Normalno je da tu sliku sa BMS-a ima neka nadležna komanda i da BMS nije samo za tenkiste, nego i za ostale "učesnike".

Ovaj detalj sa lažnim podatcima na displeju BMS-a mi se čini dobar. Mislim da bi to bilo zgodno rješenje i da postoji potreba za logovanjem na BMS koje bi bilo potrebno raditi periodično.

Automat punjenja se zasniva na automatu T72. Tu su samo kozmetičke promjene.

Zaista, odlične  ideje se mogu čuti od Palubaraca.
Logged
wermez
potporučnik
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #2797 on: November 06, 2014, 11:13:33 pm »

Zna li neko koje licno naoruzanje duze tenkovske posade Kuvajta?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2798 on: November 07, 2014, 10:32:55 am »

Ja sam mislio da taj dodatni oklop oko i ispod automata bude zaštita od spoljnog dejstva, a ne da štiti posadu od eventualne eksplozije municije i barutnih punjenja. Ukoliko nema mesta , postoji li mogućnost da se smanji prečnik automata, izbacivanjem nekoliko zrna i punjenja?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #2799 on: November 07, 2014, 10:58:25 am »


Ne poznajem fiziku eksplozije tako da mogu odrediti korist od oklopa autopunjača. Nekako mi je to čak sumnivo, u smislu da u slučaju pogotka u oklopljeni autopunjač prosto u tom malom prostoru može doći do jakog porasta pritiska u malom prostoru, što bi potom izazvalo još veće rušenje u prostoru za posadu tenka. Zbog mase svakako taj oklop ne bi mogao biti dovoljno debeo da štiti od pogotka velikog kalibra, a od njegovog cepanja bi nastalo mnogo krupnih splintera koji bi sigurno pobili posadu.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #2800 on: November 07, 2014, 11:26:37 am »

Verovatno govorimo o dve različite stvari. Bio sam tenkista pa nešto malo kao znam (vladimire, popravi me ako grešim). Jedna je stvar pogodak u tenk kumulativnom, pancirnom ili potkalibarnom granatom, probijanje oklopa i iznenadni porast pritiska u tenku koji obično trenutno ubija posadu.

Druga stvar je pogodak u tenk probijanje oklopa i zapaljenje cjelokupnog borbenog kompleta (ili makar jedne granate) te potpuno uništenje svega što je u tenku i u pravilu odletanje kupole sa šasije tenka.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2801 on: November 07, 2014, 11:33:24 am »

Ne razumemo se. Činjenica je da od direktnog pogotka u punjač, sve odlazi u vražiju mater dok si rekao keks. Mene zanima može li se oko punjača postaviti dodatni oklop koji bi sačuvao municiju od samozapaljenja prilikom pogotka u vozilo, kao i zaštita municije u automatu od dejstva nagaznih mina.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #2802 on: November 07, 2014, 11:39:55 am »

Možda je u meni problem, ali nekako mi se čini neozbiljnim tražiti ideje za "neki posao" na tenku na forumu, ma koliko stručan bio. Ovi mi više izgleda kao da je netko dobio temu za doktorski rad da konstruira neki tenk na T bazi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2803 on: November 07, 2014, 01:03:24 pm »

Imam ja ideje za posao, ali više očiju vide više i više glava bolje razmišlja. Moje je da to isfiltriram. Puno njih mi piše na mail. Kažu da Paluba vrvi od raznih bezbednjaka iz raznih država koji gledaju šta se radi. Zaposleni u raznim vojskama sa teritorije SFRJ  mi stalno pišu na mail, ne na Palubu, o dešavanjima u njihovim vojskama i problemima sa tenkovima, pa pomognem koliko mogu, ako je problem na tenku.  Skoro svim zaposlenim u (SFRJ) vojskama je zabranjeno da koriste forume, FB, i slično. Ne smije da se priča. I onda vidim tenk na paradi sa pogrešno okrenutim meteosenzorom.  Sve struka u tri PM.

Ja već u glavi imam uglavnom završen posao, sad to treba da se napravi. Sve počinje od ideje. Ekipa je (uglavnom) sakupljena i uskoro kreće posao.
Ko želi može da mi piše na

vladimir.lj.ivanovic@gmail.com



Oko automata punjenja može se staviti dodatni oklop od oko 5 cm. Teško bi se tu moglo dodati više oklopa. Automat punjenja ima kačenje na tenk takvo da mu se dozvoljava malo pomjeranje kod nagnutog tenka. To malo pomjeranje i zazor do okolnih rezervoara i kupole je maksimalno 5 cm. Toliko bi se moglo staviti dodatnog oklopa na obrtni transporter. Mislim da već postoje takva rješenja.

Zapaljenje barutnog punjenja u slučaju pogodka u barutno punjenje nije pravilo. Barutno punjenje se zapali ako se pogodi u inicijalni dio punjenja. Tad je eksplozija. Ako je pogodak u ostatak punjenja isto se zapali ili ne zapali. Ako počne da gori, a pristupačno je posadi, može se izbaciti rukom iz tenka.

Tenk 21316 pogođen je zoljom u maju 1992 godine. Mlaz je raznio treći desni vanjski rezervoar, prošao kroz spoj kupole i korpusa, napravio rupu na unutrašnjem zupčaniku ležaja kupole (na svu sreću, prošao je između zuba zupčanika), isjekao dio kablaže na vjencu kupole, istopio mehanizam sjedišta komandira, prošao kroz barutno punjenje iza sjedišta komandira i oštetio (načeo) mehanizam podizanja kasete automata punjenja. Deset dana rada i tenk sam vratio u jedinicu.

Što bi se reklo, ne eksplodira svako punjenje. Nije se aktivirao inicijalni dio punjenja.

Vlado
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #2804 on: November 07, 2014, 01:21:40 pm »

Laički gledano, bezbednjaci nisu problem, jer to je sve igra "mi znamo, da vi znate, da mi znamo..." i slično. Osim toga komunikacijski kanal je moguće koristiti i za dezinfomacije i običnu (i psihološku) propagandu. Internet je za to naprosto idealan.
Logged
Pages:  1 ... 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 [187] 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.