PALUBA
April 26, 2024, 12:52:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 [190] 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194877 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2835 on: December 06, 2014, 09:28:38 am »

Odlično objašnjenje novih detalja na topu 2A46 i kasnijih verzija ovog topa na

http://topwar.ru/57191-tankovye-pushki-2a46m-5-i-2a46m-4.html

kao i detalji o kojima sam svojevremeno pisao o ovome topu na Palubi.

http://computerland-spb.ru/images/pdf_uvz/Guns_spreads.pdf

Moje skice i mjerenja koje sam radio kad mi je ova verzija topa došla u ruke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Vojsci Srbije postoji ovaj jedan top koji sam im dao.

Pozdrav

Vlado


* top 2A46, na uvrtanje, bocno, detalj.jpg (275.45 KB, 1600x1162 - viewed 121 times.)

* top 2A46, na uvrtanje, bocno.jpg (292.15 KB, 1800x1308 - viewed 121 times.)

* top 125mm na uvrtanje, pogled ozada.jpg (253.75 KB, 1300x944 - viewed 130 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #2836 on: December 06, 2014, 12:43:42 pm »


Canon unus, canon nullus. Jedan top je k`o nijedan. Da je pameti i para, svi bi srpski M-84 bili remontovani sa takvim topom, koji omogućava zamenu bez dizanja kupole. Eh, dragi Vlado...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2837 on: December 24, 2014, 01:36:28 pm »

Ima li ko tablice gađanja za top 2A46 125 mm, odnosno D81. Za tenk M84.

Pozdrav

Vlado
Logged
zooix
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #2838 on: December 26, 2014, 02:26:05 pm »

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2839 on: January 14, 2015, 03:13:58 pm »

Našao sam juče ovaj snimak. Jedan tenk sastavljen od "rezervnih dijelova". Šasija za JNA, top i kupola za Kuvajt, gusjenice stari JNA tip, nišanska sprava komandira ruska, radio stanica Čajevac, govore o motoru 1140 KS, itd. Na snimku se čak vidi i T55, a govore o M84.

Poznat je problem motora od 1140 KS. Topljenje glave pistona. To su motori koji su se koristili na nekim ruskim modifikacijama T72, ali su zbog brzog topljenja glave kasnije modifikovani u fabrici traktora u Čeljabinsku, u Rusiji. Uostalom, tu su i napravljeni.

Daljine gađanja koje se spominju u ovome snimku nisu tačne. Veće su za direktno gađanje, a manje su za indirektno gađanje.

Na kraju snimka vidi se tenk u vožnji i čini mi se da kupola nije ručno blokirana, a što će neizbježno dovesti do lima štiftova na mehanizmu za ručno pokretanje kupole.

Govore o novom SUV-u kao da je na ovome tenku, a kasnije opisuju ovaj postojeći.



Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2840 on: January 14, 2015, 03:40:00 pm »

Poznat je problem motora od 1140 KS. Topljenje glave pistona. To su motori koji su se koristili na nekim ruskim modifikacijama T72, ali su zbog brzog topljenja glave kasnije modifikovani u fabrici traktora u Čeljabinsku, u Rusiji. Uostalom, tu su i napravljeni.



Ovo što si napisao "glava pistona" je čelo klipa, da ne bude zabuna da se glava motora topila...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2841 on: January 14, 2015, 03:52:52 pm »

Rusi su povećali snagu motora samo izmjenom oblika čela klipa, ili kako se kaže izmjenom pistona. Međutim, ubrzo je počelo topljenje glave klipa, pa je urađena nova izmjena. Pošto je ovaj snimak sa sredine devedestih, očekivati je da se tope i pistoni u hrvatskim M84.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2842 on: January 14, 2015, 08:47:47 pm »

Neka moja zapažanja. Gusenice su, koliko se vidi na početku snimka, iste one jugoslovenske koje su isporučene na kuvajtskim M-84AB (vide se rupe za montažu gumenih uložaka u člancima). Motor koji se vidi na snimku, a za koji se navodi da ima 1140 KS, čini mi se da nije ruski. Koliko je meni poznato, Rusi nisu imali verziju motora sa dva turbo punjača, već samo sa jednim većih dimenzija (čiju verziju i danas koriste na T-72B3 i T-90A). Mislim da je ovo neka hrvatska modifikacija motora V46-TK1, koji u originalnoj jugoslovenskoj/srpskoj izvedbi ima 1200 KS.

Tenk na snimku ima isti problem kao i tenkovi M-84A u Srbiji, a to je plavo-beli dim iz izduvne grane. Ako je na pomenutom tenku originalni YU motor V46-TK od 1000 KS, moguće da i oni muče istu muku oko održavanja tih motora.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #2843 on: January 15, 2015, 11:12:43 am »

Mislim da se već pisalo o nekoj hr modifikaciji motora za M84 devedesetih.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #2844 on: January 17, 2015, 09:23:57 pm »

Kakve su to muke sa održavanjem motora na M-84A.
Ovo nam je praktično bila prva serija ovih tenkova neke uočene nedostatke smo otklonili odmah i tenk je zadovoljio tražene zahteve.

Zbog nedostatka vremena i dogovorenih obaveza prema kupcu nije se moglo mnogo više uraditi. Tako su i prošla neka lošija rešenja koja bi smo verovatno kasnije otklonili.
Još u to vreme mene su lično kopkala tri problema kojima sam se hteo pozabaviti ali nije bilo prilike, a kako mi danas izgleda niko ih kasnije nije rešavao.

Radi smanjenja težine motor je rađen od lakih legura ima relativno nizak pritisak sagorevanja i visoke temperature izduvnih gasova prilično je izbalansiran i pouzdan.
Svaka izmena snage zahteva i korekcije na sistemima koji ga snabdevaju ko to sve dobro ne sagleda imaće problema.
Nisam čuo da su rusi imali problema sa topljenjem klipova jer oni svoje sisteme u ovoj oblasti nepuštaju u opticaj dok sve neprovere. Možda je neko pokušao da primeni deo njihovog rešenja pa je imao problema.

Mi smo prvi krenuli sa korišćenjem izduvnih gasova a Rusi sa poboljšanjem klipnog sklopa kad se oba rešenja primene dođete do oko 1200ks zavisno od PVP i to je po meni neki limit za izmene srednjeg obima.
« Last Edit: January 18, 2015, 12:19:18 am by Trifko » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2845 on: January 17, 2015, 09:49:49 pm »

Pod uslovom da se motor pravilno održava, da je kompresija u granicama dozvoljenih tolerancija i da je filter vazduha pravilno oceđen, jedino mi pada na pamet turbina kao razlog plavo-belog dima iz izduvne grane. Poznato je da se turbina mora remontovati ili zameniti posle određenog perioda. Usled jako velike brzine okretanja i velike temperature na izduvnom delu, a ta se temperatura prenosi u na usisni deo turbine, desi se da posle određenog perioda usled oštećenja semeringa, dođe do curenja ulja koje podmazuje i hladi ležajeve turbine (ulje je iz sistema podmazivanja motora). Ako se to curenje desi na izduvnom delu turbine, manja je šteta i opasnost po motor, jer će motor samo dimiti. Međutim, ako se curenje pojavi na usisnom delu turbine, to može biti vrlo opasno po dizel motor. Tada motor takođe dimi, ali ako se ne reaguje na vreme, može doći do takozvane pojave "odbeglog dizel motora" (runaway diesel engine). U tom slučaju ulje motora postaje gorivo, a dizel se ne može ugasiti preko kontakt brave kao benzinski motor. Pošto se dizel dasi prekidom dotoka goriva, u ovom slučaju to nije moguće. Ima nekoliko načina da se motor ugasi pre no što blokira ili ekspolodira, ali ta radnja može biti i vrlo opasna po onoga ko to pokuša. Uglavnom se motor pusti da sam odradi svoje do kraja.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #2846 on: January 17, 2015, 11:23:22 pm »

Dva načina su za gašenje "odbeglog dizel motora". Prvi je, da se pokuša ugušiti motor, tj, da se na bilo koji način spreči ulaz zraka u usisni kolektor, krpama, bilo čime. Drugi je, da se menjač ubaci u četvrtu ili petu brzinu i da se naglo ispusti kvačilo.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2847 on: January 18, 2015, 12:04:40 am »

Tako je, ali kao što rekoh to može biti vrlo opasno. Nije mali broj ljudi koji su teško povređeni ili čak poginuli, a koji su pokušali da zaustave "odbegli dizel". Opasno je prilaziti takvom motoru, jer se u slučaju raspadanja i probijanja bloka motora, delovi ponašaju kao geleri.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #2848 on: January 18, 2015, 11:22:42 am »

Da ne idemo previse u OT jedan mali video kako to izgleda, uspio ga je zadaviti u zadnji tren.



poz.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2849 on: February 08, 2015, 12:12:09 pm »

Nekoliko puta sam pisao da na sajtu Vojske Srbije ima dosta nepravilnosti, čak i gluposti. Pa je nakon nekoliko mojih dopisa u Ministarstvo odbrane izmjenjen sajt. A povukle su se i neke veze preko Palube.
Izmjenjen je komplet sajt. Kad sam vidio da je na prvoj stranici sajta Vojske  Srbije pokvaren tenk, a ovi iz Vojske to nisu vidjeli, odnosno nemaju pojma da je pokvaren imao sam neki čudan osjećaj sa razmišljanjem kakvi to oficiri rade sa takvim tenkovima i ko to brani Srbiju. Ali to je izmjenjeno. Pa su kasnije objavili tekst o tenku M84, a postavili sliku tenka T72. Veoma čudno. A i malo zastrašujuće. Diletanti preuzeli vlast.

Pa su na sajtu www.budiprofesionalac.rs napisali u opisu tenka M84 da u tenku ima član posade punioc tenka. A taj punioc je nekoliko žica, motora, prekidača, rele i magneta. Stručni neki ljudi.

Sada čitam opet sajt Vojske Srbije i na dijelu o tenku M84 opet nestručnost. Opet pisao neko ko nije ni vidio tenk. Ili se tako ponaša. Kao da je završio dopisnu Vojnu akademiju.

http://www.vs.rs/index.php?content=01add3a2-0329-102c-8859-e480d5acdc4a

Pitam se ima li ko stručan u Vojsci Srbije da ispravi ove netačnosti sa sajta. O ovim netačnostima sam pisao nekoliko puta na Palubi.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 [190] 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.