PALUBA
April 25, 2024, 08:59:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194584 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2850 on: February 08, 2015, 12:16:39 pm »

Dva načina su za gašenje "odbeglog dizel motora". Prvi je, da se pokuša ugušiti motor, tj, da se na bilo koji način spreči ulaz zraka u usisni kolektor, krpama, bilo čime. Drugi je, da se menjač ubaci u četvrtu ili petu brzinu i da se naglo ispusti kvačilo.

Прекинеш му довод горива и готова ствар.

Што се тиче пребацивања у виши степен преноса ни то није лоша идеја, само што ће онда возило почети да посрће, а због броја обртаја и обртног момента може да дође до уништења трансмисије.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #2851 on: February 08, 2015, 12:35:31 pm »

Vlado, koliko znam sajtve MO i VS uređuje MCO, a u njemu su većina novinari i za očekivati je da ne obraćaju pažnju na, njima verovatno, sitnice. Ljudi se verovatno vode vizuelnim dojmom fotografije a ne šta je i kako na njoj prikazano.

S obzirom da i referentne publikacije o NVO i vojsci uopšte sadrže veliki broj grešaka, posebno kada je reč o SRT, ne vidim što bi sad sajt VS bio imun na tako nešto. Koga zanima podrobnije neki sistem naoružanja sigurno se neće zadržati samo na podacima sa sajta, makar to bio i sajt oružanih snaga.

Evo kod Hrvata i u nekim službenim dokumentima se govori o remontu raketa R-60MK iako HRZ-ovi avioni nemaju te rakete jer su namenjene za MiG-29. Imaju rakete R-60/M. Ili gardijsku motorizovanu brigadu u dokumentima MORH-a često nazivaju gardijskom mehanizovanom brigadom.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2852 on: February 08, 2015, 12:49:57 pm »

Ja radim u Radio Televiziji Republike Srpske u Banja Luci. Tu postoje pravila koja se moraju poštovati. Jedno od njih da se ne smije objaviti tekst koji nije prošao lanac odlučivanja. Od novinara da glavnog urednika. A na kraju je lektor. U tekstu koji sam naveo, pored netačnosti koja se navodi za M84 ima i pravopisnih grešaka. Jedno je nepoznavanje sredstva, a drugo neškolovanost (nepismenost) onoga ko je ovo napisao. Iz ovoga teksta se vidi da ne postoji lanac odlučivanja, odnosno, da odgovorni nisu baš odgovorni. Gramatička netačnost se lakše uvidi od stručne. A ovdje ima i stručnih i gramatičkih pogrešaka.

Što bi se reklo, riba smrdi od glave.

Namjerno nisam naveo koja je to netačnost na sajtu da bih vidio hoće li ko tu netačnost da prepozna. O ovome sam već pisao na Palubi.

Vlado
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #2853 on: February 08, 2015, 01:20:48 pm »

I šta hoćeš da kažeš, da je RTRS bez greške?

MCO ima u nadležnosti daleko bitnije stvari (izdavanje vojnostručne literature) od toga da li će na sajtu da piše ovo ili ono. S obzirom da u celom sistemu odbrane radi samo jedan korektor i svega nekoliko lektora (većinom pred penzijom) potpuno mi je razumljivo da se ne bave sajtovima.

Isto važi i za stručni deo. Koliko para toliko muzike. Nekada su postojali i posebni sajtovi jedinica sa svim podacima o SRT (sajt RRF, sajt 204.lap, 251.lbae, p/b "Jadran", VZ MoSt...). Danas toga nema i to što piše preuzeto je iz nekih publikacija (npr. tekstovi o vazduhoplovnoj tehnici preuzeti su iz Radićevih knjiga pošto je NIC "Vojska" bio izdavač).

Vojni sajtovi nisu glava nego rep te "ribe". I da ponovim, kad svetski poznatom časopisu može da se desi da helikopter Gazela-GAMA našeg RV i PVO označi kao helikopter Aluet ne vidim što bi takva katastrofa bila ako je na sajtu VS fotografija neispravnog tenka (ako je neispravan). U prvom slučaju svako zna da letelica na slici nije to što piše, a ko zna da tamo neka antena na tenku ili već neki sklop/uređaj/šta već nije ispravan.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2854 on: February 08, 2015, 01:30:23 pm »

Ja se ne bavim helikopterima i nemam blage veze o njima. Samo znam da sam preživio svaki put kad nas je neki rafal izbušio. Na Mi8. Član 11.

Kao što ti vidiš netačnosti na helikopterima tako ja vidim na tenkovima. Ja sigurno ne bi primijetio te greške na helikopteima i raketama na avionima. Kao ni ti na tenkovima. I dobro je da je tako. Da se zna ko šta radi. Ili se bar razumije. SAmo ne znam kako bi ti reagovao kad bi napisali da Gazela ima jednog člana posade više ili kad bi postavili sliku neispravne Gazele na sajt Vojske Srbije. Ja takve stvari, kad se radi o tenkovima, primjećujem.

Evo ga tekst na kojem ima netačnosti, pa ako ko vidi netačnost neka javi nadležnim da je ispravi.

Тенк М84


У наоружању ВС налази се 212 тенкова М-84 и М-84А сврстаних у четири тенковска батаљона – по један за сваку од четири бригаде КоВ.

Тенк М-84 представља прву модернизацију спроведену на познатом руском тенку Т-72М. Током освајања лиценцне производње, предузете су обимне измене оригиналног пројекта првенствено у електроници. Уграђени су домаћи систем за управљање ватром са дигиталним рачунаром, жиростабилизацијом и новим нишанским справама са појачивачем слике друге генерације. Тенкови М-84 нулте серије израђени су 1984. године. На тенковима М-84А произведеним од 1988. до 1991. године уграђени су јачи мотор В-46-6ТК снаге 735 kW и примењена су побољшања оклопне заштите преузета са тенка Т-72М1.

У инвентару ВС налази се и тенк за извлачење М-84АИ који од наменске опреме има главно и помоћно витло, дизалицу и уређаје за електролучно заваривање и резање.

Тактичко-техничке карактеристике:

   ТЕНК М84
 
Намена   
борбено гусенично возило служи за уништавање противничких борбених возила, живе силе и других борбених средстава
Посада   три члана – командир, нишанџија, возач
Наоружање   топ 125 мм 2А46 са 42 метка (тренутно-фугасни – 20; поткалибарни – 16; кумулативни – 6)
митраљез 12,7 мм НСВ (М-87) са 600 метака
митраљез 7,62 мм ПКТ (М-86) са 2.500 метака
Лично наоружање посаде   два аутоматска пиштоља 7,65 мм М-84, две аутоматске пушке 7,62 мм М-70АБ1, сигнални пиштољ 26 мм М57, 10 ручних бомби М75
Борбена маса   41.500 кг
Погонска група   М-84 – дизел мотор В-46-6 снаге 574 kW
М-84А – дизел мотор В-46-6ТК снаге 735 kW
Максимална брзина на путу   60 km/h
Средња брзина кретања на макадаму   35–45 km/h
Радијус кретања   на путу I реда: 700 км
на макадамском путу: 460–650 км
Могућности савладавања препрека   максимални успон: 58%
максимални бочни нагиб 47%
ширина рова: 2,6–2,8 м
висина вертикалне препреке: 0,85 м
дубина газа: 1,2 м
дубина водене препреке са шнорклом: 5 м
Димензије   дужина (са цеви): 9.530 мм
дужина тела са блатобранима: 6.860 мм
висина: 2.190 мм
ширина тела са антикумулативним штитницима: 3.590 мм
клиренс: 428–470 мм
Дебљина оклопа   тело: предња вишеслојна плоча дебљине 231 мм, на М-84А додатна плоча од 16 мм,
бочне стране: 80 мм
купола: еквивалент од 550–600 мм челика
Посебна опрема   
уређај за самоукопавање опрема за подводну вожњу за савладавање водене препреке до дубине од 5 м 12 бацача димних кутија за задимљавање


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2855 on: February 08, 2015, 01:33:58 pm »

Ја мислим да м-84 може да развије више од 60 нас сат на путу јер има јачи мотор од Т-72.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #2856 on: February 08, 2015, 01:43:52 pm »

Podaci na sajtu Vojnotehničkog instituta.

M-84

M-84A
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #2857 on: February 08, 2015, 02:05:16 pm »

Ja vidim gresku kod licnog naoruzanja posade i naoruzanja tenka.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #2858 on: February 08, 2015, 02:40:01 pm »

Dubina gaza (bez pripreme) 1,8 m.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #2859 on: February 08, 2015, 02:48:00 pm »

M-84 ima isti motor 780ks V-46-6 kao i T-72M, dok M-84 A ima V-46TK od 1000ks. S obzirom da je masa M-84A vrlo malo povećana, moguće je da on ima i veću maksimalnu brzinu na asfaltu, mada je ta brzina kod tenka manje važna od srednje brzine van puta na tenkoprohodnom zemljištu, kao i od ubrzanja (koje može omesti pogodak iz POVR) na daljinama iznad 1000m, jer je vreme leta tipične POVR na tu daljinu oko 4 sek, za koje vreme se može tenk pomeriti u zaklon. Ipak, sve ove veličine zavise od parametara transmisije.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #2860 on: February 08, 2015, 02:50:37 pm »

Ja radim u Radio Televiziji Republike Srpske u Banja Luci. Tu postoje pravila koja se moraju poštovati. Jedno od njih da se ne smije objaviti tekst koji nije prošao lanac odlučivanja. Od novinara da glavnog urednika. A na kraju je lektor. U tekstu koji sam naveo, pored netačnosti koja se navodi za M84 ima i pravopisnih grešaka. Jedno je nepoznavanje sredstva, a drugo neškolovanost (nepismenost) onoga ko je ovo napisao. Iz ovoga teksta se vidi da ne postoji lanac odlučivanja, odnosno, da odgovorni nisu baš odgovorni. Gramatička netačnost se lakše uvidi od stručne. A ovdje ima i stručnih i gramatičkih pogrešaka.
Само да додам да озбиљније редакције имају и стручне сараднике, којима се пошаље овакав текст на проверу.
И процедура коју је Влада описао јесте исправна.

Али данас, поготово на нету, имамо мале редакције, где новинар пише и то се директно објављује. Уредник можда погледа наслов и то је то. Нема ту никавог квалитета и тачности.

У праву је Влада да овде риба смрди од главе. Није крив новинар што не зна, или лектор кога нема, или уредник који није имао где да научи посао. Овакве ствари се постављају како треба од врха.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2861 on: February 08, 2015, 02:58:02 pm »

Podaci na sajtu Vojnotehničkog instituta.

M-84

M-84A


Ovdje je sve ispravno. Nema greške.

Ja vidim gresku kod licnog naoruzanja posade i naoruzanja tenka.

Milena Braco, na pravom si putu. Nastavi. Tu je greška.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2862 on: February 08, 2015, 03:14:57 pm »


Ovdje je sve ispravno. Nema greške.



Nije ispravna slika Vlado. Na slici nije M-84A već M-84AB hrvatske vojske. Ta pogrešna slika već duže vreme stoji na sajtu VTI.






Прекинеш му довод горива и готова ствар.


Očigledno ne razumeš kako dolazi do pojave "odbeglog gizel motora". Ne možeš mu prekinuti dovod goriva, jer kada do te pojave dođe, motor počinje da sagoreva sopstveno ulje iz sistema za podmazivanje. Dakle, ulje za podmazivanje motora u tom slučaju postaje gorivo koje se nekontrolisano ubrizgava u komore za sagorevanje. Do komora za sagorevanje ulje može doći putem usisnog dela turbine (kod turbo-dizela) ili putem većih zazora između cilindara i karika.

Naravno, ova pojava se može desiti i prilikom neispravnosti Boš-pumpe (kod starijih dizela) i u tom slučaju se može reagovati na način koji si naveo, ukoliko je Boš-pumpa pristupačna (recimo kod traktora) i ako njena konstrukcija dozvoljava takav brzi prekid dovoda goriva.



Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2863 on: February 08, 2015, 03:15:28 pm »

Evo kod Hrvata i u nekim službenim dokumentima se govori o remontu raketa R-60MK iako HRZ-ovi avioni nemaju te rakete jer su namenjene za MiG-29. Imaju rakete R-60/M. Ili gardijsku motorizovanu brigadu u dokumentima MORH-a često nazivaju gardijskom mehanizovanom brigadom.

Ako se ne varam, po novom ustroju Gardijska motorizirana brigada će postati Gardijska mehanizirana brigada.


Посебна опрема   
уређај за самоукопавање

Može li par riječi (i slika) o kakvom uređaju se radi?

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2864 on: February 08, 2015, 03:26:46 pm »


Ovdje je sve ispravno. Nema greške.


Nije ispravna slika Vlado. Na slici nije M-84A već M-84AB hrvatske vojske. Ta pogrešna slika već duže vreme stoji na sajtu VTI.

Na osnovu čega zaključuješ da je to M84AB hrvatske vojske. Na osnovu fara na kupoli?
Logged
Pages:  1 ... 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 [191] 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.