PALUBA
April 23, 2024, 12:21:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 [298] 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2190761 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #4455 on: September 16, 2017, 09:20:29 pm »

Штедња мој Владо... да би се купило нешто скупље а не битно боље...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4456 on: September 17, 2017, 02:30:49 pm »

Dajana. Gledajte jutarnji program RTRS-a u petak 15.09.2017. godine između 7,00 i 730.

Prva žena oficir komandir tenka M84 u OS BiH.



I jedna moja slika. Uslikao sam je na gađanju 16.03.2017 na Manjači.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U petak ćemo dogovoriti i snimanje jedne čitave emisije RTRS-a o Dajani. Danas sam sa njom razgovarao o tome.

Pozdrav

Vlado
Bila je ženska posada tenka M-84 na Kupresu 90-ih u VRS za vreme T.11.
Ti bi Vlado o tome više trebao znati, ako si tada uopšte bio u zemlji (znam da si jedan period ze vreme T.11 proveo po Pakistanu, Indiji ili gde već...).
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4457 on: September 17, 2017, 05:33:38 pm »

Ja se uvek zapitam (ko zenskih posada) ko nosi akumulatore, vadi zatvarac, vuklja municiju i sve ono sto (krajnje objektivno) cura od 50kg ne moze?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4458 on: September 17, 2017, 06:15:20 pm »

Veoma mali broj žena može da obavlja poslove oko tenka. Uglavnom, to moraju biti fizički spremne žene, sportiste. Dajana deluje kao takva.

Koliko god nekome žene vojnici deluju simpatično, veoma je bitno da se prilikom selekcije ne spuštaju kriterijumi. Ono što se traži od muškaraca, jednako mora da važi i za žene. Koja od njih ispunjava kriterijume, neka joj je sa srećom. U suprotnom, vojska će biti samo na papiru.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4459 on: September 17, 2017, 06:51:58 pm »

Dajana. Gledajte jutarnji program RTRS-a u petak 15.09.2017. godine između 7,00 i 730.

Prva žena oficir komandir tenka M84 u OS BiH.



I jedna moja slika. Uslikao sam je na gađanju 16.03.2017 na Manjači.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U petak ćemo dogovoriti i snimanje jedne čitave emisije RTRS-a o Dajani. Danas sam sa njom razgovarao o tome.

Pozdrav

Vlado
Bila je ženska posada tenka M-84 na Kupresu 90-ih u VRS za vreme T.11.
Ti bi Vlado o tome više trebao znati, ako si tada uopšte bio u zemlji (znam da si jedan period ze vreme T.11 proveo po Pakistanu, Indiji ili gde već...).

Znam sve to. Dajana ima bronzanu medalju iz dizanja tegova na svjetskom prvenstvu u Kataru. Skače sa Starog mosta u Mostaru. Maratonac.

Odlično znam sve o ženskoj posadi na Kupresu i znam kako ih je tada rastjerao Bogdan Subotić, tadašnji ministar odbrane RS.

Bio sam na Kupresu u toku rata i jedna od ovih rastjeranih gospođica je tražila od mene  da joj upalim tenk.

Dajana je neuporedljiva sa ovim rastjeranim gospođicama.

Znam i jedne i druge. Mogu da uporedim.

Pozdrav

Vlado
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4460 on: September 17, 2017, 06:55:56 pm »

AKo je tako onda respect za mladu damu. Samo takve su ispod 10% ukupnog zenskog sastava u VS. Ostale su dosle iz raznih drugih razloga...da ne pisem ovde mnogo svi znamo...Smiley
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #4461 on: September 17, 2017, 07:41:48 pm »




   A to je uostalom i cilj NWO-a : svesti vojske bivše SFRJ na papirne zmajeve. Jedan od načina pokoravanja malih zemalja je osim uništavanja njihove ekonomije i uništavanja njihove oružane sile uz svestrano obezvređivanje moralnih i drugih normi. Takođe, to se postiže i davanjem nezasluženih prava manjinama te njihovim glorifikovanjem i medijskim spinovanjem kako je to eto, dobro za društvo pokorenih. O svemu ovome su pisali nezavisni američki autori poput N. Čomskog ali i bivši stratezi i analitičari CIA-e u svojim memoarima.


   Iz neposredne blizine poznajem efekte postavljanja žena na formacijska mesta vozača i nišandžije tenka i mogu vam reći da su katastrofa. Ova mesta su upravo ta na kojima padaju teorije sifražetkinja i LGBT promotera o jednakosti polova. Ovaj tenk ima 3 člana posade koji ga opslužuju a to znači, između ostalog vađenje i ubacivanje akumulatora najmanje dvomesečno, popuna municijom i granatama gde je najlakša granata ispod 20 kg, popuna gorivom koja je nekada i iz bačvi od 200 l, rastavljanje i sastavljanje guseničnog platna, podizanje zadnje ploče sa hladnjakom prilikom periodičnog pregleda i uopšte pre upotrebe, rasklapanje zatvarača topa i njegovo vađenje radi podmazivanja ili pregleda, vukljanje kolica sa pomoćnim akumulatorima radi spoljnog starta motora, širenje i pakovanje tenkovske cirade 10x10m itd. itd....

   Deo opisanih aktivnosti je samo mrva svakodnevnih aktivnosti jedne tenkovske posade kada se radi kako treba po pravilu. Ukoliko jedan član posade nije tu ili ne može fizički da izvrši svoj deo posla izvršava ga ostatak posade uz svoj deo posla pa makar on bio major komandir TČ. Uvođenjem žena u posadu tenka stvara se rupa koju druga dva člana moraju konstantno da popunjavaju, bez namere da budem dvosmislen. Prilikom provere brzine i pravilnosti izvođenja normiranih radnji ovakva posada je osuđena na neuspeh mada se to prikriva friziranjem rezultata, uostalom kao i na fizičkoj proveri gde jako mali broj žena vojnika može da ispuni normu. Žena sedi na topu i turpija nokte dok njene kolege rade umesto nje, jer iako smo Balkanci ne dozvoljavamo da se žensko pati mada ima istu platu.Uostalom, ne može se očekivati od žene koja je rađala da se penje uz konopac i da savlada Tarzanku, što za muškarca oca i petoro dece nije nikakav problem. Jednostavno, Bog nas je sve s nekom svrhom stvorio i tako treba da prihvatimo jer i pred Njime u crkvi stojimo desno a žene levo.

   Čude me stavovi članova ovog foruma koji podržavaju feminizaciju vojske ne uviđajući da je to u stvari pravljenje sprdnje i direktno oslabljivanje odbrambenog sistema. Kako se niko ne zapita  zašto u svim rudnicima u Srbiji radi samo 1 (jedna) žena rudar i o njoj su pisale novine za 8. mart. Zašto se i tu ne poštuje rodna ravnopravnost pa da ih bude barem 30%. Jednostavno, u jami nema fotelja a žene nisu fizički jake, ali su zato pametne pa će one da nam komanduju jer to može svako? Tako će i poštovana g-đica potporučnik izgađati par puta na poligonu, slikaće je televizija i ona ode u komandu najpre za referenta a kasnije , ko zna i za načelnika referata oklopnih jedinica. Moguće da će predavati i na vojnoj akademiji , što da ne jer ona je prva žena komandir tenka. Za to vreme će njeni klasići, muškarci, redovnim putem svake godine prolaziti kroz periode obuke, nositi se sa svakodnevnim problemima vojničkog poziva i čekati da se uprazni mesto na kojem bi mogli da napreduju.- O njihovoj motivisanosti možete samo da zamislite, pa ne čudi što žene vojnici u mnogo manjem procentu napuštaju vojsku jer njih niko ne tera da idu na stražu, razne terene i sl. ukoliko one to ne žele. Jednostavno nije prirodno da one to rade i komadiri ih ne prisiljavaju ako ne žele ili prosto ne mogu jer im tu i nije mesto.

   Nisam šovinista i rado prihvatam žene kao koleginice. Čak smatram da su mešoviti kolektivi čvršći i sa pozitivnom radnom atmosferom. Postoji mnogo FM u vojsci na kojima žene mogu da rade mnogo bolje nego muškarci kao što su telekomunikacije i veza, intendantura,sanitet, magacini opreme i rezervnih delova (osim MES i municije), vazdušno osmatranje i sl. te ih je trebalo u te rodove i službe usmeravati a ove fizički zahtevnije ostaviti muškarcima. Bez obzira na moje skromno mišljenje, potporučnici Dajani želim uspešnu vojničku karijeru i da ispuni svoje profesionalne ambicije a ja i meni slični ćemo ih uvek podržavati i ako treba pružiti bilo kakvu profesionalnu pomoć i podršku.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4462 on: September 17, 2017, 07:59:42 pm »

A to je uostalom i cilj NWO-a : svesti vojske bivše SFRJ na papirne zmajeve. Jedan od načina pokoravanja malih zemalja je osim uništavanja njihove ekonomije i uništavanja njihove oružane sile uz svestrano obezvređivanje moralnih i drugih normi. Takođe, to se postiže i davanjem nezasluženih prava manjinama te njihovim glorifikovanjem i medijskim spinovanjem kako je to eto, dobro za društvo pokorenih. O svemu ovome su pisali nezavisni američki autori poput N. Čomskog ali i bivši stratezi i analitičari CIA-e u svojim memoarima.

Demokratija bato.

Demokratija će platiti za to što će pokušati da svima ispuni želje.

Siromasi će hteti imetak bogatih, a demokratija će im to dati.

Mladi će hteti da budu uvažavani kao stari, žene će hteti da budu kao muškarci, stranci će hteti prava koja imaju starosedeoci.  A demokratija će im to omogućiti.

Lopovi i prevaranti će hteti važne državne funkcije, a kad lopovi i prevaranti konačno demokratski preuzmu vlast, jer kriminalci i zločinci žele moć, nastaće gora tiranija nego u vreme bilo koje monarhije ili oligarhije.

Sokrat

Vidiš prijatelju ona tri čobana? Sve dok oni mogu da nadglasaju Sokrata i mene, i onda donose odluke, ja u demokratiju ne verujem.

Platon
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4463 on: September 17, 2017, 08:42:26 pm »

Quote
Nisam šovinista i rado prihvatam žene kao koleginice. Čak smatram da su mešoviti kolektivi čvršći i sa pozitivnom radnom atmosferom. Postoji mnogo FM u vojsci na kojima žene mogu da rade mnogo bolje nego muškarci kao što su telekomunikacije i veza, intendantura,sanitet,

   Voleo bih da vidim tu gospodju, koja bi mene sa 100kg (bez opreme) izvukla u zaklon i odnela do prihvatne stanice. Vec smo probali jednom, nazalost bezuspesno kada dve koleginice nisu uspele da podignu nosila sa zemlje na kojima je bio kolega od 85kg. Opet isto, okreni, obrni, dupe ti pozadi. A to, da titraju sa klopama po garnizonskoj ambulanti to mogu. Samo, sta ce se desiti kada jedinici ne do bog stvarno trebaju bolnicari? Jel ce opet neko drugi da radi njihov posao izvlacenja ranjenika umesto da nastave borbu?

 Potreba za zenama u vosci zaista postoji. To uopste nije pitanje, pogotovu za razne MNO gde su potrebne zene da rade pretres istog pola, generalno niko to ne spori. Samo je problem sto su kandidati koji se prijavljuju dosta ispod kriterijuma, a vojska pod pritiskom da udovolji zahtevima prima sve i svasta ne postujuci svoja pravila i propise. Doduse, to se radi i kod prijema muskaraca, ali kod zena je ociglednije, pa ide dotle da se koleginica  plasi mraka pa je skinu sa straze...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4464 on: September 17, 2017, 08:59:20 pm »

@micha, ne znam da li si mislio na mene, ali ja nikako ne podržavam te kvazi postulate o rodnoj ravnopravnosti i ostale gluposti. Napisah već da vrlo malo žena može proći selekciju za vojnika, a naročito za rad u teškom i prljavom rodu kakav su OMJ. Ako Dajana može da obavi sve poslove oko tenka jednako kao i ostali muški članovi posade, nemam ništa protiv. Devojka deluje spremno, sportista je.


Međutim, postoji još jedan problem u vezi žena vojnika. Nije mali broj slučajeva da su se žene posle završenog školovanja i zasnivanja stalnog radnog odnosa u vojsci, odlučile na materinstvo. Svaka žena profesionalni vojnik mora da bude svesna posla kojim je odlučila da se bavi. Taj posao nosi i određena odricanja, naročito za žene. Ne može se dozvoliti da žena oficir ode na porodiljsko odmah po završetku školovanja. To je naročito problem u avijaciji. Velike pare se ulože u njihovo školovanje, troše se resursi veoma skupe tehnike, a onda se po preuzimanju prve dužnosti u jedinici, žena pilot odluči za materinstvo. To je nedopustivo. Materinstvo se mora odložiti sve dok je žena u aktivnom pilotskom statusu.

Isti problemi muče i ostale rodove vojske, ali sam pilotski poziv uzeo kao nejveći problem.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #4465 on: September 17, 2017, 09:50:12 pm »

Po zakonu R. Srbije poslodavac nema pravo da zenu uslovljava sa time da ne sme da ostane u drugom stanju, a sa stopom nataliteta u Srbiji ne bi ni trebalo. Prosto pri napredovanju bi trebali da se vise vrednuju oni koji su aktivno radili na svom napredovanju nego oni koji nisu, pa makar to bilo i porodiljsko. Sto se pilota tice, to je makar lako, nema apsolutno nikakve racionalne potrebe da zena bude pilot, + 5 dana mesecno je neupotrebljiva za letenje, sto samo umanjuje njenu upotrebnu vrednost.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #4466 on: September 17, 2017, 10:46:50 pm »




   Nisam mislio na nekog posebno, jednostavno niko nije komentarisao pa sam pomislio da sam samo ja lud. U potonjim komentarima naših članova osećam ono što je jedan od glavnih aduta feministkinja: Muškarci ne daju da se dira u njihovo carstvo koje je vekovima bilo rezervisano samo za njih. A to nikako nije razlog ovakvim mišljenjima.

   Lično se slažem da žene treba da budu zastupljene i u oružanim snagama ali mislim da smo u to uleteli nepripremljeni. Iako će neko smatrati diskriminacijom trebalo bi jasno definisati koje dužnosti žene vojnici mogu da obavljaju a koje ne ili prosto striktno se pridržavati kriterijuma prilikom ocene sposobnosti bez gledanja kroz prste slabijem polu, što do sada nije bio slučaj. Ako koleginica može da nosi pancir i 30 kg opreme u patroli koja traje 12 sati i u kojoj se tako natovaren prelazi i po 30 km u planinskom predelu, nemam ništa protiv. Ali ne da joj ostatak tima nosi opremu, a i nju samu ponekad. Kandidatkinja koja ne može u ovako zahtevne rodove može itekako dobro raditi u logistici, informatici, pravnoj i finansijskoj službi ili nekom drugom obliku vojne službe, čak i da bude starešina i to još kako cenjen i poštovan na osnovu svoga rada i autoriteta stečenog u radu sa ljudima. Vojska bi od toga imala dvostruku dobit: dobila bi stručan kadar postavljen na odgovarajućem formacijskom mestu koji bi bio motivisan da radi i napreduje dok bi istovremeno zahtevna mesta u borbenim jedinicama bila popunjena muškarcima kojima to više leži.

   U svakom slučaju mišljenja sam da ženi na tenku nema mesta osim u logistici i to tehničkoj službi, isključivo zbog izuzetnog fizičkog naprezanja kojim su izloženi članovi posade tenka kao što je M-84.


Logged
User_007
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #4467 on: September 17, 2017, 10:47:26 pm »

Zamišljam situaciju, ovde ako se ne pokrve vozač i nišandžija zbog komandira Smiley . Zamislite tek tri žene u tenku Smiley . Malo šale, nemojte da zamerite.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4468 on: September 18, 2017, 07:11:06 am »

Dajana je sigurno snažnija od pola muškaraca, koje služe na tenku M84. Ako je sposobna ta radi sve poslove, onda može biti i žena u tenku. A ovo je još dobra promocija za oružane snage.

Inače se slažem, ako žena ne prođe fizične testove, ne može biti u posadi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4469 on: September 18, 2017, 09:58:40 am »

Zanimljiv članak o ženama u IDF... Ipak imaju malo više iskustava od nas sa ovih prostora u tom pogledu.

92% pozicija su jim otvorene, ali 8% borbenih pozicija nisu.

https://www.timesofisrael.com/armored-corps-to-remain-homogeneously-male/
Logged
Pages:  1 ... 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 [298] 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.