PALUBA
April 25, 2024, 11:17:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 [303] 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194751 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
upreiser
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 218


« Reply #4530 on: October 13, 2017, 10:53:50 pm »


   U Požegi je logistička baza pa tako ne možemo očekivati da sredstva koja se koriste za obuku i ima ih po nekoliko ili samo jedan komad budu u full stanju kao u kasarnama gde su stacionirani tenkovski bataljoni. Ovaj otvoreni dan je organizovan da se stanovništvo upozna sa delom jedinica stacioniranim u njihovoj sredini i na neki način promoviše vojni poziv. Tenk koji se koristi kao učilo ili je deo neke rezerve nije reprezent izgleda i stanja tehnike u čitavoj vojsci niti je to ova manifestacija trebala da prikaže. Kao ni otvoreni dan prošle godine u Smederevskoj Palanci gde su prikazani T-55 koji više nisu u operativnoj upotrebi, a provozani su da bi se okupljeni narod naročito deca oduševili. Njima uopšte nije važno što je tenk zarđao i što kloparaju gusenice niti to primećuju. Stoga ovaj put nema potrebe za detaljnom analizom fotografija i stručnim komentarima.


Tim gore! Iskreno ja sam mislio na prvu da se radi o nekom muzejskom postavu pred kasarnom. Pa se školarci naslikavaju na rashodovanoj tehnici.No onda vidim dva tenka u sl. stanu i BOV 20/3 u bliskom. Na žalost brojke na papiru su jedno, stanje u kasarnama je otprilike kao ne ovoj slici.
Opasno je i da se djeca veru po hrđavom željezu,mogao se neko i porezat pobrat kakvu infekciju usto.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4531 on: October 14, 2017, 09:54:44 pm »

Perković91 je tražio komentar za one slike onog jednog, jadnog, modifikovanog tenka M84.
Nije mi jasno kakav komentar treba, Tehnički ili neki drugi.

Dakle, kucnem ja po ploči aktivnog oklopa, kad ono prazna kutija, Kucnem po još nekoliko ploča, a ono sve odzvanjaju. Bio je tu jedan moj prijatelj, radnik SDRP-a, pitam ga ja šta je ovo, a on reče "Prevara". Šarena laža,  Bio je tu i jedan ugledni član palube. Ime žutom bojom. Samo se je smješkao. Slikali smo se ispred ovoga tenka.

Jadan je to tenk koji je napravljen da se nekome uzmu pare i nije imao drugu svrhu. Kuvajćani su vidjeli da je to jako skupo, ne govorim o rješenju, nego o njegovoj mogućoj prodaji SDRP-a Kuvajtu. Rješenje nije skupo, ali mu je cijena valika. Ima ovakvih rješenja, ali su puno jeftinija. Jeftinije je kupiti nekoliko tenkova T72 nego raditi jednu ovakvu modifikaciju. Ali opet bi bilo postavljeno pitanje gdje je raditi. U Velikoj Plani. Nemaju oni takve stručnjake koji bi uradili seriju ovakvih modifikacija.

SDRP je nudio čajevačke radio stanice po šest puta većoj cijeni nego što ih je Čajevac nudio SDRP-u. I na kraju ih nije prodao. I propao Čajevac. Koristio usluge bezobraznih trgovaca.

Tako i ova modifikacija. Beskrajno povećavana cijena da bi se svi ugradili.

Prije neku godinu je ista firma ponudila novu oblogu na topu tenka T72. Viđeno na sajmu naoružanja u Beogradu. Zaštitna obloga na topu. Iz nejasnih razloga. Ako tu oblogu nisu Rusi mjenjali 50 godina našao SDRP da to uradi. I šta su napravili. Povećali ljuljajuću i trzajuću masu topa. Doveli top u disbalans. Povećali opterećenje hidropojačavača. Na toj oblozi topa nema tragova korištenja, gađanja. Gledao sam kako se termoizolacioni limovi kidaju i krive kod gađanja iz topa. A to je samo tanki lim koji je stegnut obujmicom. Volio bih vidjeti kako bi se raspao ovaj SDRP-ov dodatak na top. Prodaju nešto što nikad nisu ispitali.

I jš uvijek se prikazuje ta jedna, jadna, modifikacija. Nije mi jasno zbog koga. Kuvajt je neće, Srbija nema para. Možda sad kad promijene Zakon o vojsci, ovih dana, pa SDRP dobije veća ovlaštenja, pa je uvale u Vojsku Srbije. Problem SDRP-a je taj što ne mogu da prodaju strancima ono što vojska njihove države ne želi da uvede u naoružanje.

Doduše, ima još jedna, jadna modifikacija tenka M84, I ona se prikazuje, Ali problem je u tome što ti koji su smišljali tu modifikaciju sjede čitav život u kancelariji i ponekad odu do Nikinaca. I to im je svo znanje o korištenju tenkova. Rat im je uvijek bio negdje daleko. A tenkovi se ne prave za prikazivanje po Sajmištu,nego za korištenje u ratnim uslovima. Gospodo, bio sam glavni i odgovorni za održavanje tenkova T72 i M84 za vrijeme rata. Znam šta se dešava sa tenkom u ratu. Gađao i bio pogođen. A ovi iz kancelarije izgleda nikad nisu bili u tenku. Jednom mi je jedan takav govorio."Pa neka vojska pazi". Baš ćeš da paziš kad ti na -20 stepeni C. pukne sleđena gusjenica, pa treba gda je popraviš. A ruke smrznute. Ili se okolo naokolo puca.

Zadnjih godina se u Srbiji radi na osvajanju svih dijelova tenka M84 u fabrikama u Srbiji. Dakle, sve domaće. A u ovome, jednom, jadnom, tenku skoro pa sve rusko ili bjelorusko, Nemaju čak ni svu dokumentaciju o ovome šta je ugrađeno.

Gađanje se odvija na sljedeći način. Dođu dva Rusa, spoje laptop u tenk, ubace nešto (nešto) gađa se, pogodi se, dođu dva Rusa, spoje laptop i urade nešto (nešto) i tenk je opet beskoristan.

I to se pokušava nekome prodati. Domaće snage.


Pozdrav

Vlado
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #4532 on: October 15, 2017, 01:24:21 am »

Reaktivni oklop prve generacije (Kontakt 1) je pun puncijat vazduha sam po sebi. Možda su zato odzvanjale?

K1 oklop je sam po sebi krajnje jednostavan za napraviti. Ako su se već cimali da naprave kutijice, zašto onda ne i ovo?

https://4.bp.blogspot.com/-sGtrIBFhx5M/VIgoPqoycBI/AAAAAAAABIk/u7p6a5tbjwQ/w862-h581-no/Container_with_elements_NII_Stali_003.jpg
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4533 on: October 15, 2017, 06:28:47 am »

Vidio sam puno puta ovakve kutije reaktivnog oklopa, pa im znam zvuk. Žao mi je što taj zvuk ne mogu da postavim na Palubi.

A i drugar koji je bio tu mi je rekao da su to prazne kutije, a da se radi na osvajanju reaktivnog oklopa, pa kad bude i ako bude....


Pozdrav

Vlado
Logged
perkovic91
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30


« Reply #4534 on: October 15, 2017, 09:28:16 am »

@ Vladimir Ivanović

Хвала за одговор. Аууу , па онда је СДПР још гора штеточина него што сам мислио... Просто ми памет стане кад читам те податке о активном оклопу и навлаци за топ... Са таквим "интегратором наменске индустрије" , нама не треба непријатељ...

Имам још једно питање , у вези оног тзв. "cage armor/slat armor" , што је неки "новитет" у односу на прошлогодиње излагање на сајму. Колико је то заиста ефикасно у реалним борбеним условима?

Поздрав
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4535 on: October 15, 2017, 10:07:48 am »

Pa ako su ga napravili u Siriji, ako se tamo pokazao dobro, pa ga napravili Rusi, malo modernizovali, pa probali u Siriji, što to ne bi bilo dobro.

Pa na Merkavi imaju lanci oko kupole koji vise sve do šasije. I to je neki kavez.

Neke stvari koje su se pokazale kao dobre samo treba iskopirati.

Pozdrav

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #4536 on: October 15, 2017, 07:44:58 pm »




   U Požegi je logistička baza pa tako ne možemo očekivati da sredstva koja se koriste za obuku i ima ih po nekoliko ili samo jedan komad budu u full stanju kao u kasarnama gde su stacionirani tenkovski bataljoni. Ovaj otvoreni dan je organizovan da se stanovništvo upozna sa delom jedinica stacioniranim u njihovoj sredini i na neki način promoviše vojni poziv. Tenk koji se koristi kao učilo ili je deo neke rezerve nije reprezent izgleda i stanja tehnike u čitavoj vojsci niti je to ova manifestacija trebala da prikaže. Kao ni otvoreni dan prošle godine u Smederevskoj Palanci gde su prikazani T-55 koji više nisu u operativnoj upotrebi, a provozani su da bi se okupljeni narod naročito deca oduševili. Njima uopšte nije važno što je tenk zarđao i što kloparaju gusenice niti to primećuju. Stoga ovaj put nema potrebe za detaljnom analizom fotografija i stručnim komentarima.




Мићо, то је највероватније тако како кажеш. Међутим, свака медијска промоција је пропаганда и ту се гледа длака у јајету, свидело се то некима или не. Ни у једној реклами за било коју ствар нећеш наћи да се види неисправан производ или неуредан објекат. Ако се рекламира на пример хлеб, он је увек свеж, рскав, као "са фотографије". То би и војни пропагандисти морали да схвате. Ако тенк није био репрезентативан онда није требао бити ни приказан, барем не у "гро плану" са свим детаљима. О томе треба да воде рачуна посебно они који каче службене слике на службене сајтове.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4537 on: October 15, 2017, 07:48:02 pm »

Pa ako su ga napravili u Siriji, ako se tamo pokazao dobro, pa ga napravili Rusi, malo modernizovali, pa probali u Siriji, što to ne bi bilo dobro.

Pa na Merkavi imaju lanci oko kupole koji vise sve do šasije. I to je neki kavez.

Neke stvari koje su se pokazale kao dobre samo treba iskopirati.

Pozdrav

Vlado

Ali svakako  svaki takav kavez mora praviti makar dobar majstor, sa dobrim alatom. Ako se "skarabudži" sigurno neće valjati.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4538 on: October 15, 2017, 08:05:31 pm »

Vidio sam puno puta ovakve kutije reaktivnog oklopa, pa im znam zvuk. Žao mi je što taj zvuk ne mogu da postavim na Palubi.

A i drugar koji je bio tu mi je rekao da su to prazne kutije, a da se radi na osvajanju reaktivnog oklopa, pa kad bude i ako bude....


Pozdrav

Vlado

A što bi iko donosio prava ubojna sredstva, odnosno reaktivni oklop, na sajam naoružanja otvoren i za civile?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4539 on: October 15, 2017, 09:25:46 pm »

Hoćeš da kažeš da taj reaktivni oklop može sam da eksplodira. Ako je to moguće, onda je to tek propast.

Potvrdu da su kutije prazne dao mi je prijatelj iz SDRP-a.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4540 on: October 16, 2017, 06:55:58 am »

Hoćeš da kažeš da taj reaktivni oklop može sam da eksplodira. Ako je to moguće, onda je to tek propast.

Ja nigde ne rekoh da to može da se desi, već rekoh zbog čega bi iko donosio prava ubojna sredstva na sajam gde ima i civila. Koliko ja znam to se kosi sa zakonom.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4541 on: October 16, 2017, 07:55:42 am »

To su ipak odbojna a ne ubojna sredstva Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4542 on: October 16, 2017, 10:49:53 am »

Hoćeš da kažeš da taj reaktivni oklop može sam da eksplodira. Ako je to moguće, onda je to tek propast.

Potvrdu da su kutije prazne dao mi je prijatelj iz SDRP-a.

Trebalo bi da je reaktivni oklop relativno inertan do trenutka pogotka, tj. da ne reaguje na direktne pogotke oružja kalibra 20mm i manjeg sa bilo koje udaljenosti. To je bio jedan od osnovnih zahteva u razvoju ERO "Kontakt", kako pišu ruski izvori. Time bi trebalo da ostaje neaktivan i na parčad najvećeg broja art. granata. Najnoviji ruski tenkovi imaju usavršeni ERO tipa "Relikt" i novije.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #4543 on: October 16, 2017, 10:55:35 am »

Deluje mi logično da se na prezentacijama neće ostaviti nikakvo eksplozivno sredstvo bogu na istinu eventualnim lopovima.

Sajmovi i priredbe su meka za navedene.
--------------------------------
A na neka imena ili prezimena, nema potrebe trošiti reči, poodavno.
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4544 on: October 18, 2017, 01:19:35 pm »

Тенк који је приказан у Пожеги кородирао је само на појединим местима на шаркама блатобрана и самим блатобраним и на још неким мање битним местима. Највећи проблем је што на делу топа око ејектора има мало корозије, али она је површинска. Унутрашњост тенка и његове компоненте су сасвим у реду, све ради. Свакако да су у активним четама тенкови у добром стању што се тиче корозије, али то је 13 тенкова. Поставља се питање шта се дешава са тенковима М84 у неактивним четама који су краткорочно конзервирани? Притом, морам нагласити да је ова конзервација делимична, нису заштићене правилно све компоненте, као и да је маса тенкова конзервирана а да им поједини делови и системи нису исправни. Да се поштују процедуре техничког прегледа свих система и делова на тенку, до оваквих случајева не би долазило. На жалост, ми који смо имали прилику да будемо сведоци томе, видели смо да се тенкови на неадекватан начин штите од корозије, тачније само се преко старог слоја фарбе наноси нови, без отклањања корозије, што је последица сталног убрзавања радова због "неке контроле".
Logged
Pages:  1 ... 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 [303] 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.