PALUBA
April 25, 2024, 05:33:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 [323] 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2194328 times)
 
0 Members and 8 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4830 on: February 03, 2018, 04:48:46 pm »

I jedna slika tenka (ovoga pozadi) koji neće ništa pogoditi kod gađanja, tj, pogodiće sve do daljine 100 metara. Preko toga teško.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 120566_52333289_M-84.jpg (29.39 KB, 720x960 - viewed 258 times.)
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #4831 on: February 04, 2018, 10:45:59 am »

Valjda će netko kao i za one IC farove vidjeti grešku? Trebali bi čitati pravila ili barem Vladine prijašnje objave na forumu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4832 on: February 04, 2018, 02:41:20 pm »

Komanda za obuku Oružanih snaga BiH, Manjača, trenažer za automat punjenja tenka M84. Popuna obrtnog transportera sa potkalibarnim zrnom, te automatska popuna topa sa istim.



Pozdrav

Vlado

  806008
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4833 on: February 07, 2018, 10:02:15 am »

Zna li ko o čemu se ovdje radi.
Novija verzija tenka M84A, vidi se upaljen motor, novi kumulativni štitnici itd.

Pošto je upaljen motor, tenku sa slike, najvjerojatnije se radi o nekom ispitivanju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

807657


* M84A noviji.jpg (30.35 KB, 564x423 - viewed 169 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4834 on: February 07, 2018, 10:40:48 am »


Vlado,
Pošto je na slici tenk sa kumulativnim štitnicima po modelu T-90, kao i sa ERO na kupoli (i verovatno na prednjoj gornjoj kosoj ploči) ja  mislim da je reč o onom jednom (ili nekoliko) modernizovanih tenkova M-84, uz pomoć Rusa pre nekoliko godina.

Pošto su na ovom tenku sa slike noviji osloni točkovi sa "6 paoka", možda uopšte i nije na slici M-84, već T-90!?

Pozdrav!
« Last Edit: February 07, 2018, 10:45:52 am by kumbor » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4835 on: February 07, 2018, 11:37:30 am »

То је овај тенк ако се не варам:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

торпедо011


* DSCN3795.JPG (397.96 KB, 1600x1200 - viewed 107 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4836 on: February 07, 2018, 11:41:56 am »



Između ta dva tenka ja vidim nekoliko razlika na kupoli, ali ne bih se upuštao u detalje koje ne poznajem dobro.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4837 on: February 07, 2018, 11:50:13 am »

Ја мислим да јесте:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN3788.JPG (398.79 KB, 1600x1200 - viewed 110 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4838 on: February 07, 2018, 01:12:52 pm »

Postoje dvije verzije modifikovanog M84 u Srbiji, i jedan modifikovani T72, odnosno, taj T72 ima neku oblogu na topu. Međutim, na toj oblozi se vidi da taj top sa tom oblogom nije gađao.

Ove dve modifikacije M84 su pokušaj da se nešto radi i da se nešto proda. Tu je prodaja cilj sama po sebi. Oni koji su pravili, projektovali, te modifikacije vidjeli su rat na malim ekranima i u nekim novinama. Naučni radovi o grijanju tople vode.

Vojska Srbije nije usvojila u naoružanje ove modifikacije. Sada su u Generalštab (ili negje tu, na visoko mjesto) postavili jednu osobu iz SDRP-a da progurava njihove projekte i fotošopove.

Pravo da vam kažem, ne bih ni ja nešto ovakvo usvojio. Ovo više ne liči na tenk, nego na skalameriju.

Ni jedna država gdje se prodaje neko naoružanje neće kupiti nešto što država porijekla nije usvojila u svoje naoružanje.

Pa tako ni Kuvajt nije kupio ovu modifikaciju.

Pošto se na ovoj slici koju sam postavio vidi da motor radi, interesovalo me je gdje se je taj tenk ispitivao, a dobio sam odgovor na drugoj strani da se je u pitanju 2010 godina, Pasuljanske livade.

Međutim, dopisujem se sa jednim prijateljem koji mi je napisao zanimljivu priču, te je prenosim (ono bitno)



....Ja sam inženjer hidrotehničar i živo sam posvetio radu na zaštiti vodotoka ali i vodosnavdevanju gradova ...

......Setih se, nečega i moram da ti ispričam... Tamo nekih 80 godina, bio sam i šef laboratorije za Geotehnku... A po hidraškoj linijij smo dost asaradjivali sa "FRAD"-om... Oko prečistača, ulja i mastii...Medjutim, ne jednom sstanku, oni se požale da niko ne može da im ispita granulemetrisjki sastav peska koji imaju...Moj (stari) prof, me pogleda i bez pitanja mi se obrati: E, kad nikone može (u Beogradu), evo Veljko može... Iskreno "prebacio mi je loptu" malo nefer, jer za tako sitan materijal ...postoje i odgovarajuće metode (prosejavnej, pa centrifuge itd..).. Ja pitam ljude (nisam imao pojma o kakvom pesku se radi): koliko je majsitnije zrno, ako se zna..Pa, kažu: oko 0,0015 mm Ok, probaću onda da ga "tretiram" kao glinu (ima tako sitna zrna) i metodom taloženja (Stoksov zakon) odredim i granulaciju. .Ja završim to, i dam nezvaničan (interni izveštaj)..Ljudi uporede sa svojim granulolemtriskim krivama i kažu: to je to, puno vam hvala..Naravno, ovo niti je bio poso niti sam im bilo šta tražio za to, više je bio izazov.... Kad, kasnije, kaže mi jedan kolega (Viobran) iz ~"Frada"..Znaš li šta si ono ispitivao..Ja rekoh, pa pesak.... E, to ti je pesak iz pustinje sa kojim mi testiramo filtete za vazdug za tenkove koji se prodaju Arapima... Ćuti, bolje što mi niste rekli a i što sam dao "nezvanični" izveštaj..Medju nama, bio sam mlad, ali sam se dosta uplašio, iako sa "stajao" iz rezultata!!!! Eto...JA "onako"...

Da..I ja sam shvatio problem, kada mi je kasnije rečeno o čemu se radi.... U to vreme, ne znam da li sada, vrlo dobre filtere (u svakomj pogledu) je radio "Frad" iz Aleksinca... D..Iskreno, nisam ni pitao, jer sam računao da su to "vojne stvari"...kao da li su uspeli da dobiju dobre rezlutate u sprečavanju prodora tih sitnih čestica, nikada nisam saznao. Ja sam bio šef Laboratorije za Geotehniku i kontrolisao materijal koji se ugradjuje u puteve, brane i tako... Tu, je, pored ostalih karakteristika bilo jako važan granulemetrisjki sastav... U Geotehnici se pod "prašinom" smatarju čestice veličine  0,06 do 0,002 mm, ispod toga su (po veličini) čestice gline....  Krupniji materijal (šljunak, pesak) se ispituje prosejavanjem, a granulometrisjki sastav gline (za nepropusna jezgra brane) kombinovanom metodom, prosejavanja i taloženja jako sitnih čestica (pa preko brzine taloženja, se odredjivai ukupa sadržaj čestica sitijih od ...mm)..  Ako nisu uspeli da "zadrže" ove vrlo fine čestice, ne čudi me da ceo posao nije uspeo (shvatajući problem).. Ipak moram da napomenem, da opvo moje ispitivanje (iako vrlo pažljivo i strogo "po protokolu" za sitne čestice) je bilo totalno nezvanično.... Koliko se sećam, moje "krive" su se (kada su oni uporedili) "poklapale" sa krivama koje su imali..E, sad.. Da li su uspeli da naprave tako dobre filtere i "zaustave" čestice a dozvole potrebnoj količini vazduha da prođe, zasta ne znam.. U to vreme smo (zajedno sa Fradom) radili na Naučnom projektu: Visokoefikasni prečistač ulja i masti.... Iskreno, veliko poverenje sam imao u tu našu industriju, pa mi je jako žao ako sve nije uspelo, mada ne verujem ni da su drugi prošli bolje, ali to valjda ti bolje znaš...


itd, itd


Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4839 on: February 07, 2018, 08:44:14 pm »

Postavio ja davno snimak iz jednog magacina na Youtube. Neprodane nišanske sprave za SUV tenka, kao i nišanska sprava za SUV tenka T72. To je ona sprava koja je bila u tenku T72 20642 koji je kasnije izrezan u Banja Luci.



Danas dobio upit gdje se ovo nalazi. Izgleda da nekom treba.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4840 on: February 07, 2018, 10:08:43 pm »


Ја сам покушао да одговорим на Владово питање ну вези прве постављене слике. Тај први тенк има СМБ боју, а следећи је маскирно обојен. Детаљи на куполи нису исти, или је други угао снимања, ја не знам. Нешто ту не штима. Не личи ми на исти тенк. Маскирно обојени - шарени, има старији тип точкова, а овај први горе новији. А још фале они шарнири и она кутија неког уређајана врху. Не разумем се у тенкитје, понешто знам, што је општепознато. Имам око да распознам неке новотарије, ако се добро виде, али нит` знам шта је, нити чему служи, нити да ли је то добро, исправно, или штагод било!
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #4841 on: February 08, 2018, 01:45:00 am »

Postavio ja davno snimak iz jednog magacina na Youtube. Neprodane nišanske sprave za SUV tenka, kao i nišanska sprava za SUV tenka T72. To je ona sprava koja je bila u tenku T72 20642 koji je kasnije izrezan u Banja Luci.



Danas dobio upit gdje se ovo nalazi. Izgleda da nekom treba.

Pozdrav

Vlado

Eno i TPD-K1 ispod police.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4842 on: February 08, 2018, 06:34:29 am »


Ја сам покушао да одговорим на Владово питање ну вези прве постављене слике. Тај први тенк има СМБ боју, а следећи је маскирно обојен. Детаљи на куполи нису исти, или је други угао снимања, ја не знам. Нешто ту не штима. Не личи ми на исти тенк


Radi se o istom tenku tj. o tenku M-84AB1. Prva slika gde je tenk u SMB je uslikana sa početka rada na njemu, dok je ova u maskirnoj šemi uslikana u skorije vreme. Vremenom su se menjali uređaji ugrađeni na kupoli, pa otuda i razlike.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4843 on: February 08, 2018, 08:18:56 am »

Postavio ja davno snimak iz jednog magacina na Youtube. Neprodane nišanske sprave za SUV tenka, kao i nišanska sprava za SUV tenka T72. To je ona sprava koja je bila u tenku T72 20642 koji je kasnije izrezan u Banja Luci.



Danas dobio upit gdje se ovo nalazi. Izgleda da nekom treba.

Pozdrav

Vlado

Eno i TPD-K1 ispod police.

Ispod police je TPD-K1, a u sredini sobe je nišanska sprava veoma slična sa vanjskim, ugradbenim kotama sa TPD-K1.


Postoji SUV za tenk T72, a zasnovan na SUV M84. Ono što se vidi, a što je slično TPD-K1, (za one koji ne znaju TPD-K1 je nišanska sprava za tenk T72, nasljednik nišanske sprave TPD-K49) to je nišanska sprava za SUV T72. Dnevna nišanska sprava od SUV T72. Ugrađuju se u otvore na kupoli tenka T72.

Sad sam na poslu, ali kući imam sliku noćne nišanske sprave za tenk T72, pa ću je postaviti ovdje kad dođem kući.

Glavna razlika između nišanskih sprava TPD-K1 i TPD-K49 za tenkove T72 je u laserskom daljinomjeru, odnosno TPD-K1 ima laserski daljinomjer.

Ova nišanska sprava koja se vidi je bila ugrađena u tenk T72 20642, te je kasnije izvađena, a tenk je izrezan naredbom SFOR-a.

Za ovaj SUV T72 bio je potpisan ugovor na 60.000.000 dolara, ali je rat sve pokvario. A bila je i prezentacija tog sistema u nekoliko arapskih zemalja.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: February 08, 2018, 08:26:55 am by Vladimir Ivanović » Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4844 on: February 08, 2018, 09:48:18 am »


Ја сам покушао да одговорим на Владово питање ну вези прве постављене слике. Тај први тенк има СМБ боју, а следећи је маскирно обојен. Детаљи на куполи нису исти, или је други угао снимања, ја не знам. Нешто ту не штима. Не личи ми на исти тенк


Radi se o istom tenku tj. o tenku M-84AB1. Prva slika gde je tenk u SMB je uslikana sa početka rada na njemu, dok je ova u maskirnoj šemi uslikana u skorije vreme. Vremenom su se menjali uređaji ugrađeni na kupoli, pa otuda i razlike.

Моје фотографије су са сајма ПАРТНЕР 2017. Поставићу их још када будем дошао до другог компјутера. Знао сам да се ради о истом тенку.
Logged
Pages:  1 ... 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 [323] 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.