PALUBA
April 26, 2024, 07:21:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 [325] 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2196214 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4860 on: February 09, 2018, 04:53:27 pm »

Vlado, multiplikator se podmazuje sistemom za podmazivnje transmisije. Nema posebnog ulja koje se sipa u multiplikator.

Kako čuo, tako prenio. Možda je greška u prevodu.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4861 on: February 09, 2018, 07:01:02 pm »

Kapaciteti po projektu Kapela bili su projektovani na bazi 120-150 jedinica godišnje i za to su odobrena sredstva za opremu i alate.
Sve te forumske priče o više hiljada izvezenih motora multiplikatora itd su bez realnog osnova.
Niko od komponentaša  nije nešto ozbiljno zaradio izvozeći kompnente jer su ruske cene bile dosta niže od naših.

Naš multiplikator nije bio tako kvalitetan pa smo odma na početku proizvodnje na montaži uveli dodatno ispitivanje zbog otkaza koji su se kasnije manifestovali.
Zbog smeštaja u tenku pristup multiplikatoru je komplikovan pa je otklanjanje kvarova dug proces.
Dobar deo komponenata za multiplikator rađen je u Srbiji pa je 14 oktobar bez problema 90-ti osvojio proizvodnju multiplikatora.

Parametri za upoređivanje kvaliteta i pouzdanosti za komponentaše bili su orginalni ruski delovi koje smo dostavili iz ĐĐ nakon rasklapanja prva dva tenka pristigla iz SSSR-a.
Mi smo imali novije mašine pa se moglo raditi u užim tolerancijama što je uglavnom dovodilo do smanjenja količine regulacioni podmetača bez naekog uticaja na kvalitet.
Kvalitet i pouzdanost orginalnih delova je bio na zavidnom nivou a mi smo se samo približili tome.
Prema rečima ruskog instruktora 82 god jedino je PPT za njih radila razvodne mehanizme pre početka za naše potrebe.

Priča da su proizvođači komponenata trčkarali po kasarnama radi otklanjanja kvarova ne pije vodu.
Procedura je bila jasna.
Servisiranje je obavljala servisna ekipa ĐĐ (prvih 6 meseci sam vodio pogon profilaktike i servisnu ekipu ukupno oko 86 majstora).
U garantnom roku kad bi locirali kvar po potrebi zvali bi smo proizvođača agregata da na licu mesta potvrdimo neispravnost skidali komponentu ugradili novu a neispravnu vraćali na doradu.
Većina agregata u tenku je teško pristupačna za proizvođače da bi se oni bavili servisiranjem na licu mesta.
Servisna služba ĐĐ je kasnije odvojena kao posebna celina i imala je stručne majstore za sve oblasti.

Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #4862 on: February 09, 2018, 09:18:51 pm »

U Skopju je 1990 ili početkom 1991 godine došlo do otkaza motora, nešto se odvojilo i probilo karter motora no odmah po prekidu rada motora tenk je zapečačen i nitko nije smio otvarati tenk do dolaska ekipe iz ĐĐ.

Multiplikator se podmazuje sustavom za hidrauličko upravljanje i podmazivanje transmisije. Na multiplikatoru se iz tog sustava dodatno podmazuje kompresor stlačenog zraka i osigurava rad SG u režimu generatora.



* 46.JPG (90.99 KB, 956x719 - viewed 59 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4863 on: February 11, 2018, 06:18:56 pm »

Interesantna slika sa MORH-ove stranice.
Možda netko može objasniti o čemu se radi.

Foto: HVU/ M. Sever

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* 1hvu_10022018_09.jpg (439.47 KB, 1200x770 - viewed 104 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4864 on: February 11, 2018, 07:47:21 pm »

Starter (elektropokretač) - Generator. Funkcija mu je proizvodnja električne energije napona oko 27-28 V u režimu generatora (snaga generatora je 10 KW), dok u režimu elektropokretača ima snagu od 19 KW pri naponu od 48 V i u tom režimu je namenjen za pomoćno startovanje motora. Glavno startovanje motora se izvodi sabijenim vazduhom.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4865 on: February 11, 2018, 07:58:02 pm »


Реактивни оклоп и додатна камера на поклопцу изнад командировог места



Na slici nije kamera, već optika daljinski upravljivog NSV-a. Optika ima oznaku PZU-7 http://www.army-guide.com/rus/product202.html


Na ovoj slici se može videti iz unutrašnjosti tenka T-90. U prvom planu je komandirova nišansko-osmatračka sprava TKN-4S, dok se sa leve strane vidi okular sprave PZU-7



Хвала ти. Нисам знао за то. Видим да не постоји код тенкова М-84 већ да је нека новост.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4866 on: February 11, 2018, 08:06:29 pm »

Opet o simulatoru.

--------------------------------------------------------------

Ovo je simulator na kome će se obučavati srpski tenkisti
Marko Tašković   11.02.2018.

Rad na simulatoru tenka M-84, najnovijem zajedničkom projektu Vojnotehničkog instituta i IMP - Računarskih sistema, ulazi u završnu fazu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šta će simulator značiti za osposobljenost naših tenkista, koliko će para uštedeti, ali i kako praktično radi prvi su imali prilike da se upoznaju reporteri “Blica”. Na simulatoru je funkcija vozača u potpunosti završena, a preostalo je da se usavrši borbeno odeljenje gde sede nišandžija i komandir tenka. Ipak, taj hendikep, fotoreporter “Blica” koji je sedeo za nišanom je neutralisao iz mesta, bolje reći, ko iz topa. Meta u obliku neprijateljskog guseničara na jednom od tri monitora komandira raspršila se iz prvog pokušaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Bravo, mnogo njih je probalo, ali malo njih je uspelo iz prve da pogodi cilj - dobio je odmah pohvale bivši tenkista, a sadašnji fotoreporter.

Četiri godine rada

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj trenažer za obuku posade tenka (TOPOT) već skoro četiri godine nastaje u prostoriji od svega dvadesetak kvadrata Instituta “Mihajlo Pupin”. Sa realnim guseničarom poistovećuju ga iskusni i daroviti inženjeri. Odmah do vrata pruža se kabina gde sedi vozač tenka, na sredini sobe je umreženi kompjuter sa tri monitora za kojim je komandir ili instruktor vežbe i konačno, do prozora je smešten borbeni deo sa opremom nišandžije. Svi ti delovi su naravno kompjuterski povezani u jednu celinu - tenk.

- Sledeća meta nam je hamer - dao je novi zadatak inženjer Bojan Šmidling u ulozi komandira.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na ekranu je jednim hicem nestala kuća, a drugim, nekoliko sekundi kasnije, i američko vojno vozilo.

- Promenio sam na punjaču topa potkalibarsku u kumulativnu granatu, ali nisam to uradio i na sistemu za upravljanje vatrom. Zato sam prvo pogodio kuću. Čim sam to ispravio pogodio sam cilj - pokazao je zavidno znanje nišandžija zarobljen u telu fotoreportera.

Šest brzina i rikverc

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pošto je kolega pogodio sve ciljeve, bio je red i na novinara, u ovom slučaju pre svega civilnog vojnika sa petnaestogodišnjom vozačkom dozvolom B kategorije, da iskaže svoje umeće.

- Uđite slobodno, slično je kao kad vozite automobil -
otvorio je “komandir” zeleni poklopac kabine u kojoj se naziralo samo sedište.

- Pritisnite srednju pedalu, da biste odblokirali kočnicu. Ne vidite je. Evo, upaliću vam svetlo u kabini - bio je predusretljiv Šmidling, kao instruktor vožnje na prvom času u auto-školi. I zaista, pod svetiljkom jasno su se nazirale auto-komande na podu: i kočnica i kvačilo i gas. Bio je i menjač tu, sa svih šest brzina i rikvercom. Jedino je falio volan.

- Kada hoćete da skrenete desno povucite desnu ručicu, kad hoćete da skrenete levo - povucite levu. Samo sad pritisnite gas - bile su instuktorske reči prosvetljenja. Sve je izgledalo toliko jednostavno da tenk može da se vozi, maltene, bez gledanja. Naročito kad vozač ima više od 190 centimetara i kad shvati da treba dobrano da se pogrbi ne bi li video kuda ide kroz otvor upola manji od retrovizora na kolima.

- Ne možete napred, morate u rikverc da biste izbegli zid. Morate sad da smanjujete jednu po jednu brzinu da biste stigli do rikverca. Sad pritisnite gas. Kad vam se upali crveno svetlo to znači da postoji opasnost od prepreke - nabrojao nam je Šmidling praktično sve greške, ispostavilo se, još zelenog vozača tenka.

Impresivan utisak

Ipak, utisak posle ovog iskustva bio je impresivan. Grafički prikaz puteva, livada, brda i dolina pred gusenicama tenka, realniji je nego na najsavremenijim igricama. Koristeći matematičke modele i softver virtuelne realnosti, naši inženjeri posadu simulatora tenka mogu da stave u različite vremenske uslove: noć, magla, kiša... Moguće je menjati raspored meta, kojom će se brzinom kretati...

Simulator će se brzo isplatiti

- Uradili smo oko pola posla na simulatoru, za nastavak radova čekamo novac od Vojnotehničkog instituta. Iako simulator, u zavisnosti od konfiguracije, može da košta skoro koliko i sam tenk, isplatiće se već za nekoliko meseci eksploatacije, jer su ogromne uštede u gorivu i municiji, kao i u indirektnim troškovima logistike i habanja originalnog sredstva. Primera radi, tenk za sat vremena može da potroši više od 200 litara goriva, a granata košta najmanje 500 evra, da ne pominjemo ostale troškove. Treba istaći da smisao simulatora ipak nije samo ušteda već i kvalitetna početna obuka posade tenka i redovni trening iskusnih posada. U veoma bliskoj budućnosti, te posade će sadejstvovati u borbi ili će učestvovati u borbama na različitim stranama u virtuelnom svetu - objašnjava Siniša Marinković, zamenik direktora IMP - Računarski sistemi.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (28.05 KB, 470x311 - viewed 67 times.)

* 002.jpg (25.92 KB, 470x311 - viewed 49 times.)

* 003.jpg (32.7 KB, 470x311 - viewed 49 times.)

* 004.jpg (22.58 KB, 470x313 - viewed 47 times.)

* 005.jpg (5.89 KB, 470x313 - viewed 57 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4867 on: February 11, 2018, 10:22:16 pm »

Šta mogu reći o ovome trenažeru sam rekao.

A šta kaže jedan oficir sa Vojne akademije:

Hvala...sve je ovo meni jko dobro poznato....uključen bio u pokušaje razvoja ovog simulatora dok nisam popizdio od diletantizma ovog gos. potpukovnika na snimcima...Vlado, taj veze nema...a jbg on se pita i onda bude ovo kako bude...stare boljke

Nažalost, na VA ostao samo presek T-72...ako mi veruješ, sramota me da pišem ovo tamo u komentarima...trenažera automata imamo 2, ali nijedan nije na VA, a trenažer SUVa samo sa upravljačkim delovima sistema...1 kom. Koliko vidim, taj tu ima i izvršne uredjaje (govori o trenažeru sa Manjače, ovo sam ja dodao)

ovaj trenažer je čisto bacanje para i ništa više. nema osnovnu namjenu.

Apsolutno tačno...a ideja ljudi poput ovog nesrećnika je da na tome uštede i moto sate i projektile...kad sam rekao da to ne može i da pričaju gluposti, prekinuli smo saradnju,


ovo što je napravljeno je najobičnija videoigrica gdje je konzola KBN i ništa više. I to neko izgleda da će skupo da proda.

Dio teksta u dopisivanju sam izbacio.

Pozdrav

Vlado
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #4868 on: February 12, 2018, 02:26:34 pm »

Izraelski portal donosi vijest o nadogradnji hrvatskih M-84 sa njihovim borbenim stanicama

http://www.israeldefense.co.il/en/node/33033



« Last Edit: February 12, 2018, 10:03:31 pm by Milan (longtrip), Reason: izvinjavam se, slučajno sam pritisnuo opciju izmene posta » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4869 on: February 12, 2018, 10:05:41 pm »

Ruski izvori navode da će ta modifikacija biti nadogradnja bojevog modula Samson RCWS proizvođača Rafael. Najverovatnoje 12,7mm

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bdpNhE2o1tw.jpg (177.48 KB, 920x614 - viewed 61 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #4870 on: February 12, 2018, 10:47:27 pm »

Croatia's Upgraded M-84 MBT Could Include Rafael's Samson RCWS

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #4871 on: February 12, 2018, 11:25:53 pm »

Croatia's Upgraded M-84 MBT Could Include Rafael's Samson RCWS

poz.

Verovatno igra gluvih telefona. Prvo sam pročitao vest sa linka iznad, a zatim ovu na ruskom. Oni se pozivaju na nekakve hrvatske izvore , kao da je to svršena stvar.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4872 on: February 13, 2018, 10:53:12 am »

Prije neki dan sam pisao o jednom mom videu koji sam objavio na Youtube, a gdje se vidi 28 nišanskih sprava DNNS, nišanska sprava, originalna, od tenka T72, (izvađena sa tenka T72 reg. broj 20642) kao i nišanska sprava, dnevna, za SUV T72. Juče sam snimio i noćnu nišansku spravu za SUV T72 u jednom vojnom magacinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


To je bilo na ovome tenku T72 reg. broj 20642. Snimci tenka su sa Manjače pored Banja Luke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* WP_20180212_11_45_45_Pro.jpg (405.52 KB, 2000x1126 - viewed 69 times.)

* WP_20180212_11_46_02_Pro.jpg (1252.51 KB, 3553x2000 - viewed 68 times.)

* 20642 2.jpg (228.78 KB, 1500x1097 - viewed 80 times.)

* 20642.jpg (202.49 KB, 1500x660 - viewed 76 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4873 on: February 18, 2018, 07:07:54 pm »

Jedna slika od prije neki dan iz Đure Đakovića.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* M84.jpg (71.57 KB, 540x960 - viewed 215 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #4874 on: February 18, 2018, 07:45:01 pm »

Farbara..?
Ic far  Roll Eyes
Logged
Pages:  1 ... 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 [325] 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.