PALUBA
April 20, 2024, 06:08:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 [327] 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2187042 times)
 
0 Members and 12 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #4890 on: February 22, 2018, 09:02:06 pm »

Quote
Nedavno sam u jednom vojnom magacinu našao kompletnu elektroniku za čitavu seriju tenkova M84 za nemogućnost kupljenja zemlje u top i, naravno, pokupio sve i odnio kući. Nema džabe ni kod stare babe.

Чекај, ако нико није прихватио твоју понуду одакле онда та твоја електроника у војном магацину? Биће да си им га ти дао и уградио. А онда питање зашто си то уопште урадио?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #4891 on: February 22, 2018, 09:58:31 pm »




   Prethodne postove treba shvatiti kao šalu starih poznanika sa foruma u vezi Vladinog nastojanja da unapredi stanje tehnike i uvede modifikacije u domaci tenk.

   Ja bih se osvrnuo na stari snimak iz emisije Dozvolite od pre par godina. Tenk na snimku nije mogao da zahvati zemlju topom prilikom taktičke obuke iz prostog razloga što je imao navlaku na ustima cevi. A i da je zahvatio ne bi bilo štete zato što se tada nije gađalo topom jer navedeni poligon nije namenjen za bojeva gađanja niti je bila izuzeta municija. A do izlaska na poligon Pasuljanske Livade cev se čisti bar 10 puta...

   Što se tiče hidraulike azimuta očigledno je u pitanju delimična ispravnost koja je ubrzo bila otklonjena a što je Vlado odlično primetio.

   U pravu je i što se tiče trenazera, ali samo delimično. Zaista je u pitanju trenazer automata punjača koji je modifikovan tako da su mu dodati elementi SUV-a, uključujući i nišansku spravu pa se koristi i za obuku u gađanju s ograničenjem pošto se kupola ne moze okretati.




   
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4892 on: February 22, 2018, 11:59:13 pm »

Quote
Nedavno sam u jednom vojnom magacinu našao kompletnu elektroniku za čitavu seriju tenkova M84 za nemogućnost kupljenja zemlje u top i, naravno, pokupio sve i odnio kući. Nema džabe ni kod stare babe.

Чекај, ако нико није прихватио твоју понуду одакле онда та твоја електроника у војном магацину? Биће да си им га ти дао и уградио. А онда питање зашто си то уопште урадио?

Kad ste vas dvojica spomenuli ovo što sam napisao moram da vam odgovorim.

U ljeto 1995 godine smo radili ispitivanje tenka T85-III u Pakistanu. Sa SUV-om od tenka M84, prerađenim za kineski tenk. U toku ispitivanja su Pakistanci tražili da li možemo da uradimo nešto da onemogućimo ulazak zemlje u top prilikom prelaska preko neravnog terena. I nakon pola sata crtanja šema, uspješnih i neuspješnih, (to smo radili nas dvojica, ja i moj prijatelj sa kojim sam obišao svijet, već sam o njemu pisao, prvi stranac koji je ušao, u tada još uvijek veliku tajnu u Merkavu IV u izraelskoj firmi Elbit, jer su htjeli naš SUV, ali o Izraelu se ne smije ništa pisati) napravili smo kompilaciju dvije šeme i napravili dobru šemu. Sat, dva rada sa lemilicom, proba i ispalo je da smo to dobro napravili.

Kad smo se vratili kući to smo zaveli u dokumentaciju, napravili rješenja koja se rade u fabrici, razradili tehnologiju, izradili sve na paosu, onako kako treba. Tu smo dodali još neku elektroniku, malo hardvera itd.

Kad sam bio u Kuvajtu, tu smo modifikaciju ponudili Kuvajtu, te sam tražio da mi se pošalje šema, novi softver, novi kablovi, mehaničke pozicije itd. Sve spakovano, zapakovano, meni na ruke. Bez usputnog otvaranja. Pošto nikom nije prodato, to je još uvijek fabrička tajna. Mjesec dana nakon toga u moj stan dolazi Krsta Grujović, šef ekipe u Kuvajtu, otvara vrata napola i ubacuje mi kovertu, onu veliku žutu, otvorenu, i reče da mi je nešto došlo iz Čajevca. Pitam ga zašto je koverta otvorena, ali on bukvalno bježi. Kasnije saznajem da je kovertu donio jedan radnik iz TRZ Čačak, a koji je došao u Kuvajt prije pet, šest dana. Ali on reče da je donio zatvorenu kovertu i predao je u predstavništvo SDPR-a, jer nije znao gdje ja živim. Inače me je znao, jer sam mu 1991 godine držao nastavu iz tenka M84 u TRZ Čačak.

Odlazim sutradan u jednu kopirnicu u centru Kuvajta, u blizini predstavništva SDPR-a, a čije usluge koristi SDPR, i pitam ih da mi iskopiraju šeme (veliki formati na ozalitu), a radnik u kopirnici me pita da li to hoću da ih ponovo kopiram. Takav sam odgovor i očekivao. Dakle, neko iz SDPR-a je ovo već iskopirao.

Nekoliko dana radim u radionici i završavam izmjenu šema, hardvera, softvera i mehanike. Već sam pisao na Palubi o ovom softveru. Dok smo radili u Kini, nakon završetka radnog dana, naveče oko deset idemo u hotel i ujutru u osam dolazimo ponovo u fabriku tenkova. Međutim, svako jutro primjećujem da tenk nije onakav kakvog smo ga naveče ostavili. To mi je bilo sumnjivo. Neko je nakon našeg rada, kad mi odemo naveče u hotel nešto radio sa tenkom. Za nekoliko dana sam se vratio kući, tražim od softveraša da mi napravi izmjenu softvera tako da broji broj opaljenja, za svako zrno pojedinačno, vrijeme rada sistema, vrijeme uključenja i vrijeme isključenja, podatke o zadnjih deset opaljenja, tačno vrijeme opaljenja, daljina, vrsta municije itd, itd. Imam negdje zapisao to sve, ali se više ne sjećam svih detalja.

Nakon sedam dana se vraćam u Kinu i te izmjene ugrađujem u tenk. Normalno, Kinezima nisam ništa rekao o tome.  I svako jutro vidim da je tenk imao burnu noć. I svako jutro zapisujem šta se je desilo tu noć.
Nakon desetak dana na jednom sastanku te sve podatke o noćnom životu tenka predočavam kineskoj delegaciji. Oni su se normalno pravili blesavi, ali su od mene tražili da im objasnim kako sam došao do tih podataka. I tada sam počeo koristiti šeme sa namjernom greškom. Ako bi ih neko iskopirao.

Isto tako u Kuvajtu. Kad završi radno vrijeme sat dva nakon toga neko je danima čačkao po sistemu koji sam pripremao za prikaz Kuvajćanima. Kuvajćani nisu o tome još imali pojma, a samo se je još jedan iz naše ekipe razumio u SUV, izuzev nas dvojice iz Čajevca (mene i ovoga što je bio u Merkavi IV). Održavao je SUV prije nego smo mi došli i ostavio mi je punu radionicu neispravnih dijelova, a koju smo rasčistili, popravili za nekoliko dana rada.

Normalno, znali smo ko čačka i ko mu je to naredio, ali smo se pravili blesavi.

Ugrađujem to sve u tenk, radimo prikaz pred Kuvajćanima, ali nismo dobili njihov odgovor. Nakon nekoliko dana to sve demontiramo iz tenka. Nije bilo nikakvog odgovora. Izgleda da su znali da će Kuvajt uskoro prekinuti ugovor sa SDPR-om.

Uskoro sve to vraćam u Banja Luku. Po povratku iz Kuvajta opet mjenjam šemu i pravim svu tu izmjenu takvom da se može uraditi (ugraditi) u kasarni bez nošenja dijelova SUV-a u Čajevac. Nema metalurških radova, bušenje, glodanje itd. Samo žice, elektronika i EEPROM-i sa novim softverom. Sve se sada može završiti i ugraditi za jedan dan u kasarni. Otprilike osam radnih sati za ugradnju u tenk, plus dijelovi koje smo prethodno napravili.

Tu modifikaciju nudimo 1999 godine Vojsci SRJ. Dobijamo odgovor da smo mi (BIH, Republika Srpska) za njih strana država i da se više ne mogu tako kupovati dijelovi od strane države.

Nekoliko dana nakon toga, a najviše zbog toga, dajem otkaz i napuštam firmu. Čajevac, moj dio je otišao u stečaj 2007 godine.

Šta se je radilo za vrijeme nakon što sam napustio staru firmu, ne znam. Za koga se je to pravilo, takođe ne znam. Samo znam da sam vidio hardver te modifikacije u jednom vojnom magacinu, te sam to sve pokupio i odnio kući.

Neko će da prepozna šta je ovdje modifikovano.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado

PS
Šeme koje su kopirali ovi iz SDPR-a imaju namjernu grešku. Za slučaj neovlaštenog kopiranja. Ispod sastavnice crteža ima jedna kratka linija. Oznaka da je šema namjerno izmjenjena zbog slučaja krađe.


* komandna tabla racunara, modifikovana, arapska verzija.jpg (117.54 KB, 965x544 - viewed 87 times.)

* kutija K1-M, modifikovana, elektromagnet opaljenja mitraljeza 6P5, dva davaca brzine po pravcu.jpg (185.94 KB, 1000x661 - viewed 84 times.)

* Simulator tenka, Kuvajt.jpg (186.83 KB, 1050x704 - viewed 87 times.)

* sistem u test režimu.jpg (189.02 KB, 1000x655 - viewed 66 times.)

* radionica Kuvajt, test konfiguracija.jpg (180.96 KB, 1100x738 - viewed 86 times.)

* izrada simulatora.jpg (194.99 KB, 1185x785 - viewed 101 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4893 on: February 23, 2018, 11:34:36 am »

Pripadnici Hrvatske ratne mornarice (HRM) i Hrvatske kopnene vojske (HKoV) od 19. do 22. veljače 2018. proveli su u vojarni „Admiral flote Sveto Letica-Barba“ i Kaštelanskom zaljevu metodsko-pokaznu vježbu „Ukrcaj tenkova i borbenih vozila pješaštva (BVP) na brodove HRM-a“. Vježba se provodila u dnevnim i noćnim uvjetima.

Više u temi: Vojne vježbe HRM

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fotografije: Flotila HRM, osrh.hr


* 20180220_104011.jpg (457.69 KB, 1311x896 - viewed 149 times.)

* IMG-20180220-WA0016.jpg (259.76 KB, 1599x1200 - viewed 98 times.)

* IMG_2048.jpg (346.24 KB, 1200x900 - viewed 88 times.)

* IMG_2150.jpg (162.85 KB, 1200x900 - viewed 86 times.)
« Last Edit: February 23, 2018, 02:46:08 pm by leut » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4894 on: February 23, 2018, 12:26:37 pm »

Zar nešto slično nije bilo prošle godine.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4895 on: February 23, 2018, 02:44:46 pm »

Zar nešto slično nije bilo prošle godine.

Bilo je i prošle i pretprošle godine. O vježbi održanoj 2016. smo pisali na Palubi, dok o prošlogodišnjoj nije bilo riječi.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4896 on: February 23, 2018, 04:08:49 pm »




   Prethodne postove treba shvatiti kao šalu starih poznanika sa foruma u vezi Vladinog nastojanja da unapredi stanje tehnike i uvede modifikacije u domaci tenk.

   Ja bih se osvrnuo na stari snimak iz emisije Dozvolite od pre par godina. Tenk na snimku nije mogao da zahvati zemlju topom prilikom taktičke obuke iz prostog razloga što je imao navlaku na ustima cevi. A i da je zahvatio ne bi bilo štete zato što se tada nije gađalo topom jer navedeni poligon nije namenjen za bojeva gađanja niti je bila izuzeta municija. A do izlaska na poligon Pasuljanske Livade cev se čisti bar 10 puta...

   Što se tiče hidraulike azimuta očigledno je u pitanju delimična ispravnost koja je ubrzo bila otklonjena a što je Vlado odlično primetio.

   U pravu je i što se tiče trenazera, ali samo delimično. Zaista je u pitanju trenazer automata punjača koji je modifikovan tako da su mu dodati elementi SUV-a, uključujući i nišansku spravu pa se koristi i za obuku u gađanju s ograničenjem pošto se kupola ne moze okretati.
   

А је л може то све да се избегне ако би се купола заротирала за 180 степени и тако тенк возио до ватреног положаја барем у мирнодопским условима на полигону?
Logged
DrDoca
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #4897 on: February 23, 2018, 05:26:49 pm »

Na slici simulatora tenka je predpostavljam kutija K1 povezana na elektroniku-simulator za ispitivanje njegove ispravnosti? Da li istom moze se utvrditi sta ne radi na SUVu,i da li sem te prikazane postoji jos koja fabricka ili je to vase majstorsko resenje?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4898 on: February 23, 2018, 08:45:57 pm »

Na slici simulatora tenka je predpostavljam kutija K1 povezana na elektroniku-simulator za ispitivanje njegove ispravnosti? Da li istom moze se utvrditi sta ne radi na SUVu,i da li sem te prikazane postoji jos koja fabricka ili je to vase majstorsko resenje?

Pa simulator sam  pravio da bih mogao da ispitujem pojedine dijelove SUV-a.

Dolaskom u Kuvajt našao sam jako puno dijelova SUV-a koji su bili označeni kao neispravni. Nije bilo načina da ih ispitam u radionici, pa sam morao da napravim radionicu sa uslovima za popravku. Žiroskop i nišanska sprava se mogu otvoriti isključivo u uslovima "bijele sobe". To nisam mogao napraviti, ali sam makar pokušao približiti uslove. Stavljam prag na vrata radionice, a na prag stavljam filc, onaj koji ide na akumulatore tenka. Oko vrata filc, a na prozore stavljam zaptivni materijal. Od sanduka municije i zidarskih oplata pravim radne stolove. Od elektronike koju sam nalazio po pustinji, uništenih vozila, dijelova tenkova T55 itd pokušavam napraviti potrebnu elektroniku. Pravim izvor napajanja 26 volti, punjač akumulatora, i od skupljenih dijelova , na osnovu toga što imam dijeova hardvera, crtam šemu za simulator tenka. Inače se prvo crta šema, pa se skuplja materijal za izradu, a ja sam morao raditi naopačke. Na osnovu dijelova koje sam imao crtam šemu.  Pravim simulator tenka i spajam čitav sistem na stolu. Počinjem da popravljam uređaj po uređaj. Prije mene u Kuvajtu je bilo nekoliko stručnjaka i "stručnjaka" koji su popravljali SUV. Najpoznatiji od njih je bio jedan radnik VTI-ja. Bane. Sada je poznat kao osnivač i vlasnik firme Revita Altamed, Sada za njega radi pola VTI-ja kao distributeri njegovih proizvoda. Med i matična mliječ.

Mislim da sam već pisao na Palubi.

Kuvajt. Na tenku trese kupola. Ulazi Bane u tenk i konstatuje da je neispravna hidraulika azimuta. To je posao od 4 dana u tenku za bravara, oružara. I ulazi Baki, bivši tadnik ĐĐ. a sadašmki radnik SDPR-a, u tenk i četiri dana radi teški fizički posao u tenku da skine sve akumulatore, stalažu i da demontira hidrauliku, da stavi novu hidrauliku, stalažu i akumulatore. Po vrelom pustinjskom suncu treba iz tenka izvaditi pola tone uređaja i isto toliko vratiti u tenk. Nakon toga ulazi Bane u tenk i konstatuje ispravan rad.

Ponavlja se to još jednom, pa još jednom, pa još jednom. I kod petog "crkavanja hidraulike" ulazi Baki u tenk, i glanca masnom krpom svu hidrauliku i sakriva se četiri dana. Petog dana javlja Banetu da je zamijenio hidrauliku azimuta. Dolazi Bane, onako naduvan kao balon, karakterna osobina svih radnika VTI-ja, ulazi u tenk i konstatuje da je hidraulika ispravna.

Baki ga je ganjao pet dana po kasarni u Kuvajtu sa viljuškastim ključem 32 da mu glavu razbije dok šef ekipe nije smirio stanje.

Kvar je inače bio na sasvim drugom mjestu u tenku, na drugom uređaju, a koji se mjenja za oko deset minuta. Radilo se o dubljini uzubljenja zupčanika u povratnoj vezi azimuta.

E takvih neispravnih i "neispravnih" dijelova je bila puna radionica. I zbog toga sam i napravio ovu test opremu. Popravljavio sam sve što se može popraviti. Sa ovom test kutijom se može ispitati svaka funkcija SUV-a. Da bi se ispitala tačnost SUV-a za to treba obrtni sto, a koji se vidi u videu koji sam objavio. Video o Čajevcu.

Još uvijek postoji test oprema, fabrički napravljena, za ispitivanje funkcije, kao i oprema za ispitivanje tačnosti.


Radiona u Kuvajtu gdje sam ovo napravio


i video o Čajevcu gdje se vidi test oprema, obrtni sto, za ispitivanje tačnosti.


Pozdrav

Vlado

Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4899 on: February 25, 2018, 04:01:41 am »

Eh Vlado da nije jadno i ozbiljno bilo bi smešno......
Nažalost takvih ''stručnjaka''ima svuda i izgleda se i novi ''stvaraju'' zahvalnost  za to privatnim školama i fakultetima
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4900 on: February 28, 2018, 11:04:04 am »

Jedan prijatelj, koji je u aktivnoj službi, a zbog ovoga ili onoga, ne smije da piše na Palubi, poslao mi je nekoliko slika mjenjača sa tenka M84. Učilo za motoraše.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zahvaljujem prijatelju.

Pozdrav

Vlado



* IMG_20180221_131749.jpg (1716.87 KB, 3264x2448 - viewed 99 times.)

* IMG_20180221_131822.jpg (1702.99 KB, 3264x2448 - viewed 90 times.)

* IMG_20180221_131834.jpg (2025.34 KB, 3264x2448 - viewed 91 times.)

* IMG_20180221_131843.jpg (1802.58 KB, 3264x2448 - viewed 71 times.)

* IMG_20180221_131855.jpg (1650.88 KB, 3264x2448 - viewed 72 times.)

* IMG_20180221_131900.jpg (1658.05 KB, 3264x2448 - viewed 90 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4901 on: February 28, 2018, 06:42:13 pm »

 Danas se pojavio tekst na Russia Beyond, https://rs.rbth.com/istorija-rusije/81225-tenk-za-jugoslavsku-armiju-m84

I na njemu slika pokvarenkog tenka M84.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A napisao sam i komentar.

Molim ovu gospodu iz firme rs.rbth. com da više ne pišu gluposti. U ovom tekstu ima toliko gluposti da normalan čovijek prestane da čita ovu njihovu stranicu. A ovaj Matej (pisac teksta) je izgleda čitao Veselu svesku i vidio tenk na slici. Prvo, na prvoj slici je POKVAREN tenk M84. Na trećoj slici, tamo gdje je tenk piše "jugoslovenski tenk M84". Na slici je SLOVENAČKA verzija tenka M84. Snimljeno na poligonu Poček pored Pivke na Danu otvorenih vrata slovenačke vojske, a koji se održava svake godine u septembru. Četvrta slika gdje piše da je na slici tenk T72 za kojeg piše da je bio osnova za M84 Opet netačno. na slici je prethodna verzija tenka T72. U SFRJ je isporučena naredna verzija tenka T72. Opet se nastavlja sa glupostima u tenku. Kaže da je u Kuvajt isporučeno 150 tenkova M84AB. Opet nije tačno. U Kuvajt je isporučeno 149 tenkova M84AB (M84ABL, M84ABN i M84ABK), a čim je napisao u tekstu M84AB i M84ABN ne zna šta znači slovo N u oznaci. Dalje u tekstu piše nešto o modernizaciji koja će se uraditi. Opet piše gluposti. Srbija ne radi ništa na modernizaciji svojih tenkova. Urađena su dva pokušaja modernizacije i na tome se je završilo. Za modernizaciju 212 tenkova u Vojsci Srbije i za popravku još 12 tenkova M84 u Smederevskoj Palanci. Nema para. U tekstu još piše da je dokumentacija bila teška 20 tona. Dokumentacija je bila spakovana u 40 vagona i isporučena je u stanici Čop pored Subotice. Velika je glupost u tekstu da je željezara Ravne radila 60% tenka. Željazara je radila kupolu u gusjenice, a to nije 60% tenka. Proizvodnja naoružanja, piše, je povjerena firmi Bratstvo Pucarevo. Ta firma je pravila top 2A46, a dva mitraljeza i tri automatska pištolja koja je dužila posada je pravljeno u Crvenoj zastavi u Kragujevcu. Presa od 30.000 tona je urađena u Đuri Đakoviću u Slavonskom Brodu i pravila je pod tenka. Pola Slavonskog Broda se je treslo kad ova presa udaei. Puno manja presa je napravljena u Aluminijumskom kombinatu u Titogradu za presovanje točkova tenka. Itd, itd. tako da molim ove iz ove firme Russia Beyond da promijeni ovoga "stručnjaka", jer piše samo gluposti. A posebna glupost su komentari koji su napisani.

Pozdrav

Vlado


* 5a967fa685600a1ddb145529.jpg (98.79 KB, 850x478 - viewed 123 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4902 on: February 28, 2018, 07:23:59 pm »

Koliko je meni poznato, železara Ravne je osim kupole i gusenica, proizvodila i ploče pancirnog čelika od kojih je izrađeno telo tenka. Te ploče jesu kasnije varene tj. sastavljane u Đuri Đakoviću, ali su proizvedene u železari Ravne. Takođe, BNT je proizvodio cev topa, ali mislim da je čelični trupac tj. poluproizvod od kojeg se u BNT kasnije pravila cev, takođe dolazio iz železare Ravne.

Ako je ovo sve tačno, onda podatak od 60% učešća u proizvodnji tenka i nije nemoguć.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4903 on: March 04, 2018, 05:36:07 pm »

Pisao sam na jednom drugom mjestu ovaj tekst, pa mogu da ga objavim i ovdje.

Tenkovi zasnovani na bazi tenka M84 u hrvatskoj vojsci

Trenutno u hrvatskoj vojsci ima 70 tenkova koji su zasnovani na bazi tenka M84. To su dva tenka T72 prepravljena na tenk M84, oba zarobljena u blizini Kupresa 1995 godine, jedan zarobljeni tenk M84 iz prve serije tenka M84, a koji je zarobljen u borbama oko Vukovara 1991 godine, oko dvadeset tenkova koji su zarobljeni na Petrovoj gori u akciji Oluja, te tenkovi koji su trebali biti isporučeni u Kuvajt, po ugovoru za Kuvajt, i neisporučeni tenkovi pete i šeste serije tenka M84 koji su ostali u fabrici tenkova u Slavonskom Brodu.

Između ovih tenkova postoje značajne vidljive razlike.

Sada se svi tenkovi unifikuju prema istom standardu M84A4, međutim, postoje razlike prema kojim se može vidjeti na osnovu kog tenka je nastala ta modifikacija koja se sprovodi u fabrici Đuro Đaković, Slavonski Brod, a za hrvatsku vojsku.

Na tenkovima koji su nastali iz tenka T72 na kupoli je ostavljen nosač boce za gašenje požara, a mjesto dnevne i noćne nišanske sprave tenka T72 isječen je dio kupole i tu je montirana nišanska sprava SUP Omega proizvodnje Fotona Ljubljana.

Postoje dvije verzije tenkova M84 koje su rađene za SFRJ, a to su tenkovi M84 i M84A. Razlika je u drugačijoj kupoli i u motoru. Postoje dvije vrste motora V46-6, kao u tenku T72 i V46-TK, motor od 1000 KS. Obe verzije tenkova su prerađene u M84A4 u Đuri Đakoviću.

Tenkovi koji su rađeni za Kuvajt M84AB, M84ABL (linijski), M84ABN (navigacioni) i M84ABK (komandni) poznaju se po dodatnom sanduku na zadnjoj strani kupole, iza nišandžije. U sanduku je motalica za žičanu telefonsku vezu.

Inače ovi tenkovi imaju dvije radio antene, a M84ABK (komandni) ima tri radio antene. Tenk M84ABN se ne razlikuje sa vanjske strane od tenka M84ABL. Sa prednje strane kupole pored topa se vidi velika svjetiljka, kao na tenku T72, s tim da je na ovome tenku to obično svjetlo, a na tenku T72 tu je IC  far L2AG

Moji dobri prijatelji Boro Pecić (sada živi u Zagrebu, penzioner) i Bartol Jerković, jedan od direktora fabrike Đuro Đaković (član foruma Paluba), po raspadu SFRJ počinju da rade na modifikacijama tenka M84 i uvode prijemnik ozračenosti laserom i kontraokretnik na laserski zrak. U firmi Fotona u Ljubljani se pravi (zahvaljujući bivšim radnicima firme Čajavec koja je pravila prethodni sistem upravljanja vatrom) novi sistem upravljanja vatrom Omega.  Razlika je i u drugačijem nosaču meteosenzora u odnosu na tenkove u JNA.

Na kupoli tenkova u Sloveniji i u Hrvatskoj se vidi ista nišanska sprava od SUP Omega. Međutim, razlika je u razmještaju antena na kupoli. U Sloveniji su isključivo tenkovi M84 iz druge i treće serije tenka, a u Hrvatskoj su tenkovi iz svih serija tenka.

Nišanska sprava kod tenkova iz Slovenije, M84, i Hrvatske, M84A4, je od SUP Omega i razlikuje se od tenkova M84 gdje je obični SUV M84 po tome što je nišanska sprava na SUP Omega zakošena sa strane prema sredini kupole, dok je na M84 četvrtasta.

td, itd. Postoji još i Degman sa svojim verzijama, te tenk M84 na kojem je borbena stanica itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4904 on: March 08, 2018, 07:01:11 am »

https://en.m.wikipedia.org/wiki/100_56_TK
Interesantan dio o modernizaciji finskih obalnih topova gdje se pominje kupovina SUV-a iz Jugoslavije. Pretpostavljam da ima veze sa SUV-om na M-84?
Logged
Pages:  1 ... 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 [327] 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.