PALUBA
April 25, 2024, 10:48:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 [328] 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2193940 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4905 on: March 08, 2018, 07:54:57 am »

Napravljeno, ispitano, zadovoljilo zahtjeve, ponuđeno za JNA, radilo se na nekim izmjenama za JNA zbog drugačijeg kalibra.

Za Finsku je rađeno za top sa tenka T55, 100 mm, ali se ne sjećam kalibra koji je rađen za JNA.

Taj projekat se je zvao SUVOA, sistem upravljanja vatrom obalske artiljerije.

Rat je sve prekinuo.
Softveraš koji je radio na projektu je umro prije pola godina, glavni hardveraš je umro prije 4.5 godina, mašinac koji je vodio projekat je umro prije 23 godine.
Ostali sa projekta:
Gospođa koja je radila na optici sada radi u Boingu. Nišanski sistem.
Gospodin koji je radio na interfejsu sada radi u Boingu. Pitoove cijevi.
Za hidrauličara sa projekta nemam podataka.
Gospođa koja je radila na projektu sada je jedan od glavnih konstruktora NATO raketnih sistema.
Jedan od softveraša, koji je bio savjetnik na programu, doktor nauka, kandidat za člana Predsjedništva BiH, dekan fakulteta u americi (amerika se piše malim slovom), vodeći stručnjak za vještačku inteligenciju u svijetu. Oni koji su mi prijatelji na FB-u dobili su nedavno obavijest da mi je postao prijetelj na FB-u.
Njegova žena je radila na balističkom softveru na ovom projektu.

Dokumentacija o ovom projektu još uvijek postoji i na prodaju je.

Pozdrav

Vlado
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4906 on: March 08, 2018, 09:07:28 am »



SUVOA ... zvoni mi da je to bilo za TON-Top Obalski Novi. Sve varijante ovog oruđa u JNA rađene su na osnovu tenkovskog topa D-10 sa T-54/55, dakle kalibar je 100mm. Finci su u takođe imali veliki broj T-54/55, a u obalskoj artiljeriji svakojaku mešavinu kalibara.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4907 on: March 08, 2018, 09:59:17 am »

Pisao sam na jednom drugom mjestu ovaj tekst, pa mogu da ga objavim i ovdje.

Tenkovi zasnovani na bazi tenka M84 u hrvatskoj vojsci

.....

Pozdrav

Vlado


А вихор? Овде су се помињала два примерка.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #4908 on: March 08, 2018, 10:18:29 am »

Koliko je meni poznato, železara Ravne je osim kupole i gusenica, proizvodila i ploče pancirnog čelika od kojih je izrađeno telo tenka. Te ploče jesu kasnije varene tj. sastavljane u Đuri Đakoviću, ali su proizvedene u železari Ravne. Takođe, BNT je proizvodio cev topa, ali mislim da je čelični trupac tj. poluproizvod od kojeg se u BNT kasnije pravila cev, takođe dolazio iz železare Ravne.

Ako je ovo sve tačno, onda podatak od 60% učešća u proizvodnji tenka i nije nemoguć.

Livena kupola, ploče pancirnog čelika, gusenice i čelični trupac nečega što će biti top nikako ne mogu biti većina tenka. Ako je i reč o cevi, tu je negde i zadnjak, zatvarač, pa trzajuća ustrojstva, izravnjači, itd. A di su motor, transmisija, itd? SUV je predstavljao dobar deo vrednosti tenka, tim pre što nijedna verzija T-72, a mislim ni T-80, tada nije imala ništa slično.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #4909 on: March 08, 2018, 10:21:09 am »

Napravljeno, ispitano, zadovoljilo zahtjeve, ponuđeno za JNA, radilo se na nekim izmjenama za JNA zbog drugačijeg kalibra.

Za Finsku je rađeno za top sa tenka T55, 100 mm, ali se ne sjećam kalibra koji je rađen za JNA.

Taj projekat se je zvao SUVOA, sistem upravljanja vatrom obalske artiljerije.

Rat je sve prekinuo.
Softveraš koji je radio na projektu je umro prije pola godina, glavni hardveraš je umro prije 4.5 godina, mašinac koji je vodio projekat je umro prije 23 godine.
Ostali sa projekta:
Gospođa koja je radila na optici sada radi u Boingu. Nišanski sistem.
Gospodin koji je radio na interfejsu sada radi u Boingu. Pitoove cijevi.
Za hidrauličara sa projekta nemam podataka.
Gospođa koja je radila na projektu sada je jedan od glavnih konstruktora NATO raketnih sistema.
Jedan od softveraša, koji je bio savjetnik na programu, doktor nauka, kandidat za člana Predsjedništva BiH, dekan fakulteta u americi (amerika se piše malim slovom), vodeći stručnjak za vještačku inteligenciju u svijetu. Oni koji su mi prijatelji na FB-u dobili su nedavno obavijest da mi je postao prijetelj na FB-u.
Njegova žena je radila na balističkom softveru na ovom projektu.

Dokumentacija o ovom projektu još uvijek postoji i na prodaju je.

Pozdrav

Vlado
Hvala Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4910 on: March 08, 2018, 10:27:11 am »

Vihor nije u upotrebi u HV.

U HV je u upotrebi:

Tenk M84 iz prve serije (zarobljen kod Vukovara) iz VP 8977 Kraljevo.
Tenkovi T72 prerađeni u M84, Ja sam te tenkove popravljao nekoliko mjeseci prije zarobljavanja kod Donjeg Malovana pored Kupresa.
Tenkovi iz druge do četvrte serije M84 (međusobno nemaju razlike).
Tenkovi iz pete serije, zarobljeni u operaciji Oluja na Petrovoj gori.
Tenkovi iz pete i šeste serije (neisporučeni u JNA), ostali u ĐĐ.
Tenkovi pravljeni za Kuvajt, pa neisporučeni.
Različite verzije pokušaja pravljenja (prepravljanja) tenkova, Degman, M84D, tenk sa borbenom stanicom, itd

Sad se na njih nekoliko vrši "revizija" (šta god da to značilo), i prepravljaju se na verziju M84A4.


Pozdrav

Vlado
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4911 on: March 08, 2018, 10:29:16 am »

Vihor nije u upotrebi u HV.

U HV je u upotrebi:

...

Različite verzije pokušaja pravljenja (prepravljanja) tenkova, Degman, M84D, tenk sa borbenom stanicom, itd

Sad se na njih nekoliko vrši "revizija" (šta god da to značilo), i prepravljaju se na verziju M84A4.


Pozdrav

Vlado

Да ли то значи да је М95 дегман у оперативној употреби? И ако јесте у саставу које јединице?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4912 on: March 08, 2018, 10:54:11 am »

Kumbor, kada sam napisao da je moguća tvrdnja o navedenih 60% u učešću proizvodnje, naravno da nisam mislio na novčanu vrednost kao učešće. Ako se skoro sav čelik potreban za tenk proizvodio u železari Ravne, onda je jasno zbog čega tvrde da je njihovo učešće u proizvodnji tenka tih 60%



Što se tiče Vihora u HR. Raspolaže se informacijom da su u Đuri Đakoviću zaostala dva oklopna tela i dve kupole za potrebe prototipa Vihor. Zna se da je jedno oklopno telo upotrebljeno za izradu tenka Degman, dok je drugo upareno sa pripadajućom kupolom. Nema jasnih podataka gde je završila druga kupola, koja je bila izrađena u verziji za dvodelnu nišansku spravu, osim što se pojavljuje na jednoj slici iz fabrike.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #4913 on: March 08, 2018, 01:42:54 pm »

Vihor nije u upotrebi u HV.

U HV je u upotrebi:

Tenk M84 iz prve serije (zarobljen kod Vukovara) iz VP 8977 Kraljevo.
Tenkovi T72 prerađeni u M84, Ja sam te tenkove popravljao nekoliko mjeseci prije zarobljavanja kod Donjeg Malovana pored Kupresa.
Tenkovi iz druge do četvrte serije M84 (međusobno nemaju razlike).
Tenkovi iz pete serije, zarobljeni u operaciji Oluja na Petrovoj gori.
Tenkovi iz pete i šeste serije (neisporučeni u JNA), ostali u ĐĐ.
Tenkovi pravljeni za Kuvajt, pa neisporučeni.
Različite verzije pokušaja pravljenja (prepravljanja) tenkova, Degman, M84D, tenk sa borbenom stanicom, itd

Sad se na njih nekoliko vrši "revizija" (šta god da to značilo), i prepravljaju se na verziju M84A4.


Pozdrav

Vlado

Kolega, osobno cjenim tvoje znanje o tenkovima, a poglavito o M-84, ali ne znam čemu toliko omalovažavanje i umanjivanje mogućnosti ĐĐ, a koja je po tebi opasno narušena i nepovratno uništena odlaskom pojedinaca na drugu stranu u tč.11.

Vihor nikad nije ni bio završen, a kamoli doveden u opitni status, od zaostalih dijelova i kompletne radioničke dokumentacije sastavljen je jedan M-95 Degman kao prezentacijski primjerak, potpuno je operabilan, ali nije nikad bio u sastavu ili vlasništvu OSRH , U VLASNIŠTVU JE ĐĐ KAO OGLEDNI PRIMJERAK - DEMONSTRATOR.

Svi primjerci pravljeni za Kuvajt su i isporučeni Kuvajtu, kod nas se dan danas vode polemike zašto su vraćeni s vukovarskog ratišta i poslani u izvoz.

Korištenjem znanja, dokumentacije , zatečnih dijelova uz kupnju na otvorenom tržištu u ĐĐ su za potrebe OSRH (tadaHV) izrađene ukupno dvije serije, daljnja produkcija je zaustavljena nakon mirne reintegracije Podunavlja i uspostave Deytonskog sporazuma. Trebao ih je zamjeniti tenk zapadne proizvodnje (Leo 2------šipak).

Prepravljenih T-72 u OSRH ima brojkom ukupno 3.

Zarobljeni su samo tenkovi iz Kordunskog Korpusa (puk.Čedo Bulat).

Revizija ti znači isto što i generalni remont osim što u slučaju revizije nemaš dotadašnju povijest i tehničku domentaciju sredstva. U praksi to ti znači da se tenk u ĐĐ doslovno rastavi na sve komadiće, koji se pregledaju, servisiraju, po potrebi zamjene novima, sve se ispjeskari, zaštiti i nanovo opitura i nakon toga sklopi, ispita i vrati neručitelju.


lp
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #4914 on: March 08, 2018, 02:25:04 pm »

Зар ЂЂ није производио тенкове до 2003?

Иако В. Ивановић зна да омане по питању тенкова (последњи пример је везан за подмазивање мултипликатора) овде је изнео на један увијен начин да је ЂЂ био и остао фабрика за склапање тенкова. Сви главни системи су се производили у другим фабрикама и  само су се склапали у Славонском Броду. То не може нико да оспори. Мислим да код њега није било зле намере у томе.

Иначе како је Хрватска могла да произведе тенкове након 1991.? Па морала је да увезе оно што није имала, а богу хвала Т-72 се производио по лиценци у Чехословачкој, Пољској и другим земљама. Уз о Словенија је развила нови СУВ који је надоместио стари итд.

У сваком случају ЂЂ није оно што је био некада док је имао веће тржиште и више новца на располагању уз подршку савезне власти.
« Last Edit: March 08, 2018, 02:35:49 pm by torpedo011 » Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #4915 on: March 08, 2018, 02:43:52 pm »

Зар ЂЂ није производио тенкове до 2003?

Иако В. Ивановић зна да омане по питању тенкова (последњи пример је везан за подмазивање мултипликатора) овде је изнео на један увијен начин да је ЂЂ био и остао фабрика за склапање тенкова. Сви главни системи су се производили у другим фабрикама и  само су се склапали у Славонском Броду. То не може нико да оспори. Мислим да код њега није било зле намере у томе.

Иначе како је Хрватска могла да произведе тенкове након 1991.? Па морала је да увезе оно што није имала, а богу хвала Т-72 се производио по лиценци у Чехословачкој, Пољској и другим земљама. Уз о Словенија је развила нови СУВ који је надоместио стари итд.

У сваком случају ЂЂ није оно што је био некада док је имао веће тржиште и више новца на располагању уз подршку савезне власти.

Apsolutno točno, pa niti jedan proizvođač nikad nije niti neće proizvoditi baš sve komponente, bitno je znati, moći i imati s čim finalizirati konačni proizvod.

Primjer, TAZ Zagreb je proizvodio dosta dobre autobuse na FAP šasiji i s FAMOS motorima, nakon 1991 proizvedeno je nekoliko manjih serija na šasiji i s TAM motorima.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #4916 on: March 08, 2018, 02:54:54 pm »

Fabrika Đuro Đaković, je bila poznatija po proizvodnji lokomotiva (pre i za vreme II SR, a i kasnije), tako je tek krajem 80-tih godina prošlog veka, kao FINIŠER proizvodnje tenkova po programu KAPELA je postala opšte poznata.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4917 on: March 08, 2018, 03:36:52 pm »

Možda treba ponoviti da se tenk jeste finalizovao u ĐĐ, ali nije to baš jednostavan proces "sklapanja", kako se misli. Naime, može se reći da je u odnosu na ostale sklopove, oklopno telo tenka zaista pravljeno u ĐĐ. Pošto se pancirne čelične ploče dopreme iz železare, one se presuju (donja ploča tj. pod tenka) i sa ostalima vare jedna za drugu, kako bi na kraju procesa bila izrađena "šasija" tj. oklopno telo tenka. To je vrlo delikatan i zahtevan proces, tako da nije reč o prostom sklapanju. Ostale komponente se manje više ugrađuju u završeno telo tenka i dopremljenu kupolu.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #4918 on: March 08, 2018, 03:44:37 pm »

Možda treba ponoviti da se tenk jeste finalizovao u ĐĐ, ali nije to baš jednostavan proces "sklapanja", kako se misli. Naime, može se reći da je u odnosu na ostale sklopove, oklopno telo tenka zaista pravljeno u ĐĐ. Pošto se pancirne čelične ploče dopreme iz železare, one se presuju (donja ploča tj. pod tenka) i sa ostalima vare jedna za drugu, kako bi na kraju procesa bila izrađena "šasija" tj. oklopno telo tenka. To je vrlo delikatan i zahtevan proces, tako da nije reč o prostom sklapanju. Ostale komponente se manje više ugrađuju u završeno telo tenka i dopremljenu kupolu.
Prihvatam, i i apsolutno sam saglasan. Ali, gde je udeo "SEVER" Subotica, u programu "KAPELA".
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #4919 on: March 08, 2018, 03:46:41 pm »

Sever je radio automatski punjač topa.
Logged
Pages:  1 ... 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 [328] 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.