PALUBA
April 19, 2024, 07:47:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 [370] 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186503 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5535 on: June 10, 2020, 09:57:21 am »

Katanci su uobičajeni, bar na borbenim vozilima, a viđao sam i na neborbenim. Njima se osigurava RAP vozila, jer svaki RAP neko duži. Tako recimo svaki tenk ima svoj privezak sa ključevima, a čuvaju se u kutiji na zidu kod komandira čete.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5536 on: June 10, 2020, 11:24:46 am »

U svima nama, ljubiteljima naseg M-84, postoji zelja da se tenk uspesno modernizuje. Dosadasnji pristup projektima Srbije je pogresan. U poslednjih 20 godina se radi na tome da se predstavi prototip proizvoda u nadi da ce neka drzava to financirati. Srbija treba sama da financira razvoj i proizvodnju, opremi Srpsku vojsku pa tek onda da prodaje proizvod. Neko ce reci, nema Srbija para za to. Istorija nas moze nauciti da se moze. Kroz citavu nasu istoriju smo bili financiski siromasni a uspevali smo da nabavljamo relativno moderno naoruzanje. Na primer nabavka BF-109 je napravljena robnom razmenom. Jos bolji primer, za cenu politicke neutralnosti smo opremili komplet avijaciju i mehanizaciju u armiji. Sva ta iskustva su doprinela u dovela do toga da dodjemo u situaciju gde sami proizvodimo moderan tenk. Koliko god trenutno stanje izgleda lose, ono je tako samo zbog ljudi koji su nesposobni ili namerno sabotiraju situaciju. Mi smo emotivan narod i nekima tesko pada da neke stvari nisu kao sto se prikazuju. Meni je Vlado otvorio oci sa njegovim izlaganjima a mnogi nezele da realno sagledaju situaciju. Koja je razlika izmedju prodavanja magle i prodavanja modernizacije tenka? Razlika je u tome sto zavrseni proizvod se reklamira dokaznim materijalom. Znaci, potencijalnom kupcu se pokazu sposobnosti modernizacije. Sto u nasim slucajevima retko vidjamo. Naprotiv, nije ih sramota pokazati da neznaju. Ali nismo mi eksluzivni u tome. To svi rade od Amerike do Rusije. Naravno u drukcijem izdanju.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5537 on: June 10, 2020, 11:40:38 am »

Dobro de, da prekinemo pljuvačinu dok se ne vidi kako će se ovaj posao razvijati do kraja godine, kako je najavio Miloradović. Ovo sada prikazano je prva faza (tempirano pred izbore) i videćemo kako će izgledati finalni proizvod i da li će ga zapravo i biti.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #5538 on: June 10, 2020, 10:58:09 pm »

Isplati li se uopste neka ozbiljnija modernizacija M84 tenka? Sam tenk je koncepcijski zastareo, pokazao je neke ozbiljne mane u realnim dejstvima koje se ne mogu popraviti. Cena novog T90 MS je 4.5m USD, a koliko kosta remont i modernizacija M84? Da li tudje govno mirise lepse od naseg ne znam, ali M84 je pregazilo vreme. AV je sada podelio za 6 000 000 ljudi 100e. To je 600 000 000 evra. to je 133 nova T90MS,a verujem da bi mogli da ih dobijemo i za nizu cenu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #5539 on: June 11, 2020, 12:11:24 am »




   Ne znam samo kome i za koga? Sa popunom kubure sve zemlje u okruženju a bogami i EU. Zašto bi iko od bivših zemalja SFRJ kupovao druge tenkove kad već imamo ove? Zaduživanje u uslovima minimalnog bezbednosnog rizika ne treba nikom.

    Proizvodnja, remontovanje i unapređivanje za kupca iz treće zemlje je je već mnogo interesantnije i donosi profit. Priča o tome kako Srbija proizvodi oružje ali ne može da ga proda čak ni svojoj vojsci nema veze sa realnošću. Gde piše da nečije oružje mora biti u operativnoj upotrebi u vojsci zemlje domaćina da bi ga druge zemlje kupile? Ili da mora biti testirano u ratnim uslovima pa tek onda ponuđeno na tržištu? Robu prodaje cena, kvalitet i marketing. Sve ostalo su naklapanja.


Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5540 on: June 11, 2020, 12:43:03 am »

Micha nije stvar u tome sto oni ne prodaju vojsci Srbije. Stvar moras gledati iz vanjskoga ugla. Sto bi neka strana drzava izabrala Srpsku modernizaciju tenka koji je samo slozen za sajam. Naspram modernizacije koje mogu videti u sluzbi, otici na poligon i uveriti se. Sistemi koji Srbija prodaje uspesno su proverene stvari u koje nema sumnje. A sumnju odstranis sa uvodjenjem u sluzbu. Ne stancaju Amerikanci dzabe nezavrsen F-35 avion i silom uvode u sluzbu. To rade da bi dokazali kako valjda kupiti njihov nedovrsen proizvod. Samo neke moje misli, ne pljujem ni na koga. Naprotiv, zelim im puno uspeha i srece.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5541 on: June 11, 2020, 08:11:30 am »

Isplati li se uopste neka ozbiljnija modernizacija M84 tenka? Sam tenk je koncepcijski zastareo, pokazao je neke ozbiljne mane u realnim dejstvima koje se ne mogu popraviti. Cena novog T90 MS je 4.5m USD, a koliko kosta remont i modernizacija M84? Da li tudje govno mirise lepse od naseg ne znam, ali M84 je pregazilo vreme


Zanima me koje su to koncepcijske razlike između M-84 i T-90MS i koje su to ozbiljne mane ispoljene u ratu, a koje se ne mogu popraviti u odnosu na T-90MS?
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #5542 on: June 11, 2020, 08:20:56 am »

Postoji ta prica i to uglavnom od proizvodjaca oruzja, da se tesko prodaje oruzje koje nije kupila maticna vojska ,a sa druge strane imamo Noru-B52 koja je najbolji izvozni proizvod srpske namenske u zadnjih 30 godina i koja se sasvim uspesno prodaje, a usla je u naoruzanje VS tek nedavno i to kao donacija SDPR-a (mada sumljam da se radi o donaciji samo su okrenuti tokovi novca).
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5543 on: June 11, 2020, 09:26:16 am »

Top b52 nije od juce, u sluzbi je vec dugo godina. Naravno u vucnoj verziji. Isproban je u ratnim uslovima i odlicno se pokazao. Samohodna modernizovana verzija je nesto sto kupac moze oceniti kao najpovoljniji sistem na trzistu u odnosu cene, kvaliteta, i logistike. Smanjen broj ljudi potrebnih za posadu, vozi se sam, neovisan u gadjanju itd. Veoma dobar proizvod, sto je najbitnije zavrsen je prije nego sto se prodao. Bas po Nori mozemo zakljuciti koja je formula za uspeh. Pa primeniti tu formulu na ostale sisteme.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #5544 on: June 11, 2020, 02:55:38 pm »

Nora B52 je dosta daleko od vucne Nore.
Ima novi kalibar, novu duzinu cevi tj novu cev, postavljena je na vozilo, ugradjen joj je automatski punjac, oklop, integrisan je digitaln sistem upravljanja vatrom, sistem veze i GPS-inerzijalni sistem navigacije itd.

Realno od stare vucne verzije je malo sta ostalo.

Ono sto je bitno je da se dosta toga razvijalo pre 90-te i da se samo nastavilo kasnije kada su se stvorili uslovi a bilo je i dovoljno ljudskog potencijala da se nastavi.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #5545 on: June 11, 2020, 03:06:16 pm »

@Bandzi

Sami rus su rekli da zastita tela tenka ni kod najnaprednijih verzija T-90 nisu na nivou zapadnih.
Zastita kupole je kod zadnjih verzija T-90MS dostigla zapadne konkurente po rusima.

Najveca mana tenkova serije T-72 je smestaj municije.
I tu se malo sta moze promeniti bez radikalnih izmena jer je uvodjenjem automatskog punjaca i teznje za sto manjom siluetom se doslo do dosta kompaktnog resenja ali sa municijom koja nije odvojena od posade.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5546 on: June 11, 2020, 03:50:04 pm »

Mozda se nisam najbolje izrazio, ali mislim da nisi razumeo sustinu sta sam napisao. Lako je od dobrog proizvoda napraviti jos bolji. Tesko je napraviti nesto dobro a da prvi put radis. Haubica na nori vuce poreklo od ruske D-20 haubice. Na hiljade sati razvoja su rusi ulozili u razvoj svojih haubica. Ogromno iskustvo od kojeg su Jugoslaveni izvukli korist jer nisu morali raditi od nule. Nisu bezveze kupovali licence. Sa licencom se kupuje ogromno ulozeno iskustvo i I razvoj koje mi nismo imali.

Sto se tice usporedbe t-72, t-90 i "zapadnih" tenkova, stvar je malo komplikovanija od debljine oklopa napred. Genijalnost ruskog dizajna je u tome sto njihovi tenkovi imaju slicnu zastitu kao zapadni tenkovi a za trecinu tezine su laksi. A poslednje varijante tenka abrams je skoro duplo tezi tenk. Sto znaci da t-72 i t-90 korisniji. Pogotovo danas kada 125mm i kojekakve rakete ih buse bez problema. Osnova za losu reputaciju t-72 je Irak. Taj rat su Iracani izgubili prije nego je prvi metak ispaljen. Pa da su imali Abramse nista drukcije nebi prosli.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #5547 on: June 11, 2020, 06:54:44 pm »

Prednost ruskog rešenja u odnosu na zapadne je pored manje težine i dosta manja silueta. Što se tiče oklopne zaštite, stvari su malo komplikovanije. Ima delova šasije gde ruski tenkovi i pored manje težine imaju bolju zaštitu od zapadnih. Sve gledano kroz osnovni oklop tj. bez upotrebe ERO.

Rešenje smeštaja municije u autopunjaču je istovetno na T-72 i T-90MS. Kod T-90MS je deo municije koja se nalazi van karusela autopunjača, izmešten iz tela tenka u poseban odeljak na zadnjem delu kupole.

Potpunu odvojenost od municije nema ni jedan tenk u operativnoj upotrebi. Zapravo, Abrams je najbliži tom zahtehu, ali i on ima jedan manji broj projektila smešten u telu tenka.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5548 on: June 11, 2020, 07:49:07 pm »

Top b52 nije od juce, u sluzbi je vec dugo godina. Naravno u vucnoj verziji. Isproban je u ratnim uslovima i odlicno se pokazao. Samohodna modernizovana verzija je nesto sto kupac moze oceniti kao najpovoljniji sistem na trzistu u odnosu cene, kvaliteta, i logistike. Smanjen broj ljudi potrebnih za posadu, vozi se sam, neovisan u gadjanju itd. Veoma dobar proizvod, sto je najbitnije zavrsen je prije nego sto se prodao. Bas po Nori mozemo zakljuciti koja je formula za uspeh. Pa primeniti tu formulu na ostale sisteme.

Nora-A i samohodne Nore veze s vezom nemaju.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5549 on: June 11, 2020, 09:33:49 pm »

Mozda se nisam najbolje izrazio, ali mislim da nisi razumeo sustinu sta sam napisao. Lako je od dobrog proizvoda napraviti jos bolji. Tesko je napraviti nesto dobro a da prvi put radis. Haubica na nori vuce poreklo od ruske D-20 haubice. Na hiljade sati razvoja su rusi ulozili u razvoj svojih haubica. Ogromno iskustvo od kojeg su Jugoslaveni izvukli korist jer nisu morali raditi od nule. Nisu bezveze kupovali licence. Sa licencom se kupuje ogromno ulozeno iskustvo i I razvoj koje mi nismo imali.

Sto se tice usporedbe t-72, t-90 i "zapadnih" tenkova, stvar je malo komplikovanija od debljine oklopa napred. Genijalnost ruskog dizajna je u tome sto njihovi tenkovi imaju slicnu zastitu kao zapadni tenkovi a za trecinu tezine su laksi. A poslednje varijante tenka abrams je skoro duplo tezi tenk. Sto znaci da t-72 i t-90 korisniji. Pogotovo danas kada 125mm i kojekakve rakete ih buse bez problema. Osnova za losu reputaciju t-72 je Irak. Taj rat su Iracani izgubili prije nego je prvi metak ispaljen. Pa da su imali Abramse nista drukcije nebi prosli.

Nesumniivo da Iracani nisu iskoristili potencijal ali ne znaju ni Saudijci u Jemenu koristiti Abramsa protiv ljudi koji ratuju u sandalama i japankama. Iracki T-72 su imali losiji SUV od americkog, znaci izvozni SUV dosta losiji od originalnih sovjetskh T-72. Zbog toga su bili na meti Abramsa i cega sve ne prije nego sto su isti dosli u njihov domet.
Logged
Pages:  1 ... 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 [370] 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 22 queries.