PALUBA
March 19, 2024, 12:19:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 [375] 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2155688 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #5610 on: September 26, 2020, 04:16:24 pm »

Tekst se odnosi na stanje od pre 20 god.
Motori se obično šalju na remont a moguće su i delimične popravke u radionicama za održavanje.
U jednoj takvoj radionici u Kuvajtu smo se malo igrali pa smo rastavili dva motora.

Dok smo čekali da se oformi prva grupa kuvajćana za našu obuku (prvo teoretsku pa praktičnu) dobili smo nalog da rastavimo dva motora i napravimo našu analizu.
Ekipu su činili 3 inženjera i dva iskusna mehaničara a meni su džentlmenski prepustili koordinaciju. Nakon 3 dana prišao mi je poslovođa te radionice Pakistanac i rekao da je jedna ekipa pre nas tu rastavljala motor te mi pokazao i neke alate koji su ostali.
Uglavnom mi smo motore rastavili utvrdili oštećenja, jedan smo možda i mogli popraviti a drugi je zahtevao ozbiljan remont kod proizvođača,
Napisao sam izveštaj koji je preveden i dostavljen poslodavcu sa mojim predlogom.

Nakion toga poslodavac mi je napisao ovlašćenje i poslao me na Pale da pregovaram o remontu motora i menjača.
Ponudio sam rukovodstvu FMSN i Famos menjača solidne cene za remont i dogovorili smo se da pošalju svoje ponude što su i obećali.
Vreme je prolazilo ali ponude nisu stigle.
Kasnije sam saznao da su taj remont odradili preko neke kiparske firme.

Sadašnje stanje oko potrebe za motorima nije mi poznato ali koliko sam ja obavešten Yugoimport je nedavno  trebao da potpiše ugovor za isporuku rezervnih delova pa možeš da im ponudiš te motore.
pozdrav,


Logged
times12
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 84


« Reply #5611 on: September 26, 2020, 04:42:48 pm »

Quote
Prevodioc Želčević Jovan, rođen u Kairu, odrastao u Ambasadi SFRJ u Kairu, tamo završio osnovnu i srednju školu.

Још један из чувене породице преводилаца. Илија Желчевић (не знам шта дође Јовану) ми је предавао арапски некада. Нажалост, само један семестар.
Хвала на видеу, а и на фотографијама са теме "Сви моји тенкови". Права ексклузива 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5612 on: September 26, 2020, 06:00:13 pm »



Sadašnje stanje oko potrebe za motorima nije mi poznato ali koliko sam ja obavešten Yugoimport je nedavno  trebao da potpiše ugovor za isporuku rezervnih delova pa možeš da im ponudiš te motore.
pozdrav,




Moje lično mišljenje je da je SDRP skup kriminalaca, prevaranata i lažova, te sa njima neću da imam nikakve kontakte.

Prije nekoliko godina odem kod prijatelja koji je bio magacioner u jednom vojnom skladištu. A imao je i firmu za održavanje nekih sistema, a tu spadaju i vojni sistemi. Registrovana firma. Popravljao je i prije koju godinu vojnu opremu na vojnom aerodromu Pleso u Zagrebu. Trebao sam mu popraviti ćerkin računar. I tako, riječ po riječ, kaže on meni da odemo da pogledamo jedan dio negove kuće. A tu vidim jedan veliki magacin vojne opreme, a koji je on "skupljao" tokom svog radnog staža. Kao magacioner. "Viškovi" vojne opreme koju je on iznosio iz vojnih magacina i skladištio sebi kod kuće. Jako puno dijelova za M84 itd. Tad mi to nije bilo interesantno.

Kasnije mi je trebalo nekih dijelova, makar da sastavim zbirnu listu u slučaju da nekom zatreba, ali taj moj prijatelj je umro, sin mu je u zatvoru (ne znam da li je pušten), žena i ćerka su otišli u Njemačku.  Tako da ne znam više šta je sa tim, a ponekad viđan kuma od mog prijatelja, pa ću da ga pitam ima li iko u kući. Možda bi se moglo šta izvući i prodati.

Pozdrav

Vlado
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5613 on: October 02, 2020, 04:17:26 pm »

Clanak o 15. okb iz Sr. Mitrovice.
Interesantan detalj je da je formiran novi tenkovski bataljon u Nisu koji je podredjen komandi KoV-a, a koji ce primiti tenkove iz ruske donacije.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5614 on: October 02, 2020, 08:28:06 pm »

Zbunjujuće
vojnotehnicki_glasnik_vol_56_no_3_jul_septembar_2008.pdf

misliš da je tekst iz 2008 godine, pa na kraju vidiš da je novi test.

Na Palubi ima nekih pripadnika ove Jedinice, pa neka nešto napišu o ovome.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #5615 on: October 02, 2020, 09:20:12 pm »

Bice da sam ja zeznuo naziv fajla.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5616 on: October 02, 2020, 10:02:51 pm »




   Tekst je apsolutno novijeg datuma. Major Novičić je odnedavno aktuelni k-dant i sve stvari opisane u tekstu su verodostojne.


Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5617 on: October 03, 2020, 01:29:00 pm »

Ispitivanja na Pasuljanskim Livadama.


http://www.mod.gov.rs/cir/16522/ministar-vulin-modernizovani-tenk-m-84-as1-pokazao-je-dobre-ideje-nasih-konstruktora-16522
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5618 on: October 03, 2020, 03:03:37 pm »

Čitam ovaj tekst iz Vojnotehničkog glasnika.

 Кад прође колона осамдесетчетворки, пут избраздају чланци од гусеница и заиграју прозо-ри на околним зградама, а кад на полигону после команде „Пали!” у тенку засветли зелена лампица, отвори се капија ватре и из топова 125 mm полете ка циљу пројектили, мете падају као покошене.


Ne znam da li je ovo pisao neki tenkista, ili neko iz VTI-ja. Ili je ovo možda priča za široke narodne mase. Ali ovo je Glasnik i to Vojnotehnički glasnik. Kapija vatre je samo jedan od uslova za opaljenje. Ali kapija vatre se javlja kad i kad nisu ispunjeni uslovi za gađanje, a i gubi se (gasi se lampica) iako su ispunjeni svi uslovi za gađanje.

Izgleda da pisac teksta ne shvaća, ili ne zna, kako radi kapija vatre, od čega zavisi, kad se javlja i kad se gubi. Što je najgore, ovo je napisano u Vojnotehničkom glasniku. Dakle, nije pisano u nekim dnevnim novinama za domaćice i penzionere.

I nadam se da pisac teksta ovo što je napisao nije naučio na Vojnoj akademiji, jer bi to bilo zabrinjavajuće.

Pošto se o mojim tekstovima na Palubi raspravljalo u vrhovima Generalštaba, što bi se reklo da "neko odozgo" ovo čita mislim da bi trebali povesti računa o tome ko šta gdje objavljuje, jer ovo ne čitam samo ja.

Prošle godine sam pisao o doktorskoj disertaciji na temu tenka M84. Poslao sam ispravljeni tekst Načelniku Vojne akademije. Rečeno mi je da će se pomenuta doktorska disertacija ukoričiti i sa druge strane da se više nikad ne otvori.

Nadam se da taj pukovnik ne predaje pitomcima Vojne akademije, jer bi pisali ovako kao što je u gornjem tekstu o kapiji vatre.

Pozdrav

Vlado
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5619 on: October 03, 2020, 03:05:29 pm »



Gađanje iz modernizovanog tenka M-84 u rejonu Vojnog kompleksa "Pasuljanske livade"






« Last Edit: October 03, 2020, 03:41:40 pm by Dreadnought » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #5620 on: October 03, 2020, 03:07:39 pm »



Izjava pomoćnika ministra dr Nenada Miloradovića na gađanju iz modernizovanog tenka M-84



Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5621 on: October 03, 2020, 04:37:53 pm »

Na ovoj najnovijoj modifikaciji je žestoko pomjereno težište kupole od ose vrtnje kupole. Ne prikazuju kako se ponaša tenk na nagibu. Ispaljeno je jako malo zrna. Nekoliko opaljenja na snimku se ponavlja, a i nekoliko kadrova pogađanja cilja se ponavlja. Nije bilo u jednom kadru opaljenje i pogodak, tako da je to možda iskombinovano. Pošto su tu neki iz SDRP-a  ne treba ništa vjerovati. Nejasna je daljina cilja. Kupola se trese. Pri ovako malim brzinama pri gađanju i ne treba im SUV. Ako su dobro pročitali i naučili Upustvo za gađanje znati će o čemu se radi. Još uvijek nema snimaka iz kupole, tako da se tu ne može dati nikakvo mišljenje. Gađa se samo stacionarna meta. Onaj bivši (ako je u ovom tenku još uvijek onaj "bivši" SUV) je mogao iz pokreta da gađa pokretnu metu. Gađao sam iz pokretnog tenka 40 km/h, idem prema meti, metu koja se je kretala bočno 40 km/h na daljinama od 2000 metara do 1500 metara i sve sam imao u sami centar mete. Ovdje gađaju iz tenka koji se jedva kreće u stacionarnu metu. U jednom momentu propada top. Kod vertikalne hidraulike postoji nešto što se zove krutost stabilizacije i što smo učili (na ruskom jeziku) u jednoj fabrici tenkova T72. Međutim, tad nije bio sa nama niko od ovdje prisutnih.
Itd.

Pozdrav

Vlado



1351643
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #5622 on: October 03, 2020, 05:11:22 pm »

Pa sad, SUV i dalje ne izgleda menjan osim izmeštenog meteosenzora...

Uostalom, izgleda da se pucalo. Ima na snimku dosta "piksli".

Gusenice izgledaju "nove"; tj. stari model, ali vrlo sveži članci. Ali nemaju veze sa onim prikazanim još onomad.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #5623 on: October 03, 2020, 07:09:30 pm »

Чланак је из Одбране, из октобра 2020 (нови број, очигледно). Пише на дну сваке странице.
Чланак је писала Мира Шведић, пише на почетку чланка ко је аутор и наравно да није тенкиста, већ је употребила неке термине које је негде прочитала. Ако је читала Палубу, чуди ме да није споменула метеосензоре.
Ако очекујеш да ће се на отвореном ЈТ каналу наћи цело испитивање неког средства, не само у Србији, већ било где у свету - онда си у грдном, грдном проблему.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5624 on: October 05, 2020, 10:55:04 am »

Pomenuta gospođa je o kapiji vatre čula od nekog ko se bavi tenkovima, a ko nije naučio lekciju do kraja Opet neko površno znanje. Ta gospođa to sigurno nije izmislila.

Pogledaj bilo kakve izvještaje iz Hrvatske, tj, iz Hrvatske vojske. Od svih stotina i stotina izvještaja, snimaka i slika, samo sam na jednom čuo zvuk izlizanih gusjenica (objevio ga je neko ko je bio na paradi) i jednom, samo jednom, je Jan Ivanjek, da ga nazovem portparolom hrvatske vojske pogriješio u izvještavanju o tenku M84, i to zato što nije znao tehnologiju proizvodnje tenka u ĐĐ. A onda usporedi to sa stranicama MO i Vojske Srbije. Govore o M84 i posadi od četiri člana, o poslužiocu u tenku M84, govore o M84 a stave sliku T72, stotine slika pokvarenih tenkova, o nišanskoj spravi uljepljenoj sa selotejpom, itd. Na Palubi smo pisali o sajtu Vojske Srbije gdje je na naslovnoj strani kolona neispravnih tenkova.

I sada tekst u Vojnotehničkom glasniku koji nije tačan.

Na jednom ručku u Kuvajtu, prije koju godinu, sam o kapiji vatre, razlozima zašto se kapija vatre pojavi i ako nisu ispunjeni uslovi za opaljenje i zašto se izgubi iako su ispunjeni uslovi za opaljenje ( zbog toga ima dosta elektronike u sistemu, da bi tako bilo) razgovarao sam sa pukovnikom (mislim da je u penziji) Mensurom Šaćirovićem, najpoznatijim konstruktorom municije u SFRJ. Već je o njemu pisano na Palubi, kao najboljem pitomcu Vojne akademiju u JNA i čovjeku koji je nakon ovih naših vojnih akademija otišao u Moskvu gdje je završio sedmogodišnju Politehničku vojnu akademiju gdje je studirao konstrukciju municije velikih kalibara. Nakon razgovora sa njim i kad mi je rekao podatke o razlici municije napravljene u u SFRJ i one ruske, možda bi trebalo mjenjati ova vremena pojavljivanja i gubljenja kapije vatre. Inače se on spominje kao glavni i odgovrni za konstrukciju municije za tenk M84, za ove tri granate. Prije rata je bio tehnički direktor firme Pretis Vogošća.
Nakon ovog razgovora tadašnji ambasador BiH u Kuvajtu Mehmed Halilović, sjedio sam između ambasadora i Šaćirovića, zamolio me je da se slikamo zajedno. Pitam ga da li je ova slika za one neke njihove službe. A on se nasmija i reče: "Šta ima da se lažemo, jeste". Halilović je završio vojnu akademiju u Sudanu.

Učestvovao sam u raznim ispitivanjima tenkova. Nekoliko u SFRJ i nekoliko u nekim drugim zemljama. I uvijek je bilo laganja, skrivanja informacija, straha od nadređenih, tužnih i sretnih lica, a često je bilo i lažnih izvještaja, tj, laganja u izvještajima, jer je neko davao pare, a neko ih trošio. A takvi izvještaji gdje neko daje pare i ima očekivanja su uvijek frizirani i našminkani. Prošao sam tu školu, a ako nešto ne uspije uvijek se traži krivac i uvijek je onaj drugi kriv.

Početne serije M84 su imale nekih problema sa elektronikom. I dobro se sjećam, došla velika delegacija Direkcije Kapela, i ide pukovnik Milorad Dragojević, tadašnji glavni i odgovorni. I njemu nekoliko ljudi iz VTI-ja govori da Čajevac lemi sa lemilicama sa neodgovarajućom temperaturom i zbog toga tenkovi u Kraljevu ne rade. Nakon toga se pola godine pisalo i dopisivalo o lemilicama i Čajevcu. A Čajavec je još tih davnih godina usvojio vojni standard američke vojske o kvalitetu proizvoda MIL-STD-883C, nekoliko godina prije početka proizvodnje tenka. Milion dopisa i gubljenja vremena i skretanja sa problema.
Kad smo utvrdili gdje je problem odem u Kraljevo i zamjenim softver u tenkovima i rješim problem. Softver je pravio VTI, ali nisu smjeli reći da su oni uzročnici.

Opet, kasnije, svi su se žalili na netačnost balistike tenka. I opet velika delegacija na Krivolaku, gađa se i opet lažni izvještaji. A balistički sofver je pravio VTI.

Kasnije, kad nije bilo pritiska VTI-ja, kad smo otišli raditi tenk u Kinu, proračun balistike je radio p.puk Dragan Opačić.  Softveraš iz VTI-ja, i napravio dobar proračun, te smo imali nevjerojatno dobre rezultate gađanja u Kini. Bukvalno smo napravili snajper od tenka. Bilo bi puno bolje da Dragan Opačić napravi za M84 proračun balistike nego neke od ovih modifikacija.
Isti čovjek je napravio i softver za neka druga oklopna vozila koja se ovih zadnjih godina proizvode u Srbiji.

Pozdrav

Vlado


1353068
Logged
Pages:  1 ... 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 [375] 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.