PALUBA
March 19, 2024, 08:27:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 [378] 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2155510 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5655 on: October 12, 2020, 06:53:20 pm »

Da, ovaj AS2 definitivno nije "A" verzija, već standardni M-84. Vrlo verovatno da se radi o tenku 21063 koji je ranijih godina prikazivan u nekoliko verzija modernizacije. Moguće da mu je umesto standardnog motora od 780 KS ugrađen pojačani motor od 840 KS.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5656 on: October 12, 2020, 07:52:06 pm »

Tenk 21063 pripada prvoj seriji tenka, 1985 godište, koji ima drugačiju elektroniku i drugačiji balistički softver.  Ne sjećam se više, ali mislim da pripada grupi tenkova kojima sam zamijenio softver sa nekom boljom verzijom.

Najvjerovatnije misliš na tenk 21463 iz pete serije tenka. Koliko se sjećam, on bi trebao biti M84A. 
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5657 on: October 12, 2020, 08:16:50 pm »

Ne Vlado. Ovaj drugi prototip modernizacije, kojeg su označili kao M-84AS2 nije "A" verzija tenka, kako sam prvobitno mislio. U pitanju je klasični M-84 ev. broja 21063 koji je još krajem devedesetih dodeljen TRZ Čačak, kako bi se ispitivala rešenja modernizacije tenka.

Onaj prvi prototip, sa oznakom M-84AS1 jeste "A" verzija, ev. broja 21459.



Evo kako je prvobitno izgledao predlog modernizacije tenka M-84 ev. broja 21063 (sada nosi oznaku M-84AS2)



* M-84 1.jpg (301 KB, 1440x1080 - viewed 37 times.)

* M-84 2.jpg (244.85 KB, 1280x960 - viewed 34 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5658 on: October 12, 2020, 08:49:29 pm »

Evo da bude jasnije.


Na ovoj slici u prvom planu je M-84AS2 (21063) a iza njega je M-84AS1 (21459)





* ban_0065_1602335653.jpg (1655.16 KB, 2500x1667 - viewed 36 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5659 on: October 13, 2020, 06:28:45 am »

Dakle, to je onaj koji je imao tešku unutrašnju havariju  Nikincima prilikom gađanja.  Nekoliko mjeseci prije toga sam na Palubi napisao, otprilike" koja je budala mjenjala trzajuće i ljuljajuće mase topa", i taj tenk je zbog problema sa topom imao havariju unutra, eksploziju, te nije prošle godine bio na sajmu Partner.

Tenk T72 i njegove derivacije imaju milione modifikacija, ali niko nikad nije dirao trzajuće i ljuljajuće mase topa, naravno, osim SDRP-a. Tada se je po tragovima na topu moglo vidjeti da taj top sa tom "modifikacijom" nije gađao. I najvjerojatnije, kad je prvi put gađao, dogodila se havarija. I sad su, normalno, odustali od te gluposti.
Tada sam u tom tenku vidio modifikaciju koju smo 1997 ponudili Kuvajtu, a šeme te elektronike mi je ukrao SDRP u Kuvajtu.
Tada smo ponudili Kuvajtu i drugačiji softver u tenku, promijenjen na osnovu iskustva na tenku koji smo radili u Kini gdje smo od tog tenka bukvalno napravili snajper. Međutim, SDRP nije imao opremu da mi ukrade softver.

Na tom tenku, koji smo pravili u Kini, smo na ispitivanjima u Pakistanu, na zahtjev pakistanskih stručnjaka, napravili i ugradili u tenk elektroniku da top ne može da udari u zemlju i pokupi zemlju u topovsku cijev.

Međutim, registarski broj 21063 pripada nekom tenku, među prvim, iz prve serije, a koji je 1985 godine isporučen u VP 8977 Kraljevo, a na ovome tenku sa slike se vidi da nije iz prve serije.


Pozdrav
Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5660 on: October 13, 2020, 11:03:02 am »

Pogledaj Vlado ono drugu sliku koju sam postavio gore, na kojoj je M-84 (21063) sa debelom termooblogom. Jasno se vidi da je turela komandira sa prve serije tenka, dok su originalni preklopni meteosenzor verovatno u nekom trenutku zamenili sa ovim teleskopskim. Slika je iz 2009. godine, sajam Partner.


Evo i slika iz TRZ Čačak 2018. godine, dok su radovi bili u toku. (slike su sa MCM foruma)



* 21063 1.jpg (171.54 KB, 1200x674 - viewed 37 times.)

* 21063 2.jpg (178.19 KB, 1200x674 - viewed 43 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5661 on: October 13, 2020, 12:37:06 pm »

U prvoj seriji u odnosu na drugu i ostale serije M84 je puno razlika. Počev od vidljivih, meteo senzor, pa do onih za koje malo nas zna. Drugačiji je ležaj kupole (taj se ležaj ne može ugraditi u kasnije serije bez većeg obrađivanja, drugačija je nišanska sprava DNNS-2  odnosu na DNNS-2A, elektronika, mehanika i paralelogram, a tu su i drugačiji naponi u sistemu SUV, drugačiji su neki dijelovi, a za koje treba mašinska obrada da se ugradi u kasnije serije, drugačiji je softver u odnosu na ostale serije, Na nekim kutijama su drugačije dimenzije, jer su skupi francuski amortizeri zamjenjeni sa amortizerima Fabrike gume Zvornik (FAGUM), Rješen je problem udaranja odozdo pojačavačke kutije u nosač radio stanice. Izbačen je IC far L2AG, a sa tim i promjenjena kablaža, izbačen je kosinusni potenciometar iza leđa komandira, a opet sa tim je mjenjana i kablaža. Na svim ruskim T72 se još koristi kosinusni potenciometar.

Ima još dosta izmjena između serija, ali nema svrhe da ih pišem ovdje.

Sjećam se jednog detalja kad smo radili promjenu ugradnje davača brzine po pravcu. Radilo se o ekscentričnosti ležaja kuoole i krivljanju izlazne osovine davača.

Bilo je ljetnje doba i godišnji odmori, a mene zovnu iz ĐĐ da rješimo problem. Odem do šefa po putni nalog, a on predloži da sa mnom ide jedan genijalni mašinski inžinjer iz drugog OOUR-, iz OOUR-a Mašinska obrada, a koji je izrazio želju da ode malo u ĐĐ. Što bi se reklo, da skoči žaba u vodu.

I odemo nas dvojica u ĐĐ a njega predstavim kao novog vozača u mom OOUR-u. Da ne komplikujem u predstavljanju. Dovezao me. I zavučemo se pod kupolu na tehnološkom podnožju, kao na ovim gornjim slikama, a ovaj moj radni kolega, a i on se predstavio kao vozač, počne da govori o uzubljenju, dubini uzubljenja, vrstama zuba na unutrašnjim i vanjskim zupčanicima, te predloži rješenje za podešavanje dubine uzubljenja izlaznog zupčanika davača brzine po pravcu i unutrašnjeg zupčanika ležaja kupole, a koji ima dozvoljenu ovalnost 5 mm, u odnosu na prečnik ležaja, 2,11 metara. Dubina uzubljenja se mjenja zavisno od položaja kupole u odnosu na šasiju tenka za tih dozvoljenih 5 mm ovalnosti kupole.

Ovu i ĐĐ ostali bez teksta. Vozač genijalac. I na kraju je ostalo ne tenku rješenje tog "vozača" i tako je napravljeno na više od 500 tenkova.

Pozdrav

Vlado
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5662 on: October 13, 2020, 02:01:28 pm »

E, moj vrlo poštovani Vlado, samo ovdje ima 378 stranica ovog foruma koji bi se dale pretočiti u jednu monografiju o M-84 a ti znaš (i imaš dokumentacije) još toga 10 x više sigurno!
Meni bi bilo draže da napišeš knjigu koja će biti sukus tvog iskustva i znanja o predmetnom tenku (i drugim tipovima) i da je objaviš na engleskom jeziku (jer je profitabilnije) budući  lokalni janjojebci i janjojedci to niti znaju niti cijene, pa možda nekada kasnije da se objavi verzija na drugim lokalnim BHSCGSloMk jezicima.
Živio i nastavi dalje sa istinom jer je ona jedini put!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5663 on: October 13, 2020, 03:30:36 pm »

Kad več spominješ engleski, ima tome neko vrijeme, zovne me prijatelj, Arapin, i prepričava moje tekstove sa Palube, ali na engleskom. Onako, u zezanju. Nije mi jasno. Pitam ga o čemu se radi, a ono tekstove sa Palube prevode u Ministarstvu odbrane Kuvajta ili u nekoj sličnoj firmi, agenciji, i dostavljaju nadležnim. Pa i on došao do tih prevoda. Tako, ako mi zatreba prevog na engleski, ili arapski, možda već ima.

Jednom prije toga kad smo razgovarali, ponovio je moj tekst koji sam ja negdje napisao, ne sjećam se gdje:"Što bi Kuvajt uzeo modifikaciju M84 od SDRP-a koju su radili Rusi (onu od prije pet šest godina), kad tu modifikaciju može da kupi od Rusa za nekoliko puta manje pare".  Ili tako nekako, u tom smislu. Tad sam prvi put posumljao, a kasnije mi je rekao da dobija prevode.

Nedavno mi je pričao o poslovima kineske firme Norinco i modifikacije M84 u Kuvajtu. Ali o tome drugi put.


Pozdrav

Vlado

Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5664 on: October 14, 2020, 01:33:41 am »

Jednom prije toga kad smo razgovarali, ponovio je moj tekst koji sam ja negdje napisao, ne sjećam se gdje:"Što bi Kuvajt uzeo modifikaciju M84 od SDRP-a koju su radili Rusi (onu od prije pet šest godina), kad tu modifikaciju može da kupi od Rusa za nekoliko puta manje pare".  Ili tako nekako, u tom smislu. Tad sam prvi put posumljao, a kasnije mi je rekao da dobija prevode.

Nedavno mi je pričao o poslovima kineske firme Norinco i modifikacije M84 u Kuvajtu. Ali o tome drugi put.


Pozdrav

Vlado

Ne bih da Vam kvarim price, ali na tom forumu tamo sam Vam upravo ja napisao da je budalastina da Kuvajt bilo sta kupi od Vas, Hrvata i SDPR-a kada to moze da dobije od Rusa u verziji koju god hoce i na kraju videsmo tu Rusku verziju u pustinji. Mozda Vi imate znanje, ali nemate kapacitete, SDPR ima neke kapacitete i novac, ali nemaju znanje. Djura je neka peta prica, a Rusi imaju sve to zajedno na n-tom nivou u odnosu na sve vas. Ne pricam ovo zato sto volim Ruse, nego zato sto mislim da ste konacno shvatili da ste Vi jako dobro modernizovali njihov tenk, a ne oni vas. Ako Kuvajt hoce oni i Ameri mogu da im ugrade elektromagnetni top u taj tenk sa sve robotima, a cela bivsa Juga da se cudi i prodaje maglu.

Isto tako sam i njima tamo (taj forum) objasnjavao cemu ce da im sluze ovi Mi-35M kod nas (trebalo je Mi-28) i da ce da ih koriste samo sa NRZ-ima kada nose tih nekoliko vojnika i da to isto radi Mi-17V5 nekoliko puta bolje i efikasnije sa odeljenjem u sebi, niko ne razume sta pricam, posto je vecina videla helikopter samo na filmu. Evo vezbe pre neki dan, gadjaju Mi-35M bez putnika. Jedan par gadja sa NRZ-ima, pobadaju malo nosicem, pa drugi par samo Atakama, zatim na kraju vojska radi desant gde desanta radi Mi-17V5, koji je pre toga izrendao iz sacastog, a Mi-35M radi obezbedjenje desanta. Pazite Vi tu nauku, a da su kupili umesto ova cetiri Mi-35M, cetiri Mi-28 za gotovo iste pare druge pesme bi se pevale, ali kome pricati i namigivati, kada ja kao laik vidim ono sto ne vide judi koji su zivot tome posvetili, mada mozda oni i vide, ali ih niko ne pita.
 
Tako isto i za ovaj vas tenk M-84, nazalost pregazilo je vreme celu vojnu industriju bivse SFRJ sa sve SDPR-om na celu koji samo gleda kako da uzme lovu, ono sto su oni prikazali sa tenkom je smesno i oni rade to sto Vi radite samo na visem nivou. Pokusavaju da uvale vojsci i drzavi nesto staro za debele novce i to je sve. Ako upali pevaljka na sto, ako ne upali, guramo da upali i to je to.

Stice se utisak da Vi pokusavate da ubedite nekog tamo u VS da kupi Vase „proizvode”, a ocigledno je da njih to apsolutno ne interesuje, jedino da pokusate to da im poklonite, ali ni tada od toga ne bi bilo nista iz razloga sto je mala zarada ili je nema. Ja sam pisao tamo na tom forumu da su Rusi dolazili ovde i predlozili im sta to nama treba za tenk, a oni to imaju, ali znate kako Rusi rade na pare kao i ovi nasi, pa je doslo do kolizije, ubedili su nekog koga treba kako oni znaju i evo sada gledamo ovo, a vreme prolazi i dolaze sistemi koji koliko imaju raketica toliko izbace tenkica iz upotrebe.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5665 on: October 14, 2020, 07:37:02 am »

Nagdje griješiš.

Na bolovanju sam više od dvije godine, nemam snage ni da se krećem, a kamoli da odem negdje van Banja Luke. Zadnje dvije godine sedam puta sam ležao na hirurgiji, u tri različite bolnice, a sve što sam odlazio van Banja Luke je u bolnicu u Beograd i na sajam Partner. Zadnji put sam ležao u bolnici februar/mart i otpušten sam iz bolnice zbog pražnjenja bolnice zbog virusa. Od tad idem u bolnicu na terapije. Terapiju koju sam primao zbog jedne bolesti su mi napravile žestoke probleme, tako da sad bolujem od više bolesti, posljedica.

Arapin sa kojim sam radio me je zvao da dođem u Kuvajt zbog poslova oko tenka i kineske kompanije Norinco, ali sam odbio zbog bolesti.

Poziv iz jedne azijske zemlje gdje smo bili nas nekoliko sa Palube, a gdje smo radili na tenkovima, sam takođe odbio zbog bolesti.

Sa najviših mjesta Vojske Srbije sam dobio još davno jasne poruke.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

i digao ruke od svega.

Pomažem oko tenkova koliko mogu i svakom ću pomoći, ali sve što izlazim iz kuće je samo kod doktora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prije skoro svake vojne vježbe sa tenkovima ili gađanja u Srbiji krenu ovakva pitanja.

Tako da si sasvim pogrešno shvatio moja pisanja. Kao što kažu na najvišim mjestima Vojske Srbije, uništili su Vojnotehnički savjet Vojske Srbije i sad SDRP uvodi sam naoružanje u Vojsku Srbije. Puno mojih prijatelja koji rade u SDRP-u su ovih dana bili na onom prikazu na Pešteru, kao da je to bio prikaz SDRP-a, a ne Vojske Srbije.

Ode do doktora za pola sata.

Pozdrav

Vlado



* Untit led.jpg (82.8 KB, 865x736 - viewed 87 times.)

* Untitl ed.jpg (127.29 KB, 918x693 - viewed 80 times.)

* Untitled.jpg (112.46 KB, 925x684 - viewed 66 times.)
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 388


« Reply #5666 on: October 14, 2020, 10:16:10 am »

Koliko mogu zaključiti s mailova sa slikica ova pitanja oko podešavanja sprave i elevacionog senzora postavlja majstor zadužen za optoelektroniku sustava. Izgleda da više nema četveromjesečnih tečajeva po nastavnom planu za specijalnosti naoružanje, sustav za upravljanje vatrom, mototehnika, el. uređaji mototehnike i sredstva veze tenka M84 u zemljama koje posjeduju tenk M-84. Mislim da je g. Vlado držao nastavu baš na ovom tečaju u Zg prije 1990. Inače ovaj tečaj je bio jedan od zadataka projekta "Nišava".
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5667 on: October 14, 2020, 11:42:55 am »

Jednom prije toga kad smo razgovarali, ponovio je moj tekst koji sam ja negdje napisao, ne sjećam se gdje:"Što bi Kuvajt uzeo modifikaciju M84 od SDRP-a koju su radili Rusi (onu od prije pet šest godina), kad tu modifikaciju može da kupi od Rusa za nekoliko puta manje pare".  Ili tako nekako, u tom smislu. Tad sam prvi put posumljao, a kasnije mi je rekao da dobija prevode.

Nedavno mi je pričao o poslovima kineske firme Norinco i modifikacije M84 u Kuvajtu. Ali o tome drugi put.


Pozdrav

Vlado

Ne bih da Vam kvarim price, ali na tom forumu tamo sam Vam upravo ja napisao da je budalastina da Kuvajt bilo sta kupi od Vas, Hrvata i SDPR-a kada to moze da dobije od Rusa u verziji koju god hoce i na kraju videsmo tu Rusku verziju u pustinji. Mozda Vi imate znanje, ali nemate kapacitete, SDPR ima neke kapacitete i novac, ali nemaju znanje. Djura je neka peta prica, a Rusi imaju sve to zajedno na n-tom nivou u odnosu na sve vas. Ne pricam ovo zato sto volim Ruse, nego zato sto mislim da ste konacno shvatili da ste Vi jako dobro modernizovali njihov tenk, a ne oni vas. Ako Kuvajt hoce oni i Ameri mogu da im ugrade elektromagnetni top u taj tenk sa sve robotima, a cela bivsa Juga da se cudi i prodaje maglu.

Isto tako sam i njima tamo (taj forum) objasnjavao cemu ce da im sluze ovi Mi-35M kod nas (trebalo je Mi-28) i da ce da ih koriste samo sa NRZ-ima kada nose tih nekoliko vojnika i da to isto radi Mi-17V5 nekoliko puta bolje i efikasnije sa odeljenjem u sebi, niko ne razume sta pricam, posto je vecina videla helikopter samo na filmu. Evo vezbe pre neki dan, gadjaju Mi-35M bez putnika. Jedan par gadja sa NRZ-ima, pobadaju malo nosicem, pa drugi par samo Atakama, zatim na kraju vojska radi desant gde desanta radi Mi-17V5, koji je pre toga izrendao iz sacastog, a Mi-35M radi obezbedjenje desanta. Pazite Vi tu nauku, a da su kupili umesto ova cetiri Mi-35M, cetiri Mi-28 za gotovo iste pare druge pesme bi se pevale, ali kome pricati i namigivati, kada ja kao laik vidim ono sto ne vide judi koji su zivot tome posvetili, mada mozda oni i vide, ali ih niko ne pita.
 
Tako isto i za ovaj vas tenk M-84, nazalost pregazilo je vreme celu vojnu industriju bivse SFRJ sa sve SDPR-om na celu koji samo gleda kako da uzme lovu, ono sto su oni prikazali sa tenkom je smesno i oni rade to sto Vi radite samo na visem nivou. Pokusavaju da uvale vojsci i drzavi nesto staro za debele novce i to je sve. Ako upali pevaljka na sto, ako ne upali, guramo da upali i to je to.

Stice se utisak da Vi pokusavate da ubedite nekog tamo u VS da kupi Vase „proizvode”, a ocigledno je da njih to apsolutno ne interesuje, jedino da pokusate to da im poklonite, ali ni tada od toga ne bi bilo nista iz razloga sto je mala zarada ili je nema. Ja sam pisao tamo na tom forumu da su Rusi dolazili ovde i predlozili im sta to nama treba za tenk, a oni to imaju, ali znate kako Rusi rade na pare kao i ovi nasi, pa je doslo do kolizije, ubedili su nekog koga treba kako oni znaju i evo sada gledamo ovo, a vreme prolazi i dolaze sistemi koji koliko imaju raketica toliko izbace tenkica iz upotrebe.


Forumi jesu da se iznesu misljenja i da se razgovara.

 Sustina problema je politicke prirode. Kakva politika, takva vojska. Srbija je naslednica JNA a uz to su i nasledili korupciju, demoralizaciju, sistematsko unistavanje kapaciteta zapustavanjem, kradjom itd. Taj proces je zapocet osamdesetih kao priprema za rat i nazalost jos uvek traje. Ovo sto se sada radi je obicno pranje drzavnog novca od strane vlasti. Sto se tice samog M-84, njegov krajnji potencijal jos uvek nije dostognut. Vreme je pregazilo samo zato zbog kriminalne politike vlasti. Sa pravim ulaganjem taj potencijal bi itekako bio moguc. Da bi se to desilo mora se prestati sa kradjom i uvesti vladavinu prava. Cim se to desi, nebi imali problema sa pametnim ljudima na pravom mestu kao sto imamo problema sa raznim rodjacima i partijasima.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5668 on: October 14, 2020, 01:06:30 pm »

Koliko mogu zaključiti s mailova sa slikica ova pitanja oko podešavanja sprave i elevacionog senzora postavlja majstor zadužen za optoelektroniku sustava. Izgleda da više nema četveromjesečnih tečajeva po nastavnom planu za specijalnosti naoružanje, sustav za upravljanje vatrom, mototehnika, el. uređaji mototehnike i sredstva veze tenka M84 u zemljama koje posjeduju tenk M-84. Mislim da je g. Vlado držao nastavu baš na ovom tečaju u Zg prije 1990. Inače ovaj tečaj je bio jedan od zadataka projekta "Nišava".

Ako me se sjećaš  sa predavanja u Zagrebu, onda bi se i ja tebe trebao sjećati. Možda se zoveš Zvjezdan ili Vladimir. Treći koji je bio u ekipi je profesor dr. general, bivši pomoćnik Ministra odbrane SRJ (ili Sr i CG), koji ima drugačiji rječnik. Nekoliko ostalih iz ekipe više nije među živima.
Predavanja sam držao na još oko desetak mjesta, od deset do trideset dana. I nekoliko puta na engleskom.

A pomažem i oko elektronike, ne samo oko optike. A i ostalih uređaja u tenku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav
Vlado


* Untib tled.jpg (117.87 KB, 891x799 - viewed 65 times.)

* Untit led.jpg (88.86 KB, 876x673 - viewed 56 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5669 on: October 14, 2020, 07:51:25 pm »

Nagdje griješiš.

Na bolovanju sam više od dvije godine, nemam snage ni da se krećem, a kamoli da odem negdje van Banja Luke. Zadnje dvije godine sedam puta sam ležao na hirurgiji, u tri različite bolnice, a sve što sam odlazio van Banja Luke je u bolnicu u Beograd i na sajam Partner. Zadnji put sam ležao u bolnici februar/mart i otpušten sam iz bolnice zbog pražnjenja bolnice zbog virusa. Od tad idem u bolnicu na terapije. Terapiju koju sam primao zbog jedne bolesti su mi napravile žestoke probleme, tako da sad bolujem od više bolesti, posljedica. Pomažem oko tenkova koliko mogu i svakom ću pomoći, ali sve što izlazim iz kuće je samo kod doktora.
Puno mojih prijatelja koji rade u SDRP-u su ovih dana bili na onom prikazu na Pešteru, kao da je to bio prikaz SDRP-a, a ne Vojske Srbije.


Pozdrav

Vlado

Da me ne shvatite pogresno, ako Vam je pomoc potrebna ja bih Vam rado pomogao koliko mogu, nisam znao da ste bolesni, a secam se da ste cesto ranije nudili VS neka resenja. Mislim da ste samo gubili vreme, mozda sam Vam cak to na drugom forumu i napisao. Kao sto znate njih to ne interesuje sve i da im sada konstruisete ceo tenk i on bude u prvih pet u svetu, cim ekipa sazna da je taj bio na nekom sastanku zavrsavate kao Pavle Bulatovic i cao. Njima je sada sansa da uzmu od drzave neke ozbiljnije pare koju cekajy dvadeset i pet godina, pa zar sada da im se pojavi neko ko ce sve to da pokvari, govorim hipoteticki. Oni ce da ocerupaju drzavu tako debelo da ce bolje da bude da smo kupili 50 Leklera nego kada pokvare i ove ispravne tenkove koje oni budu navodno modernizovali i to je jasno svakome ko iole prati desavanja u VS, a ja ih evo pratim gotovo trideset godina. Oni planiraju da menjaju top na tenku, a ne mogu mnogo manje zahvate da urade i to samo zato sto je to nekome interes, a mogli su za slicne pare da odu u Renk i uzmu komplet novi sistem upravljanja, PowerPack (ako nisu u stanju da naprave) i unaprede tenk u tom delu vise od nivoa Vihora, medjutim oni hoce da menjaju top, a to povlaci jos milion izmena i problema sto Vi znate pedeset puta bolje nego ja, pa se tu dalje ukljucuju Belorusi, Francuzi, Izraelci, a na kraju ce da se zavrsi i ovaj vek sa sve verzijom tenka M-84XY i mnogo problema koje oni ne mogu da rese, a za razvoj novog nemaju znanja, a opet pored svega lobiraju da se ne kupi strano i novo. Srbija moze bez problema da isplati Francuzima dvadesetak tenkova godisnje u narednih pet godina, a SDPR ne moze da modernizuje deset godisnje, pa tako prostom racunicom dolazimo do toga, da kada oni skarabudze poslednje modernizovani M-84 Nemci ce proslavljati 100 godina od pocetka drugog svetskog rata. Eto dokle smo stigli. Oni sa izbacivanjem VTI-a iz odlucivanja su postali mehanicarska radionica za budzenje, oni nemaju razvoj, tih par ljudi tamo, to su sve ljudi iz VTI-a. Lepo im je napisao Sava Pustinja skoro, a sve u vezi njihovih modernizacija vazduhoplova.

Vi bi stvarno trebali da napisete jednu lepu knjigu o ovom tenku sa dosta slika i skica, pa da sa zadovoljstvom citamo, a i ovi mladji kada dodju posle svega da uzmu u ruke nesto kvalitetno i da vide sa cime ste se sve susreli kada ste radili na tenku. Zamislite da sada imamo knjigu nekoga ko je isao u Francusku da testira Reno R35, ali nase ljudi mrzi da pisu i stvari tako ostaju zaboravljenje.
Pozdrav i sve najbolje!
Logged
Pages:  1 ... 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 [378] 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.