PALUBA
March 19, 2024, 03:07:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 [381] 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2155370 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5700 on: October 17, 2020, 09:17:44 am »

Ispuštanje vode iz kućišta teleskopskog meteosenzora je opisano u tehničkom uputstvu TU-II, koje je štampano 1988. godine. Problem je taj što je ta procedura trebala biti navedena i u priručnik za posadu tenka, a nije.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5701 on: October 17, 2020, 11:14:31 am »

Ali nije nigdje napisano o ispuštanju vode iz panela komandira. Konstrukcija nosača meteo senzora je takva da oštećuje kabal Br. 7 SUV., a zbog toga ulazi voda u panel komandira. A onda nastaju drugi problemi.

Međutim, nisam ja pisao svoj prethodni post samo zbog meteo senzora, nego zbog toga što se pravi neko komplikovanije sredstvo od onoga koje već postoji, a posada nije naučila da radi sa ovim sadašnjim sredstvom.

Bio sam u tenku T34, u više verzija, pa u T54, T55, više verzija, T62, T72, više verzija, M84, više verzija, T80, i kao najkomplikovanijem u jednoj verziji T72 u jednoj fabrici tenkova u svijetu.

I sve je tenk komplikovaniji, sve je unutra manje prostora, sve je više uređaja unutra, a obuka posade i tehničke podrške treba to da prati.

I sad se pravi nešto još komplikovanije. A neko to treba da koristi.

I sva gađanja su metu, bijele boje, dimenzija A puta B, na poznatoj udaljenosti. A posada se zbunila. Nezna šta da radi, misli, razmišlja, studira koji prekidač da uključi, a koji da isključi. A niko ih neće gađati.

Bio sam u ratu. Ratovao. Sa tenkom. Tenk se i pravi za ratovanje. Na nepoznatom terenu, mi smo ovdje, a oni su tamo negdje. Maskirani. I iz šume izleti granata. Vrijeme za reakciju je 0,00001 mili sekunda ili te nema više. Ili ako je maljutka imaš oko pet šest sekundi da reaguješ, da se skloniš. A ovi neznaju šta da rade i kad imaju vremena za razmišljanje. A sad im se daje puno komplikovanije sredstvo  u ruke.


Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 388


« Reply #5702 on: October 17, 2020, 11:19:23 am »

Priručnik je za vojnika a vojnik radi što mu kaže zapovjednik. Četvrta stranica TU - ...kao i starešinama jedinica i ustanova u čijoj su nadležnosti eksploatacija i održavanje TENKA M-84. Treba pročitati i biti osposobljen za rukovanje i održavanje tenka a greška nije u vojnicima, dočasnicima i nižim zapovjednicima već u sustavu koji ne pazi kako se novi dočasnici i niži časnici educiraju jer su oni glavni odgovorni za održavanje i korištenje.

Da li male države mogu razviti složenije vojno sredstvo? Ne, ne mogu. Kolika je cijena pojedine komponente u malo serijskoj proizvodnji - velika. Tako da bi cijena razvijenog vojnog sredstva (ulaganje u industriju i sama proizvodnja) bila daleko veća od kupovine vojnog sredstva s zalihom pričuvnih dijelova i specijalnog alata. Čak i da cijena bude niža od drugih stranih rješenja pitanje da li će netko kupiti baš rješenje koje ste vi razvili. Profit je uvijek u pitanju.

Čak i novi sustavi baziraju na industrijskoj proizvodnji - motori na kotačnim borbenim vozilima su većinom kamionski motori ili motori radnih strojeva zajedno s transmisijom samo da bi ukupna cijena bila niža i a samim time i vozilo konkurentnije na tržištu.

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #5703 on: October 17, 2020, 12:46:21 pm »

Pravila, prirucnike i uputstva malo tko cita od 1991. niti korisnike itko tjera da ih proucavaju. Ne odnosi se samo na tenkove. Bilo je dosta slucajeva unistavanja strucne dokumentacije za t.11 iz ciste obijesti, kasnije je placana skupa cijena. Isto se odnosi na strucne ljude i njihov angazman tj iskljucivanje istih iz tih procesa?.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 055


« Reply #5704 on: October 17, 2020, 12:49:41 pm »

Најбоље је када припадници ОС БиХ узму штемајз да лансирају Фагот. Толико о томе.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #5705 on: October 17, 2020, 05:44:45 pm »


Koliko ce trajati osavremenjavanje kompletnog kontigenta tenkova nije toliko vazno koliko je vazno osposobljavanje industrije da isto uradi. I da uradi isto sa ostalim vozilima za koje je to potrebno. Kao i sta ce sve to otvoriti za tu istu industriju u buducnosti.

Drugo sto vecina vas uzima je broj jedinica tehnike, i onda pricate o isplativosti. Pri tome ne shvatate da se nesto razvijeno za jedno sredstvo vrlo lako primenjuje i za drugo, sa odgovarajucim izmenama ili bez njih. Pa je tako softver i hardver napravljen za Noru doveo do kreiranja paketa za Gvozdike uz odgovarajuce izmene. To je najprostiji primer, a mogao bi da navedem dosta njih. Onda vise ne govorimo o brojevima vezanim za pojedinacno sredstvo, vec za celu gamu sredstava koja ce koristiti iste ili srodne komponente za istu namenu. Odjednom broj jedinica tehnike nije ni priblizno isti onome sa kojim ste vi u pocetku racunali.


Koje industrije, pogon u Plani i Cacku je industrija za tebe? Bivsa SFRJ je sa svojim kapacitetima koje je razvijala cetrdeset i pet godina dosla na nivo da uspesno modernizuje ruski tenk T-72, a Srbija u kojoj ta industrija ne postoji moze da uspesno modernizuje isti taj tenk na tamo neki nivo?!

Sta smo mi to razvili od nule za bilo koje sredstvo? Sve sto imamo smo kupili, proizvodili licencno, pa usavrsavali uz teske muke i velika kasnjenja.

Ljudi Miodraze, nemamo dovoljno ljudi Tetejac da modernizujemo, a ne tenk. Glupo je da ti oduzimam vreme i ti meni, ali ovo sto ti pricas, ja tu demagogiju pamtim (pratim) evo trideset godina, a na tome se pojedinci obogatise, drzava ostaje bez vojske, a vojska bez sredstava i ljudi, a ti samo razvijaj, pa kada zagrmi, kako ovo nije kao sto je cika pricao na televiziji, e pa zbog takvih nije.

Vrati Rusima Pancir i ove H145M neka ti ih Miloradovic razvija, pa znas sta sve ima da se nauci na tom poslu, podigne tuki i buzuki, ovo i ono, a gadjao bi i leteo na njima znas kada?! Naravno uz cuveno do „kraja naredne godine”, to je prva faza. Druga ce da bude „intezivna”.



Ništa od toga što si naveo nije industrija za mene.

Za mene je industrija bila EI Niš dok je radila u punom kapacitetu, i imala 25000 radnika. Za mene je industrija bila MIN Niš, dok je imala oko 15000 radnika i radila u punom kapacitetu. Za mene je industrija bio 14.-ti Oktobar, dok je radio u punom kapacitetu. Za mene su industrija bili IMT i IMR dok su radili u punom kapacitetu.

Ali, ja nisam uništio ni jedan od tih holdinga. Ja ih nisam sveo na ono što su danas, za one koji postoje. Ili za njihove delove koji su preživeli i rade danas (lista je mala ali odabrana).

Praktično je sve što danas živi kao industrija ove zemlje (pri tome u to ne računam šrafciger fabrike poput Leonija, Jure, itd) je u vojnoj industriji (na žalost, ja bih voleo da je drugačije).

Ali, mi možemo da uradimo dve stvari.

Jedna je da zatvorimo i to što je jedva preživelo, i da sve uvozimo. Od kojih para, ne znam, jer smo sve rasprodali, ostaje još voda, zemlja i deo rudnih bogatstava, jer smo dobar deo i toga prodali.

Druga je da pokušamo da prikupimo delove giganata koji su preživeli, da ih integrišemo kroz vojni sektor, i pokušamo da nešto uradimo.

Izvini što sam ja više za ovo drugo.

Ja mogu sledećih dvadeset godina da jadikujem i pišem šta se i kako desilo, i kako smo došli u u situaciju u kojoj smo. Ili mogu da konstatujem da smo tu gde jesmo, i da vidim gde bi trebali da budemo, i da radim na tome da do tog cilja i stignemo.

Opet, izvini što sam ja više za ovo drugo nego prvo.

Izvini što te uznemiravam, što ti dižem pritisak.

Što se tiče panela komandira, kako niste umesto genijalnog rešenja bušenja kućišta da bi voda oticala došli na rešenje da isti kabel preko koga se voda sliva u panel uvedete u panel odozdo?. Pa bi voda sama okapala na pod tenka, a panel bi ostao suv?

Eto čisto kao ideja, za taj neverovatno složen problem.

Ajd u zdravlje.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #5706 on: October 17, 2020, 06:32:54 pm »




Što se tiče panela komandira, kako niste umesto genijalnog rešenja bušenja kućišta da bi voda oticala došli na rešenje da isti kabel preko koga se voda sliva u panel uvedete u panel odozdo?. Pa bi voda sama okapala na pod tenka, a panel bi ostao suv?

Eto čisto kao ideja, za taj neverovatno složen problem.

Ajd u zdravlje.

Imam osjećaj da nikad nisi bio u tenku.

Ako probušiš radio stanicu PD-9 pa kroz nju uvučeš kabal u panel, onda bi moglo.

Ako makneš radio stanicu, pa odozdo uvedeš kabal u panel, skupljala bi se voda u kablu. U donjem dijelu šlinge.

Voda ne prolazi u panel samo kroz kabal, okolo žica, nego prolazi i kroz žice. Kapilarno. Tako da bi i u tom slučaju ulazila u panel.

Postoje četiri vrste ovoga panela, ali samo u verziji za M84 se ovo dešava.

Provodnici u žicama nekon nekog vremena oksidiraju u kablu broj 7 SUV. od kiseonika  u vodi koji prolazi kroz provodnik. Sve su žice pocrnile u kablovima kroz koje prolazi voda.

Na stezaljkama gdje su žice pocrnile dolazi do pucanja spoja kabla broj 7 SUV i panela zbog korozije.

Aj sad daj još koji prijedlog. Obožavam ovakve stručnjake koji nikad nisu bili u tenku.

Aj sad nabroj koje sve funkcije vrši panel.

Aj nabroj koje smo napravili izmjene za Kuvajt, pa se tamo nije pojavio ni jedan jedini kvar na panelu.

I nemoj se baviti poslom za koji nemaš pojma.


Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #5707 on: October 17, 2020, 07:35:57 pm »

Ја нисам заговорник трошења средстава за осавремењавање М-84 (као ни у борбену авијацију). Ако већ треба улагати средства (а треба) онда су то нека друга борбена средства и пре свега људи у систему одбране, посебно пешадија. Не само због тога што је резултат осавремењавања можда неизвестан, већ због тога што је употреба тенкова, посебно тог броја које поседује ВС упитан у неком будућем рату. Великих сукоба оклопних јединица нема а неће их ни бити, а посебно не на оваквом простору (у географском смислу) као што је наш. Тенк ће бити, као што је и био у овим протеклим ратовима само покретна ватрена тачка за подршку пешадији  и ништа више од тога. При том треба имати на уму и постојећа, као и будућа противоклопна средства од којих треба чувати тенк. Дакле, поседовање великог броја екстра модерних тенкова је овде пре ствар престижа и психологије (посебно лаика, јер тенк као појава импресионира посматраче) него преке потребе за будући рат. Потребан је мањи број тенкова ( потпуно исправних) који ће бити штићени од дејства ПО средстава из са земље и из ваздушног простора.

Ипак, са друге стране морам рећи да је колега Миодраг апсолутно управу. Ако се жели одржати војна индустрија онда се мора улагати у развој новијих и осавремењавање постојећих борбених система. И по цену промашаја у развоју и осавремењавању. Војна индустрија је и у бившој СФРЈ била замајац развоја остале (праве) индустрије, па ће то бити и сада, као што и јесте и у развијеним државама у свету. Можда је куповина готових средстава на први поглед јефтинија, али је то ипак упитно. И за једно и за друго требају новчана средства. Њих дају порески обвезници - грађани и привреда. Ако се купују из иностранства онда те паре тамо и одлазе. Ако се развијају или осавремењавају код нас (макар и технолошки за корак слабије него код страних решења), онда гро тих пара остају овде чиме се поново покреће циклус производње и економије у целини. На страну што се тако читав систем чини независнијим у кризним ситуацијама.

Наравно, не постоји ништа идеално нити је све једноставно као што колега БСД пише. Тачно је да у свему има доста политиканства, лобирања разних интересних група којима није увек примарни циљ да ВС добро опремљена већ њихов лични и групни "ћар". Али, то не значи да треба угасити ВТИ или СДПР.  Зато је потребно пронаћи праву меру за оно што ћемо набављати куповином из иностранства, шта ћемо од постојећих средстава осавременити или побољшати, а шта ћемо развијати.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #5708 on: October 17, 2020, 09:43:46 pm »




   Slažem se sa svim učesnicima u trenurnoj debati. Miodrag ima najveći uticaj pa samim tim najbolje poznaje situaciju. Trenutna situacija je negde na sredini. Vojna industrija se danas razvija iz jednog jedinog razloga a to je prodaja ino-kupcu na tradicionalnim ili tržištima trećih zemalja. VS ima dovoljno borbenih sredstava u ispravnom stanju da  bi se pokretala neka proizvodnja samo za nju. Pitanje i da li ima para za takvu vrstu ulaganja. Problem je što strani kupac pita: Ako je to što nudite toliko dobro što ga vaša vojska ne koristi? Nije dovoljno samo postaviti štand na sajmu naoružanja i dovući demonstrator. Ozbiljan kupac hoće potvrdu u borbi ili bar u operativnoj upotrebi da bi se odlučio za vaše oružje.

   U proizvodnji i prodaji oružja nema ničeg lošeg ako to donosi profit. Naravno da se diže tehnološki nivo domaće privrede i uvode ozbiljna rešenja. Vojna industrija je kruna tehnološkog razvoja jedne nacije i zato treba da radi. Ne znam koliko danas imamo očuvane kapacitete ali od nečega moramo početi. Nora i Lazar su dobra priča ali bi prava kinta bila da smo mogli da remontujemo i unapredimo Kuvajtske 84-ke pre par godina kada smo svi zajedno odustali jer nismo imali ljude ni proizvodne kapacitete. Da smo uspeli sada bi mogli da nudimo istu uslugu drugima za upgrade njihovih T-72 a takvih je mnogo.


Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #5709 on: October 18, 2020, 12:52:21 am »

Hocu samo da kazem da cenim vasa izlaganja, dobro je da svako ima misljenje iz svoga ugla vidjenja stvari. Primecujem da razne struke imaju svoj specifican pogled. Nisam tenkista i neupucen sam u mnoge stvari. Samo mogu reci da sam dovoljno izucavao istoriju i razvoj tenkova, posebno Sovjetska vozila. A nesto sam i preziveo pod broj 11 tako da odavno nemam zabluda sta je tenk.

Po mom misljenju najbolje ulaganje bi bilo u ocuvanju ovoga sto se ima i ulaganje u komandni kadar i pesadiju. Tenkovi se moraju koristiti pravilno u skladu sa mogucnostima. Pesadija mora da bude obrazovana i da zna sta tenk moze i sta nemoze. Da se usklade mogucnosti obostrane koristi sredstava.

 Modernizacija tenka bi se trebala raditi na takav nacin gde se dobije najveci skok u mogucnosti za najmanje ulaganje. Po meni ove modernizacije od 20 novih sistema na tenku nemaju nikakvog smisla. Neko je ranije spomenuo da treba novi projektil sa vecim probojom. Zasto? U poslednjih 20 godina se moze na prste izbrojati koliko puta je tenk ispalio projektila na drugi tenk sirom sveta. Ulozilo bi se puno za novi projektil a dobilo bi se jako malo. Da je vlast ozbiljna u modernizovanju tenka, napravili bi skup profesionalaca koji bi odlucio sta bi bio najpovoljniji sistem koji daje najvecu dobit. Po mom misljenju najveci skok mogucnosti bi bila moderna termovizija i komunikacija/navigacija. Te dve stvari iako nemaju veze sa oklopom bi dovele do boljeg prezivljavanja.

Jos jedna stvar sto bi uveo pod obavezno je da svaki tenkista pohadja istoriju vezanu za tenkove. Iskreno sam se zacudio koliko neki ljudi neznaju o tako bitnim lekcijama.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 361



« Reply #5710 on: October 18, 2020, 01:31:04 am »

Zasto nasa namenska industrija zajedno sa VTI-om i sada nazalost SDPR-om navodno razvija sve ili pokusava da razvija i modernizuje sve? Da li drzava nivoa Srbije to moze sebi da priusti u svakom smislu. Mi u nekim segmentima definitivno imamo solidna znanja i tu pozdravljam svaka ulaganja, mi u artiljeriji i raketnoj artiljeriji pokazujemo dobre rezultate i na kraju to nam se i priznaje, ali npr. nismo u stanju da napravimo modernu pusku za vojnika kao ni pistolj. Tu je jos dugi niz gluposti od aviona do kamiona na koje su otisle pare, a da vojska od toga nije videla, ama bas nikakvu korist.

Da se vratimo na tenk ciji generalni remont jos uvek ne radimo, a hocemo da nakacimo i koristimo stvari koje smo kupili od cetiri drzave i to kao ovi nasi da uvezu u jedan sistem, evo poverovao sam im. Zar je sramota kupiti pedeset tenkova npr. od Francuza i zavrsiti sa tim. Taman bi jedva namakli kadra za odrzavanje i upotrebu, ovo neka ga u rezervi i zavrsena prica. Pare u modernizaciju i razvoj prebaciti u sektore koji to mogu da iskoriste adekvatno i polako se moze krenuti napred. Ovako srljamo u propast, a vojska nema cak ni deo onoga sto joj treba.

Zasto menjati top na tenkovima kada kod nas ima tenkova koji imaju veoma mali broj ispaljenih projektila iz cevi to Ekser zna, da ispale raketu iz topa, opet koju , neku koju ce da razvija SDPR sledecih dvadeset godina? Paralelni svet, sta li je ovo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5711 on: October 18, 2020, 07:11:29 am »

1. Da li je moguće ugraditi novi, jači motor od cca 1.200 KS?
2. Da li je moguće ugraditi nove nišanske sprave za k-dira i nišandžiju?
3. Da li je moguće ugraditi novi SUV?
4. Da li je moguće ugraditi uređaje za noćno osmatranje, odnosno noćnu vožnju, vozaču?
5. Da li je moguće da se montira reaktivni oklop?
6. Da li je moguće proizvesti, ili nabaviti, novu i efikasniju municiju za top?

Mislim da bi modernizacija morala da se vodi oko ovih pitanja, sa dodatkom da li to može da se proizvede u zemlji ili mora da se nabavlja iz inostranstva. Naravno tu se upliću cena modernizacije kao i obavezni rokovi.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5712 on: October 18, 2020, 09:00:07 am »

1. Motor od 1200 KS koji je razvijan i ispitivan kod nas, zahteva bolji rashladni sistem tj. veći hladnjak. Da bi se takav hladnjak ugradio, potrebno je produžiti šasiju tenka u zadnjem delu, kao što je i urađeno na prototipu tenka Vihor. Teško da se tako nešto može upakovati u postojeće gabarite tenka M-84. Može se recimo ići putem ruskog rešenja, i dobiti 1130 KS, ali se time motor lišava međuhladnjaka vazduha (interkulera), što baš i nije pametno za dizel. Može se primetiti na ruskim motorima V-92 kako kulja gust crni dim iz auspuha, što je znak nepravilnog sagorevanja i opterećenosti motora. Moje je mišljenje da će "A" verzije ostati na 1000 KS, dok će klasični M-84, kojih i ima najviše, dobiti osnaženi V46 od 840 KS.

2. Za k-dira se na jednom od prototipova može videti nova komandirova sprava, dok se na glavnu nišansku spravu tj. spravu nišandžije još uvek čeka.

3. Neizbežno je da će do izmene SUV-a doći u nekom trenutku. Da li će to biti potpuno novi SUV ili modifikovani postojeći, videćemo. Verovatno ovo drugo.

4. To je već viđeno na prikazanom prototipu. Imao je i do sada tu mogućnost u vidu periskopa za noćnu vožnju, ali je sada to upakovano u zaseban modul sa kamerama i verovatno dodata termovizija.

5. Takođe već urađeno i aktivno se testira u Nikincima.

6. I na ovome se odmaklo, uz saradnju sa stranim partnerom.
« Last Edit: October 18, 2020, 09:08:39 am by Bandzi » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5713 on: October 18, 2020, 09:04:06 am »

Onda ostaje samo da se definišu rokovi i da se najzad krene.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #5714 on: October 18, 2020, 09:08:17 am »

Pa vidimo da je krenulo. Ostaje samo nada da će se u razumnom roku posao završiti, izabrati najbolje rešenje i započeti proces modernizacije tenkova u jedinicama.
Logged
Pages:  1 ... 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 [381] 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.