PALUBA
April 25, 2024, 11:41:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 [437] 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2193988 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 301


« Reply #6540 on: March 17, 2022, 08:13:22 pm »

Ako je na M84 uključen SUV, da li se po aktiviranju protivpožarnog sistema automatski cijev topa sklanja iznad luka vozača?
Dešava li se to i na T72?
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6541 on: March 18, 2022, 09:28:22 am »

Niti SUV niti PP sustav ne sklanjaju cijev iznad otvora vozača. Na tabli vozača postoji prekidač "Okretanje kupole u slučaju opasnosti" koji kada je aktiviran od strane vozača pomjera kupolu maksimalnom brzinom ulijevo da bi on ručno mogao otvoriti luk vozača i napustiti tenk.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* okretanje kupole.JPG (31.02 KB, 293x327 - viewed 17 times.)
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #6542 on: March 18, 2022, 09:44:16 am »

Na T-72 taj preklopnik se naziva АВАРИЙНЫЙ ПОВОРОТ КОЛПАКА i nalazi se na istom mjestu.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6543 on: March 18, 2022, 01:43:48 pm »




   Tako je a isti prekidač se u M-84 nalazi desno od komandira i levo od nišandžije a služi za ručno aktiviranje pomeranja kupole ulevo za ugao između 30 i 45 stepeni, sad se ne sećam tačno. To je kada se ručno aktivira. Preko tastera stoji poklopac koji je plombiran da se ne bi slučajno aktivirao. Prilikom aktiviranja PPA u borbenom odeljenju aktivira se i otklon ulevo ako je sve ispravno da bi vozač mogao da napusti tenk i on ide prvi,zatim nišandžija a komandir zadnji. Ovaj sklop se isključuje prilikom podvodne vožnje da se ne bi greškom aktivirao dok je tenk pod vodom! Top uvek ide ulevo za isti ugao tako da je siguran znak da je pogođeno borbeno odeljenje i da je izbio požar što se prepoznaje na snimcima.


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #6544 on: March 18, 2022, 11:51:42 pm »




   Ali i automatski kada se aktivira PPA u borbenom!


Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6545 on: March 20, 2022, 10:50:18 am »

Nove slike iz MORH-a, jeli moguće da su u naše 84-orke ugrađivali neke nove radio uređaje ili su na sve ugradili antene sa M-84AB. Zaboravio sam koja je oznaka te antene


* 2022-03-18-motritelji.jpg (499.38 KB, 1600x1066 - viewed 25 times.)

* 2022-03-18-motritelji-1.jpg (307.86 KB, 1024x683 - viewed 22 times.)
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6546 on: March 20, 2022, 11:23:30 am »

Btw htio sam pitati ima li Hrvatska dužnost isporučiti Kuvajtu tenkove koji im nisu isporučeni tokom rata i koji su ostali u Hrvatskoj
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #6547 on: March 20, 2022, 12:39:25 pm »

Umesto Čajevčevog radio uređaja po jednom od zahteva Kuvajta u njihove tenkove ugrađivana je radiooprema RAKAL , par ljudi iz SV ĐĐ išao je na obuku u RACAL, njihovi delovi i oprema sa dokumentacijom došli su u ĐĐ.
Naši stručnjaci i majstori su ih razmestili u tenk proverili funkcionalnost i pustili u serijsku montažu.

Nakon prekida isporuke u ĐĐ je ostao prilično kompleta tako da su Hrvati verovatno to iskoristili da ugrade u svoje tenkove.
Ugovor za isporuku tenkova Kuvajtu sklopio je tadašnji SDPR kao državna YU kompanija.
Oni su verovatno poravnali obaveze pošto je u trenutku prekida isporuke međusobna razlika bila negde oko 1000000 $.

Kuvajt je sam otkazao realizaciju celog ugovora zbog ratnih događanja iako mu je bilo ponuđeno da se ugovor nastav sa novim finalistom  14 oktobrom Kruševac.
Hrvatska nema nikakvih obaveza prema Kuvajtu ali postojale su njene obaveze prema proizvođačima za isporučene delove za Kuvajt koji su ostali u ĐĐ jer je novac za ovu seriju dolazio tek kad se određena partija tenkova utovar na brod u nekoj od naših luka.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6548 on: March 21, 2022, 12:33:23 pm »

Rusi ostali bez viza, pa jedva sastavih ekipu za održavanje tenkova. Juče zovu, pomagaj. Svi ovi koje znam, a koji su održavali tenkove su sada penzioneri, a na vrelom pustinjskom suncu teško je raditi. Ipak, za 5500 $, plaćen mještaj, prevoz, hrana itd, skuckah neku ekipu. Za koji dan će biti gotove vize, pa lagano u avion.


Ekipa sretno stigla, Majstori plata od 5500$, a nekoliko mašinskih inžinjera od 7000 do 9000$ Trebaju se raditi neke prepravke na moto transmisionom dijelu.

Dijelovi nisu originalni (bilo bi čudno da ih ima još negdje), kupljeni su u Češkom Eskaliburu.  

https://www.excaliburarmy.cz/main-battle-tanks-p12

Rusi i Bjelorusi ostali bez viza, a ovi ostali izgleda da nisu nešto sposobni. Nisam se raspitivao detaljno.

Zvali su mene da ja dođem prvi, pa da pregledam tenkove, pa na osnovu situacije skupim ekipu, ali zbog mog zdravstvenog stanja izgleda da su putovanja po svijetu za mene prošlost. Jedva nađoh ekipu koja se razumije u tenkove. Svi koje sam zvao su penzioneri ili su bolesni. Nema nekoga ko bi nešto učio i radio na tenku. A prije 20 godina za sat, dva sam znao da skupim dovoljan broj onih koji znaju tenk i koji bi radili na tenku.

Pozdrav

Vlado
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6549 on: March 21, 2022, 10:07:05 pm »

Rusi ostali bez viza, pa jedva sastavih ekipu za održavanje tenkova. Juče zovu, pomagaj. Svi ovi koje znam, a koji su održavali tenkove su sada penzioneri, a na vrelom pustinjskom suncu teško je raditi. Ipak, za 5500 $, plaćen mještaj, prevoz, hrana itd, skuckah neku ekipu. Za koji dan će biti gotove vize, pa lagano u avion.


Ekipa sretno stigla, Majstori plata od 5500$, a nekoliko mašinskih inžinjera od 7000 do 9000$ Trebaju se raditi neke prepravke na moto transmisionom dijelu.

Dijelovi nisu originalni (bilo bi čudno da ih ima još negdje), kupljeni su u Češkom Eskaliburu.  

https://www.excaliburarmy.cz/main-battle-tanks-p12

Rusi i Bjelorusi ostali bez viza, a ovi ostali izgleda da nisu nešto sposobni. Nisam se raspitivao detaljno.

Zvali su mene da ja dođem prvi, pa da pregledam tenkove, pa na osnovu situacije skupim ekipu, ali zbog mog zdravstvenog stanja izgleda da su putovanja po svijetu za mene prošlost. Jedva nađoh ekipu koja se razumije u tenkove. Svi koje sam zvao su penzioneri ili su bolesni. Nema nekoga ko bi nešto učio i radio na tenku. A prije 20 godina za sat, dva sam znao da skupim dovoljan broj onih koji znaju tenk i koji bi radili na tenku.

Pozdrav

Vlado
Nisam ni znao da Česi rade dijelove za T-72. Naši iz Hrvatske su navodno naručivali iz Ukrajine
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #6550 on: March 21, 2022, 10:09:36 pm »



Pa, Čehoslovačka je imala punu licencu za T-72!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6551 on: March 21, 2022, 11:04:41 pm »

Pa ja sam se u Čehoslovačkoj jedno vrijeme obučavao za tenk T72. U njihovim fabrikama za tenk T72.
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6552 on: March 22, 2022, 06:53:47 am »



Pa, Čehoslovačka je imala punu licencu za T-72!
Dobro istina ali to je bilo onda, nisam znao da su i dalje donekle u tom biznisu. Čehoslovačka je proizvodila T-72M bez dimnih kutija?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6553 on: March 22, 2022, 08:28:33 am »



Pa, Čehoslovačka je imala punu licencu za T-72!
Dobro istina ali to je bilo onda, nisam znao da su i dalje donekle u tom biznisu. Čehoslovačka je proizvodila T-72M bez dimnih kutija?

Čehoslovačka je proizvodila više vrsta, modela, modifikacija, tenka T72. Bila je verzija Moderna sa dva PA topa, različitih kalibara, a verzija T72M4CZ je prvobitno imala sistem upravljanja vatron od slovenačke firme Fotona, ali je pod pritiskom iz EU morala da uzme sistem upravljanja vatre od italijanske firme Galileo. Možda prve verzije čeških tenkova  T72 nisu imale bacače dimnih kutija, kao i SSSR verzije tada, jer je dobila takvu početnu licencnu dokumentaciju (kao i početne verzije tenka M84), ali su sve kasnije verzije imale bacače dimnih kutija.

Nekad smo surađivali sa firmom PAL-Magneton Kromežiž, pa sa ZTS Dubnica, ZTS Martin itd. Tu su se pravili dijelovi i sklapali tenkovi T72, a nekad tenkovi T55.

Sisteme upravljanja vatrom italijanske firme Galileo je po licenci proizvodio Zrak Sarajevo FNP-III (fabrika namjenske proizvodnje broj tri) za više vozila i borbenih sistema u JNA, ali i za izvoz. Neki su poznati pod nazivom Jota.

Pozdrav

Vlado
Logged
Dus510
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 64



« Reply #6554 on: March 22, 2022, 08:33:13 am »



Pa, Čehoslovačka je imala punu licencu za T-72!
Dobro istina ali to je bilo onda, nisam znao da su i dalje donekle u tom biznisu. Čehoslovačka je proizvodila T-72M bez dimnih kutija?

Čehoslovačka je proizvodila više vrsta, modela, modifikacija, tenka T72. Bila je verzija Moderna sa dva PA topa, različitih kalibara, a verzija T72M4CZ je prvobitno imala sistem upravljanja vatron od slovenačke firme Fotona, ali je pod pritiskom iz EU morala da uzme sistem upravljanja vatre od italijanske firme Galileo. Možda prve verzije čeških tenkova  T72 nisu imale bacače dimnih kutija, kao i SSSR verzije tada, jer je dobila takvu početnu licencnu dokumentaciju (kao i početne verzije tenka M84), ali su sve kasnije verzije imale bacače dimnih kutija.

Nekad smo surađivali sa firmom PAL-Magneton Kromežiž, pa sa ZTS Dubnica, ZTS Martin itd. Tu su se pravili dijelovi i sklapali tenkovi T72, a nekad tenkovi T55.

Sisteme upravljanja vatrom italijanske firme Galileo je po licenci proizvodio Zrak Sarajevo FNP-III (fabrika namjenske proizvodnje broj tri) za više vozila i borbenih sistema u JNA, ali i za izvoz. Neki su poznati pod nazivom Jota.

Pozdrav

Vlado
nisam niti znao da je TURMS-T talijanska stvar. Isti se koriste i u Sirijskoj vojsci
Logged
Pages:  1 ... 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 [437] 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.