PALUBA
March 29, 2024, 03:16:22 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165625 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #645 on: January 18, 2011, 08:37:33 am »

Znaš ono kad te zmija ujede jednom nisi kriv. Kad te zmija ujede drugi put kriv si. Nikad u životu nisam bio krivično kažnjen. Jesam prekršajno zbog dva parkiranja i jednog sudara.

Znaš kad bih ponovo radio za mafijaško udruženje SDPR. 

Znaš koliko su mi para ukrali. Znaš li koji su lažovi generali iz SDPR-a. Znaš li u kojem sam podrumu spavao u Pekingu. Koliko sam puta ILEGALNO prelazio granicu neke države u Aziji zbog poslova SDPR-a. A kako su mi platili.


 
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #646 on: January 19, 2011, 12:56:39 pm »

Znaš ono kad te zmija ujede jednom nisi kriv. Kad te zmija ujede drugi put kriv si. Nikad u životu nisam bio krivično kažnjen. Jesam prekršajno zbog dva parkiranja i jednog sudara.

Znaš kad bih ponovo radio za mafijaško udruženje SDPR. 

Znaš koliko su mi para ukrali. Znaš li koji su lažovi generali iz SDPR-a. Znaš li u kojem sam podrumu spavao u Pekingu. Koliko sam puta ILEGALNO prelazio granicu neke države u Aziji zbog poslova SDPR-a. A kako su mi platili.


 
... svaka cast Vlado, svaka cast  .. u ovom slucaju ne mislim na poznavanje tenka  Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #647 on: January 22, 2011, 07:02:15 pm »

Počelo je da se priča.


http://www.defenceviewpoints.co.uk/articles-and-analysis/serbian-and-croatian-defence-cooperation-another-reason-to-be-friends

Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #648 on: January 25, 2011, 10:03:51 am »

Pozdrav,

Iščitao sam ovu vrlo zanimljivu temu do detalja i vidim da vas ima dosta koji ste ,,majstori zanata''

Što se mene tiče ja sam kao prašinar u vojsci od tenkova najdalje došao do t-12 protivtenkovskog topa u teorijskoj obuci.

Elem na toj teoretskoj obuci o t-12 nam je objašnjavano da se najbolji rezultati u protivtenkovskoj borbi postižu sa podkalibarnim projektilima na udaljenostima do 2000 metara (ako se dobro sjećam).

Ono što mene zanima, a pre svega bi pitao Vladu (pošto mislim da je on u praksi sigurno nailazio na takve tenkove), ali i vas ostale, na koji način podkalibarski projektil uništava/onesposobljava tenk, šta se dešava unutar tenka kad ga pogodi podkalibarski projektil, kakva su ošećenja, znam za kumulativne projektile kako dejstvuju unutar tenka (mislim da su čak tenkisti kao kontra meru držali otvorene poklopce na tenkovima), ali mi nikad nije bilo baš jasno kako (znam da je mehanički udar) podkalibarska municija uništava tenk.

Tnx.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #649 on: January 25, 2011, 10:26:20 am »

Zdravo j21,

Vlado pisao o tome u temi oko Tenk T-54/55. Za više detaila klikni na link, ali na pitanje lepo odgovori taj snimak.

LPB


Kako se koje zrno ponaša može se vidjeti na

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/MPgdFV19XpQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #650 on: January 25, 2011, 12:34:12 pm »

Hvala Božo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #651 on: January 25, 2011, 01:12:24 pm »

Služimo narodu.

LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #652 on: January 25, 2011, 04:51:19 pm »

Ако могу мало да додам у објашњењу. Не ради се о поготку у тенк али слично је, шта више у тенку је то многи страшније. Наиме, ради се о поготку авионске бомбе у једну високу зграду за време НАТО бомбардовања. 

Бомба (вођена) је ударила у зграду брзином која је сигурно неколико пута мања него брзина поткалибарног пројектила, али јој је маса знатно већа. Пробила је бетонску плочу на крову, пројурила кроз просторију, пробила под и тако од 9 спрата (где је била просторија коју ћу описати) до четвртог где је експлодирала. Дакле, кроз просторију на врху зграде је само прошла. Експлозија није срушила зграду, чак на деветом спрату није било никаквих механичких оштећења изазваних експлозијом, ако не рачунамо потрес. Оно што је интересантно сви дрвени делови намештаја у просторији су се једноставно распали. Сто, кревет на расклапање који је ту био, столице, фотеље, вешалица за одећу су се распале и сручиле на гомилу уз сам зид, као да их је неко расклапао па бацио на гомилу. Врата (дрвена) није било - излетела су на супротну страну ходника и разбила се. Шарке су биле откинуте . Метални орман (уграђен у зид) је испао  из лежишта а са чела су његова врата била видно улупљена. Све што је стајало на зиду је било згужвано и на поду. Наравно, предмети који су били на директном путу бомбе су једноствано нестали. Дакле, кретање бомбе је створило врло велики притисак у виду наглог ударног таласа који је кружно разбио и разнео све око себе. Да је нека особа била унутра у тренутку удара бомбе, чак и да није била на линији њеног кретања настрадала би због врло високог притиска изазваног кретањем бомбе. По мојој лаичкој процени тај притисак је у моменту проласка бомбе са око 1 нарастао на бар 20-так атмосфера. Тако нешто слично се дешава и у тенку када га пробије поткалибарни пројектил.

Нешто и гранатама које користе тзв. Хопкинсoнов ефект

Quote
Granata na principu Hopkinsonovog efekta

U novije vreme razvijen je tip protivoklopne granata čije je dejstvo zasnovano na tzv Hopkinsonovom efektu: pri sudaru granata sa oklopom detonacija eksplozivnog punjenja izaziva u oklopu naprezanja koja se kreču velikom brzinom uvidu talasa čija superpozicija, pod određenim uslovima, izaziva odvaljivanje sloja metala na drugoj, suprotnoj strani oklopa. Efikasnost granata smanjuje se povečanjem udarnog ugla. Brzina odvaljenog materijala dostiže i do 200 m/s. Granatorn se odvaljuje deo oklopa debljine 100-120 mm. Odvaljeni delovi (jedan veliki i više manjih) tanjurastog su oblika. Granata je po konstrukciji slična razornoj, samo je snabdevena donjim (mehaničkim ili piezoelektričnim) upaljačem. Eksplozivno punjenje je od plastificiranog (u testastom stanju) ili samo flegmatizovanog heksogena. Efikasnost je utoliko veča ukoliko u momentu dejstva granate eksploziv većom površinom naleže na napadnuti oklop.
Pošto ovo najviše zavisi od pravilnog funkcionisanja upaljača (u strogo određenom trenutku posle prvog kontakta granata sa oklopom), do sada nisu proizvedene ovakve granata za početne brzine veće od 800 m/s.


Експлозив који се користи код ових граната има одлике пластичног, односно приликом удара гранате "лепи се" (ово треба врло условно схватити) већом површином за оклоп. Граната која носи овај експлозив треба да удари у циљ под углом који је близак вертикалном (90 степени). Зато се оваквим гранатама најчешће гађа из хаубица јер се већим падном углом неутралише закошеност плоча оклопног тела тенка или бункера. Експлозија гранате је подешена тако да мало "касни" у односу на удар самог пројектила, толико да се експлозив што боље "залепи".

Сама експлозија изазива кретање таласа (вибрације) у металу оклопа. Када ти таласи дођу до друге (унутрашње стране оклопа) због разлике у густини између оклопа и ваздуха у унутрашњости оклопног возила таласи се одбијају уназад и при том се сударају са надолазећим таласима. Долази до нечег што се у физици зове суперпонирање или слагање (сабирање) таласа што у крајњем исходу има деструкцију (кидање) материјала оклопа (или бетона, ако је реч о бункеру) на супротној страни од места експлозије. То комади одлећу унутар тенка (оклопног тела) и механичком силом уништавају све што им је на путу.

Осим наведеног, сваки директни погодак артиљеријског  пројектила изазива снажне вибрације на тенку које се преносе и на посаду, па и на опрему. Вибрације су изазване механичким ударом и детонацијом пуњења. Опрема ће најчешће издржати те вибрације, али људе мало теже. Дакле, сваки директан погодак експлозивног пројектила (или механичког који се креће великом брзином) је трауматичан за посаду.  Што већи калибар гранате (и количина експлозивног пуњења) то су вибрације снажније. Те вибрације могу озбиљно нашкодити организму (људи кажу "одбије бубреге"), а ако се томе дода и психолошки ефект изазван скученим простором, онда је сваки погодак остварио циљ  - бар за неко време је ту посаду избацио из борбе, а понекад и трајно (бар део посаде). Само бих подсетио читаоце на вибрације које се стварају у многим модерним бетонским зградама када неко од комшија буши зид електричном бушилицом. То пара уши и ствара утисак да ти неко раду бушилицом тик изнад главе. Е, сад замислимо како то изгледа у тенку.

Механички удара гранате калибра 155мм у куполу може и да је откине са тела тенка.

Зато свака част тенкистима када уђу у ту машину и крену да се боре.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #653 on: January 25, 2011, 05:03:29 pm »

Гранате са хопкинсовим ефектом (HESH) данас на тенковима користе још једино Британци, који су због њих задржали изолучен топ.
Претпоставка је да би због савременог композитног оклопа њихов ефекат био смањен, мада је на форуму била слика једног Челенџера који је погођен пријатељском ватром, и није лепо изгледао после.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #654 on: January 25, 2011, 08:39:07 pm »

Na jednom od aziskih jezika je, ali se vidi, princip, na kome radi HESH granata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Više o tim granatama imaš u temi Osnove artiljerije > Municija

Granata na principu Hopkinsonovog efekta

U novije vreme razvijen je tip protivoklopne granata čije je dejstvo zasnovano na tzv Hopkinsonovom efektu: pri sudaru granata sa oklopom detonacija eksplozivnog punjenja izaziva u oklopu naprezanja koja se kreču velikom brzinom uvidu talasa čija superpozicija, pod određenim uslovima, izaziva odvaljivanje sloja metala na drugoj, suprotnoj strani oklopa. Efikasnost granata smanjuje se povečanjem udarnog ugla. Brzina odvaljenog materijala dostiže i do 200 m/s. Granatorn se odvaljuje deo oklopa debljine 100-120 mm. Odvaljeni delovi (jedan veliki i više manjih) tanjurastog su oblika. Granata je po konstrukciji slična razornoj, samo je snabdevena donjim (mehaničkim ili piezoelektričnim) upaljačem. Eksplozivno punjenje je od plastificiranog (u testastom stanju) ili samo flegmatizovanog heksogena. Efikasnost je utoliko veča ukoliko u momentu dejstva granate eksploziv većom površinom naleže na napadnuti oklop.
Pošto ovo najviše zavisi od pravilnog funkcionisanja upaljača (u strogo određenom trenutku posle prvog kontakta granata sa oklopom), do sada nisu proizvedene ovakve granata za početne brzine veće od 800 m/s.

LPB


* hesh01.gif (19.22 KB, 450x400 - viewed 356 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #655 on: January 26, 2011, 09:00:44 am »

Varijante modernizacije sistema za upravljanje vatrom i omogucavaje korsicenja vodjenih raketa na T-55, T-72.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tjQBOxHN3_s?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #656 on: January 26, 2011, 11:04:30 am »

Kad sam radio sa tenkovima koji ispaljuju reketu Baćuške mi nikad nisu dali da je vidim ili uzmem u ruku. Tajnovito.

Malo mi je čudno kad vidim da se nešto ispaljuje iz topa, a nema trzaja topa. Kasnije na animaciji tenk ispaljuje raketu i ima trzaj topa. Gledam ovaj top koji ispaljuje raketu i razmišljam kako ponovo otvara top nakon opaljenja, jer nema trzaja topa koji se iskorištava za ponovno otvaranje zatvarača. Kako se vadi dance od rakete. Nema trzaja. Kako onda rade izbacivači čaure, danceta. Mora da je neka modifikacija topa.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #657 on: January 26, 2011, 06:33:29 pm »

Nije nemoguće, ovako laički gledano (jako malo znam o POVR), da dance izbaci na cev topa?
A možda i pravi neku vrstu veštačkoj trzaja?

Ovo su sve predpostavke ...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #658 on: January 26, 2011, 06:56:46 pm »

Svaka akcija, ima reakciju.

I kod opaljenja pištolja, postoji trzaj. I kod opaljenja rakete sa reduciranim punjenjen, nekakav trzaj bi morao biti.

LPB
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #659 on: January 26, 2011, 11:18:58 pm »

Čitam vijest

http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/dobra-saradnja-sa-kuvajtom-u-oblasti-odbrane-71772.php

pa imam nekoliko nejasnoća.

1. Ministar je ukazao i da je jedno od najmoćnijih oružja koje koristi kuvajtska vojska tenk T-84 koji joj je pre više do dve decenije prodala bivša Jugoslavija.

Zna li ministar koji je tenk u Kuvajtu. T84 je rusko ukrajinski, a M84 SFRJ tenk.

2. Od 150 tenkova T-84 koliko su oni kupili od nas, 149 je u funkciji već 20 godina.

Zna li ministar koliko ima tamo tenkova. Lazanski je napisao da ima 175 komada.

Ja mislim da znam tačno. Za koji dan će biti 20 godina kako sam otišao u Pustinjsku oluju. U svakom tenku ima moj potpis. U svakom uređaju ima papir sa detaljima popravke, ako sam je radio. Na svakom tenku koji sam pregledao ima moj potpis i datum.
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.