PALUBA
April 19, 2024, 07:26:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186480 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #780 on: April 19, 2011, 08:00:30 pm »

Ako zrno stoji dugo u topovskoj cijevi top se ne može čistiti. Dogodi se da se top greškom napuni. Ili iz nekih drugih razloga. Ako je tenk gađao i napunjen ponovo to znači da je cijev prljava. Naslage gareži koje se nečiste nagrizaju cijev. Nečišćena cijev ima u sebi bakarne naslage. Od bakarnog prstena koji vrši zaptivanje topa kod gađanja u topu ostaju bakarni tragovi. I nakon nekog vremena top pozeleni unutra. I počne hemijski proces koji oštećuje cijev iznutra. Zbog toga se top mora isprazniti i očistiti. Top se može prazniti samo na strelištu. Ni u kom slučaju drugačije. Bio je slučaj u Češkoj ili Slovačkoj, nisam siguran, gdje je tenk eksplodirao kod ovakvog naopakog pražnjenja.

Sa ovim NEMA zezanja.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #781 on: April 19, 2011, 08:47:45 pm »

Interesantno! Nisam ni pretpostavljao da se bakarni prsten tako snažno ureže u cijev da se projektil mora isključivo ispaliti. Čak toliko jako da su ti "stručnjaci" izlomili čistilicu pokušavajući ga izbiti.

U PAA smo takve stvari lako rješavali izbijačem.

Inače, viđao sam cijevi pozelenjele od ostataka bakra sa vodećeg prstena, to su slučajevi teškog nemara.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #782 on: April 19, 2011, 09:52:17 pm »

Nisam siguran da je reč o nemaru, jer debakarizacija cevi nije lak posao. Koliko su nam objasnili, to se može uraditi na dva načina. Prvi je upotrebom nekih kiselina, ali je to komplikovano uraditi u trupi. Drugi način je ručno, trljanjem četkom uz upotrebu neke paste slične onoj za pranje ruku. Mi smo to radili na ovaj drugi način, na našim tenkovima M-84 i samohotkama 2S1 iz mard-a. Ovaj o-ruk sistem sa pastom ide jako sporo. Čovek koji je vodio i nadzirao posao nam je rekao da sa kiselinama ide mnogo brže, ali šta je tu je.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #783 on: April 19, 2011, 10:30:12 pm »

Eno ti Bandzi na prvoj strani ove teme kako smo to radili.

Inače u Kraljevu nije nikada vađena granata tako što je neko upalio tenk i gurao pikete o zid koje su se polomile.
Za tu "metodu" sam prvi put čuo baš ovde na Palubi od Tpkua.
Ima sve u ovom topicu.

Jeste nam se napunio top kada je na "crno" obučavan četni starešina i sreća što je bila TF.
Napravili smo čep od krpa i sa prednje strane gurali piketom a iz ležišta metka vezali žicu za krilca, i jesmo se namučili dok smo je izvaidli ali smo je izvadili.
Nismo imali taj luksuz da uplaimo tenk a kamoli da ispalimo granatu. Tako smo verovatno sačuvali dva posla, četnom i k-diru tenka a možda i voda.

Na mom tenku rezervisti, znači ja još nisam počeo da radim, su napunili top i granata je bila u topu nekih dvadesetak dana. Nisu smeli da je ispale nego su vezali kanap za KBN i isplali je iz vana. Sa tenkom se nije ništa desilo.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #784 on: April 19, 2011, 10:49:51 pm »

Да ли је и на осталим тенковским топовима сличан проблем вађење гранате? Рецимо Рајнметал 120мм.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #785 on: April 19, 2011, 10:55:30 pm »

Da se nadovežem na Vathra-u kako ma da odo u off, kako stvari stoje sa jednodjelnom municijom?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #786 on: April 19, 2011, 10:58:12 pm »

To pianje bolje da si postavio u temi T-55.
Znaće neko od petičara sigurno. Smiley
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #787 on: April 20, 2011, 07:45:02 am »

Neznam da li se neko seca sluacaja sa pocetka 90-tih kada su iz pozadinske paze  u Petrovaradinu ispalili granatu iz tenak (mislim da je bas bila 84-tvorka mada moze biti i t72). Mislim da je bilo ista situacija slucajno je napunjen top pa su "majstori" pokusavali da ga isprazne.
u tim pokusajima su ispalili granatu koja je zvrsila u kupatilu stana/kuce vise se i nesecam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #788 on: April 20, 2011, 08:01:04 am »

Ја памтим свакакве будалаштине из Војске, али се тог догађаја у Новом Саду не сећам. Можда га је и било али граната није завршила у неком стану. То је већ национални догађај.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #789 on: April 20, 2011, 08:09:50 am »

Granatu je ispalio Dakić Miroslav. Iz VP 4001 Petrovaradin u septembru 1991 godine. Nije bio baš najbolji poznavaoc tenka, a došao mu je tenk sa napunjenim topom na servis. Granata je završila u jednoj kući u Sremskim Karlovcima. Bez ljudskih žrtava. Baš tih dana sam bio na Kašmiru, muvao neke tenkove. I dok sam bio tamo sam čuo za ovo. Čak tamo. Kasnije sam ga zezao, ali se pravdao raznoraznim izgovorima. Polupao je sva stakla u okolini 500 metara. Granata je ispaljena iz tenka M84.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #790 on: April 20, 2011, 08:22:37 am »

Kako li je ispaljena granata i koja granata je u pitanju bila ako se ko seća takvih detalja.
91' sam još bio "kod" Džumbe a tek naredne godine prešao "kod" Vlade. Wink
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #791 on: April 20, 2011, 08:57:44 am »

Naravno da se sjećam. Kad su mi javili kakve gluposti rade u kasarni u Petrovaradinu, moj tadašnji šef, a juče ste mu vidjeli sliku, me pozvao i rekao da su tražili iz SSNO-a da im hitno održim kurs. Po povratku sa terene, iz Azije, u petak, nakon dva dana, u ponedeljak sam bio u Petrovaradinu gdje sam oko petnaestak dana držao predavanja i praktičnu nastavu iz tenka M84 u VP 4001 Petrovaradin.

Ispaljena je TF granata. Kasnije se Dakić žalio da je samo ušao u tenk i da je granata sama ispalila. Kod rukovanja tehnikom u kojoj se ne zna u kakvom je stanju, prvo se ugase svi osigurači sa lijeve strane kupole, gdje je i osigurač "EL.OKID", otvori se zatvarač topa, vidi šta je unutra, pregleda se mitraljez i eventualno isprazni. Sa gašenjem navedenog osigurača isključuje se bilo kakva mogućnost opaljenja osim mehaničkog opaljenja. Moglo se desiti da je stao nogom na polugu za mehaničko opaljenje, ali sada je velika vremenska distanca da bi razgovarali o tome šta je bilo i kako je bilo.

Ovdje nije niko stradao sem jedne kuće, sujete i ugleda "stručnjaka". I naravno, ogromne količine stakla i prozora.

Dakić se sada bavi nabavkom hrane za jedan restoran.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #792 on: April 20, 2011, 09:19:06 am »

@dzumba
To su bile te nesretne godine, kad je moglo sve i svasta da se desi i da niko neodgovara.
Neznam da li se secas negde u to vreme (1991.) se desilo na Topcideru u bataljonu VP da je BOV zgnjecio vojnika VP prilikom parkiranja.

Bilo je bas svega tih godina.
« Last Edit: April 20, 2011, 09:28:00 am by pvanja » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #793 on: April 20, 2011, 09:46:54 am »

Pored EL.OKID-a kod ovih trenaža ili popune tenka treba obavezno isključiti i APR.UPR osigurač. Barem sam ja tako popunjavao i vežbao.

Kako se top napuni. Obično smo vežbali na tenku jel trenažer nije radio. Izabci se iz kasete projektil i radi se punjenje topa samo sa barutnim punjenjem ili se uzme vežbovna municija.

Za vežbovnu municiju opet treba juriti dokumentaciju, trebovanja i na kraju dođe i neko zafrkava te što si uzeo vežbovnu municiju kada je planom i programom za taj dan predviđena pešadijska obuka atomski s' leva, atomski s' desna, i onda se i radilo ovako sve sa bojevom. Mada se ni sa vežbovnim projetilom ne vrši punjenje topa već samo neke sekvence punjenja do guranj lanca u cev a sve kada se simulira zastoj vežbe radi.

Da ne završih, kako je drugar četni napinuo top. Probao je više puta samo sa barutnim punjenjem, naučio nešto malo oko nišanske sprave, da nuluje, laseruje i slično i ubedi nas da zna kako treba i da ne moramo da pazimo više na njega. Prelazio na mesto k-dira, šta je radio ko to zna, trenutak naše nepažnje i tras top je napunjen a problem stvoren.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #794 on: April 20, 2011, 10:38:00 am »

Kad ugasiš "EL.OKID" sasvim se gasi elektronika automata punjenja, tako da si mogao sa "APR.UPR"  radiš šta hoćeš. I da ga držiš uključenog ili isključenog. Automatski osigurač istog imena i prezimena "EL.OKID" ima i na lijevoj i desnoj tabli sa osiguračima. I kod komandira i kod nišandžije. Sasvim je svejedno koji će se isključiti. Za rad moraju biti oba uključena.

A sad nagradno pitanje za bolje poznavaoce tenka M84.

Kako vozač tenka M84 može da onemogući opaljenje iz topa.  O ovome još nisam govorio, niti pisao.
Odgovor tipa "da isključi masu" i slično se ne uvažava.

Za nagradu plaćam turu piva kad se nađemo. Bez obzira kada.

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.