PALUBA
April 18, 2024, 07:22:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2185102 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #930 on: July 26, 2011, 06:23:26 am »

U pravu si.
Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #931 on: July 26, 2011, 08:33:25 am »

Bitno je da je on ofarban
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 988


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #932 on: July 26, 2011, 04:12:02 pm »

Ne treba biti ni na kraj srca, ovi tenkovi su prošli najmanje tri-četiri rata i ko zna koliko različitih linija u njima.
Kada se uzme u obzir da je u Srbiji finansijsko stanje najblaže rečeno jadno i tužno, dobro je da se tenkovi uopšte i kreću.
A kreću se a većina njih mogu i da dejstvuju. Curi ulje, cure aditivi na tj. ispod patosa ali i dalje se kreću.
Uopšte je uspeh, a po meni i nepotrebno razbacivanje novca, organizacija Partnera i raznih aviomitinga (naručito onog međunarodnog u Batajnici 2009. godine).

Skoro mi je bivši kolega veteran bio na gađanju na poligonu Orešac, sve su pogodili za pet, tehnika nije najbolja ali i dalje radi svoj posao.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #933 on: July 26, 2011, 04:47:28 pm »

Jbg, skresali su broj oklopne tehnike da bi zadrzali samo ono najbolje i perspektivno sto se ima i da bi to mogli da odrzavaju kako treba i da bi se i modernizovalo.

Puna su im bila usta te price a na kraju nista od toga. Evo posle sve te price jedva da su uspeli da ih ofarbaju sto je i nuzno da bi se barem zastitila tehnika od korozije.

Tuznije je sto jos sva tehnika nije nadkrivena u parkovima a da nepricamo o hangaraima - to je luksuz. A pricamo o tehnici koja po komadu vredi po nekoliko sotina hiljada dolara minimum.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #934 on: July 26, 2011, 04:54:56 pm »

Niti postoji više 211. okbr. niti kasarna "Crveni krst" (Stevan Sinđelić) liči na onu nekadašnju. Ovo danas je samo bleda senka nekadašnjih OMJ.

Sećam se 1990. godine i prekomande iz Kljajića u Sinđelić. Kakav je to osećaj bio dok sam odmah po ulasku u kasarnu prolazio kroz hangare 1.OKB na putu za tehničku radionicu, ne mogu opisati. To je trebalo videti.
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #935 on: July 27, 2011, 05:33:17 am »

Bitno je da je on ofarban
Znate kako se kaze koliko para toliko i muzike ... u ovom slucaju odrzavanja.
Lako je nama iz stolica i fotelja pametovati kako bi to trebalo da bude,treba biti u jedinici,zasukati rukave i raditi, a jedinicom komanduje komandant kome je najbitnije da su tenkovi ofarbani,parkirani pod konac kad dodju laici da se hvali.. a kad trazite rezervne delove...NEMA PARA..
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #936 on: July 27, 2011, 07:57:10 am »

Слажем се Стипо да је лако паметовати пишући овде,а најтеже радити тамо поред тенка. Ипак, суштина ових приговора није у томе да ли је тенк офарбан или неофарбан него у површном знању оних који рукују са њима од команданта до војника. Зашто је пукла сајла или зашто је затегнута сајла на поклопцу нишанске справе које помиње Владо? Неко не зна, неће, не уме а прави се да зна, уме и може. То је незнање које покушава да прикаже као знање. А то је најопаснија ствар. А знање се стичке, осим из књига и радом око тенка, пре свега доследном применом научених прописа, односно процедура. Неко те који не знају, не умеју, не могу треба да тера и потера. Ко не зна, не уме, не може, неће није му ту место. Дати му отказ са нечаним отпустом. То важи, како за команданта, тако и за војника. 

Нема потребе да се било шта зафарбава, и замазује. Покварено, па покварено. Нема пара, па нема пара. Али је проблем када га зафарбамо и мислимо да је уреду и да то тако треба.
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #937 on: July 27, 2011, 09:18:30 am »

Bojanje tenkova u ovom slučaju možemo povezati s izrekom Izvana gladac - iznutra jadac. Uvijek postoji dio novca koji treba biti uložen u temeljno održavanje pogotovo ako nema velike upotrebe sredstava. Sredstvo koje nije održavano makar kroz minimalno osnovno održavanje teško se nakon nekoliko godina može vratiti u potpuno ispravno stanje i na kraju bude daleko skuplje nego osnovno održavanje. Ove greške koje se uoče znatno ili potpuno izbace sredstvo iz funkcije. Vlado govori o senzoru i dr., te male sitnice ako ste stručnjak znače puno u borbenoj upotrebi. Ja sam naveo zategu kao primjer. Njenim pucanjem nema automatskog punjenja topa a napuniti top ručno za dvije minute - mrtvi ste već pet puta osim ako ne primjeniti časnu bježaniju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #938 on: July 27, 2011, 03:17:59 pm »

Iako sam već dugo van tenkovskih krugova garantujem pogodak u papir A4 sa 4000 metara sa prvim zrnom, ako je ugrijana topovska cijev, oblačan dan itd. Međutim, kad vidim da nisu urađena sitna podešavanja i sitne majstorije koje se veoma lako mogu uraditi, sa takvim tenkom ništa ne garantujem.
Ne piše džaba na onom poklopcu od memorije automata punjenja "Čvrsto zatvoriti". A poklopac je samo pritvoren. Teško ga je čvrsto zatvoriti. Ko to nije probao nezna kako je teško. Ali ako taj poklopac nije zatvoren kroz tastere ispod poklopca ulazi voda u memoriju. Nije to voda koja teče ili lije. To je kondenzat koji se stvara na svakom komadu gvožđa koji se sporije hladi ili grije od okoline. I nakon dvije, tri godine uđe dovoljno vlage (vode) u memoriju automata punjenja i prvi signal za to je nepokazivanje tačne količine zrna za pojedino ili za sva zrna u obrtnom transporteru tenka. Drugi simptom, kad uđe još malo vode, je ne zaustavljanje obrtnog transportera na odabranom mjestu na otvoru za izdavanje zrna, nego transporter nastavi da vrti dalje bez stajanja. I po zahtjevu za punjenje topa ne može doći do zaustavljanja transportera i punjenja topa.

Mala sitnica, ali tenk zna biti neupotrebljiv. Zbog tog malog poklopca tenk ne može da gađa. A to mu je osnovna funkcija.

U ovoj vojsci u kojoj sam ja bio svaka memorija automata punjenja zajedno sa reduktorom automata punjenja je modifikovana po mojim zahtjevima i nacrtima.

Ako već nisam mogao da natjeram vojsku da zatvori poklopac napravio sam konstruktivne izmjene na memoriji tako da joj voda ne smeta. Prilagodio sam tehniku vojnicima, ako već nisam mogao prilagoditi vojnike tehnici.

Lako je natjerati mladu vojsku na poslušnost. Ali ako se popusti kasnije, niko ih nemože natjerati ni na šta. Tako se i na ovome tenku vidi prljavština unutra, nezatvoren poklopac memorije itd. Druga stvar je nezategnuta spona i nepodešena dužina sajle. To je posao za majstore kojima je plata ista radili ili ne radili.

Treća stvar je nedostatak para. To se vidi po točkovima. U stanju raspadanja.

Četvrta stvar je nekorištenje ovoga tenka, a možda i ostalih. Po gusjenicama se vidi da se ovaj tenk dugo nije vozio. Može li se to svrstati pod nedostatak para ili ljudstva ne znam.

Takođe se ispod tenka vidi masna fleka nejasnog pojekla.

Na ovih nekoliko slika ima dovoljno podataka za analizu Vojske Srbije. Makar oklopnih jedinica.

Već sam napisao prije neki dan da sam na spotu "Budi profesionalac" vidio pogrešno rukovanje tenkom M84.

Ne znam koliko se dugo vrti taj spot. Taj kadar je dosta kratak, ali mi nije jasno da svi snimci koji su ušli u montažu tog spota nije neko stručan pregledao.

Može li i to biti još jedan pokazatelj stanja u Vojsci Srbije. Prošle godine sam se borio i izborio da se isprave greške na sajtu Vojske Srbije. Imao sam jedno vrijeme misao da se borim protiv vjetrenjača. Ima li smisla da nekom pišem da se izmjeni kadar u spotu "Budi profesionalac".


Pozdrav

Vlado
Logged
stipo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51


živi i pusti druge da žive


WWW
« Reply #939 on: July 28, 2011, 06:51:14 am »

Ima jos jedna stvar u jedinicama na tim duznostima gde se najvise brine o tenku veoma malo je istinskih tenkista...to su sada uglavnom instant tenkisti prekrsteni i obuceni preko noci...ono malo prvih ne moze se izboriti za dobar tenk u pravom smislu..ovi sada misle ako je ofarban,lepo parkiran innasminkan dobar je..a stvarnost je drugacija
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #940 on: July 28, 2011, 11:47:32 am »

Koliko sam video i shvatio vise se nedie na Pasuljane da se gadja tenkovima iz jedinica vec na samom poligonu je odredjen broj tenkova koji sluzi za gadjanje.

Da li neko moze ovo da potvrdi ?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #941 on: July 28, 2011, 12:39:30 pm »

Ranije je bilo da se recimo na Pasuljanskim livadama koriste tenkovi iz 252. okbr. a na poligonu Međa tenkovi iz 211. okbr. Naravno, ne koriste se uvek jedni te isti tenkovi, već se po određenom redosledu tenkovi uzimaju iz bataljona koji nije u pripravnosti.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #942 on: August 02, 2011, 01:43:35 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I ovde se vidi vec pominjano zatezanje sajle poklopca nisanske sprave. Da li je neki novi "trend" u pitanju posto se vidi na vise razlicitih tenkova....? Ko bi ga znao zasto.....


* ns1.jpg (78.37 KB, 634x411 - viewed 366 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #943 on: August 02, 2011, 03:37:43 pm »

Pogledaj cijev u koju se uvlači sajla. Samo što se nije otkinula od velike kape nišanske sprave. Već je nakrivljena, a držač cijevi se već rastegao.

Druga priča je meteosenzor.

Ovo je neodgovarajuća šelna na meteosenzoru, a nedostaje i vijak na nosaču. M6x20 JUS.M.B1.130 pocinčani. Ako me pamćenje još služi.

Pozdrav

Vlado
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #944 on: August 02, 2011, 06:58:50 pm »

Pogledaj cijev u koju se uvlači sajla. Samo što se nije otkinula od velike kape nišanske sprave. Već je nakrivljena, a držač cijevi se već rastegao.

Druga priča je meteosenzor.

Ovo je neodgovarajuća šelna na meteosenzoru, a nedostaje i vijak na nosaču. M6x20 JUS.M.B1.130 pocinčani. Ako me pamćenje još služi.

Pozdrav

Vlado

Upravo zbog neodgovarajuce duzine sajle dolazi do krivljenja cevi/vodjice sajle.......Sta se tice selne....vazi ona seci usi krpi .....
Zavrtanj je ocigledno ispao "majstoru" pa ga je mrzelo da se sagne i podigne. Segrt je imao preca posla......
Logged
Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.