PALUBA
April 20, 2024, 02:53:45 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186879 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #945 on: August 02, 2011, 07:47:58 pm »

A ljudi gledate svaku sitnicu. Zamislite T 34 na brdašcu. Ispušteno ulje iz motora, bez ciljničkih naprava. Nepokretan. Za jedne bez borbene vrijednosti a za druge dar s neba.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #946 on: August 02, 2011, 08:02:23 pm »

Kod ovakvih stvari vazi Marfijev zakon.....otkaz se pojavi u najgore vreme....ili ti po narodski, crce taman kad ti najvise zatreba.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #947 on: August 03, 2011, 12:41:56 am »

    Pa ipak je to tenak.Moze godinama stajati na otvorenom i rdjati ali se jako brzo moze osposobiti, kad zatreba.Uvek je lakse popraviti nego napraviti.Sta mislite da je NATO tolike godine rovario i cepao deo po deo SFRJ da bi nasi tenkovi i danas blistali i bili bolji od njihovih.Do nedavno je komandant NATO-a za jugoistocnu Evropu svako jutro morao na svom stolu da ima pregled gde se tacno nalazi svaki od 1050 srpskih tenkova i u kakvom su stanju.Kada se krene na Pasuljane morao je da zna kada je krenula kompozicija, koliko je cekala u Markovcu na zamenu lokomotive i kako se zove masinovodja.Danas to samo nas zanima a on se bavi drugim pitanjima.Citajuci vase postove covek bi stekao utisak da smo posle 20 godina postali planeta majmuna i da nema vise ko da pokrene nesto sto smo nekad sami proizvodili i prodavali.Mozda je to tacno a mozda se samo tako cini.Cenim iskustvo i veliko znanje clanova ovog foruma, ali ne treba traziti dlaku u jajetu.Imao sam priliku da vidim i njihove tenkove uzivo npr. Celendzer i Leopard i mogu vam reci da nisu nista bolji od nasih sto se tice izgleda i stanja. I njima pisa ulje, nemaju svi blatobrane, losi akumulatori pa se slepaju da upale, al retrovizore i merdevine za penjanje na tenk imaju svi.Valjda kad budu bezali da vide unazad i da mogu lakse da sidju sa njih posto su veliki ko kuca i imaju po 60-tak tona svaki.Svugde je gorak tenkovski lebac pod nebeskom kapom.Drugo je bilo nekad kada su bili novi iz DJ.DJ. pa na komandantskom rasiris ceradu preklopljenu na pola (10x5 m) a na njoj sve iz sanduka i sitan i krupan RAP, ne mozes maticu vise da stavis koliko toga ima.Sada ceradu samo razrolas i dovoljno je mesta.Sada tenkista zna da uvek ide prvi gde je najtvrdje i da ih se dosta ne vrati, pa mu taj sitni RAP i nije ceo neophodan vec je bolje u spoljasnje sanduke nasuti peska do vrha radi izolacije.Tako je kako je i ne treba kukati niti sitnicariti a ova tema moze sigurno pomoci novom narastaju da sazna mnogo toga sto ne pise u pravilu i uputstvu a i te kako valja.Ko zna mozda i ovaj moj napis nekome pomogne, u svakom slucaju ne moze da skodi. A sto ne skodi to je odmah i korisno, sto rece Lane Gutovic.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #948 on: August 03, 2011, 10:49:48 am »

Razlika je da li je stroj konzerviran ili zapusten. Velika.

Ovaj drugi dio je dobar...
Mislim da ni ovalni ured nije ispijao kavu prije nego im nacrtaju polozaje svih 1050 "jugoslavenskih", pardon srpskih tenkova...takodjer ni Dow Jones nije otvaran za biznis prije izvjesca brojcanog stanja...Jednom su pobrojali 1049, nastala prava frka na burzi posebno kod trgovaca motornim uljima...a regiju da ne spominjem, u Srbiji susjednim zemljama ljudi su trcali po brasno, ulje i rizu u ducan...nitko nije znao gdje je taj 1 panzer maslinasto rdjave kamuflaze...

U svakom slucaju, zasladio si bar moju jutarnju kavu  Grin

Hvala

Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 390


« Reply #949 on: August 03, 2011, 11:44:43 am »

Nisam čuo da netko nešto može nešto popraviti ako nema pričuvnog dijela ili taj pokvareni dio može popraviti nečim improviziranim. Gospodin Vlado ne govori o onim šelnama samo tako. Više govori činjenica zašto nije zamjenjeno novim pravim dijelom. Na kanalu Viasat explorer ponekad su emisije o obnavljanju tenkova (starih) pa se mogu vidjeti problemi oko obnove tih starih tenkova.

Nekada su posade mogle obavljati dio radova održavanja i popravke tenkova sukladno TU I i II, jer su imale dijelove u RAP-u. Kako će ih popravljati ako nemaju RAP.

Mislim da ima jako malo pravih stručnjaka za M-84 a jako puno onih koji misle da su stručnjaci. Njih lako eliminiram pitanjem - Za što služi mala kutijica ispod papučice gasa?

Imao sam priliku obnavljati stari oklopnjak iz 1959. godine. Morao sam pročitati 3 upute na engleskom i non stop gledati redoslijed skidanja i postavljanja. Da ne spominjem nedostatak alata (engleske mjere za ključeve) i drugog specijalnog alata.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #950 on: August 03, 2011, 12:21:27 pm »

"Bez alata nema zanata" , tako kaže stara poslovica. I to je istina. Problem je odnos prema tehnici. Ako se ima znanje, nije teško popraviti. No neodrživ je odnos tipa:"Ma, dobro je!"  Nije problem u onoj "šelni", vjerovatno se ima originalan dio, samo je "majstoru" bilo teško iči u skladište.
Ja sam i poslije rashodovanja imao u skladištu u Tehničkoj radionici  u Lori komplete alata (colske dimenzije) za popravak motora "Packard" koji su bili na Higinsima. Naravno nismo imali po dvadeset kompleta, ali nekoliko jih je ostalo. U tehnici raznog porijekla, uvjek se je pokazala potreba za takvim alatom.

Da ponovim moje mnjenje, važan je odnos prema tehnici i održavanju! Angry
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #951 on: August 03, 2011, 01:34:04 pm »

Sto se tice Srbije na prvom mestu pare su u pitanju.
I to ne samo za tehniku, vec i za placenu posadu.

Ako nema para, a nema ih, odnosno ima ali lista prioriteta je drasticno izmenjena, da se uradi generalna popravka motora ili polugeneralna motora tu ne pomaze ni obucenost ni dobra volja posade tenka.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #952 on: August 03, 2011, 05:09:59 pm »

Problem šelni.

Naveo sam problem šelni. Možda vam izgleda glupo ili nejasno. Na nosaču meteosenzora, originalnom, postoje dvije (jedna iz dva dijela) poluokrugle šelne koje se montiraju oko nosača meteosenzora. Na šelni imaju na dva kraja po dva vijka M8x40. Dakle, ukupno četiri vijka, četiri elastične podloške i osam ravnih podloški 8mm. I ove dvije strane poluokrugle šelne. Kod montaže ove šelne mora se tačno podesiti položaj matice (šestougaone) JUS.M.B1.600 i šestougaone glave vijka. JUS.M.B1.061, ako me još služi pamćenje za JUS standarde.

E, tu je caka. Položaj glave vijka koji steže šelnu je jako bitan. Pogrešno stegnut vijak na ovoj šelni onemogućuje uvlačenje meteosenzora. Za pravilno stezanje šelne, tako da se i meteosenzor stegne, ali i da se i može uvući treba dosta vremena.

Ovdje su majstori bili malo nervozni. Mora da ih je nemogućnost podešavanja hoda meteosenzora malo potresla.


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/2Eb1zanaVRg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Pozdrav

Vlado
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #953 on: August 03, 2011, 06:08:54 pm »

Obzirom da se na većini M-84 meteosenzor ionako ne može uvući zbog kvara koji si ranije opisao kao veoma čest, onda ova šelna i ne smeta toj operaciji Grin
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #954 on: August 03, 2011, 07:26:12 pm »

Ovaj tenak je ovako izasao iz TRZ Cacak......to znaci da je prosao najvisi nivo opravki moguci jer se tu navodno obavlja remont. A to dalje znaci, da ako ovakav izlazi iz zavoda.....pa gde onda da se ovakva tehnika opravlja i dovodi u operatino stanje, u jedinici? 
Od ovoga su bolji i ZDPR fotosopovi.... Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #955 on: August 03, 2011, 07:52:57 pm »

Kada ste se već uhvatili za meteosenzor, izgleda da nije ni trebao da se pravi ovaj od druge serije već samo onaj iz prve na preklop.
Tu ne može da strada sajla dok se metosenzor prebacuje u borbeni položaj.

I ako sam bio na tenku iz prve serije imao sam meteosenzor na sajlu, znači novije generacije.

Dosta toga je stradalo ili krenulo da strada u vreme T11, ko pod vatrom da izlazi i drži meteosenzor, i ne samo meteosenzor.
Po meni najgora stvar je ne zakočiti ogledala pri kretanju tenka a da sistem nije barem u polustabilizaciji, a toga je bilo ne tako retko.

Kada se uzme u obzir neobučen i neodgovran rezervni sastav, kada se uzme u obzir šta je u proseku prošao sve jedan tenk VS, i kada se uzme u obzir koliko je uloženo u tu istu tehniku, stanje tehnike je odlično pet.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #956 on: August 03, 2011, 07:57:51 pm »

Onda.....skinuti meteo senzor i poklopac nisanske sprave i problema nema.
Salu na stranu, tim problemima treba prici proaktivno i trajno ih resiti, mozda nekim potpuno novim sistemom. Onda ne bi trosili reci na nesto sto se stalno ponavlja.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #957 on: August 03, 2011, 08:25:28 pm »

Čudno mi je da nema navlake na spoju kupole i topa. Potrebno je to. Zaptivka na spoju. Sad kad je nema sjetio sam se jednog slučaja iz ĐĐ, kad su ispitivali hermetičnost tenka, zatvorili sve poklopce, sjeo čovjek unutra, otvorili pregradu između borbenog i motornog odeljenja i taj čovjek ( da mu sad ne spominjem ime) upalio tenk. Tenk radio dok je bilo vazduha u kupoli pa se ugasio, napravio vakum unutra, a ovaj jadnik je stisnuo sirenu i držao dok je imao snage. Nisu nikako mogli otvoriti poklopce, jer je bio vakum unutra. Jedino rješenje je bilo rasjeći ovu navlaku da vazduh uđe unutra. Spasili su ga. Bio je u gadnom stanju.
Владо,
пре неки дан сам гледао филм о Т72, и приказана је била сцена кад се тенк заглави под водом. Плављење тенка су обавили тако што су склонили призме са лука, после чега је вода ушла кроз њих и изједначио се притисак.
Ево и видеа, сцена са плављењем је од треће минуте, призме скидају на 3:30.
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/7KG0uyt2uYA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Сетио сам се ове ваше приче, па ми је пало на памет да ли је могло да се овако реши ова ситуација са подпритиском.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #958 on: August 03, 2011, 10:11:07 pm »

Mislim da su te prizme zapravo u normalnom, suvom, stanju mali periskopi na k-dirskom luku tj. turelici, prilikom savladavanja vodene prepreke umesto tih periskopa se stavljaju pune prizme.
Meni iskreno nije jasno kako su prizme uvukli pod pritiskom. Verovatno nekim pomagalom.
Snimak je oskudan i ne prikazuje glavnu caku.

Ovo ma koliko izgledalo jednostavno je nešto najteže što može da zadesi tenkovsku posadu.
Dobro je što je ta oprema za podvodnu vožnju razdužena i što danas pontonci igraju glavnu ulogu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #959 on: August 03, 2011, 11:45:31 pm »

Mislim da su te prizme zapravo u normalnom, suvom, stanju mali periskopi na k-dirskom luku tj. turelici, prilikom savladavanja vodene prepreke umesto tih periskopa se stavljaju pune prizme.
Meni iskreno nije jasno kako su prizme uvukli pod pritiskom. Verovatno nekim pomagalom.
Snimak je oskudan i ne prikazuje glavnu caku.

Ovo ma koliko izgledalo jednostavno je nešto najteže što može da zadesi tenkovsku posadu.
Dobro je što je ta oprema za podvodnu vožnju razdužena i što danas pontonci igraju glavnu ulogu.

Ajde malo razmisli, šta su uradili sa prizmama uvukli su ih unutra u tenk, "pod pritiskom" tu misliš na pritisak vode, koji voda vrši na tenk, taj je pritisak veći od unutrašnjeg pritiska u tenku. E taj isti pritisak je olakšao uvlačenje prizmi unutra, tj. ugurao ih je gdje manji pritisak.
« Last Edit: August 04, 2011, 05:57:31 pm by Broker » Logged
Pages:  1 ... 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.