PALUBA
March 28, 2024, 05:04:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165178 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #45 on: March 16, 2009, 05:24:09 pm »

...kao sto rekoh, ovde sam mislio na osmatranje pogodaka...avion moze da dejstvuje na ciljeve iz vazduha, ali u tom slucaju ovakva vrsta vatre nije ni potrebna...bespilotne letelice su izuzetno dobro resenje, ali njihova pocetna cena, odrzavanje ,kao i velika verovatnoca gubitka u realnim uslovima je nesto sto je za nas i dalje nedostizno...a sto se satelita tice, mi smo jedan vec zakupili na 10 godina, a to sto nas je ministar zajebao, to nije problem Izraelaca...oni nam usluge i dalj esidtribuiraju, a  to sto smo mi glupi da to iskoristimo, to nije njihov problem...cenu naravno moramo da platimo (samo 45 miliona US$), a to ce se naravno izdvajati iz naseg budzeta..no, to su neke druge price, a za to postoji i mesto na forumu...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #46 on: March 16, 2009, 11:45:41 pm »

Mali off

Meni je krivo što kupujemo bespilotne letelice, pa nije to ne znam kakva naprava da ne možemo sami da ga napravimo. Možda se kupuje neka tura čisto da se malo osvoji tehnologija, malo obuči ljudstvo, pokupe trikovi, (sigurno da i to ulazi u ugovor kupovine), a onda ćemo sami da ga sklepamo. Smiley

Što se tiče satelita, znam da je povodom tog zakupljivanja i te cele zbrke sprovedena arbitraža u Londonu. Znam da smo grdne pare dali i za advokate, ali nešto nisam "uhvatio" taj info kako glasi presuda.

/off

Sve u svemu, mislim da nama za četvorke treba bolja oklopna zaštita, samim tim i nešto jači motor i da barem svaka četa duži po jedan uređaj za razminiravanje. Verovao ti meni ili ne, da sam ja uređaj za razminiravanje video samo na slici Embarrassed, ni jedan jedini u celoj brigadi. Šta smo sve radili bez njega to je bolje da pišem (a već sam negde i pominjao) u smehoteci da se smeju malo ljudi. Cheesy 
Jeste li vi imali neki?
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #47 on: March 17, 2009, 12:03:53 am »

...Za ovo sto se tice bespilotnih je iluzorno i pomisliti da bi ih mi sami mogli praviti...elektronika tog nivoa je daleko ispred nasih mogucnosti, ili da kazem malo tacnije, mi smo daleko od toga...kao drugo, svaka bespilotna mora da ima bazu na zemlji, odakle po potrebi moze biti preuzeto navodjenje i rucno (po potrebi), odakle se mogu menjati parametri leta, kao i sve ostalo...i kao trece i najvaznije, satelit sam namerno pomenuo jer ta bespilotna upravo ima tu svrhu da poveze i umrezi sve podatke sa terena u realnom vremenu i da trenutnu sliku na bojistu...bez svega toga, mislim na intervidovsku i bilo koju drugu sinhronizaciju u bilo kom smislu i to 100%, bilo bespilotne, bilo koje druge letelice su beznacajne....za sve gore navedeno vec odavno postoje kontramere koje bi mi, u tom slucaju, morali da predupredimo i prevazidjemo, naravno daljim usavrsavanjem i unapredjivanjem vec postojecih sistema..a to je , priznacete, za nas, sada i ovde, u konkretnim uslovima, u domenu naucne fantastike...
   Sto se satelita tice, to je samo jos jedna od sramoti u nizu kojom smo se obrukali u svetu, kao nacija, kao drzava i u krajnjoj linij kao Vojska, najvise u bezbednosnom smislu...ali to su neke druge price, a takve price, kada se prikrivaju ili "modifikuju", mogu skupo da kostaju..u konkretnom slucaju, i po nekoliko desetina miliona dolara....
« Last Edit: March 29, 2009, 12:19:52 pm by dreadnought, Reason: Ikona za poruku vraćena na standard » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #48 on: March 17, 2009, 12:15:16 am »

..sto se tice uredjaja za razminiranje, ja sam ga video par puta, ali to je bilo sve...teorija k'o teorija, papir k'o papir - TRPI SVE...medjutim, svojevremeno sam imao prilike da budem prisutan modifikaciji i razvoju jedne vrste minocistaca, koji je inace bio na platformi T-55...ogromna "kutija" koja se nalazila "pozadi na transmisiji" sluzila je kao pogon za kompletnu hidrauliku...princip lanaca sa "cekicima" ili ti "batovima" je u stvari bio kopija engleskog "Vickers"-a...pri tome smo aktivirali preko 200 mina, uglavnom "trojki" i "cetvorki"...bilo jetu svacega, od "brijanja" upaljaca usled kratkih lanaca, preko podbacivanja mina pod tenk, do toga da se hidraulika, izdvojeni pogon i ceo sistem kontrolisu uz pomoc sajle i najlona za pecanje...bez lazne skromnosti, i sam sam dao par konstruktivnih saveta, koji su oberucke prihvaceni, i koje smo nakon prakticne probe na licu mesta, odmah usvojili kao "povoljne"...bilo je tu svega i svacega, od voznje 'petice" brzinom do 70 km/h, preko iskakanja usled pozara u borbenom odeljenju, do predloga tipa "'ajde da sve ovo probamo na M-84"...?!
  Covek koji je radio unutra sa mnom je inace po struci bio zubar, tako da su to bile prave igre bez granica...bilo kako bilo, nakon toga vise nikada nisam cuo o tom projektu, niti sam ikada video bilo sta slicno tome..ako ikada rese da taj projekat "dignu iz mrtvih", neka se jave, posto su mi na pamet pala jos neka resenja...doduse, malo ozbiljnija, ali ako nista, onda ono bar da se prisetim starih vremena...
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #49 on: March 21, 2009, 02:47:17 am »

Tpku_2b elektronika koju koriste kupljene bespilotne letelice je bazična i veoma odomaćena kod nas i praktično celu letelicu mogu proizvoditi domaće firme. Glavni problem kod nas je što naša namenska nema dovoljno iskustva sa takvom opremom, a od privatne namenske firme su okrenute jednostavnoj proizvodnji koja se lako izvozi. Našoj vojnoj industriji nedostaje jedan solidan sistem integrator koji će više rešenja stapati u finalni proizvod. Firmi koji bi tako nešto mogle da rade u Srbiji postoje, ali dokle god ne bude ozbiljnog novca, ovo je iluzorno očekivati.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #50 on: March 21, 2009, 07:32:51 pm »

... naravno, ali reci cu ti par stvari..svojevremeno, otac mi je radio u Teleoptiku na izradi opreme za lovce... kuci imam nacrte "Mirage 4000" iz tog vremena... konkretno, radilo se o anti-G odelima, tehnologiji pito cevi, super-provodnika koji cine pretecu silikonskih vlakana, optickih kablova....da se ne bih suvise "udubljivao" u temu, takva "bazicna " elektronika, koju ti pominjes je daleko ispod nasih kapaciteta - prvo proizvodnih, jer mi nemamo sredstava ni da je proizvedemo, a kamoli da je napravimo, opitujemo kao novu i moderniju u smislu sledece generacije, i konacno, kao prototip, uvedemo u komercijalnu upotrebu... kao drugo, konstantno usavrsavanja i modernizacija koju praktikuju "suprotne" strane su na takvom nivou , da je uopste i prica o pracenju takve modernizacije iluzorna....u krajnjoj liniji, sve se svodi na pricu kao i do sada..sva tehnika koju su Ruje odbacile pre 10 i vise godina , posto mi nacelno, ili ti po "default"-u pripadamo "Ruskoj skoli", morace negde da "skladiste" , a ko je za to bolji od Srbije, Makedonije, Rumunije, kao i uostalom ex-YU republika i zemalja u okruzenju...tako je bilo i sa tenkovima T-55 (milion komada trune na levoj obali Volge), avionima Mig-29 (kada je prosle godine, ako se ne varam, trebalo uraditi remont onih 5-6 komada koje imamo, i kada smo se naravno obratili Rujama, znas li sta su rekli - au ljudi, pa mi vise za te krseve nemamo ni alat ni delove...pitajte Iracane posto smo njima prodali ceo koncept pre nekoliko godina ....)...i ko nam je uradio remont? IRACANI!!!
   Sve ovo je samo pokusaj  jednog malo plasticnijeg objasnjenja principa i nacina ponasanja u vojnoj industriji, pogotovu danasnjoj... sve ovo govorim iz licnog iskustva, jer sam maltene bio ocevidac pojedinih "transakcija"...

P.S.  .. koliko ima opravdanja u svemu ovome, govori i cinjenica da je nas vrli ministar planirao otkup aviona tipa "Galeb" G-2 , kao i "Super Galeb" G-4,od nasih komsija Crnogoraca i neznam koga jos, a sve u cilju modernizacije i obogacivanja voznog parka naseg RV...pa mislim, stvarno...!!!!
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #51 on: March 22, 2009, 01:05:34 am »

Ne znam odakle ti podaci, ali skorašnji remont Mig-29-ki su radili Rusi, a preko SDPR-a koji je pobedio na tenderu. Ovo ne da je proverena info, nego je iz prve ruke.

Što se tiče BPL-a, "Utva" završava studiju i ja lično očekujem probni primerak relativno brzo, možda već do kraja godine. Inače kad su SDPR i Jugohemija izašli na tender za BPL, obe kompanije su imale dil sa izraelskim proizvođačima, naravno različitim, a vojska nije htela da čeka "Utvino" rešenje. Toliko o tome "kupujemo domaće".

Izvinjavam se na offtopicu...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #52 on: March 22, 2009, 06:15:29 pm »

Ne znam odakle ti podaci, ali skorašnji remont Mig-29-ki su radili Rusi, a preko SDPR-a koji je pobedio na tenderu. Ovo ne da je proverena info, nego je iz prve ruke.

Što se tiče BPL-a, "Utva" završava studiju i ja lično očekujem probni primerak relativno brzo, možda već do kraja godine. Inače kad su SDPR i Jugohemija izašli na tender za BPL, obe kompanije su imale dil sa izraelskim proizvođačima, naravno različitim, a vojska nije htela da čeka "Utvino" rešenje. Toliko o tome "kupujemo domaće".

Izvinjavam se na offtopicu...
.....................................

  Kao sto rekoh, remont Mig-29 (da li zadnji, ili neki pre tog) nisu radili Rusi, jer su nas odbili!!!To da je na nekom od tendera pobedio SDPR, to ne da me ne cudi, nego bih se iznenadio da je bilo drugacije... pre par godina, kada je nekoliko privatnih firmi htelo da  posluje sa Vojskom, a sve u cilju otkupa stare i neperspektivne tehnike, odgovor koji je usledio i dan danas pokazuje pravo lice tog "Jugo Importa" - firmama saVojska posluje samo i iskljucivo sa   kojima ima ekskluzivan ugovor!!! Sve ove firme koje su ovde navedene su samo paravan tog istog "SDPR - Jugo Import", jer su ustvari preko njih i usli u "kombinaciju " za tender, i naravno, shodno tome, moraju da "udju pikslu'... kolika je "piksla", sve zavisi od toga koliko para nameravaju da operu i koliko je njihov "deo kolaca"... ujedno, sve te firme im sluze i kao paravan za sve te radnje, a to je pocelo tako ocigledno jos pre 5 - 6 godina, kada sam se i licno uverio u to na poligonu TOC "Nikinci"...
   Zasto Vojska nece da ceka "Utvu" i ostale domace firme?I zasto sklapamo "dil" bas sa Izraelcima...? Odgovori zadiru malo dublje i to u velikoj meri zalazi u OFF TOPIC, ali ocigledno je da NISTA NIJE ZA DZ, kao i da taj satelit nekome mora da izadje na nos...(posto je ocigledno, vec duboko usao pod rebra)!!!
Nemoguce je da samo Izraelci prave te BPL, kao i da oni prave najbolje i najkvalitetnije primerke...i koliko para treba za jednu takvu BPL, umesto da za te iste pare kupimo nekoliko, mozda cak i desetak "Utvinih"... e sad, tehnoloski kvalitet, kao i pracenje tendencija u toj oblasti, je upravo ono o cemu sam pricao... koliko cemo moci da drzimo korak, ko ce nabavljati rezervne delove i ko ce vrsiti servis tih istih BPL...? Ja cu pogadjati samo jednom, a vi se slozite sa mnom ili ne, i zato budimo realni i prema sebi i prema ljudima u odgovoru na samo jedno pitanje : "SDPR Jugo-Import - trgovci oruzjem ili patriote u sluzbi odbrane naroda"?!


P.S. ..u svetlu najnovijih dogadjaja ilegalnog izvoza oruzja Libiji, ko stoji iza svega?Zasto je morala da intervenise BIA, i ko to ima "ekskluzivan ugovor" za medjunarodnu trgovinu oruzjem?..Sve su to pitanja, mozda malo i oprecna, ali kakva vremena, takva i pitanja...a odgovora ni od korova...?!!!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #53 on: March 22, 2009, 06:50:34 pm »

Hajmo držimo se teme. Tema je tenk M-84.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #54 on: March 22, 2009, 10:02:01 pm »

Izvinjavam se zbog off-topic .... Ponela me tema....
« Last Edit: March 23, 2009, 05:17:52 pm by dreadnought, Reason: Psovanje » Logged
solcap
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #55 on: March 28, 2009, 07:58:37 pm »

Koliko ja znam sva posredna gadjanja se gadjaju sa iskljucenim SUV - a tenkista sam 20 godina.Na njoj sam i poceo da radim na Manjaci gde smo i izvodili takva gadjanja koja su po meni vise za artiljeriju nego za OMJ a u ratnim uslovima ni u snu.
Proso sam sve na M-84 i T-55  pa cak i podvodne voznje za koju verujem da je retko od novih to i radio jer je oprema razduzena iz IK i nikada je u zivotu nece ni videti a verujte mi to je predivan osecaj. Od same obuke za ronjenje u bazenu do pripreme i voznje pod vodom sa borbenom i skolskom cevi za vazduh.
« Last Edit: March 28, 2009, 08:04:15 pm by solcap » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 880


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #56 on: March 28, 2009, 08:54:48 pm »

Tačno tako, oprema za podvodnu vožnju je razdužena i to iz više razloga, em nije bila kompletna ni na jednom tenku, em je samo smetala, a usmesto opreme u sanduke se trapao pesak, cigle i sl. zbog bolje zaštite.

Nego ja bih imao jedno pitanje, pošto nisam imao posredno gađanje iz tenka, već smo to samo prešli u teoriji onako ofrlje, znam gde ide daljinomer, uglomer je tu pa je tu, i to mi je sve jasno, ali u predelu antene postoji ravna ploča koja služi za libelu da bi se tenk doveo u idealan položaj. Jel taj uređaj ima samo taj zadatak da dovede (izravna) tenk ili tu ima još nešto?

Evo našao sam sličicu koja može da posluži za primer, nismo svi tenkisti na forumu, a bilo bi dobro da se što više članova uključi u diskusiju bez obzira na rod.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Koliko znam barem ovde čini mi se da nije niko pominjao da se posredno gađanje vršilo sa uključenim SUV-om.


* 1.jpg (54.19 KB, 633x453 - viewed 420 times.)
« Last Edit: July 25, 2010, 11:41:04 am by Broker » Logged
solcap
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #57 on: March 28, 2009, 09:32:47 pm »

To je kontrolna ravan koja sluzi za proveru i podesavanje libele za posredno gadjanje. To rade art-majstori- znaci ne sluzi za posredno gadjanje ali uvek mora biti cista ,podmazana i pokrivena masnim papirom.Koliko sa video na slici ona je prefarbana sto nije smelo da se desi. O teoriji posrednog gadjanja ima dosta toga napisano ali prakticnih iskustava je veoma malo. Ja sam ga sa bojevom municijom izveo jednom u zivotu a vise puta sa umetnutom cevi ali veoma davno i sada kada bih trebao da ga izvedem nebih se usudio bez konsultacije sa artiljercima. Tu ima usmereni pa paralelni snop sila bozja proracuna, okretanja kupole i td. Nevolim da potezem teoriju jer je lako prepisati-prepricati tekst vazno je licno iskustvo koje svako od nas ima. Na M-84 sam proveo sa prekidima 10 g, T-55 7g A BVP 80 3g. Licno sam ucestvovao od 91 do 2001 usvim mogucim dejistvima i po meni su vaznija iskustva o ponasanju vozila i uredjaja u  dejistvima nego samo kucati TT podatke i teoretske delove. A za ukljucn SUV procitao sa u jednom postu gde se objasnjavalo o balistickom racunaru da ne moze da izracuna tezinske oznake pri posrednom gadjanju. I jos nesto - komandir tenka jeste crnac pri popuni tenka ali ne samo u ratu vec i u miru on treba da popuni tenk a ne vojnik.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #58 on: March 28, 2009, 09:40:23 pm »

  ..ako se dobro secam , ta ravan je na T-55 na samom topu, a na M-84 na kupoli ... ispravite me ako gresim  ...?!
Logged
solcap
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #59 on: March 28, 2009, 09:53:52 pm »

Pa ovde se prica o M-84 a za peticu je druga prica -tamo je stalno ugradjena a na M84 se skida pa dolazi do razdesavanja i samog lezista libele na topu ,pa sada pretpostavi kako ces izvrsiti kontrolu libele
ako je osteceno njeno leziste a mora da se izvrsi zamena celog sklopa
« Last Edit: March 28, 2009, 10:01:00 pm by solcap » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.