PALUBA
April 18, 2024, 10:35:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 [163] 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2184621 times)
 
Lemi_O2 and 2 Guests are viewing this topic.
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #2430 on: December 14, 2013, 02:08:00 pm »

Mislim da nije bilo
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/FnqYidDz1g0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

PS koliko samo debilskih komentara da se tenk jos uvek proizvodi u Hrvatskoj i Srbiji 
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #2431 on: December 14, 2013, 08:07:04 pm »

Prvi put sam naletio 2010 na ovaj forum, pa sam ga se ponovo sjetio ove godine. Trebalo mi je vremena da sve iščitam. Pa eto da i ja nešto napišem.
SUV je rađen u Čajavecu, na švedskom hardweru (Bofors) i motorolinim čipovima (programirani u mašinskom jeziku asembler). Tako mi je rekao kolega odavde iz BL, koji je radio na programiranju čipova, a sada je eto u firmi koja prodaje računare. Dosta je priče o potrebi modernizaciji SUV-a. Nije mi jasno šta mislite da treba moderizovati kad on radi svoj posao. Jednom sam pratio mali vidljiv komadić puta koji ide kroz šumu na 3600 i nešto metara. Tenk je bio ugašen i u polustabilizaciji ili se taj mod drukčije kaže, zaboravio sam. Nije bio uključen žiroskop. Laserovanje i pali. Prvi hitac, promašaj kraj puta. Odmah drugi hitac. Nije mi bilo jasno, granata je pala na isto mjesto. Čuj, da tolika grdosija sa tolikim trzajem kod ispaljenja bude tako precizna (poslije sam počeo sumnjati u to kao nemoguće ili slučajnost, dok nisam pročitao o Vladinom gađanju na 4 km).  Rekao sam nišandžiji da pomjeri kupolu i pratio na nišanskoj končanicu koja je bila na mjestu pada granate i pomjerio je na sredinu puta. Treći hitac, pogodak. Pretpostavljam da je nagetost tenka na lijevu stranu bio razlog promašaja. Da  je bila puna stabilizacija, ne vjerujem da bi bilo promašaja. Cilj je bio u pokretu u pravcu topa. Za ovu preciznost isključivo je zaslužan SUV. Nekoliko dana prije toga sam upucavao tenk jel mu je nišanska bila neupucana (Kninski tenk, nije bio moj).
E sad, SUV je sistem upravljanja vatrom. Prvo se napravi PAM da se sa njim dejstvuje iz tenka pa se onda doradi SUV da tu zamisao isprati. Vlado je čini mi se napisao ovde da je sve spremno za eventualno nišanjenje sa mjesta komandira. Ako mislite o modernizaciji na touch screen, ljepše dugmiće i te zezancije (ne do Bog windows) mislim da je to nepotrebno i nepoželjno. Recimo optika ima ograničen vijek trajanja. Najbolja gitarska pojačala imaju lampe (cijevi) a ne tranzistore (mnogo moderniji).
Za ono gađanje M84 i abramsa sam čuo još 93 na obuci na Manjači od ekipe što je bila u Kuvajtu. Velika je razlika i prednost pogađati na 4 i na 2 km. Pogotovo je prednost za ove prostore i kad tenk služi isključivo za odbranu (sem ako neki ne planiraju napadati Bugarsku, Austriju, Mađarsku), pa ti biraš gdje dočekuješ. Novi SUV eventualno za novi tenk, ali o nemogućem da ne raspravljamo. Opet ako griješim, šta mislite konkretno pod modernizacijom SUV-a?
Pozdrav!
Coa
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #2432 on: December 14, 2013, 08:08:51 pm »




   Ljubo, to na šta ti misliš da se nalazilo u tenku komandira čete kod T-55 je TLD tj. laserski daljinomer koga je proizvodio Institut Boris Kidrič Ljubljana i stajao je u magacinu a samo ponekad se montirao na mestu periskopa komandira. Bio je duži od običnog periskopa pa je otežavao ulazak nišandžije koji mora da sedne preko mesta komandira na svoje mesto i zato se nije puno koristio. Inače daljinomer je bio isti kao i onaj na M-84 tj. imao je iste karakteristike jer je koristio isti laser. Kroz jedan okular se osmatrao cilj a drugi je služio da se prikaže izmerena daljina, samo za displej. To nije isto što i SUV koji je u okviru projekta Igman ( valjda ) ugrađen u svega nekoliko tenkova. Ja lično sam svojevremeno radio na jednom T-55 koji je imao Ericsson komponente mada sam na ovom forumu saznao da je projekat radio Bofors.

   O ovoj temi smo već pisali i ovde i o T-55 pa se možete podsetiti ako prelistate postove od pre par godina. Inače ni STP Ciklon tj. amplidinski stabilizator koji poseduje T-55, nije jednostavan za održavanje i podešavanje iako ima skromne TT karakteristika u odnosu na SUV. Njegov zadatak je da održava nišansku liniju pri kretanju tenka, što on i uspeva sa manjim kašnjenjem koje iznosi do par sekundi pri okretanju tela za 360 stepeni u odnosu na kupolu. To znači da toliko treba sačekati da bi se nakon punog kruga strelica nišana ponovo dovela na cilj. Ostalo se sve unosi ručno na osnovu tablice gađanja prišrafljenoj za levi štitnik topa. SUV ne samo da stabiliše cev topa po hor. i vert. već na osnovu unetog projektila i podataka sa meteosenzora, temperature spolja i unutar tenka (barutnog punjenja) brzine bočnog vetra i daljine sa laserskog daljinomera pomoću balističkog računara automatski vrši korekciju ugla i čak omogućava praćenje pokretnog cilja. I to sve sa minimalnim kašnjenjem skoro u realnom vremenu. Znači, za Ciklon je Baba-Roga a bogami i za većinu savremenih tenkova koji praše po ratištima diljem sveta, uključujući i svog pretka T-72 u svim varijantama. Na mnogim prezentacijama i nezvaničnim  takmičenjima je M-84 uvek dokazivala svoju nadmoć u preciznosti, iako je to bilo pre 20-tak godina. Od tada su Abrams i drugi sa kojima se upoređivala donekle napredovali zato što se prilikom remonta kompletno vozilo unaprešuje u savremeniju varijantu dok je M-84 ostala netaknuta, čak možda nije bila ni remontovana.

   Jedno su rezultati sa test poligona proizvođača vojne opreme i iz njihovih kataloga a drugo rezultati u praksi ili bar na uporednom takmičenju kakav bi bio tenkovski biatlon kome je doduše, namena određivanje najbolje osposobljene posade na tenku T-72 a ne prikazivanje TT karakteristika. Takođe, M-84 je formacijski tenk uveden u operativnu upotrebu pre 30 godina, proveren i dokazan kako u trupi tako i u borbi a ne koncept vozilo izrađeno samo kao prototip u 1 primerku napunjeno elektronikom i laserima . To što je neko napravio prototip koji nudi na prodaju uopšte ne znači da će ikada biti uveden u naoružanje. Zato treba razgraničiti diskusiju na sajamske eksponate i tenkove proizvedene u hiljadama primeraka u operativnoj upotrebi.


Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #2433 on: December 14, 2013, 08:16:35 pm »

SUV radi posao ali postaje zeznuto odrzavati ga. To ti je kao kad ti treba racunar samo za kucanje. I ti koristis 486. Radi ti posao odlicno. Ali kada crkne moras da kupis novi pentijum zato sto niko vise ne popravlja 486-tice.
A i danas sigurno moze da se napravi bolji, sa vise opcija koje bi olaksale zivot vojnicima. Na primer da bude prosiji za rukovanje, a ne samo Vlada da zna da potpuno rukuje sa njim (mala sala  Grin).
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2434 on: December 14, 2013, 08:31:44 pm »

šta mislite konkretno pod modernizacijom SUV-a?
Pozdrav!
Coa

SUV na tenku M-84 je kao što si i sam video, veoma dobar. Jedina da kažemo mana u današnjem vremenu mu je nedostatak termovizije. Termovizija je danas standardna oprema tenka, koja uveliko povećava njegovu vatrenu moć. Meni se lično veoma dopada ona slovenačka varijanta jednodelne nišanskle sprave za tenk M-84, sa ugrađenom termovizijom. Mnogo puta sam za vreme služenja vojnog roka čuo pojedine iskusne nišandžije na tenku M-84 kako im je velika želja da M-84 dobije nišansku spravu sa odvojenim dnevnim i noćnim kanalom. Termovizija je tada bila skupa i glomazna, ali danas je sve to daleko jednostavnije i pristupačnije.

Međutim, već izvesno vreme postoji problem sa rezervnim delovima za SUV M84, jer ih po gašenju Čajevca niko više ne proizvodi.
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #2435 on: December 15, 2013, 12:07:37 pm »

U pravu si za termoviziju. Povezivao sam je sa optikom što je radio zrak Sarajevo, a sad se sjeti da je Čajavec radio na tome i čini mi se završio problematiku. To bi bila definitivno pozitivna i potrebna stvar. Inače, koji je razlog što su navodili da bi bila bolja odvojena dnevna i noćna nišanska sprava? Imao sam obuku i na T72 i nekako mi je bolja i jednostavnija opcija na m84, sem ako to nije bilo ono podsvjesno naše je bolje. Smatram da je SUV jednostavan za upotrebu, ima jedino onaj dupli izbor municije na komandnom bloku i računaru.
Eto, Hrvatska izgleda riješi tu problematiku kupovinom opreme iz Čajaveca. Pravljenje novog SUV sa novim ljudima može donijeti samo mnogo dječijih bolesti. Vlado je jedan iz ekipa koja je radila na SUV-u(jeste da je kvalitetan), ima ih još, samo nisu aktivni na forumu. Problem je što ta ekipa nikoga ne interesuje. Mislim da je za razliku kuvajtskog gađanja abramsa i M84 zaslužan SUV a ne top. Imam povjerenja u američki čelik.
Što se tiče ukupne modernizacije, kad bi se sve želje stavile na papir, shvatili bi da nema para. Kada vidim u Siriji kako pogađaju njihove tenkove iz RB-a, pomislim, čemu smisao ovaj aktivni oklop. Onaj ruski kontakt mi izgleda ok. To imaju i ameri. Nema aktivnog oklopa, onda je ok i motor. Termovizija je u našim uslovima nešto što se slažem da bi prvo vrijedilo doraditi.
Što se tiče priče da li postojeće granate na M84 mogu probiti zapadni oklop, to nije bitno. Dovoljno je da se pogodi tenk i posada je onesposobljena. Ko ne vjeruje neka stavi šerpu na glavu i opali po njoj čekićem. Kolega iz jedinice ja naletio sa obe gusjenice na mine i 10 dana ili više mu je zujalo. E sad, kad potkalibarna zvekne u kupolu, ko tu poslije može šta nanišaniti. Valja zadržati prednost bolje preciznosti na daljinu.
Pozdrav!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2436 on: December 15, 2013, 02:43:51 pm »

Odvojen dnevni i noćni kanal ima prednost u tome da prilikom oštećenja (kvara) dnevnog kanala, noćni može ostati ispravan. Nišanska sprava se ne mora fizički razdvajati kao na T-72, već sve može ostati na jednom mestu, kao na ovom primeru slovenačke Fotone. S tim da su kod ove nišanske sprave Fotona EFCS-3 dnevni i noćni (pojačavač svetlosti) kanal ostali zajedno u jednoj polovini sprave, dok je na drugoj polivini termovizija:

Četvrta slika pokazuje Fotonino rešenje za univerzalni dnevno-noćni periskop vozača.  Sve slike su preuzete odavde: https://www.facebook.com/andrej.vilar.1?fref=browse_search


* Fotona EFCS-3 1.jpg (248.63 KB, 1824x1172 - viewed 150 times.)

* Fotona EFCS-3 2.jpg (264.85 KB, 1824x1168 - viewed 171 times.)

* Fotona EFCS-3 3.jpg (90.46 KB, 960x658 - viewed 190 times.)

* M-84 (Fotona).jpg (121.01 KB, 960x631 - viewed 180 times.)
Logged
coaveliki
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16



« Reply #2437 on: December 15, 2013, 05:52:22 pm »

Izgleda definitivno fino rješenje ovo od Fotone. U svakom slučaju ne bi bilo fino ostati bez dnevnog kanala. Ima li kakvih podataka sa gađanja ovom nišanskom, odnosno SUV-om? Postotak na tolko i tolko km, gađanje u pokretu, eventualno pokretnih ciljeva i sl. Ono osnovno što čini tenk.
Pozdrav!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #2438 on: December 15, 2013, 06:29:00 pm »

Termovizija je dobra iz više razloga, a jedan je i taj koji si pomenuo da ukoliko dođe do oštećenja dnevnog kanala, odmah može da se pređe na gađanje termovizijom. Ako kao rezervu imaš samo noćni kanal sa pojačavačem svetlosti, to je danju kao i da ga nemaš, jer njega ne smeš koristiti pri dnevnoj svetlosti.

Za Fotonin SUV nemam informacija o preciznosti. Ovde možeš pogledati skenove iz slovenačkog časopisa Obramba (godina 98/99) treći post: http://www.mycity-military.com/Oklopna-tehnika/Modernizacija-kuvajtskih-M-84_58.html

Možda tu ima nešto više o tim detaljima.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2439 on: December 20, 2013, 03:04:21 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m-84.jpg (77.69 KB, 800x600 - viewed 181 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2440 on: January 05, 2014, 11:04:19 pm »

Повлачење ЈНА из Словеније.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* М-84.jpg (36.46 KB, 512x297 - viewed 273 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #2441 on: January 06, 2014, 03:00:42 pm »

Ako sam dobro primetio prvi tenk u krupnom kadru je bio u problemu ! Izuzetna fotografija.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2442 on: January 06, 2014, 08:37:01 pm »

Имам још једну фотографију повлачења из Словеније, али не знам где да је сместим.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #2443 on: January 06, 2014, 08:38:51 pm »

Stavi je prema tome koji je rod vojske u pitanju, pa će je moderator lako "smestiti".
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #2444 on: January 18, 2014, 02:38:35 pm »

Maloprije stojim ispred zgrade, čuvam unuka i čavrljam sa Dragišom Vulinom. Bivšim načelnikom Generalštaba. Rječ po rjeć i tako dođošmo do M84. Zajedničko gađanje M84, Abramsa i Čelendžera na Manjači nakon ovog zadnjeg rata. Mi i SFOR. Ista meta, isto odstojanje. Tri olupine tenka ispod brda Lunjevac. Naši tenkovi 100% u metu, NATO tenkovi 0% u metu. Ni blizu. Naši mitraljezi skoro sve u metu, Njihovi ni blizu.

Tražili ovi iz NATO-a da gađaju iz našeg tenka, ali im Dragiša nije dao.

Itd, itd

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 [163] 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.