PALUBA
March 28, 2024, 11:23:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165429 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #210 on: October 09, 2009, 08:49:37 am »

Ne postoji rus koji ne pije, samo ga treba pravilno motivisati Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #211 on: October 09, 2009, 11:53:23 am »

Idemo malo na teme gde se pominje tenk M-84. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #212 on: October 17, 2009, 02:01:24 pm »

Ajde da se vratimo na temu o tenku.

Rotacija zemlje i Koriolisova sila. Možemo da tu dodamo i Ajnštajna i teoriju relativnosti.

Kad tenk gađa cilj, svi se oni zajedno vrte istom kružnom brzinom, tako da se sve zajedno vrti u istom smjeru.


Prosto, što bi rekao Ajnštajn.

Pozdrav

Vlado

Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #213 on: October 17, 2009, 05:12:44 pm »

... da, ali ako tako posmatramo stvari, projektil (metak) kada napusti cev topa, ponasa se kao nezavisno telo od rotacije zemlje, sto znaci da bi u tom slucaju, isti taj projektil morao da ima korigovanje putanje , a to je , kao sto svi znamo - nemoguce ... naravno, ako ne pricamo o projektilima sa reaktivnim motorima, ali to su vec neke druge price ... ili, ako sam dobro razumeo, svi ti faktori i se uzimaju u obzir pri zauzimanju pocetnih elemenata ? ... ovo pitanje je zaista otvorilo lavinu istih, tako da bih zaista voleo da ovo isteramo "do kraja" ... 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #214 on: October 17, 2009, 05:47:07 pm »

Ako se tako posmatra, projektil kada napusti cev već ima momenat kretanja zemlje, iako je nezavisno telo. Zbog malog vremena leta projektila do cilja to i nema neki uticaj.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #215 on: October 17, 2009, 10:28:27 pm »

Nisam neki stručnjak iz ove oblasti, ali gledajući nekoliko emisija o artiljeriji, mislim da se ovaj efekat ubacuje u balistički proračun samo za artiljerijske projektile koji prelaze veliku razdaljinu (više desetina kilometara). Za tenkovske projektile kojima se gađa neposredno do daljine od 6 km a brzina im je od 850 do 1800 m/s, mislim da ovaj Coriolis efekat ne utiče mnogo.
Logged
vathra
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 369



« Reply #216 on: October 18, 2009, 10:30:04 am »

Motorista, Bandzi
I ja sam mislio isto.
Ali kad sam napravio malo računa
https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/msg36263/#msg36263
Video sam da i nije tako!

Čekam da neko proveri ovaj račun, meni se čini da je u redu, ali mi je cifra velika.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #217 on: October 18, 2009, 02:22:27 pm »

.. pa ne bih bas rekao da nema efekta ... mozda i nema , kada govorimo o daljinama do 6 km, tj. neposrednom gadjanju ... ali sta cemo kada se tenkom gadja poluposredno, ili u jos "gorem" slucaju - posredno ? ... u tom slucaju daljine iznose i do 15 - 20 km... 15.600m je maksimalni domet za T-55 (100mm), 21.000 za M-84 (125mm) ... da li i onda nema efekta? ... i ako ima voljnih, da izracunaju koliko iznose konkretne cifre, bilo bi mi drago da vidimo o kolikim se greskama radi ... a sto se ubacivanja date greske tice pri artiljerijskim gadjanjima, jedno je kada se pri artiljerijskim gadjanjima gadja prostorija, a nesto sasvim drugo kada se gadja "tackasti" cilj pri gadjanju iz OiMJ ... ovo treba da bude pocetna tacka pri proracunima bilo koje vrste ... 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #218 on: October 18, 2009, 02:49:45 pm »

Neko negdje griješi.

Maksimalni tablični ugao po visini pri kojem se može koristiti nišanska sprava je 79,58 hiljaditih. Preko toga tenk M84 ide u posredno gađanje. Po tablicama gađanja. To je negdje oko 5 kilometara. Laser mjeri do 9999 metara. Ako se gađa po geografskim kartama, opet je maksimalni domet 9400 metara. Dakle sistem određivanja azimuta, zabadanje piketa u zemlju na pravcu azimuta, podešavanje elevacionog ugla preko mjesne sprave na kolijevci topa, itd.

Po istim tablicama gađanja maksimalni domet TF zrna je 9400 metara. To je i maksimalni domet, po tablicama, za tenk M84.

Pošto tenk ne može da digne toliko top, mora da spusti prednje ralo, iskopa zemlju i popne se prednjim krajem na tu zemlju. Tako dobije potrebnu elevaciju.

Više se ne sjećam vremena leta zrna na tu daljinu, ali uticaj Koriolisove sile i rotacije Zemlje je tu već evidentan. Ipak ovdje nije uzet u balističkim računicama.

Pošto dovoljno dobro znam sistem Orkan, tu je rotacija Zemlje i Koriolisova sila uzeta u računicu. Tu su vremena leta po nekoliko minuta. Na tenku je vrijeme leta zrna nekoliko sekundi.


Daću vam za koji dan tačnu računicu skretanja tenkovskog zrna kod gađanja sa juga na sjever i sa sjevera na jug.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #219 on: October 18, 2009, 03:13:20 pm »

Quote
Coriolis Force

Projectiles which travel great distances are subject to the Coriolis force. This is a artifact of the earth's rotation. The local frame of reference (north, east, south and west) must rotate as the earth does. The amount of rotation, also known as the earth rate is dependent on the latitude:

earth rate = (2p radians)/(24 hours) sin(latitude).

For example, at 30o N, the earth rate is 0.13 radians/hr (3.6 x 10-5 rad/sec).

As the frame of reference moves under the projectile which is traveling in a straight line, it appears to be deflected in a direction opposite to the rotation of the frame of reference.

In the northern hemisphere, the trajectory will be deflected to the right. A projectile traveling 1000 m/s due north at latitude 30o N would be accelerated to the right at 0.07 m/s2. For a 30 second time-of-flight, corresponding to about 30 km total distance traveled, the projectile would be deflected by about 60 m. So for long range artillery, the Coriolis correction is quite important. On the other hand, for bullets and water going down the drain, it is insignificant!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Znači kod brzine 1 km/s na daljinu 30 km, vreme leta 30 sec, 60 m desno.

Ako čemo u detaile, onda uzmino i težinu zrna (+/- od osnovne ("nulte") težine), temperaturu barutnog punjenja, izlazna brzina zrna zbog istrošenost cevi (V0), zakrivlenje cevi zbog temerature, meteo podatke za svakih 100 m visine, najbolje za vatreni položaj i za cilj, dnevnu formu posade...

Može se sve preračunati, ali za točkaste ciljeve na veče dužine postoje lasersko/GPS vođene granate...

LPB


Izvor: http://www.fas.org/man/dod-101/navy/docs/es310/ballstic/Ballstic.htm


* Coriolis force.GIF (3.3 KB, 282x437 - viewed 350 times.)
« Last Edit: October 18, 2009, 03:21:52 pm by bozo13 » Logged
vathra
potporučnik
*
Online Online

Posts: 2 369



« Reply #220 on: October 19, 2009, 12:17:55 am »

Božo,

Ovo se slaže sa mojom računicom prilično dobro (oni su koristili primer sa 30 stepeni, a ja naš sa 45), i mislim da je metod na koji je dobijen identičan.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #221 on: October 19, 2009, 06:14:46 am »

On the other hand, for bullets and water going down the drain, it is insignificant!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #222 on: October 19, 2009, 07:57:22 am »

Sad ću malo otići u off, ali me baš to zanima. Ako je tolika greška kod topa 2A46 sa glatkom cevi i sa savremenom nišanskom spravom i računarom, kako se taj problem tešava kod olučenih tenkovskih topova? Mene to buni, jer na sve probleme oko nišanjenja moraš da dodaš i skretanje projektila zbog njegove rotacije.

Motorista, Bandzi
I ja sam mislio isto.
Ali kad sam napravio malo računa
https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/msg36263/#msg36263
Video sam da i nije tako!

Čekam da neko proveri ovaj račun, meni se čini da je u redu, ali mi je cifra velika.

Jeste velika cifra, i to je ono što zbunjuje, jesi li siguran da nisi pogrešio za neku decimalu ili nulu?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #223 on: October 19, 2009, 08:20:54 am »

Ako me sečanje dobro služi, skretanje projektila zbog rotacije je konstanta, koja je več u tablicama gađanja uvažavana.

LPB
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #224 on: October 19, 2009, 09:15:13 am »

Imam pitanje oko motora - za verziju M84A bio je razvijan novi motor od 1000 KS. Dali je moguče starije motore prepraviti na tu verziju. Ako nije, dali je moguče tu verziju motora staviti u stari tenk bez mjenjanja transmisije. Koliko ovaj motor troši više goriva od stare verzije.

Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.