PALUBA
March 28, 2024, 03:50:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227] 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165128 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3390 on: January 26, 2016, 03:30:18 pm »

Били су на вежби где су глумили агресора прошле године. Ја сам мислио да су се вратили назад.

Tenkovi ostaju tamo (u Njemačkoj) do daljnjeg, to je neki ugovor sa Amerikancima...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vod slovenskih tenkova M-84 odlazi u Njemačku, smješteni će biti u američkoj vojnoj bazi u Hohenfelsu (JMRC – Joint Multinational Readiness Center)....  

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
20/08/2015

Vod tankov Slovenske vojske se bo preselil v Nemčijo

ŠTIRJE TANKI SLOVENSKE VOJSKE BODO DELOVALI V AMERIŠKI BAZI V NEMŠKEM HOHENFELSU

Slovenska vlada je julija 2015 dobila v obravnavo gradivo z informacijo o nameravanem podpisu Memoranduma o soglasju med Kopensko vojsko ZDA za Evropo in MORS o transportu, skladiščenju, vzdrževanju in uporabi štirih slovenskih glavnih bojnih tankov M-84 v Združenem večnacionalnem centru za ugotavljanje pripravljenosti (JMRC – Joint Multinational Readiness Center) v Hohenfelsu v Nemčiji.

Slovenska vojska (SV) je ob zadnjem preoblikovanju strukture leta 2013, procesu transformacije in nenehnem zmanjševanju finančnih virov morala pod vprašaj postaviti tudi nadaljnjo uporabo glavnih oborožitvenih sistemov (letala, ladji, tanki, bojna vozila pehote). Nekateri so bili umaknjeni iz uporabe, drugi preseljeni v garaže kot strateška rezerva ali na seznam za prodajo, tretji so dobili novo poslanstvo v mednarodnih aktivnostih. To predstavlja rešilno bilko tudi za tanke in tankiste SV.

Vod slovenskih tankov M-84 v Nemčijo

V Slovenski vojski so gosenična oklepna vozila skupaj s tankisti obsojena na prihodnost brez perspektive, saj trenutno finančno stanje v obrambnem sistemu še nekaj let ne omogoča pravega usposabljanja in razvoja stroke, modernizacije ali še najmanj nakupa nove tehnike, kar bo v srednjem obdobju ob izteku življenjske dobe obstoječih vozil in brez odločnega ukrepanja odločevalcev privedlo do klavrnega konca – to  bo velik udarec za stroko in bojne zmogljivosti SV, saj se bo zmanjšala bojna moč ter izgubilo znanje o delovanju oklepnih sil, medtem ko sodobni oboroženi spopadi kažejo pomembno vlogo teh enot.

Kratkoročno žarek upanja predstavlja možnost sodelovanja oklepnih sil Slovenske vojske v mednarodnih aktivnostih, kar bo za tankiste nova motivacija in pomemben razvojni korak. To bo omogočila premestitev in daljše obdobje delovanja voda tankov M-84 v Nemčiji, kjer bodo skupaj s tankisti SV sodelovali na mednarodnih vajah v letošnjem ter naslednjih letih. Štiri tanke bodo vzdrževale in upravljale izključno slovenske posadke. Namen vaj je zagotoviti realistično usposabljanje za združeno bojevanje rodov, preveriti usposobljenost za delovanje v združenem bojevanju in uriti postopke zavezništva.

Predvideni stroški so za letos ocenjeni na 120.000 evrov in v naslednjem letu na 190.000 evrov. Stroški za enkratni prevoz tankov v JMRC bodo 45.500 evrov, na 30.500 evrov so ocenjeni letni stroški vzdrževanja, razlika pa odpade na stroške delovanja v okviru vaj (letos ena, naslednje leto štiri vaje): gorivo, namestitev in delo pripadnikov Slovenske vojske. Dogovor velja za tri leta, z možnostjo podaljšanja.

Usoda oklepnih sil Slovenske vojske

Pred leti so bile oklepne sile Slovenske vojske postavljene na stranski tir: tanki M-55S (modernizirani T-55), tanki M-84 in bojna vozila pehote M-80 so bili konzervirani in kot zmogljivost strateške rezerve shranjeni v garažah Vojašnice Stanislava Požarja v Pivki. Tanki M-55S so bili nazadnje uvrščeni na seznam za odprodajo, čeprav javno zbiranje ponudb zaenkrat še ni bilo objavljeno – trenutno pa Slovenska vojska prodaja dve šolski letali Pilatus PC-9. Od oklepnih sil je ostala operativna samo ena četa tankov M-84 (13 tankov). Za omenjene zmogljivosti skrbi 45. center goseničnih bojnih vozil iz sestave 157. logističnega polka Logistične brigade SV, ki ima po preoblikovanju SV pod svojem okriljem vsa bojna kolesna in gosenična vozila.

Tako so se bojne enote oklepno-mehaniziranih sil SV iz štirih bataljonov (Cerklje, Maribor, Vrhnika, Pivka) iz časa 90-ih let sprva zmanjšale na dva bataljona, na koncu je pri življenju ostal le še 45. oklepni bataljon v Pivki. Ta se je ob preoblikovanju SV leta 2013 preimenoval v 45. center goseničnih bojnih vozil in prešel v sestavo Logistične brigade SV. Zatonu oklepnih sil v SV sta botrovala dva dejavnika. Sprva zahodni doktrinarno-konceptualni pogled na sodobno vojskovanje, ki je oklepno-mehanizirane enote postavil na stranski tir kot ostanek hladne vojne, članice zveze Nato so se prednostno opremile s kolesnimi bojnimi vozili in nekatere države so popolnoma ukinile oklepne enote – izkušnje sodobnih oboroženih spopadov pa so to usmeritev postavile na glavo. Drugi razlog je zmanjševanje obrambnega proračuna, saj se je ta po letu 2008, ko je Slovenijo doletela kriza, naglo topil in Slovensko vojsko pripeljal na rob sposobnosti za operativno delovanje.

Pripravil: Jure Mikelj, foto: Postani vojak
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3391 on: January 26, 2016, 03:32:53 pm »

Brok, pošto si bio nišandžija i komandir na M-84, kako ti se čini ovo Fotonino rešenje SUV-a, gde je komandna tabla računara izmeštena na poziciju komandira?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3392 on: January 26, 2016, 03:52:22 pm »

nišandžija i komandir na M-84
i vozač, sve VES-ove za M-84 imam. Wink
Nastranu to.

Pa mislim da je dobro što je računar izmešten na stranu k-dira tenka, jer ako bi trebalo nešto ručno da se unosi bolje je to da radi k-dir dok nišandžija za to vreme drži cilj na končanici. Koliko to u praksi daje prednost nije mi stvarno poznato, ali po logici bi trebalo da bude bolje.

Mislio sam da na mestu k-dira u tenkovima M-84 koji su u sastavu Slovenačke vojske postoji i ovo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ali ovo samo postoji na hrvatskoj unapređenoj verziji M-84D. Mislim da je ovo pravi pogodak gde k-dir sem slike bojišta u realnom vremenu preko kamera na monitoru ima i KBN i može da dejstvuje potpuno ravnopravno kao i nišandžija.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3393 on: January 26, 2016, 03:57:46 pm »

Dosta loše, a možda i dosta dobro. Zavisi ko daje komentar.

Za vrijeme "Član 11" išao sam u akciju bez komandira tenka. Bio sam nišandžija. Bilo je puno razloga zašto nije bio komandir u tenku.

Dobro je to što nišandžija ima više vremena za "rad" kad je tabla kod komandira.

Objavio sam na FB stranici Palube slike iz SUV Vihor gdje imaju table na obje strane kupole tenka. Paralelno.

Kod ovog rješenja iz slovenačkih tenkova nezgodno je to što se mora promijeniti vrsta municije na tabli kad se promijeni vrsta municije kojom je napunjen top. Davno sam napravio rješenje da automat punjenja daje podatak računaru kojom je municijom napunjen top i taj se podatak uzima u balistici računara. Od automata, tako da ne mora član posade da izabira vrstu municije sa kojom će računati računar.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #3394 on: January 26, 2016, 04:02:28 pm »

Brok, na slici M-84D koju si postavio, ako se bolje zagledaš, videćeš da je reč o maketama displeja i drugih uređaja. Inače je zamisao odlična i tako nešto je trebalo biti primenjeno na Vihoru.


Mene nešto drugo muči kod Fotonine verzije. Pošto koliko se primećuje, komandir nema mogućnost dejstva naoružanjem, a komandna tabla računara je izmeštena kod njega, šta se dešava u slučaju da komandir bude teže povređen ili nastrada? Ko će onda, u slučaju potrebe, unostiti podatke u računar?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3395 on: January 26, 2016, 04:20:59 pm »

Били су на вежби где су глумили агресора прошле године. Ја сам мислио да су се вратили назад.

Hvala.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3396 on: January 26, 2016, 04:26:43 pm »

Evo Vlada je opisao, i ako to nisam znao da je planirano za tenk Vihor.
Znači dve table računara, i kod k-dira i kod nišandžije, pa prema situaciji može i jedan i drugi da unosi parametre ručno.

Evo i Vladinih fotografija table računara tenka Vihora sa Palubine FB stranice

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Stvarno je velika šteta što nema političke volje (i ne samo političke, ali je ona presudna) da se Vihor realizuje, i to baš onako kao u ex YU.



* računar sa Vihora.jpg (164.05 KB, 2048x1536 - viewed 102 times.)

* računar sa Vihora1.jpg (145.74 KB, 2048x1536 - viewed 87 times.)

* tehnička dokumetacija VTI za Vihor.jpg (85.43 KB, 720x960 - viewed 100 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #3397 on: January 26, 2016, 05:24:46 pm »

@Brok

svi da se skupe nebi imali $$$ da to isteraju do kraja a onda to treba neko i da kupi a znamo da kvalitet proizvoda nije presudan kod trgovine oruzjem.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #3398 on: January 26, 2016, 06:44:05 pm »

Ne znam sve detalje, ali mislim da sam video nešto što bi bio predugovor jedne bogate zemlje Bliskog Istoka koja ulaže (ili bar ima nameru/u planu/želju/volju - kako god) u svoje tenkove, koji su iz prošlog veka, onda ne vidim ni jednu prepreku da se to radi na nivou država ex YU. Naravno postoji nepremostiva prepreka u vidu globalne političke klime. I naravno, to bi bila unapređena na nivou IV generacije tenkova, baš o čemu ovde pišemo u par postova pre, i ako ta unapređenja datiraju još od prošlog veka. Naravno imalo bi još mnooogo toga, nije baš ni sve za internet.
Valjda smo svi zajedno nešto naučili i izvukli pouke iz doba T11, mane, gde se može bolje, gde su slabe tačke i slično.
To naravno ne odgovara kako Zapadu tako i Istoku, nego ti isti centri moći nas non-stop pujdaju, te jednima poklanjaju oružje, te drugima će nabaviti drugo oružje kao odgovor, sve čiste budalaštine i sakupljanje sitnih poena kod naivnog naroda kojem je jedino preostalo da navija kao na utakmici, kao da nam nije bilo dosta T11 iz koje je proizašla ova beda i dužničko ropstvo koje će otplaćivati naši praunuci a možda i njihovi potomci...
Logged
sakabaka68
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5



« Reply #3399 on: January 26, 2016, 09:39:41 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor fotografija: vojni deo MyCity foruma, od korisnika S-lash

Dodatak
Hvala Duje na pojašnjenju

E ovo mi je još u sjećanju dobro iako tenk nisam iznutra video 23 godine
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #3400 on: January 29, 2016, 12:34:43 pm »

Koliko se ja sećam još pre raspada SFRJ Slovenci su razvijali svoju varijantu SUV-a kasnije su se pojačali nekim stručnjacima iz Čajevca.
Bilo bi zanimljivi da neko da više informacija o stvarnim mogućnostima njihovog sistema.
Elektronika brzo napreduje.
Na slikama se vidi da su i na tenkovima koji nisu raubovani sa engleskim natpisima na Zrakovu optiku ugradili svoju opremu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3401 on: January 29, 2016, 02:55:04 pm »

Dva inžinjera iz Čajevca su otišli u Iskru CEO. Već sam o tome pisao na Palubi. Jedan je sada šef neke agencije za metereologiju u Albaniji, a drugi je u nekom institutu za geologiju u Švajcarskoj. Doktorirao je. Magistrirao je na stabilizaciji (kupole na M84) rotacije masa velike inercije 1989 godine u Zagrebu.

Ovaj drugi je započeo projekat modernizacije američkog tenka M60 u Iranu. I na pola projekta otišao u Iskru. I ja ga nasljedim na tom poslu. Već sam i o tome pisao na Palubi. Radio sam neko vrijeme na tom tenku M60 i zapadnem u neke konstrukcione probleme zbog negativne paralakse. I pokušavao dva dana da rješim matematički balistički elektronički itd problem, ali nije išlo.  Na ovom tenku je nišanska sprava desno od topa, a na našem lijevo od topa, te je tu bio problem oko računanja i prenosa uglova sa topa na nišansku spravu i dodavanja ostale matematike.

I zovnem ovoga gospodina koji je započeo posao. U Rijeku. Tada nije bilo mobilnih telefona. Javi se njegova žena i kaže da je otišao do bake u Fužine, izljevaju ploču za kuću. OK. I ja taj dan nakon nekoliko sati rješim problem.

Naveče odemo u hotel Šeraton u Teheranu na večeru. Nas nekoliko iz ekipe. Ulazimo u hotel, a u predvorju hotela, ili kako bi neko rekao u lobiju, poznata ekipa. Ekipa Iskra CEO. Znam face. Radili smo zajedno na nekoliko projekata. Produžim dalje. Ovaj restoran u hotelu ja vrhu nebodera Šeratona. Čekam lift, a iz lifta izlazi naš poznati stručnjak koji je prešao u Iskru. Slučajnost, ali desi se i takvo nešto. Oni su radili tenkove za Pasderane, vjersku vojsku, Čuvare revolucije, a mi za regularnu vojsku. I onda izgovor da mu žena nije znala da je u Teheranu, itd, ali to nije bitno.

Međutim, ako je ovaj naš stručnjak radio za Iskru, i to na sistemu stabilizacije za tenk, onda taj sistem mora da valja.

Pozdrav

Vlado
Logged
sakabaka68
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5



« Reply #3402 on: January 29, 2016, 07:00:46 pm »

Dva inžinjera iz Čajevca su otišli u Iskru CEO. Već sam o tome pisao na Palubi. Jedan je sada šef neke agencije za metereologiju u Albaniji, a drugi je u nekom institutu za geologiju u Švajcarskoj. Doktorirao je. Magistrirao je na stabilizaciji (kupole na M84) rotacije masa velike inercije 1989 godine u Zagrebu.

Ovaj drugi je započeo projekat modernizacije američkog tenka M60 u Iranu. I na pola projekta otišao u Iskru. I ja ga nasljedim na tom poslu. Već sam i o tome pisao na Palubi. Radio sam neko vrijeme na tom tenku M60 i zapadnem u neke konstrukcione probleme zbog negativne paralakse. I pokušavao dva dana da rješim matematički balistički elektronički itd problem, ali nije išlo.  Na ovom tenku je nišanska sprava desno od topa, a na našem lijevo od topa, te je tu bio problem oko računanja i prenosa uglova sa topa na nišansku spravu i dodavanja ostale matematike.

I zovnem ovoga gospodina koji je započeo posao. U Rijeku. Tada nije bilo mobilnih telefona. Javi se njegova žena i kaže da je otišao do bake u Fužine, izljevaju ploču za kuću. OK. I ja taj dan nakon nekoliko sati rješim problem.

Naveče odemo u hotel Šeraton u Teheranu na večeru. Nas nekoliko iz ekipe. Ulazimo u hotel, a u predvorju hotela, ili kako bi neko rekao u lobiju, poznata ekipa. Ekipa Iskra CEO. Znam face. Radili smo zajedno na nekoliko projekata. Produžim dalje. Ovaj restoran u hotelu ja vrhu nebodera Šeratona. Čekam lift, a iz lifta izlazi naš poznati stručnjak koji je prešao u Iskru. Slučajnost, ali desi se i takvo nešto. Oni su radili tenkove za Pasderane, vjersku vojsku, Čuvare revolucije, a mi za regularnu vojsku. I onda izgovor da mu žena nije znala da je u Teheranu, itd, ali to nije bitno.

Međutim, ako je ovaj naš stručnjak radio za Iskru, i to na sistemu stabilizacije za tenk, onda taj sistem mora da valja.

Pozdrav

Vlado

Reklo bi se čudni su putevi Gospodnji. Vlado jedno pitanje dok sam bio u ŠRO u Banja luci i kasnije u Kraljevu na stažiranju dolazio je majstor iz Čajevca i dosta put sam mu nosio veliki srebreni kofer sa kamarom naljepnica aerodrmskih, ostalo mi u sjećanju naljepnica Kairo, da nisi to bio ti Cheesy
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #3403 on: January 29, 2016, 08:12:20 pm »

Jel jedan od te dvojice što su otišli u Iskru Tanasko???
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #3404 on: January 29, 2016, 09:08:40 pm »

Jeste Tanasko je prešao u iskru  i  imao sam aluminijumski sanduk sa puno naljepnica.  Hvala što si mi nosio alat.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 [227] 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.