PALUBA
March 28, 2024, 12:24:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 [281] 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2164950 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4200 on: March 11, 2017, 07:32:13 pm »

Bio sam nekoliko godina za redom na Pasuljanama na gađanjima sa tenkom M84 sa tri brigade. Niškom, kraljevačkom i onom što je nekad bila na Voždovcu. VP 8977, VP 6592 i VP 1554. Negdje 1986,1987,1988 i 1989. Sa niškom brigadom sam bio još i na Krivolaku, sa brigadom iz Vrhnike na poligonu Poček pored Pivke, sa brigadom iz Jastrebarskog na Slunju itd, itd. Sa nekim brigadama sam bio i dva puta godišnje na gađanjima. Bio sam i na još nekim gađanjima, Manjača, Nikinci, itd. Ali to sad nije bitno.

Međutim, šta je ovdje interesantno. Sva ova gađanja su ista kao jaje jajetu. Nema nikakve razlike između jedinica, niti ima razlike između godine kad je bilo gađanje. Isto je kad su u pitanju vojne vježbe ili vježbice. Starješine koje ovo planiraju napamet znaju svai detalj poligona, svako drvo, svaki kamen. Slušao sam kad jedan starješina, tenkista, daje upute svom vozaču da "zaobiđe onaj tamo kamen", a taj kamen daleko nekoliko kilometara itd.

Tako, kad se kaže "vježba uspješno izvedena, ocjena..." a ista ekipa izvodi istu radnju nekoliko puta, nekoliko godina unazad.

Nekako mi to sve ispadne, da ne kažem drugačije, bljutavo. Priča za široke narodne mase.

Pozdrav

Vlado



Upravo tako...ostala tri tenka sa neispravnim laserom. Komandir tenkovske čete kaže:"Super, ispravni su svi"...ja ga pitam kako su ispravni, kako ćete precizno određivati daljinu i gađati, on kaže:"Sve su to već poznati ciljevi, znamo daljine napamet". I tako, zbog vežbe koja je decenijama ista, tri neispravna tenka postanu ispravna...dok ne dođe trenutak da se gađa neki drugi cilj.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #4201 on: March 11, 2017, 08:46:57 pm »




   Ne vidim zašto bi menjali ciljeve i uslove gađanja kada su oni propisani Uputstvom i Pravilom, a ne treba zaboraviti ni Elaborat poligona koji decidno definiše staze kojima će se vozila kretati, ciljeve koji mogu biti različiti u zavisnosti od rednog broja koji se gađa i kao najvažnije MERE BEZBEDNOSTI.

   Konkretna vežba koju je izvodio 15. tb je : Tenkovska četa na maršu sa prelaskom u napad. U njoj je učestvovalo 13 tenkova koji su gađali u isto vreme na istom poligonu, što je ipak nesvakidašnji poduhvat ako se uzme u obzir veličina IV poligona Pasuljanske livade i brojno stanje svih jedinica VS pa tako i ove. Najvažnije je da se sve završilo bez povreda i materijalne štete, a i ocena je bila vrlo dobra. Ko je želeo da vidi scene iz ratnih filmova treba da ide u bioskop, tamo to deluje mnogo interesantnije. U pripremi i realizaciji ove vežbe je učestvovalo mnogo više ljudi koji se ne vide na snimcima i bez čijeg maksimalnog požrtvovanja ovakvi spektakli ne bi bili mogući. Počev od pripreme tenkova u matičnom garnizonu nakon duge i hladne zime, preko njihovog utovara i prevoženja tegljačima na IVP PL, istovara tehnike, materijalnih sredstava i uređenja logorske prostorije, uređenja strelišta i postavljanja meta i četne stanice, razvođenje obezbeđenja i logorske straže i svega ostalog potrebnog da se ovakva aktivnost realizuje. A nakon završetka vežbe sve to obrnutim redosledom uz kasnije sređivanje i pakovanje u matičnom garnizonu. I tako svake godine uz milion drugih aktivnosti sa svakim danom sve manje ljudi.

   Cilj ove vežbe je osim prikaza nivoa obučenosti ljudstva i ocena njihove osposobljenosti nakon završenog perioda intenzivne obuke koji je trajao nekoliko meseci pre, bila i demonstracija mogućnosti VS na taktičnom nivou te nije bilo mesta za improvizacije i greške koje bi mogle da nas predstave u lošem svetlu. U senci nesrećnih događaja koji su se desili u prethodnim nedeljama pripadnicima vojske izuzetno se vodilo računa da sve protekne u najboljem redu, u skladu sa propisima kao i uvek. Taktičke vežbe i bojeva gađanja nisu mesta na kojima treba tražiti spektakl već poštovanje propisa i mera bezbednosti. Zato sva gađanja i treba da liče jedna na druge kao jaje jajetu, jer je to standard kojem svi težimo da svi pripadnici VS budu podjednako dobro osposobljeni po istovetnoj metodologiji tako da je uvek moguća međusobna zamenjljivost i interoperabilnost.


Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4202 on: March 12, 2017, 01:29:29 am »




   Ne vidim zašto bi menjali ciljeve i uslove gađanja kada su oni propisani Uputstvom i Pravilom, a ne treba zaboraviti ni Elaborat poligona koji decidno definiše staze kojima će se vozila kretati, ciljeve koji mogu biti različiti u zavisnosti od rednog broja koji se gađa i kao najvažnije MERE BEZBEDNOSTI.

   Konkretna vežba koju je izvodio 15. tb je : Tenkovska četa na maršu sa prelaskom u napad. U njoj je učestvovalo 13 tenkova koji su gađali u isto vreme na istom poligonu, što je ipak nesvakidašnji poduhvat ako se uzme u obzir veličina IV poligona Pasuljanske livade i brojno stanje svih jedinica VS pa tako i ove. Najvažnije je da se sve završilo bez povreda i materijalne štete, a i ocena je bila vrlo dobra. Ko je želeo da vidi scene iz ratnih filmova treba da ide u bioskop, tamo to deluje mnogo interesantnije. U pripremi i realizaciji ove vežbe je učestvovalo mnogo više ljudi koji se ne vide na snimcima i bez čijeg maksimalnog požrtvovanja ovakvi spektakli ne bi bili mogući. Počev od pripreme tenkova u matičnom garnizonu nakon duge i hladne zime, preko njihovog utovara i prevoženja tegljačima na IVP PL, istovara tehnike, materijalnih sredstava i uređenja logorske prostorije, uređenja strelišta i postavljanja meta i četne stanice, razvođenje obezbeđenja i logorske straže i svega ostalog potrebnog da se ovakva aktivnost realizuje. A nakon završetka vežbe sve to obrnutim redosledom uz kasnije sređivanje i pakovanje u matičnom garnizonu. I tako svake godine uz milion drugih aktivnosti sa svakim danom sve manje ljudi.

   Cilj ove vežbe je osim prikaza nivoa obučenosti ljudstva i ocena njihove osposobljenosti nakon završenog perioda intenzivne obuke koji je trajao nekoliko meseci pre, bila i demonstracija mogućnosti VS na taktičnom nivou te nije bilo mesta za improvizacije i greške koje bi mogle da nas predstave u lošem svetlu. U senci nesrećnih događaja koji su se desili u prethodnim nedeljama pripadnicima vojske izuzetno se vodilo računa da sve protekne u najboljem redu, u skladu sa propisima kao i uvek. Taktičke vežbe i bojeva gađanja nisu mesta na kojima treba tražiti spektakl već poštovanje propisa i mera bezbednosti. Zato sva gađanja i treba da liče jedna na druge kao jaje jajetu, jer je to standard kojem svi težimo da svi pripadnici VS budu podjednako dobro osposobljeni po istovetnoj metodologiji tako da je uvek moguća međusobna zamenjljivost i interoperabilnost.




Sve si ti to lepo ispričao ljudima koji nisu deo te priče. Mi, koji smo, kako ti kažeš, nevidljivi na snimku, videli smo malo dublju priču. Tih nekoliko rednih brojeva, za bilo koje gađanje, više su svi naučili napamet, svaki sitni detalj. To onda bude kao kad ideš na ispit a unapred znaš pitanja. Pritom, period intenzivne obuke je priča za malu decu....jer svega ima, a obuke potanko. Zato onda vozač ne zna da može i on da okrene kupolu, i to je njegov signal prioritetan...i slične situacije. Prema tome, uslovi bez problema mogu da se menjaju, a nove mere bezbednosti propišu...samo to mora uraditi pismen čovek, stručnjak...e tu nastaje problem....
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4203 on: March 12, 2017, 07:49:27 am »

Prije neku godinu sam rekao "ko ne kupi rezervne dijelove od SUV M84, plakati će za njima".

Kod stečaja Čajevca oko stotinjak završenih, ispravnih, okaljenih, bruniranih, novih parova zupčanika otišlo je u topionicu. Niko nije htio da ih kupi na licitaciji. Mislim od ovih vojski iz okruženja. Bila je početa proizvodnja 225 kompleta SUV-ova za potrebe Indije, ali nije isporučena.

Ovo je jedan korišteni par koji sam popravljao prije nekoliko dana.

Verzija 15 zuba na izlaznom zupčaniku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I kakvo je došlo vrijeme, sad ih prave na 3D štampaču na Vojnoj akademiji u Beogradu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj su štampali dva sata.

Pozdrav

Vlado



* IMG_20170306_115718.jpg (207.58 KB, 400x300 - viewed 523 times.)

* Izlazni zupcanik DBP-a..jpg (64.51 KB, 540x960 - viewed 65 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #4204 on: March 12, 2017, 08:15:44 am »

Prije neku godinu sam rekao "ko ne kupi rezervne dijelove od SUV M84, plakati će za njima".

Kod stečaja Čajevca oko stotinjak završenih, ispravnih, okaljenih, bruniranih, novih parova zupčanika otišlo je u topionicu. Niko nije htio da ih kupi na licitaciji. Mislim od ovih vojski iz okruženja.

Процјенили, ваљда, да им не треба.


I kakvo je došlo vrijeme, sad ih prave na 3D štampaču na Vojnoj akademiji u Beogradu.

Па видиш да су се снашли! laugh
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4205 on: March 12, 2017, 08:57:34 am »

Ovaj su zupčanik štampali dva sata. Šta misliš koliko im treba da odštampaju dva mikroprocesora iz tenka.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #4206 on: March 12, 2017, 09:07:06 am »

I kakva je funkcionalnost, pre svega izdržljivost štampanog zupčanika u usporedbi sa čeličnim ?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4207 on: March 12, 2017, 09:12:43 am »

Samo su radili model zupčanika. Nisu ga stavljali u tenk.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #4208 on: March 12, 2017, 10:12:41 am »




   Ne vidim zašto bi menjali ciljeve i uslove gađanja kada su oni propisani Uputstvom i Pravilom, a ne treba zaboraviti ni Elaborat poligona koji decidno definiše staze kojima će se vozila kretati, ciljeve koji mogu biti različiti u zavisnosti od rednog broja koji se gađa i kao najvažnije MERE BEZBEDNOSTI.

   Konkretna vežba koju je izvodio 15. tb je : Tenkovska četa na maršu sa prelaskom u napad. U njoj je učestvovalo 13 tenkova koji su gađali u isto vreme na istom poligonu, što je ipak nesvakidašnji poduhvat ako se uzme u obzir veličina IV poligona Pasuljanske livade i brojno stanje svih jedinica VS pa tako i ove. Najvažnije je da se sve završilo bez povreda i materijalne štete, a i ocena je bila vrlo dobra. Ko je želeo da vidi scene iz ratnih filmova treba da ide u bioskop, tamo to deluje mnogo interesantnije. U pripremi i realizaciji ove vežbe je učestvovalo mnogo više ljudi koji se ne vide na snimcima i bez čijeg maksimalnog požrtvovanja ovakvi spektakli ne bi bili mogući. Počev od pripreme tenkova u matičnom garnizonu nakon duge i hladne zime, preko njihovog utovara i prevoženja tegljačima na IVP PL, istovara tehnike, materijalnih sredstava i uređenja logorske prostorije, uređenja strelišta i postavljanja meta i četne stanice, razvođenje obezbeđenja i logorske straže i svega ostalog potrebnog da se ovakva aktivnost realizuje. A nakon završetka vežbe sve to obrnutim redosledom uz kasnije sređivanje i pakovanje u matičnom garnizonu. I tako svake godine uz milion drugih aktivnosti sa svakim danom sve manje ljudi.

   Cilj ove vežbe je osim prikaza nivoa obučenosti ljudstva i ocena njihove osposobljenosti nakon završenog perioda intenzivne obuke koji je trajao nekoliko meseci pre, bila i demonstracija mogućnosti VS na taktičnom nivou te nije bilo mesta za improvizacije i greške koje bi mogle da nas predstave u lošem svetlu. U senci nesrećnih događaja koji su se desili u prethodnim nedeljama pripadnicima vojske izuzetno se vodilo računa da sve protekne u najboljem redu, u skladu sa propisima kao i uvek. Taktičke vežbe i bojeva gađanja nisu mesta na kojima treba tražiti spektakl već poštovanje propisa i mera bezbednosti. Zato sva gađanja i treba da liče jedna na druge kao jaje jajetu, jer je to standard kojem svi težimo da svi pripadnici VS budu podjednako dobro osposobljeni po istovetnoj metodologiji tako da je uvek moguća međusobna zamenjljivost i interoperabilnost.



Sta biva kada se ljudi koji su obučavani na taj način, pošalju na neku Trpinjsku cestu?
Logged
CheefCoach
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


« Reply #4209 on: March 12, 2017, 10:38:02 am »



Sta biva kada se ljudi koji su obučavani na taj način, pošalju na neku Trpinjsku cestu?

Deo pogine, deo se opameti, ali se vojska nikada ne menja.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #4210 on: March 12, 2017, 11:32:39 am »

I kakva je funkcionalnost, pre svega izdržljivost štampanog zupčanika u usporedbi sa čeličnim ?

Хахахах! Улепшао си ми преподне, Галебе. Grin
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #4211 on: March 12, 2017, 12:29:47 pm »

Što se tiče poligona Pasuljanske livade, mislim da je krajnje vreme (odavno je bilo) da se ovaj poligon opremi onako kako treba. Treba kupiti i instalirati automatizovane uređaje sa pokretnim i padajućim metama. Nešto slično kao ATS Međa i Orešac, ali prilagođeno gađanju iz topa. Sigurno postoje firme u Srbiji koje mogu proizvesti opremu za tako nešto, po razumnim cenama.

E na takvom poligonu se ne bi moglo gađati napamet, pošto bi se mete pojavljivale na različitim lokacijama, a neke bi bile i u pokretu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4212 on: March 12, 2017, 02:47:57 pm »

Gađao sam topom (125 mm) u pokretnu metu na različitim daljinama na nekoliko poligona u svijetu. Pokretna meta ide prugom po šinama.

Na razdaljinama od 4.000 metara do 1.000 metara.

Uglavnom je meta išla bočno, tenk prema meti, a bilo je i meta koje "iskaču".

A gađao sam na ovom strelištu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav
Vlado

* Bautau.kmz (0.7 KB - downloaded 51 times.)
Logged
Kladenac
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 87


Да нам није те речи, на чему бисмо стајали?


« Reply #4213 on: March 12, 2017, 04:05:31 pm »

Postoje 3D štampači koji prave modele od čelika i raznih drugih materijala...kinezi su čak pravili kuću 3D štampom, ima da se vidi na you tube-u. Definitivno se slažem sa automatizacijom i modernizacijom Pasuljanskih livada.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4214 on: March 12, 2017, 04:41:36 pm »


Chachachach! Ulepšao si mi prepodne, Galebe. Grin

Ferrafi 3d printuje cilindre za F1. Ima bolje karakteristike nego liveni, jer se može kombinirati različite materijale, ali je skupo. Tako da tehnika postoji.
Logged
Pages:  1 ... 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 [281] 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.