PALUBA
April 23, 2024, 08:41:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 [305] 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2190541 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #4560 on: October 24, 2017, 05:57:37 pm »


,,Kladenac,,
Hvala na informacijama, 20 godina sam se bavio uglavnom ovim delom ali i posle 17 godina čudno mnogo toga mi se vrti u glavi kao da se i danas bavim tim.

Sam motor 1200ks je pri testiranju Vihora je već prošao određene  testove a pumpa VP ne bi trebalo da ima problema ako je elektronska regulacija od pouzdanog proizvođača.
Ima tu ipak jedan priblem kabinetska testiranja i pod opterećenjem nisu dovoljna garancija za pouzdanu eksploataciju.
Statistika stradanja motora A-varijante u Kuvajtu na to ukazuje i upućuje na neke slabe tačke na koje sam posumnjao kada sam sa manjom grupom rastavio 2 havarisana motora.

Znam koliko malo prostora ima u MTO nekada sam i sam razmišljao kako da se napravi MPG.
Menjač i bočni prenosnik su međusobno rastavljeni i na predhodnim MPG,
Da li smanjenje broja stepena prenosa sa 7+1 na 5+1 daje neke mogućnosti za manje gabarite koliko se napredovalo kod komandi za upravljanje i kočenje itd...

Ako je motor 1200ks za ove tenkove početkom 90 god bio u samom vrhu danas to svakako nije pa bi trebalo požuriti sa realizacijom ako neko misli da izvuče uložena sredstva i ponešto zaradi.
Znam kako je to nekada išlo današnjoj srpskoj privredi treba bar 5 godina da bi ušla u neki sopstveni serijski program.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4561 on: October 24, 2017, 07:17:16 pm »

Na sajmu naoružanja na kojem smo bili prije 4 mjeseca, bio je Kladenac, Dzumba, S.Palestinac, moja malemkost itd. Upoznao sam Dzumbu sa S.Palestincom, sjedio sam u kafani sa Kladencom, sjedio sam u kafani sa S.Palestincom, ali se ne sjećam jesam li upoznao S.Palestinca sa Kladencom.

Sjećam se da je Kladenac govorio o problemima loma kardana na TAM kamionima sa nekim, ali se ne sjećam ko je to bio.
Sa S.Palestincom sam kasnije sjedio i pričao sa gospodinom sa kojim sam zajedno radio na isporuci 15 zadnjih tenkova za Vojsku Kuvajta iz Hrvatske vojske.

A sjedio sam i sa Dzumbom u kafani.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4562 on: October 24, 2017, 07:21:50 pm »

Pitanje šta bi se postiglo izbacivanjem liniske pumpe visokog pritiska i umjesto nje ubacivanjem common rail sistema? Da li bi došlo do povećanja snage i smanjenja potrošnje goriva na ovim motorima...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 005


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4563 on: October 24, 2017, 07:56:00 pm »

Common Rail sistem ubrizgavanja je daleko bolji od postojećeg, ali je dobro pitanje da li bi tenk mogao da radi na druga goriva sem nafte ili na mešana goriva.
Mada, ne sećam se da je iko od kada postoji tenk M-84 njega terao na benzin ili kerozin, bar u trupi. Verovatno da negde jeste, ali meni to nije poznato.
I opet ti treba pumpa visokog pristka, ne linijska, ali bez pumpe ne može nikako da radi. Smiley
Ne sećam se tačno pod kojim pritiskom pumpa ubacuje gorivo, ali ispod 300 bari nije sigurno.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4564 on: October 24, 2017, 08:10:23 pm »

Na sajmu naoružanja na kojem smo bili prije 4 mjeseca, bio je Kladenac, Dzumba, S.Palestinac, moja malemkost itd. Upoznao sam Dzumbu sa S.Palestincom, sjedio sam u kafani sa Kladencom, sjedio sam u kafani sa S.Palestincom, ali se ne sjećam jesam li upoznao S.Palestinca sa Kladencom.

Sjećam se da je Kladenac govorio o problemima loma kardana na TAM kamionima sa nekim, ali se ne sjećam ko je to bio.
Sa S.Palestincom sam kasnije sjedio i pričao sa gospodinom sa kojim sam zajedno radio na isporuci 15 zadnjih tenkova za Vojsku Kuvajta iz Hrvatske vojske.

A sjedio sam i sa Dzumbom u kafani.

Pozdrav

Vlado


I uglavnom si sedio u kafani.  Grin Grin

Steta sto nisam i ja mogao da sedim u kafani sa takvim legendarnim i strucnim drustvom, bilo bi gust slusati rasprave, price i secanja. Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4565 on: October 24, 2017, 08:36:46 pm »

Na sajmu naoružanja na kojem smo bili prije 4 mjeseca, bio je Kladenac, Dzumba, S.Palestinac, moja malemkost itd. Upoznao sam Dzumbu sa S.Palestincom, sjedio sam u kafani sa Kladencom, sjedio sam u kafani sa S.Palestincom, ali se ne sjećam jesam li upoznao S.Palestinca sa Kladencom.

Sjećam se da je Kladenac govorio o problemima loma kardana na TAM kamionima sa nekim, ali se ne sjećam ko je to bio.
Sa S.Palestincom sam kasnije sjedio i pričao sa gospodinom sa kojim sam zajedno radio na isporuci 15 zadnjih tenkova za Vojsku Kuvajta iz Hrvatske vojske.

A sjedio sam i sa Dzumbom u kafani.

Pozdrav

Vlado


I uglavnom si sedio u kafani.  Grin Grin

Steta sto nisam i ja mogao da sedim u kafani sa takvim legendarnim i strucnim drustvom, bilo bi gust slusati rasprave, price i secanja. Smiley

Pa sjedio sam i sa jednim generalom koji je pomoćnik Ministra odbrane i pio kaficu, pa sam sjedio sa još jednim pomoćnikom Ministra odbrane i pio kafu, pa sa jednim potpukovnikom iz Generalštaba i pio pivo (više komada), u kafani "Šest topola", pa sa prijateljima iz nekoliko vojnih firmi, pa smo se Dzumba i ja pregledali na štandu VMA, bio na štandu VTI-ja gdje je bila najljepša potporučnica u VS, Tamara Šević, plavooka plavuša,....


Pozdrav

Vlado
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #4566 on: October 24, 2017, 08:42:36 pm »

I pored kafane u velikoj količini, to si zapamtio Smiley
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4567 on: October 24, 2017, 09:36:55 pm »

Imam jedno pitanje. Koliko je potrošnja goriva tenka m80A veča od tenka m80. A koliko goriva više još troši ovaj od 1200. Kada imaš tenk bez dodatnog oklopa čak i tenk m80 ima sasvim dobro pokretljivost. Zbog toga se pitam, bez modeznizacije oklopa se i promjena motora ne isplati.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #4568 on: October 25, 2017, 06:08:00 am »

Mislis M-84 i M-84A ?? Smiley
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #4569 on: October 25, 2017, 07:19:40 am »

Mislis M-84 i M-84A ?? Smiley

Baš tako. M80 je BVP.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4570 on: October 25, 2017, 04:37:11 pm »



Profesionalno, besprekorno. Na snimku se vidi potkalibarno zrno, a na slikama sa ispitivanja trenutno fugasno zrno.

Pozdrav

Vlado
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #4571 on: October 25, 2017, 05:27:11 pm »

........Sjećam se da je Kladenac govorio o problemima loma kardana na TAM kamionima sa nekim, ali se ne sjećam ko je to bio.

Pozdrav

Vlado


 Zašto se lomio kardan na TAM-u i kako je to bilo riješeno (valjda je bilo) ? Koji model TAM-a ?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4572 on: October 25, 2017, 06:23:22 pm »

Kladenac je to rješio, ali detalje ne znam. Sjećam se da je govorio o nekom uglu na uzubljenju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 060


« Reply #4573 on: October 25, 2017, 07:24:13 pm »



Profesionalno, besprekorno. Na snimku se vidi potkalibarno zrno, a na slikama sa ispitivanja trenutno fugasno zrno.

Pozdrav

Vlado

Očekuješ neki posao sa Hrvatima, a Vlado?
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #4574 on: October 25, 2017, 08:44:32 pm »

Ne uvlačim se nikome, ali posao sa njima ne očekujem. Pregovaram o poslu sa NATO-om i to oko tenkova.
Pregovaram o tenkovskom poslu sa nekoliko država. Detalji nisu za javnost.
Međutim, kad sam već počeo da pišem:

Danas je poklonjeno (besplatno) kao neperspektivna imovina nekoliko tona ispravne tenkovske opreme, rezervnih dijelova za tenk M84, alata, specijalnih alata za M84 itd jednom otpadu. Specijalni alati odoše na otpad gdje će biti pretopljeni u staro gvožđe, a još su u besprekornom, nekorištenom, konzerviranom stanju u kakvom se isporučuju rezervni dijelovi.
Neko je uzeo listing od nekoliko desetina hiljada stavki i rekao da se pola listinga poklanja, a pola ostavlja. I ostavljeni su dijelovi od tenka T55.
Osoba iz istog otpada, Milkos, je danas popisivala i preostale tenkove M84 u kasarni Kozara u Banja Luci.

Što se tiče mog komentara o ovome snimku sa Youtube sasvim sam nepristrasan. Ne vidim ni jednu grešku ni u jednom detalju. Ni najmanju. Predpostavljam da ima neko ko pregleda sve snimke koji odu u javnost. I filtrira i ispravlja ono što ide u javnost. A to bi trebale da imaju i druge vojske. Mogao sam i da komentarišem poligon Slunj gdje je napravljen ovaj snimak. Proveo sam tu dosta vremena. Najblatnjaviji od svih najblatnjavijih poligona u SFRJ. Kretanje u cipelama gotovo nemoguće, a čizme se ljepe za ljepljivo blato. Ali se na snimku ne vide blatnjave cipele i čizme. Neko je to očistio i sredio prije puštanja snimka u javnost.
Bio je prije pola godine snimak na Youtube nekog poručnika iz Vojske Srbije koji je u izjavi o tenku (emisija Dozvolite) napravio jako puno grešaka. I o tome sam pisao. Ovdje smo pisali i o sajtu Vojske Srbije na kojem sam našao jako puno grešaka. I to je izmjenjeno. Pa o sajtu Budi profesionalac na kojem je bilo nebrojeno gluposti. I to je izmjenjeno.
Prije pet šest dana je na FB stranici Vojske Srbije bila objavljena slika tenka T72B3 sa nekim njihovim opisom. Nakon mog komentara ta slika je uklonjena sa FB stranice Vojske Srbije i svi komentari oko tog tenka.

Sa FB stranice Vojske Srbije su me nekoliko puta kontaktirali zbog mojih tekstova na njihovoj stranici, te su uradili neke izmjene nakon mojih komentara.

Nakon mog komentara na Youtube stranici emisije Dozvolite uklonjeno je nekoliko snimaka, a i na Youtube stranici Vojske Srbije.
Nakon mojih komentara na Palubi o emisiji Dozvolite na Sajmu naoružanja prije dvije godine me je jedan general (a u detalje je bio upoznat sa SVIM mojim pisanjima na Palubi) upoznao sa Nenadom Pezom, urednikom emisije, te smo nas dvojica dugo pričali o toj emisiji. I vidjele su se promjene u emisiji.
Takođe pišem i na FB stranici Hrvatske vojske. I to pišem bez ikakvih emocija ili neke (očekivane) koristi. Napišem ono što vidim. I nikad nisu obrisali ni jedan moj komentar iako znam biti "sasvim jasan u opisu".
Pročitaj moje tekstove na FB stranici Slovenačke vojske. Napišem što vidim, a njihovi tenkovi se raspadaju od neodržavanja. Njih ne štedim. Kao ni ostale.

Isto tako ponudim rezervne dijelove Vojsci Srbije. Nešto otežu. OK. Što bi mi rekli u Banja Luci: Ko ponuđen, ko počašćen. Ne reaguju mjesecima na moju ponudu. A onda nazovem prijatelja u drugoj državi....


Pozdrav

Vlado

PS

Na FB stranici Oružanih snaga BiH ne pišem ništa. Ta stranica liči kao da je sastavljaju djeca iz osnovne škole.
Logged
Pages:  1 ... 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 [305] 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.